Türkçü Turancı Otağ

TÜRKLÜK ve TÜRK DÜNYASI OTAĞI => TÜRKÇÜLÜK => Konuyu başlatan: Teñrikut - 22 Mayıs 2006, 19:14:29

Başlık: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Teñrikut - 22 Mayıs 2006, 19:14:29
Her Türkçü sitede sorularımla sorgulamaya çaliştiğim bu konuyu siz arkadaşlara da sormak isterim Tabi müsadenizle:

Nasıl Türkçülük yapmalıyız?
İyi TÜrkçünün Özellikleri nelerdir.
Türkçü neler Yapmalı neler Yapmamalı


(Bu arada ilk mesajından böyle birşeyleri sorgulamam arkadaşlar arsında şüphe uyandırabilir Ben Muhammet Çelik İlteriş Türkçüler Derneği Üni. Masa Başkanı) 

:turan:
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: ALP-ER-TUNGA - 23 Mayıs 2006, 16:20:22
Sana en güzel cevabı Atsız Ata verir soydaş:

TÜRKÇÜLÜK
Türkçülük, Türk milliyetçiliğinin adıdır. Kelimenin sonundaki ek, yerine göre, mensupluk, sevgi, taraftarlık gösteren bir ektir. Türkçülük de Türk sevgisi ve taraftarlığı demek olduğuna göre, kelime, yerinde kullanılmıştır. Başka milletlerin Türk taraftarlığı ve Türk sevgisi bu kelime ile ifade olunamaz. Zaten başka milletlerin Türk'ü sevmesi de gerçekten bir sevgiye değil, geçici bir nezakete, çıkara, siyasi zarurutlere işarettir. Türk'ü, gerçek olarak, Türk'ten başkası sevmez.

Türkçülük bir ülküdür. Ülküler, milletlerin manevi gıdasıdır. Ülküsüz milletlerin en talihlisi dahi silik ve sönük kalmaya mahkumdur. Eğer bu millet talihli de değilse, onun sonucu yenilmek, ezilmek, hatta yok olmaktır.

Ülküler, gerçekle hayalin karışmasından doğmuş olan, düne bakarak yarını arayan, milletlere hız veren ve uğrunda ölünen büyük dileklerdir. Milletler, ölebildikleri kadar yaşama hakkına sahiptirler.

Türkçülük, büyük Türkelinde, Türk uruğunun kayıtsız şartsız hakimiyeti ve bağımsızlığı ile Türklüğün her yönden bütün milletlerden ileri ve üstün olması ülküsüdür.

Bu ülkü, geçmişte, birkaç kere gerçekleşmişti. Büyük Türkçülük ülküsü ve inancı ile yetişen gençlik sayesinde yarın yeniden gerçek olacaktır.

Türkçülük, dün bir kaynaktı; bugün çaydır. Yarın coşkun bir ırmak olacak ve önünde yabancı duygu ve düşüncelerden gelen bütün engeller yıkılacaktır.

Türkçülük, dört kaynaktan geliyor:

1. Kökü çok eski olan ve Türk uruğunun şuuraltında yüzyıllardan beri yaşayan milliyetçilik;

2. Tanzimat'tan sonra, Avrupa'daki milliyetçiliklere benzeyen halkçı bir hareketin bizde de tatbik olunmasını isteyen milliyetçilik hareketi;

3.Devletimizin içindeki yabancı unsurların ihaneti dolayısıyle doğan tepki;

4.Türklerin 200 yıldan beri çektikleri büyük sıkıntılar.

Bu dört kaynaktan gelen düşünceler birbiriyle kaynaşıp yoğrularak bugünkü Türkçülük ortaya çıkmıştır. Türkler, Türkçülük ile güçlenecek, kurtulacak, ilerleyecek, yükselecektir.

Bir millet yükselme iradesini taşımazsa, kendine güveni olmazsa, başkalarını taklitten başka bir şey yapamazsa, geçmişiyle övünmezse, başkalarından üstün olmak istemezse, ülkü için ölümü göze alamazsa, savaştan korkarsa, o millet içinden çürümüş demektir.

