Gönderen Konu: Dogu Asya'da Türk varmi?  (Okunma sayısı 21957 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaskay_Babek

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Dogu Asya'da Türk varmi?
« Yanıtla #10 : 22 Mart 2007 »
onlar TURAN budunun bir kolu ozaman'da TURAN'NIN bir parcasi.
simdi beni düsündüren Türkler Turanlilarin arasinda en eski boydur!? ozaman onlar Turanliysa ozaman bir zaman bizden gelmis olmasi gerekir. Onlara Türklügü ögretmek yani Türk uygarligi benimsemek gerekmezmi?

beni lütfen yalnis anlamayin tek fikirlerinizi ögrenmek istiyorum bu konuda!
Bir ayağı okyanusta, Öbür ayağı Hazar'da olan dev,
Mete Han'ın ta kendisiydi. Çin duvarında yankılanan ses
Onun askerinin sesiydi:
Üze tengri temür çıda, oklar birle bir bulut,
Başbuğumuz Tanrıkut'tur Tanrıkut'tur Tanrıkut !

Kök-Börü

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 22 Mart 2007 »
Anda,

Neticede TURANcılık Tüm Dünyada geçerli ve birçok ülkede Turan kuruluşları ve teşkilatları faaliyet göstermekte!

Her yıl kurultaylar yapılıyor Dünya üzerinde!Yani Turancılık evrensel!Turan içersinde kalan konular devamlı kurultaylarda irdelenmekte!

Yani Turancılık sadece Türkiyeye has değil tam tersi olarak Finlandiyadan tutun Macaristana oradan Kırıma birçok ülkede çok kuvvetli yer edinmiş durumda!

Bahsettiğiniz konular zaten işleniyor!

Türkiyedeki Turan Ülküsünü benimseyenlerin yapmaları gereken şey evrenselleşmekten geçiyor...

Turan düşüncesi doğru olan açıklaması ile Tüm Dünyadaki Türk soylularının arasında sınırların kalkması(düşüncede) ve adeta tek güç haline gelinerek beraber hareket etmektir!

Günümüz Türkiyesinde maasesef biz Türkçüler arasında Turancılığın esamesi dahi okunmamaktadır!

Yapılması gereken;Türkçü-Turancıların,Türkçülüğe gösterdikleri ilgiyi aynı oranda Turancılığa da göstermeleridir!

Çevrimdışı Kaskay_Babek

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #12 : 22 Mart 2007 »
biz niye Turan kelimeyi kullaniyoruz aslinda? farsca'dan gelme degil'mi? (Tur=Turk An=eli/ülke) Türkeli anlamina gelir. Ozaman sonucunda Turan icin Türkce bir kelime yokmu?
Onun askerinin sesiydi:

Çevrimdışı Atçeken Beği

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2007 »
biz niye Turan kelimeyi kullaniyoruz aslinda? farsca'dan gelme degil'mi? (Tur=Turk An=eli/ülke) Türkeli anlamina gelir. Ozaman sonucunda Turan icin Türkce bir kelime yokmu?
Irktas iyi güzel hos diyorsunda;dilden bazi kelimeleri atmak kolay olmuyor.Yillardir selamün aleyküm kelimesini yikamadik,kaldi ki Türkcülügün icine islemis Turan sözcügünü mü degistirecegiz?Türkcülük;sovenizm yapilacak bir olgu degildir.Cizgileri Atsiz Ata tarafindan cizilmistir.

Her dil birbirine kelime verir ve alir.Bu doganin geregidir.Yillarca yönettigimiz ve esir aldigimiz,ayrica;osmanli zamaninda siirlerimizde dilini kullandigimiz farslardan kelime almamak imkansizdir.
Oturup düşündüğümde yetim olmadığımı gördüm! Oğuz Han gibi atası, Dede Korkut gibi muallimi, Köroğlu gibi ağabeyi, Mahtumkulu gibi akıl hocası olan birisi hiç yetim olur mu?
Saparmurat Türkmenbaşı

Çevrimdışı Atçeken Beği

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #14 : 22 Mart 2007 »
Irktas iyi güzel hos diyorsunda;dilden bazi kelimeleri atmak kolay olmuyor.Yillardir selamün aleyküm kelimesini yikamadik,kaldi ki Türkcülügün icine islemis Turan sözcügünü mü degistirecegiz?Türkcülük;sovenizm yapilacak bir olgu degildir.Cizgileri Atsiz Ata tarafindan cizilmistir.

