GENEL KONULAR OTAĞI > Tarihte Bugün

RAUF DENKTAŞ TANRIDAĞINDA - 13 OCAK 2002

(1/6) > >>

TÜRK-KAN:
 Kıbrıs Türklerinin Bilge Lideri, Büyük Türk Milliyetçisi Bozkurt Rauf Denktaş'ı kaybettik. Hayatı Kıbrıs Türklüğü'nün varolması için yıllarca süren bir mücadele ile geçti. Kıbrıs Türklerinin bağımsız bir devlet ve bayrak altında toplanmasını sağladı.

 Son yıllarda bazı satılmış işbirlikçi alçak hainler, onu Türk Milleti'nin gözünden düşürmek; Kıbrıs'ı palikaryalara ve A.b'ye peşkeş çekmek adına; onun mücadelesini hatırasını lekelemek için her türlü iftirayı, çifkerliği yaptılar. Ama bu entrikaların hiçbiri tutmadı. Tarih, onun haklılığını ortaya koydu ! o, her zaman Türk Milleti'nin gönlünde yükselen bir değerdi. Vefatı, Dünya Türklüğü açısından büyük bir kayıptır.

 Tüm Türk Dünyası'nın ve Kıbrıs Türklerinin hepimizin başı sağolsun. Merhum Bozkurt Rauf Denktaş'ında Aziz ruhu şad, Mekanı TANRIDAĞI olsun.

 
 
 TTK


 

TÜRK-KAN:
Rauf  Denktaş (1924 - 2012)


Rauf Raif Denktaş, 27 Ocak 1924 tarihinde Kıbrıs'ın Baf bölgesinde doğdu. Rauf Denktaş 1,5 yaşında iken annesini kaybetti. Babası hakim Raif Bey'dir. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul'a gönderildi.

 Arnavutköy'de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevzi Ati Lisesi'nde yatılı okumaya başladı. Ortaokuldan sonra Kıbrıs'a döndü ve liseyi Kıbrıs'ta bitirdi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra hukuk eğitimi için İngiltere'ye gitti. Mezun olduktan sonra avukatlığa başladı. 1949 yılı yaz aylarında savcılık yapmaya başladı. Yine aynı yıl Aydın Hanım'la evlendi.

 27 Kasım 1948 tarihinde Kıbrıs Türklerinin düzenlediği ilk mitingte Dr. Fazıl Küçük ile beraber hatiplik yaptı. Türk Cemaatının iki önemli ismi Faiz Kaymak ve Dr. Fazıl Küçük arasında arabulucu rolünü üslenip, toplumun çıkarlarının takipçisi oldu. Faiz Kaymak'ın teklifi ve Dr. Fazıl Küçük'ün tasvibiyle Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu kongresinde başkanlığa seçildi. Savcılık görevinden İngiliz yönetimini zorlukla ikna ederek istifa etti ve Cemaat sorunlarıyla uğraşmaya başladı.

 1955'te terörist bir hüviyete bürünen Enonisle mücadelede ve EOKA karşısında Kıbrıs Türklerinin direnişine yön veren Denktaş,

 1958 yılında hükümetteki görevinden istifa etti. Arkadaşlardıyla 1.8.1958'de Türk Mukavemet Teşkilatı'nı kurdu.

 1959 Zürih ve Londra Antlaşmaları ile, 1960 antlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'nın hazırlanmasında emeği geçti. Aynı yıl Türk Cemaat Meclisi'yle İcra Komitesi Başkanlığı'na seçildi.

 1958 yılında Rum tedhişçiler, Türk köylerine saldırınca, Türkler de bu olayları protesto etti. Zürih-Londra antlaşmaları öncesinde Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş, Ankara'ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüşmeye gitti. Bu görüşmede Denktaş adaya Türk askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi.

 16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı'na ayak bastı. 1963 olaylarından sonra Denktaş temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gitti. Temaslarını tamamlayan Denktaş bir sandalla Kıbrıs'a geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı.
1964 Londra Konferansından sonra Makaryos tarafından “istenmeyen adam” ilan edildi. Yeşilada'ya girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy'e çıkarak savaşa katıldı. 1967'de adaya gizlice girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiye'ye geri verildi. 1968'de adaya giriş yasağı kaldırıldığından Kıbrıs'a döndü.

 1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı'na seçildi. 28.2.1973'e kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı seçildi.

 13 Şubat 1975'te Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüten Denktaş, anayasa uyarınca 1976'da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı oldu.
22.4.1990'da yapılan erken seçimde ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi. 1995'teki seçimlerde de cumhurbaşkanı seçildi.
17 Nisan 2005'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayan Denktaş, 24 Nisan'da görevi Mehmet Ali Talat'a devretti.

 Yakındoğu Üniversitesi Hastanesinin yoğun bakım servisinde 9 Ocak Pazar gününden bu yana tedavi gören KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 13 Ocak 2012 günü vefat etti.

Üçoklu Börü Kam:
Türklüğün yiğit oğlu Koca Bozkurt Denktaş büyüğümüzün uçmağa varması, içimize düşmüş bir kor gibi, yüreğimizi yakmakta...
Kıbrıs Türklüğünü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adıyla, devletli kılan büyük dava ve ülkü adamı Denktaş büyüğümüze yüce Tanrı'dan rahmet; ailesine, sevenlerine ve Türk Milletine sabırlar dilerim.

Ruhu şad, durağı Türk Uçmağı ve Tanrıdağları olsun!

TÜRK IRKI SAĞOLSUN!!!

TTK.

Türkistan Ordusu:
Büyük bir lideri kaybettik.
Mekanı cennet olsun.

Bu dünya giderek çekilmez hale geliyor, böyle büyük insanları kaybettikçe.

Borokhul Noyan:
 Kıbrıs Türklüğü'nün yiğit evladı ve bilge önderi Koca Bozkurt Rauf Denktaş'ı kaybetmek; sadece Kıbrıs için değil; Dünya Türklüğü açısından da üzücü ve elem vericidir.


 İngiliz sömürgesi bir ülkede palikaryaların tazyikleri altında kalan küçük bir cemaat iken KIBRIS TÜRKLÜĞÜ'nü TEK BAYRAK VE DEVLET olarak toparlayan, Rumlara ve onların yardakçısı vatan haini işbirlikçilere karşı geçit vermeyen bir Devlet Adamıydı. Aramızdan ayrılışının verdiği üzüntü, çok büyüktür.


 Merhum Koca Bozkurt Rauf Denktaş'ın Aziz ruhu şad, mekanı TANRIDAĞI olsun.


 Büyük Türk Milleti'nin ve Kıbrıslı soydaşlarımızın hepimizin başı sağolsun.


 TTK


Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git