Gönderen Konu: Türk Isimleri  (Okunma sayısı 138539 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Ynt: Türk Isimleri
« Yanıtla #100 : 02 Şubat 2012 »
Ceyhun-Seyhun ve Ceyhan-Seyhan: Orta Asya ve Çukurova'da Türkler yaşadığı için bu nehir adları Türkçe zannedilebilir... Ancak her iki bölgeyi Araplar elegeçirmişti.

Hangi kitapta Türkçe oldukları yazıyor? (Kaynak gösterilmeli...)

Türkiye'ye ihanet edenler cezalandırılmalıdır!

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #101 : 02 Şubat 2012 »
Selenge Irmağı, Göktürk yazıtlarında "Selenga" biçiminde geçiyor...

Fakat Orhun Irmağı Göktürk yazıtlarında geçmez! (Her ne kadar "Orhun Anıtları" desek de!) Uygur yazıtlarında Orkun olarak geçiyor... Hüseyin Namık Orkun, Eski Türk Yazıtları adlı eserinde bu adı "Orqun" biçiminde kaydetmiştir.

(Eğer Uygurlar bu ırmağı Orkun olarak adlandırıyorlarsa, daha önceki Göktürkler döneminde de bu ad Orkun olmalıdır.)

Yazıtlar Göktürklerin merkezindeydi. Burası daha önce Hunların da merkezi olabilir. (Or-Kun = Kunların / Hunların merkezi olamaz mı?)

Çevrimdışı Fatih

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir
« Yanıtla #102 : 02 Şubat 2012 »
Bu günkü ad önerileri:

Erkek ;
Acar : 1 - Gayretli, hareketli 2- Gözüpek, yırtıcı
Aclan :  Açık, açılan
Acunal : Acun + Al (Birleşik isim)
Acun : Dünya, yeryüzü
Al : 1 - Bayrak kumaşı 2 - Kızarmış, kızarık 3 - El, kolun bilekten aşağı kısmı 4 - Ala, alaca 5 - Almaktan al

Kız ;
Acunay : Acun + Ay (Birleşik isim)
Ay : Dünyanın uydusu olan gezegen anlamında olmasından çok Türk kültüründe güzellik, ahlaklılık, temizlik vb. gibi anlamları mecazen bulunduran bir sıfattır.
Alkım : Gökkuşağı, gerdan
Ayaça : Ay + Ece/Eçe (Birleşik isim)
Ay : Dünyanın uydusu olan gezegen anlamında olmasından çok Türk kültüründe güzellik, ahlaklılık, temizlik vb. gibi anlamları mecazen bulunduran bir sıfattır.
Ece/Eçe : 1 - Dahi, çok akıllı, çok zeki 2 - Saygıdeğer görgülü hanım

Çevrimdışı Fatih

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #103 : 03 Şubat 2012 »
Bu günkü ad önerileri:

Erkek ;
Acuner : Acun + Er (Birleşik ad)
Er : Olgun, olmuş, ergin, yetişkin erkek.
Adalan / Adaldı / Adalır / Adalmış  : Ünlü, namlı, şöhretli, adı yürümüş, adı söylenir,
Erbatur : Er + Batur (Birleşik ad)
Er : Olgun, olmuş, ergin, yetişkin erkek.
Batur / Batır : Bağatur, kahraman, savaşçı, gözüpek, yiğit.

Kız ;
Damla : Su damlası, tane
Deniz* :  Deniz, büyük göl
Dilek : Dil ile istenen,  dile getirilen istek, arzu, murat

* Hem erkek hem de kız adı

Çevrimdışı Fatih

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #104 : 09 Şubat 2012 »
Yenisey Irmağının sonunda "sey" kısmı var. Bu çay sözcüğünden bozma olabilir.

Yani demek istiyorsunuz ki Türk'e, Türkçeye ait bir şey yoktur, olamaz!

Hayret vallahi!