Bugün ülküler ve kahramanlar çağında yaşıyoruz. Geçmiş haklara dayanılarak davaların öne atıldığı, hesapların görüldüğü günlerdeyiz. Kan çağlayanları, kılıç şakırtıları ve gülle sesleri içinde yarının neler hazırladığını bilemiyoruz. Bu kasırga arasında, milletlerin yalnız geçmişlerini hatırlayarak milli ülkülerine yapıştıklarını görebiliyoruz. Geçmişi olmayan, yahut olup da unutan, milli ülküsü bulunmayanlar devriliyor.

İnsanlığın tarihinde büyük kasırgalar eskiden zaman zaman gelip geçeirdi. Gitgide bu kasırgalar sıklaşıyor. Bu gidişle tarih, ebedi bir kasırgadan ibaret kalacak gibi gözüküyor. Bugün ayakta kalabilmek için eskisi kadar sağlam olmak yetişmiyor. Çok güçlü, çok sağlam, çok sert, çok yürekli olmak gerekiyor. Bunun da bizim için birinci şartı, Türkçülük ülküsüne sıkısıkıya yapışmaktır. Şaşıran, ürken, sapıtan milletleri, tarih bağışlamıyor.

Türkçülük ülküsü bizden amansız bir görev ahlakı istiyor. Subay hiç yorulmadan altı saatlık talimini yaptırırsa, öğretmen bıkmadan öğreticilik işini yaparsa, memur sinirlenmeden halka kolaylık göstermeye devam ederse, doktor her şeyden önce yurttaşlarının sağlığı ile ilgili olursa, öğrenci her şeyden önce dersini bellemeye çalışırsa ve bütün görevlerle rütbeler arasında ne caka, ne gösteriş, ne dalkavukluk, ne de ilgisizlik olmadan bir ahenk kurulursa, aşağıdakiler yukarının buyruğunu ukalalık saymaz, yukardakiler de aşağının doğru ihtarlarına kızmazlarsa, bütün karşılıklı işlerde, görüşme ve konuşmalarda ne ikiyüzlülüğe kaçan nezaket, ne de kabalığa kaçan sertlik bulunmazsa, görevin bizden istediği şey yapılmış olur.

Gerçekten Türkçü olmak kolay değildir. Her önüne gelen Türkçü olamayacağı gibi, her Türkçüyüm diyen de Türkçü olamaz.

Her Türkçü, bulunduğu yerin görevini inançla yaparsa, Türkçülük ülküsü sağlamlaşır. Türklük güçlenir.

Türkçülerin ilk işi, görevlerini, arınmış gönül ve inanmış yürek ile yapmaktır.

Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Teñrikut - 23 Mayıs 2006, 17:59:04
Sen kolaya Hazıra kaçmisin Arkadaşım...

O cevabı hal Hazırda biliyoruz. Ben sizin yorumlarınızı bekliyordum.. Tabi Ekstra düşündüklerinizide...
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: aslanargun - 24 Mayıs 2006, 14:44:45
"Sizler, yani yeni Türkiye' nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir."

BAŞBUĞ ATATÜRK


Bence BAŞBUĞ ATATÜRK bu sözlerle Türk gençliğine kutsal bir emir vermiştir! Türkçülük bence budur!
ATAMIN kurduğu bu VATANI sonuna kadar savunmaktır ve zamanı gelince seve seve canını vermektir!

Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: ALP-ER-TUNGA - 24 Mayıs 2006, 15:21:11
Yazdığım cevabı madem biliyorduysan hala bu tür şeyleri tartışmamalıydın.Çünkü ışığımız Atsızı anlamak esas amaçtır.Fakat senin için kısa bir özetleme yapabilirim.
Türkçülük Türklük düşüncesi ve Türk'e yararlı olma ana fikrinden doğar.Yapılan çalışmalardada Atsız Ata ve Atatürk Başbuğumuz referans olarak alınır."HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR!" düsturu çalışmalar için esas gövdeyi oluşturur.Ve bu yolun amacı günü kurtarmak değil sonunda TURAN olan kutlu bir yoldur.Bu nedenle önce kendimizi Türkleştirip daha sonra Türk Dünyası ile iletişim kurmak dava için Önemli bir aşamadır.Türk dünyası kayıtsız ve şartsız tam bağımsız olmalı,istikrar ve refahı sağlanmalı daha sonra Yüce Kızıl Elma olan TURAN BİRLİĞİ KURULMALIDIR.
İşte Türkçülüğün ana manası ve hedefleri bunlardır.
Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: brakisefal - 17 Haziran 2006, 12:20:07
sayın yönetici sabrınıza ve iyi niyetinize hayranım.
arkadaş soru sormuş cevabını beğenmiyor bak sen.bizi mi sınıyor acaba.
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Teñrikut - 17 Haziran 2006, 12:40:33
sayın yönetici sabrınıza ve iyi niyetinize hayranım.
arkadaş soru sormuş cevabını beğenmiyor bak sen.bizi mi sınıyor acaba.

