Gönderen Konu: BEKiROGLU OYMAGI HANGi BOY`A BAGLIDIR?  (Okunma sayısı 15008 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TOPAL_OSMAN

• Türkçü-Turancı
  • **
Eski kusaktan  tek yasayan Ana tarafindan Ninem var, kendisinin bana anlattigi,
Atalarimizin Kuzey Karadenizden (Kirim) Dogu Karadenizin tümüne, Bati Karadeniz ve Orta Karadenizin bir kismina yayilmis oldugudur.
Bu anlatilanlar dogru olarak varsayacak olursam, ki 80 yasini asmis bir Nine yalan söylecek degil, Kipcak kökenli olma orani yüksek diye düsündüm.

Ancak bu sefer de büyüklerimiz tarafindan konusulan sive ile Kipcak Türkcesi /Tatarca(?)   uyusmamasi kafami karistirdi cünkü konusulan agiz  D.Karadeniz agzi, hatta Gagavuzlarin agizini da andiriyor yanisira  yöre halki lazca konusuyor.
Artvin/ Arhavinin tarihi hakkinda 90li yillarda cikarilmis bir kitapta okumustum yöre insaninin
Sakalarin Torunlari oldugu yazili ancak kafami karistiran ve gözlemledigim bir ayrinti var, Atmacacilik yöremizde oldukca yaygin.
Oguzlarin bir boyunun ongununun atmaca oldugunu okumustum bu bilgi dogrumu?

Fiziksel anlamda Ana ve Ata tarfindan da Lazlara hic bir ortak yanimizin olmadigini gözlemledim, biliyorum.
Ailemiz de Orta boy hatta kisa boyluluk ve iri kemik yapisi egemendir.
Oysa Lazlar uzun boylu ince yapilidirlar, tipki özge Kafkas Irklari gibi. Köyümüzün eski adi Türkmene yeni adi Yolgecendir

Türk oldugumuzdan kuskum yok cünkü Soybilimcilik ile ilgili okudugum yazilarda, makalelerde bildirilen Türk tipinin bagzi özellikleri
bende belirgin, örnegin
tuberculum turcum özge bir deyis ile Türk cikintisi.
Ayrica sol gögüsten sag gögüse olan kisimda kartal kanatlarini animsatan killanma var.
Hangi boydan, oldugumuzu nasil ögrenebilirim?

Atalarimin lakabi BEKiROGLU.
Soyadi yasasina degin bu ad ile taninmislar

ilginiz icin sag olun, var olun.

DALGALANIR, DURULURUZ
VATAN iCiN VURUR, VURULURUZ
ASIGIYIZ HAMSiNiN, KARLAHANANIN, PUSATIN
BiR DA SANLI ALBAYRAGIN

ilteris7

• Ziyaretçi
Ynt: BEKiROGLU OYMAGI HANGi BOY`A BAGLIDIR?
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2008 »
 Arhavi yada Ardeşen'limisin ?

Ailenizde, akrabalarınızda Türkçe'den başka bir dil konuşan var mı ?

Birde BEKİROĞLU sülalesi bölgeye ne zaman yerleşmiş, tam yada tahmini zaman dilimi mevcut mu ?

Çevrimdışı TOPAL_OSMAN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #2 : 02 Mart 2008 »
Arhaviliyiz
Ana tarafinda da Ata tarfinda da lazca bilenler var ancak konusulmaz.
Atama  sordugumda, "Bir lisan bir insan" örnegi ile   dedelerimiz  lazcayi sonradan ögrendi dedi.
Fenotip olarak lazlara hic benzemedigimizi birinci iletimde bildirmistim.
Yerlesim tarihi olarak kesin bilinmiyor ancak benim isittigim Atalarimin  93`Savasi diye anilan savasta Ruslara karsi, Kurtulus Savasinda  ermeni,rum cetelerine karsi savastiklarindan ibarettir. Yanilmiyorsam Dedemin amcasi
Bekiroglu "Deli" Arslan   Karabekir Pasanin birliginde, Bekiroglu "Yangin" Murat  Topal Osmanin "Kara Zipkalilar"i arasinda yer almis yazdigim gibi ögrenmek istedigim hangi Türk boyuna bagli oldugumdur.
Türklügümden kuskum yoktur.
DALGALANIR, DURULURUZ
BiR DA SANLI ALBAYRAGIN

ilteris7

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 02 Mart 2008 »
 Arhavi, Laz'ların çoğunlukta olduğu ve Lazcanın konuşulduğu bir yerdir.

Yalnız Arhavi'li bir kişi tanımıştım, kendisi Gürcistan'dan Arhavi'ye göçmüş bir Ahıska Türk'ü idi.  Onlardan olma ihtimaliniz olabilir. Ahıska Türklerinin dilinde de Kıpçakça pek çok sözcük var.

Sülale lakabınız ise Karadeniz'de yaşayan Çepni'lerinkine benziyor.

Bu iki seçenekten birisi olabilir.

TTK

Çevrimdışı TOPAL_OSMAN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2008 »

Sülale lakabınız ise Karadeniz'de yaşayan Çepni'lerinkine benziyor.

