Gönderen Konu: 1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası  (Okunma sayısı 9589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ARTAY

• Yeni Üye
  • *

Göktürk Sikkelerinde Ay Yıldız

Orta Asya’da yapılan kazılarda Göktürkler’e ait sikkeler bulundu. Sikkelerdeki ay-yıldız motofi, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının en somut kanıtı olarak gösteriliyor.

Arkeologlar tarafından Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan toplam 104 sikke, ilk olarak geçen yıl Kırgızistan’da yapılan uluslararası bir konferansta kamuoyuna duyuruldu.

Altıncı ve yedinci yüzyılda basıldığı tahmin edilen ay yıldız motifli sikkelerin, Türk tarihindeki en eski paralar olduğu bildirildi.

Sikkelerdeki ay yıldız motifleri ise, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının somut kanıtı olarak gösteriliyor.

9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Yavuz Daloğlu şunları söyledi:
“Bunlar Türk tarihi açısından ilk paralar ve bu paraların bizim tarihimiz açısından çok önemli bir özelliği olduğu gibi bizim uygarlık tarihimiz açısından çok önemli özellikleri var. Nedeni de Türkler’in gelişmiş bir uygarlıkları olduğunu, Türkler’in devletlerinin her türlü gereklerini yerine getiren unsurları içerdiğini görüyoruz.

Kaynak: http://www.trt.net.tr/wwwtrt/hdevam.aspx?hid=117531&k=6

Çevrimdışı İnançu Apa Yargan Tarkan

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: 1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası
« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2007 »
Bende bulduğum başka bir Ayça-Yıldızlı  Gök Türk  parası resmini paylaşmak istedim andalarım

Çevrimdışı tungaturan

• Türkçü-Turancı
  • ben TÜRK AZ_Sİ
« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2007 »
   Bazı bilgi ve iddiaları alt üst eden bir bulgu bu.hilalin Türk toplumuna İslamiyet ile beraber girdiğini düşünenlere ve söyleyenlere tam bir cevap.galiba ay'ın adı İslam'la birlikte sadece hilal oldu.yani İslam ay'ımızı hilal yaptı.
Daha deniz daha ırmak,
Gök çadır güneş bayrak.

Çevrimdışı turan_eri

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2007 »
ARKADAŞLAR, PARAYI KULLANAN İLK TÜRK TOPLULUĞUNUN  TÜRGİŞLER OLDUĞUNU BİLİYORDUM.

BU KONUDA BİLGİSİ OLAN?
Ey Türklüğün düşmanı, kitaplara göz gezdir.
Farabilar kimlerdir, Uluğ beyler kimlerdir
Kimlerdir unutma büyük İbn-i Sinalar
Kimlerdir unutma kahraman Attillalar

Çevrimdışı Ziya Gökalp

• Türkçü-Turancı
  • TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!
« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2007 »
ARTAY ; kullanıcı resmindeki değişen bayraklardan biri de Bosna Hersek bayrağı.O slav ülkesinin bayrağı Otağımızda duramaz.Ayrıca Çeçen ve Tacik bayrakları da var.Ya sil ya da değiştir.

Kök-Börü

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 02 Mayıs 2007 »
ARTAY ; kullanıcı resmindeki değişen bayraklardan biri de Bosna Hersek bayrağı.O slav ülkesinin bayrağı Otağımızda duramaz.Ayrıca Çeçen ve Tacik bayrakları da var.Ya sil ya da değiştir.

Bosna-Hersekte Sancak Türkleri yaşamaktadır!!!Ve Attiladan beri Türk nüfus azalmakla beraber hala varolma savaşı vermekte ve maalesef Turan coğrafyasından herhangi bir yardım görmemektedirler!

Çevrimdışı ATASAGUN

• Türkçü-Turancı
  • Öğreniyor...
« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2007 »
Sancak Türkleri'nin bayrağı:

Bosna Hersek bayrağı:

Tugrul_bey

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2007 »
Çok müthiş bir keşif. Demek Ay-yıldız İslamiyeti benimsememizden öncede vardı.

Çevrimdışı ATASAGUN

• Türkçü-Turancı
  • Öğreniyor...
« Yanıtla #8 : 02 Mayıs 2007 »
Alıntı
"Kendime bir saray yapıp da yanında bir cami inşa etmezsem, Allahü tealadan utanırım"

Tugrul_beg,
İmzanızı pek anlayamadım. Açıklayabilir misiniz?

Çevrimdışı Ziya Gökalp

• Türkçü-Turancı
  • TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!
« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2007 »

Bosna-Hersekte Sancak Türkleri yaşamaktadır!!!Ve Attiladan beri Türk nüfus azalmakla beraber hala varolma savaşı vermekte ve maalesef Turan coğrafyasından herhangi bir yardım görmemektedirler!

Kök Börü ; Bosna Hersekte Sancak Türkleri yaşıyor olabilir.Şu anda dünyanın her yerinde soydaşlarımız yaşıyor.Almanyada da Türkler yaşıyor,ama bu bizim otağımıza Alman bayrağı koymamızı gerektirmez!!!!

Bosna ülkesinde genel olarak 3 etnik grup yaşıyor.Boşnaklar,Sırplar ve Hırvatlar.
Ülkede yaşayan soydaşlarımızın bayrağı Atasagun andanın da söylediği üzere Bosna Hersek bayrağından farklıdır.
Umarım size yeterince açık oldum.Sap ile samanı birbirinden ayırmayı bilelim ve iki düşünüp bir söylemeye gayret edelim.

Esenlikler.