Sizi sınamak gibi bir gayem yok. Atsız Ata'nın Türkçülüğü tabiki ışığımız ama gelişen değişen dünya politikalarına göre nasıl düzenlemeler gerekir. Örneğin Atsız Ata İlk önce Komünizmin düşman olduğumuzu söyler. Şu anda öyle bir sorunumuz kalmadı şimdi ilk düşman sırasına kimi koymalıyız?

Ayrıca hata yapıyorsam beni yöneticiler şimdiye kadar uyarırdı.
Ben ne yaptığımın farkındayım. İki kitap okuyarak ahkam kesen arkadaşlar da var tabi biraz da onları ayıklamak isterim.
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Turk_aze - 17 Haziran 2006, 13:05:32
Sayın Çelik,

Sorunuza ben cevap vereyim.Düşman sırasında ilk önce Türk Cumhuriyetlerinin liderlerini koyarak Türk dünyasında radikal ıslahatlar yapmalıyız.Kendi içimizde birliği sağlamalıyız.Türk Cumhuriyetlerinin liderleri derken Aliyev,Nazarbayev,Bakiyev,Rahmanov ve Niyazov'U ( Türkmenbaşı ) kast ediyorum. Bu liderler mutlaka devrilmeli ve yerine genç, dinamik Türkçü kadrolar gelmelidir.

Bunu başaramadığımızda zaten bir 50 sene daha Tanrı Türkü Korusun diye kendimizi avutarak geçiririz.Ama başarırsak Meriç nehrinden Çinin doğu sınırına kadar bir Türk Birliği ortaya çıkar.

Amaç ve gayret bu yönde olmalıdır.
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Teñrikut - 17 Haziran 2006, 13:11:53
Sayın Çelik,

Sorunuza ben cevap vereyim.Düşman sırasında ilk önce Türk Cumhuriyetlerinin liderlerini koyarak Türk dünyasında radikal ıslahatlar yapmalıyız.Kendi içimizde birliği sağlamalıyız.Türk Cumhuriyetlerinin liderleri derken Aliyev,Nazarbayev,Bakiyev,Rahmanov ve Niyazov'U ( Türkmenbaşı ) kast ediyorum. Bu liderler mutlaka devrilmeli ve yerine genç, dinamik Türkçü kadrolar gelmelidir.

Bunu başaramadığımızda zaten bir 50 sene daha Tanrı Türkü Korusun diye kendimizi avutarak geçiririz.Ama başarırsak Meriç nehrinden Çinin doğu sınırına kadar bir Türk Birliği ortaya çıkar.

Amaç ve gayret bu yönde olmalıdır.

Teşekkür ediyorum. Yani sağlam Türkçü kadrolar yetiştirmeliyiz.

Tabi sağlamlık anlayışı eğitim ile hemde öyle alelade bir eğitim değil çok iyi donanımla ve Türkçülük hamuru ile olmalıdır. Bence daha önemli olan şu anda Eğitimdir. Eğitim için neler yapabiliriz?
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Turk_aze - 17 Haziran 2006, 13:22:16
Bence siz üyeler arasından sözlü mülakat yoluyla yetiştirilecek kadroları seçebilirsiniz. Siz yapabilirsiniz diyorum çünkü yasal olarak faaliyet gösteren bir kurumdasınız.

Türkiyede bu tür kadrolar çok rahat yetiştirilebilir çünkü ortam müsait.Daha sonra bu kadrolar 81 il bazında görev yapacak şekilde dağıtılmalı ve eğitim faaliyetleri ülke genelinde yapılmalıdır.Bu şekilde sağlam bir gençlik ortaya çıkar.


Eğitim için neler yapabilirsiniz?

1. Üyeler arasından sözlü mülakat yoluyla en iyilerini seçin,
2. Üyelere Türk nedir iyice anlatın,
3. Üyelere Atatürkü sevdirin,
4. Türkün Atatürk gibi direnişçi ruha sahip olması gerektiğini anlatın,
5. Coğrafya ve tarih alanında sağlam bir eğitime tabi tutun,


Unutmayın ki bu kadrolar 81 il bazında görev alacak ve mükemmel olmaları gerekiyor çünkü Türkiye genelinde sağlam genç kadroları bunlar yetiştirecek.