O Çince, bu Arapça, şu bilmem nece, bu ne ya böyle?

Sanki bu dünyada Türk diye bir millet, Türkçe diye bir dil yokmuş gibi bir yaklaşımınız var, Böri kardeş!
Yoksa kaynak olarak, Sevan Nişanyan'ın Etimolojik Sözlüğü'ne mi başvuruyorsunuz?

Size önerim Azerbaycanlı ilim ve araştırma adamı Hudu Surhay MEHMEDOĞLU'nun, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfınca yayımlanmış olan, NAKIŞLARIN YADDAŞI adlı eserini okumanızdır.

Bu kitabı bir okuyun bakalım hangi millet kimden ne almış, kopyalamış, daha doğrusu çalıp kendisininmişçesine, aldığı millete, yeniden satmak haysiyetsizliğini göstermiş.

Kusura bakmayın ama sizin yazılarınızda sanki Türk'ün ve Türk dilinin başka milletlerin ve dillerin karşısında bir eksiği varmış gibi bir koku var. İnşallah yanlış anlıyorumdur!
Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #105 : 10 Şubat 2012 »
"Ana Türkçe" başlıklı yazımda:

Alıntı
Türk Dil Kurumu bugüne kadar "Türkçenin Etimoloji Sözlüğü" 'nü hazırlayamamıştır! Bu TDK'nın en büyük kusurudur!

Bilindiği gibi Sevan Nişanyan'ın "Sözlerin Soyağacı-Çağdaş Türkçenin Etimolojik Sözlüğü" adlı bir kitabı ve internet sitesi vardır.

Öncelikle bu site bilimsel midir? Sitede yazılanların % 90'ına yakınının doğru olduğunu kabuletmekle beraber, Sevan Nişanyan'ın iyi niyetle hareket ettiğini düşünmüyorum.

Sevan Nişanyan'ın tamamen Atatürk aleyhtarı "Yanlış Cumhuriyet" adlı bir kitabı vardır. Kendi eşlerine nasıl davrandığı da ortadadır! Türk Dili, bu adama mı kalmıştır?

Ayrıca Türk Dilini çok sevdiği için mi "Sözlerin Soyağacı-Çağdaş Türkçenin Etimolojik Sözlüğü" adlı kitabını yazmıştır?

Gerçekleri yazalım: Türk Dilini "ilkel bir dil" olarak görmektedir! Ona göre fakir bir dil olan Türkçe, diğer dillerden çok sayıda alıntı yaparak ayakta kalabilmiştir.

Bir kere Türkçe zengin bir dildir. Mantık yapısı mükemmeldir. İlkel kabile dili değil, Göktürk Kağanlığı'ndan günümüze kadar gelmiş bir dildir! Diller elbette diğer dillerden ve kültürlerden etkilenir. İngilizce; Latinceden, Fransızcadan, Kelt dillerinden, Yunancadan sözcük alınca "normal" oluyor da, Türkçe diğer dillerden sözcük aldığı için neden ilkel bir dil oluyor?

Yukarıda: "Türk Dil Kurumu bugüne kadar "Türkçenin Etimoloji Sözlüğü" 'nü hazırlayamamıştır! Bu TDK'nın en büyük kusurudur!"

diye yazmıştım...

Bunun nedeni Atatürk'ün ölümünden sonra TDK'nın bozulmasıdır... TDK'ya da masonlar, Ermeniler, Yahudiler dolmuştur!

İsimler de veriyorum: İbrahim Necmi Dilmen, Yahudi midir? Mason mudur?

A.Dilaçar, Agop Martayan değil midir? Ermeni değil midir? Masonik "Manevi Cihazlanma Cemiyeti" üyesi değil midir?

Sahte bir "Atatürkçülük maskesi" takmışlardır!

Türkiye Türkçesi ile diğer Türk lehçeleri arasında neden bu kadar farklılıklar bulunuyor derken, Türkiye Türkçesini kimler katletti? , bu da araştırılmalıdır!