Bu kaniya nasil vardiginizi ögrenmek isterim. cünkü Boy konusu benim icin cok önemlidir
DALGALANIR, DURULURUZ
BiR DA SANLI ALBAYRAGIN

ilteris7

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 07 Mart 2008 »
Bu kaniya nasil vardiginizi ögrenmek isterim. cünkü Boy konusu benim icin cok önemlidir

Çünkü Karadeniz'de yaşayan Çepni kökenli insanların kendilerine has sülale adları vardır. Ve bu aynı sülaleye mensup insanlar Karadeniz'in çeşitli yerlerinde görülür.

Örn: Hürriyet yazarı Oktay EkşiKaradeniz'in ünlü sülalerinden Ekşioğullarına mensuptur. Ekşioğlu sülalesi aslen Ordu Mesudiye ve Giresun Alucra'lıdır.  Ancak Trabzoın'da Rize'de Samsun'da ve bu illerin ilçelerinde bu sülale lakabını taşıyan kişiler bulunur.

Yalnız sizin anne tarafının Lazca konuşup, bilmesi çetrefilli bir durum... Lazca dediğin toplasan 2000 kelimelik bir dil... Bir Türk ailesi böylesine ilkel bir dili niye konuşsun, öğrenmek istesin? Lazların kendileri bile doğru düzgün öz dillerini konuşamayıp, aralarında Türkçe anlaşıyorken, bu sizin ailedeki vaziyet bana biraz garip geldi. Çünkü tanıdığım hiçbir Çepni sülalesi, Lazca konuşmaz(Rize'dekiler dahil).

TTK

Çevrimdışı TOPAL_OSMAN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #6 : 07 Mart 2008 »
 Oymagimizin durumu size neden garip geldigini neden cetrefilli oldugunu dogrusu anlayamadim.
Birinci iletimde durumu  acikca  anlattim sanirim.
Ana tarafinda da Ata tarfinda da lazca
b i l e n l e r   v a r   a n c a k   k o n u s u l m a z.
Atama  sordugumda, "Bir lisan bir insan" örnegi ile   dedelerimiz  lazcayi sonradan ögrendi dedi.
zaten Fenotip olarak lazlara hic benzemiyoruz.
:turan:
DALGALANIR, DURULURUZ
BiR DA SANLI ALBAYRAGIN

Çevrimdışı YABGU KAGAN

• Türkçü-Turancı
  • Savaşa Hazır!
« Yanıtla #7 : 07 Mart 2008 »
Lazca bilen Karadenizli bir Türk'e ben de rastlamadım.Sizikni ilginç bir durummuş.Soyunuzdan eminseniz bir sıkıntı yoktur ama gerçekten insanın sorası geliyor,lazca biliyorlarsa neden biliyorlar,buna neden ihtiyaç duymuşlar?

Çevrimdışı TOPAL_OSMAN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #8 : 07 Mart 2008 »
lazca biliyorlarsa neden biliyorlar,buna neden ihtiyaç duymuşlar?
Kuzey Karadenizden D.Karadenize indiklerinde o bölgede balikcilik  ile ugrasan lazlar ile dostluklar kurulmus.
Yöre halki Dedelerimize hic saygida kusur etmemistir cünkü Türkleri tanirlar, pek severlermis.
ancak ne mutlu ki (bizde) kiz alis verisi yapilmamis. Yalnizca dil,yemek  ile müzik  alis-verisi olmustur.
Örnegin Tulum ile Kemence Türk calgilaridir ancak lazlar arasinda da kullanimi oldukca yaygindir.

DALGALANIR, DURULURUZ
BiR DA SANLI ALBAYRAGIN

ilteris7

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 07 Mart 2008 »
Oymagimizin durumu size neden garip geldigini neden cetrefilli oldugunu dogrusu anlayamadim.
Birinci iletimde durumu  acikca  anlattim sanirim.
Ana tarafinda da Ata tarfinda da lazca
b i l e n l e r   v a r   a n c a k   k o n u s u l m a z.
zaten Fenotip olarak lazlara hic benzemiyoruz.
:turan:

Sorun oymak yahut sülalede değil, Ailenizde Lazca konuşan kişilerin olması... Garipsenmeside doğal, Çünkü hiç eşi benzeri olmayan, rastlanmayan  bir olaydır.

Osmanlı'nın  Doğu Karadeniz bölgesinde uyguladığı politikalar Türk Kültürünün, Türk Dilinin bölgede Gayr-i Türk unsurları tarafından dahi benimsenmesine yol açmıştır. Yani yörede yaşayan Laz, Gürcü, Hemşinli, Pontuslu Rum gibi Gayr-ı Türk unsurların çoğuda kendi dillerini unutarak, Türkçe konuşmaya başlamışlardır .

Yani bu Gayr-i Türkler bile Türk Dili'nin üstünlüğüne biat edip kendi aralarında dahi sıklıkla Türkçe konuşur iken, sizin aileniz neden Lazca öğrenme ihtiyacı gütmüş, anlamak zor...

İlginç bir durum... Sizin durumunuzda başka bir örneğe rastlanmadığı için garipsememiz doğaldır.

Biz fikrimizi net olarak belirten insanlarız. Bunu Türk Töresi, Türkçülük-Turancılık davamız  çerçevesinde yaparız.

Bunun kendi açınızdan farklı yorumlamanız, hoşunuza gitmemesi, üzülmenizde veya beğenmenizde bizi ilgilendirmez. Herkes bizi sevsiz, saysın, ucuz popülizm yapıp herkesi sevindirelim gibi  bir düşünce ve anlayışı içerisinde de kesinlikle olmadık, olmayacağız da !

TTK