Bu arada benim fikrim şu...Türk Cumhuriyetlerinin bir tanesinde bile Türkçü darbe olsa Türkiyede Türk olan koşarak size gelmeye başlayacak. Yani patlama için barutu ateşlemek lazım.
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Teñrikut - 17 Haziran 2006, 14:17:58
Bakın iyi hoş diyorsunuz ama engellerimiz var. En azından bildiğim kadarı ile:

Yeterince Secici olabilecek kadar kendini geliştirmiş birey yok.
Seçilenler arasında da yukarıda dediğim gibi iki kitap okuyarak Türkçü Aydın kesilen tipler çok fazla. Özellikle bu ikinci dediğim durum çok büyük tehlike. Ayrıca Bu şahıslar başka insanlara Türkçülüğü anlatırken büyük yanlışlıklar da yapmakta.
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Turk_aze - 17 Haziran 2006, 14:54:54
o zaman el ele vererek doğuda hala eski sovyet uşaklarının çizmesi altında ezilen kardeşlerimize sahip çıkalım.onların iktidara gelmesine yardımcı olalım.dünya üzerinde tek bir Türkçü devlet ortaya çıksa Türkçü hareket muazzam bir güç kazanır.
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: TeknikTürk - 12 Temmuz 2006, 10:20:20
Kişisel görüşüm Türkçü birliği/birlikleri atak ve militan bir yapıya sokmak gerekli.Şuanki halimiz çok defansif,genelde savunma halinde duruyoruz,düşman saldırıyor biz savunuyoruz bu yıllardır böyle.Halbuki en iyi savunma saldırıdır.Bu saldırı illa taşla sopayla yapılacak diye bişeyde yok fakat MİLİTAN(DİRENİŞÇİ) GENÇLERE İHTİYACIMIZ var kanaatindeyim.Tepede yaşını başını almış olgun Türk büyükleri yani beyin takımı,temelde militan ruhlu Türk gençleri.Fakat çok dikkatli olmak lazım,Türkiyede istihbarat örgütleri cirit atıyor ve dur diyenleride yok.Beyin takımı sadece Türkiyeyi,Türk dünyasını değil tüm dünyayı görecek kapasitede olmalı.Aksi taktirde o istihbaratçı piçlerin(kastım mit değildir ama onada güvenmem) oyuncağı oluruz.Türkçü duygularla Türklüğe hizmet edeceğiz diye İngiltereye hizmet ederiz çoğumuzun ruhu bile duymazki emin olun işe başlanacak ilk günden kancayı atma,bunları nasıl kullanırım hesaplarına başlayacaklardır.Türk gençleri bu çakalları anlayacak sinsilikte değildir,mayası,özü temiz olduğundan herkese inanma-Türkçüyüm diyen herkesi dost sanma-herkesi kendi gibi temiz sanma eğilimindedir.Lider kadro çok önemli.Bu girişimlerden Türk Gençlerini lider kadro koruyacaktır.Lider kadro insan psikolojisini,sosyolojiyi,tarihi(sadece Türk tarihinide değil),ekonomiyi ...vs çok iyi değerlendirebilmeli,etkileyici olmalı ve insanları yölendirebilmeli.Lider kadro sağlam olursa insanlar peşinden gidecektir.
Ayrıca muhakkak ulusal düzeyde yayın yapacak bir televizyon kanalına,gazetelere ve etkili propaganda yapacak uzmanlar bulunmalı.Gerekirse aramızda para toplayalım.İlk bağışta benden olsun.
Ayrıca fettullah gibi eğtime el atmamız lazım.Hemde tüm asyaya.Sadece Türkiyeye sıkışırsak başarı şansımız düşük.Avrupa ve orta asyaya yayılmalıyız.Bu nasıl gerçekleşecek ona lider kodro karar verecek.
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Turk_aze - 12 Temmuz 2006, 12:00:14
bence başlama noktası Azerbaycan olarak ele alınırsa gelecek 10 yıl içinde Türkçülük Ankara-Bakü-Astana-Bişkek-Aşkabat-Taşkent hattında süratle yayılmaya başlar ve çok gelişir.
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Maday - 23 Temmuz 2006, 00:21:43
Türkçü çok okumalı çok bilgili olmalıdır.Düşmanı çevresindekilerden çok daha önce tanımalıdır,bu Türkçünün özelliyidir,bu toplumda Türkçüye inam kazandıracak bir özellikdir,tehlikeyi herkesden daha önce görmek,duymak...
Son maksadın ne olduğunu anlamalı,ve gittiği yolda kendine geçici hedefler belirlemelidir ve o hedeflere ulaşmak için çalışmalıdır.Yoksa,ben Turan kuracağım demekle bir iş yapılamaz.Mütemadi olarak kendine "ben şu zaman aralığında neler yapdım" diye sormalıdır,cevab yoksa,çok kötü....
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Teñrikut - 23 Temmuz 2006, 00:26:50
Türkçü çok okumalı çok bilgili olmalıdır.Düşmanı çevresindekilerden çok daha önce tanımalıdır,bu Türkçünün özelliyidir,bu toplumda Türkçüye inam kazandıracak bir özellikdir,tehlikeyi herkesden daha önce görmek,duymak...
Son maksadın ne olduğunu anlamalı,ve gittiği yolda kendine geçici hedefler belirlemelidir ve o hedeflere ulaşmak için çalışmalıdır.Yoksa,ben Turan kuracağım demekle bir iş yapılamaz.Mütemadi olarak kendine "ben şu zaman aralığında neler yapdım" diye sormalıdır,cevab yoksa,çok kötü....