Her dil birbirine kelime verir ve alir.Bu doganin geregidir.Yillarca yönettigimiz ve esir aldigimiz,ayrica;osmanli zamaninda siirlerimizde dilini kullandigimiz farslardan kelime almamak imkansizdir
Oturup düşündüğümde yetim olmadığımı gördüm! Oğuz Han gibi atası, Dede Korkut gibi muallimi, Köroğlu gibi ağabeyi, Mahtumkulu gibi akıl hocası olan birisi hiç yetim olur mu?
Saparmurat Türkmenbaşı

Çevrimdışı gok_turk

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
  • turk irki sag olsun
« Yanıtla #15 : 23 Mart 2007 »
 BENIM DEMEK ISTEDIGIM SU  JAPONLAR ASLA TURK OLAMAZ ! KORELILERDE AYNI ! BIR ZAMAN LAR JAPONLAR NERDE OLDUGUNU  BILMEDEN YASAR KEN KASKARLI MAHMUT  SIZ BURDA YASIYOR SUNUZ  DIYE ONLARIN HARITASINI CIZ MIS  ONLARA VERMIS  JAPONLARIN TURKLERI SEVMESININ SEBEBI ISTE BU  EJDERHA YI  SEVENLER  ASLA TURK OLMAZ !!!
TURAN  ..........................

Çevrimdışı Kaskay_Babek

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #16 : 24 Mart 2007 »
ILIM kökenleri ispatlamış ve konuşdukların dil sistemi türkçe'le hemen hemen aynı olduğunu savunuyor. Kültürleri incelediği zaman'da ortak noktalar ortaya çıkıyor ve onlarda kökenin'den dolayı ortaya çıkıyor.

Misal Japon'ya bayrağa bakdıgımız zaman beyazın üstünde kırmızı nokta görüyoruz oda güneş için bir semboldür zaten askeri bayrağı tamamen bir güneş sembolü kullanıyor.
Türk mitolojisinde “Ay” ve “Güneş” motiflerinin çok özel bir yeri vardır. İslâmiyet’ten önce “Gök-Tanrı” inancına sahip olan Türklerin efsanelerinde gök cisimlerine verilen önem büyüktür. Türkler, Tanrının göklerde olduğuna ve gök cisimlerinin de İlâhi bir güce sahip olduklarına inanırlardı. Asya’da, en eski tarihi geçmişe sahip olan halklardan birisi de Kırgız Türkleridir. Kırgız Türklerinde, Ay ve Güneş motifleri ile ilgili çok eski efsanelerin yanında çok yeni efsaneler de mevcuttur. Özellikle güneş motifi Kırgızların sosyal hayatını temsil eden çadırlarında ve siyasî hayatının sembolü bayrağında da yerini almıştır.

Türk mitolojilerinin hemen hepsinde ay ve güneş arasında cinsiyet belirlemesi yapılmış ve Ay’ı erkek, Güneş’i ise dişi olarak göstermişlerdir. Ziya Gökalp, Yakut Türklerine ait bir efsaneden bu konuyu şu şekilde nakletmektedir: “Yakutlar’a göre <Ulu Toyon>, <Ay Toyon> un kızı <Güneş Hanım>a âşık olmuş, <Ulu Toyon> Altaylılar’da <Ogon>, Oğuzlar’da <Gök Han>dır. <Ay Toyon>, Altaylılar’da <Bay Ülgen>, Gök Türkler’de <Gök Tanrı>, Hakaniyye Türklerin’de <Bayat>dır. <Ulu Toyon>, babası <Seçen>e der ki: <Ay Toyon’un semâsına çık. Bana onun kızı Güneş Hanım’ı iste! Ne kadar çok ağırlık isterse hiç esirgeme, kabul et.>
<Seçen>, hemen semâya çıktı, <Ay Toyon>un otağına gitti. <Oğlum kızınızı sevmiş. Onu oğluma verir misiniz?> <Ay Toyon>, <Peki veririm fakat, iki nişan isterim. Biri dalga, göl incisi; biri serap, çöl incisi.>(Gökalp,1976:111).

