Türkçü Turancı Otağ

GENEL KONULAR OTAĞI => GÜNCEL => Tarihte Bugün => Konuyu başlatan: AFŞAR BÖRÜ - 28 Mayıs 2013, 21:48:13

Başlık: Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluşu kutlu olsun
Gönderen: AFŞAR BÖRÜ - 28 Mayıs 2013, 21:48:13
Alıntı
Birinci Cihan Savaşı sonlarında Moskof Çarlığı”nın yıkılmasıyla kurulan Azerbaycan Türk Devleti, 27 Nisan 1920”de komünist Ruslar tarafından istilâ olunarak ortadan kaldırılmış, bu sırada Moskoflar”ın her girdiği yerde âdetleri olan kırgınlar, yağmalar ve vahşetler bol bol yapılmıştı.

Azerbaycan, Türkiye”yi kuran Türkler”in ilk yığınak bölgesiydi. Anadolu, Irak ve Suriye buradan ilerlemek suretiyle ele geçirilmişti.

On Üçüncü Yüzyılda Horasan”dan Akdeniz”e kadar uzanmış Büyük Türkiye”yi idare eden İlhanlılar”ın merkezî bölgesi Azerbaycan”dı. Yani bir bakıma Türkiye bugün eski başkentini kaybetmiş bir devlet gibidir.

Kuzeyi Rus, güneyi Acem elinde kalmış olan Azerbaycan bugün de Türk”tür. Batı Türkleri”nin bir bölümüdür. Kırgınla, kültürle ve hileyle yok edilmek istenmesine rağmen büyük bir dirilikle direnmekte ve güçlenmektedir.

Kıbrıs, Adalar, Batı Trakya ve Kerkük neyse Azerbaycan da odur. Büyük geçmişi ve kültürü olan büyük milletler nasıl olsa zincirlerini kırarlar. O gün, umulmadık derecede yakın da olabilir. İstek ve inanç her güçlüğü devirir. İnanalım ve bekleyelim.

Nihal ATSIZ, Ötüken, 16 Nisan 1975, Sayı: 4


Azerbaycan ve Türkiye koca Turan'ın iki büyük devletidir...
Başlık: Ynt: Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluşu kutlu olsun
Gönderen: Delikurt38 - 29 Mayıs 2013, 02:48:37
Azerbeycan Türkleri Kendilerine Azeri denmesinden hoslanmazlar.Cünkü Azeri kelimesi Ruslarin onlari asimile etmesi icin taktiklari isimdir.Azeri Türkü Türk Veya Kafkas Türkü denmesini Benimserler Sanildigi gibi Ermenilerle Kiz Alisverisi yapmazlar Türklere kirgin olmakla beraber Türkleri Cok severler.Sevmedikleri Türk görünüp Türk olmiyanlar Azerbeycan anlam olarak alev bölgesi anlamina geliyor AZerbeycan Adini Iskender Zamaninda bölgeyi yöneten komandandan almistir
Başlık: Ynt: Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluşu kutlu olsun
Gönderen: Üçoklu Börü Kam - 29 Mayıs 2013, 10:47:23
(https://hunturk.net/forum/rsm/3190-azrerbycnpng-1369809260.png)

Türklüğün çelik iradeli Bozkurt oğlu Mehmet Emin Resulzade haykırdı:
BİR DEFA YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ!

İnmedi, inmeyecek ve Acun durdukça da şan ve şerefle dalgalanacaktır.
Azerbaycan Türklüğünün "Bağımsızlık Günü" Çin Seddinden Adalar Denizin ötesine kadar bütün Türklük alemine kutlu ve uğurlu olsun!

TTK.
Başlık: Ynt: Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluşu kutlu olsun
Gönderen: Sima - 30 Mayıs 2013, 10:31:02
Hamınıza təbriklərə görə minnətdaram.  :trbayrak