SAyın Maday açıkladığınız husus çok önemli. Şu anda Türkçü veya bizi eğitecek yazarları yayınlayan bir yayinevimiz bile yok. Eskiden Ötügen vardı onuda nurcular sardı. Bence bu çok okumalı sözünün öncesine de inmeliyiz.

Bu arada bu yukarıda bana kızan arkadaşlarımın benim gerçek amacımı anlayıp anlamadıklarını veya halen daha üslüplarını doğru bulup bulmadıklarını merak ediyorum.
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Turk_aze - 23 Temmuz 2006, 11:28:13
Tenrikut kardeşim,


çok okumak kadar ne okuduğunuz veya okuyacağınız da önem azr etmektedir.
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Maday - 23 Temmuz 2006, 18:43:37
SAyın Maday açıkladığınız husus çok önemli. Şu anda Türkçü veya bizi eğitecek yazarları yayınlayan bir yayinevimiz bile yok. Eskiden Ötügen vardı onuda nurcular sardı. Bence bu çok okumalı sözünün öncesine de inmeliyiz.

Bu arada bu yukarıda bana kızan arkadaşlarımın benim gerçek amacımı anlayıp anlamadıklarını veya halen daha üslüplarını doğru bulup bulmadıklarını merak ediyorum.

Dün bir Türkcü otaqda Özbekistandan olan bir qardaşın yazısını oxudum.internetde islam ansklopedisi,iran ansk. var diyor,ancaq biz Türklerin yok galiba.Böyle şeyler gerçekten de çok önemli.kendimiz yapabilirmiyiz acaba ? ne diyorsunuz ?
Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: Bozoklu Bozkurt - 23 Temmuz 2006, 19:45:50
Ben şahsen kendimi bir Türkçü olarak göremiyorum.

Ki bunu 25 Şubat 2006 tarihinde Erk Yurtsever Beğ dahi belirtmiştir.

Beğler Erk Beğ dahi öyle diyorsa hadiii açalım kitapları okumaya devam!

Gerisi laf-ı güzaftır ağalar beğler!Ben sadece okumaya taraftarım gardaşlar!

Başlık: Ynt: Nasıl TÜrkçülük
Gönderen: ATASAGUN - 10 Ağustos 2006, 03:59:53
Gördüğüm eksikliklerden bahserek yanıtlasam daha kolay olur herhalde:

- "Ben" demekten vazgeçilip "biz" denmeli. Kişiselliği ülkünün önüne geçirmemeli. Ad yapma peşinde koşulmamalı.

- Türkler arasında ayrılık sokabilecek konulardan (din gibi) uzak durulmalı. Gereksiz yere tartışmalar uzatılmamalı.

- Bilgi sahibi olmadan düşünce sahibi olmamalı. Türkçülükle ilgili soru işareti bırakmayacak biçimde ayrıntılarına kadar incelenmeli.

...