Uygurca yazılmış olan Oğuz destanında Oğuz-Han şöyle diyordu: “Kün tuğ bolgıl, kök kurıkan!” Yani: “Güneş, tuğumuz, bayrağımız olsun; gök de çadırımız!” Türkler bunları söylerken, kendi dünya imparatorluğu ideallerini de ifade ediyorlardı. Sembolik olarak güneşi Türk devletinin bayrağı ve gök kubbesini de, bir Türk çadırı olarak düşünüyorlardı.

Yani bu gerçekleri yoksayamayız! Japonlar'da böğle hasas bir ortak nokta tessadüf değildir!
Onun askerinin sesiydi:

Çevrimdışı gok_turk

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
  • turk irki sag olsun
« Yanıtla #17 : 24 Mart 2007 »
ONLARIN KONUSTUGU DIL CINLILERIN KINE BEN ZIYOR HEMDE KORELILERDE AYNI  PEKI EJDERHALARINA NE DEMELI  YOK BIR SEY KIMSE KORMEMIS EJDERHAYI .. TURK MILETLERI BELLIDIR  BIDE JAPONLARIN VUCUT YAPILARIDA BEN ZEMIYOR COK KUCUKLER . TURKLERE GORE DEGIL ..

Çevrimdışı Kaskay_Babek

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #18 : 24 Mart 2007 »
onların konuşduğu dil zere kadar çinlen alakası var. nasil bizde bir kaç yabanci dilerden kelimeler varsa onlardada aynısı mevcut. bidafa çin dili Sino dil grubuna ayit. Japonca ve Korece ALTAY dil grubuna ayit.
Sen hiç kazakistan Türkleri gördünmü yada yakut ?
Yakut kizi

Kazak kizi

Japon Erkek

Kyrgyz cocuklar

Phenotipik yapisinda fark göremedim ve inceledigi zaman genetik farkda bulamayiz yani yüksek derecede olmaz!
Bidafa boy farki tek genler belirlemiyor daha cok beslenme tarzina bagli ve insanlar yasadigi iklimlerin etki altinda kaliyorlar!
Onun askerinin sesiydi:

Çevrimdışı gok_turk

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
  • turk irki sag olsun
« Yanıtla #19 : 24 Mart 2007 »
GOR MEZMIYIM HIC BEN UYGUR TURKUYUM HEMDE KAZAKLARLA COK KONUSTUGUM OLDU  KAZAKCAYIDA ANLARIM  AMA SEN SADECE TIPE BAKMA SEN BIR KAZAKLA BIR JAPONU YAN YANA  BIRAK SORNA  ARALARINDAKI FARKA BAK GOK LE YER KADAR FARKI VAR BENCE JAPONLAR  TURK DEGIL DIR BENDE DUYDUM  BAZI SOZLER TURK MUS  DIYE AMA BEN OYLE GORUSTE DEGILIM VALLA BEN KAZAKLA KIRGIZLA TURKMEN LE BALKAR LA NOGAYLA  TATARLA  KONUSTUM OZBEKLE HEPIMIZIN DILI BENZIYOR BIR BIRINE  AMA JAPONLARLA KONUSMYA CALISTIM  USTEN KONUSTUM ALTTAN GIRDIM  YANDAN BAKTIM   USTTEN BAKTIM OLMUYOR NE OLSUN JAPON DIYE GECTIK BENCE DEGIL KARDES  HAAA SU SENIN YAZDIGIN UYGURCA METINI PEK ANLAMADIM NERDEN ALINMIS BEN UYGURUM AMA ONU ANLIYAMADIM BIZ DEDE OGUZ HANIN DESTANI COKTUR HATTA UYGURLAR OGUZ HANIN SOYUNDAN GELDIKLERINI BILE SOYLERLE ......