"Türkçenin Etimoloji Sözlüğü" 'nü niçin Sevan Nişanyan hazırlıyor da, TDK hazırlayamıyor?

TDK, bunun açıklamasın yapsın! Bugüne kadar akılları neredeydi?

Belirli odaklardan maaşa bağlanan "görevli şahıslar", Türk dilini katletmişerdir! Olay budur! Masalları geçelim...

demiştim...

Türk Dili , Nişanyan'a ait değil ki! TDK yıllar yılı bir etimoloji sözlüğü hazırlamadığı için "Türk Düşmanı" Nişanyan meydanı boş bolmuş, bir sözlük hazırlamış... Olay budur!

Bir kere yazdığım yazıyı anlamadan okumuşsunuz!

Alıntı
Hayret vallahi!

O Çince, bu Arapça, şu bilmem nece, bu ne ya böyle?

Yazılarımda Arapça hiçbir örnek vermedim!

Çince-Türkçe ortak sözcükler vardır. Bu bilimsel olarak bir gerçektir. (Kimin kimden sözcük aldığı tartışmalıdır....)

Alıntı
Sanki bu dünyada Türk diye bir millet, Türkçe diye bir dil yokmuş gibi bir yaklaşımınız var, Böri kardeş!

Ne ilgisi var? Öyle mi dedim?

Hem yazıyı beğenmediyseniz, okumazsınız olur biter! Yazıyı anlayacak olanlar çoğunluktadır!

Sonuç olarak, demagojiyi bırakın! Seyhun-Ceyhun ve Seyhan-Ceyhan'ın Türkçe olduğuna dair "DELİL" gösterin!

Bilimsel delil yoksa niye inanayım?

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #106 : 10 Şubat 2012 »
Alıntı
Kusura bakmayın ama sizin yazılarınızda sanki Türk'ün ve Türk dilinin başka milletlerin ve dillerin karşısında bir eksiği varmış gibi bir koku var. İnşallah yanlış anlıyorumdur!

Üslubunuz sizi bağlar! Beni değil!

Korece, Japonca, Fince, Kızılderili dilleri, Moğolca ve Sumerce zaten Türkçe ile akraba dillerdir! Yazım bunun delillerini gösteriyor... Yazının amacı bu konunun bilimsel bir gerçek olduğunu göstermektir!

Çince ve Tibetçe gibi diller ile de sözcük alışverişinde bulunulmuştur!

Eski Mısırcadan geçen sözcükleri genelde bu sözcükler Arapça ve Yunanca sanıldığı için, bunun "yanlış" olduğunu göstermek için belirttim.

Başlığın adı "Türkçe ve diğer diller" olduğu için Türkçede yer alan Avustralya Yerli dilinden gelme sözcükleri de ekledim... (Sonuçta bu sözcükler İngilizce değil!)

Türkçenin diğer dillerden ne eksiği olsun! Türkçe diğer dillerden üstündür!

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #107 : 10 Şubat 2012 »

Yenisey sözcüğünün aslı Ene-Say'dır. Eski Yenisey Kırgız Dili'nde, Ene-Say şeklinde geçmektedir. Yani Ana Nehir, Irmak anlamındadır. Yenisey kelimesinin Samoyedçe olduğuna dair iddialarda vardı, hatta bir süre kabulde görmüştür.

Küçük akarsu anlamındaki Çay sözcüğü pek bir ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Bu yakıştırmacılıktır.

Atsız Ata'da yıllar önce yazdığı Alaylı Alimler adlı makalesinde de bu iddiada bulunanları çürütmüştür.

"XV‐ Tarih bilginlerinin yazdığı dört ciltlik kitapta nasıl avam iştikakçılığı yapıldığını Orhun’un dördüncüsayısında göstermiştim. H. Âli Bey de bu avam iştikakçılığında onlardan aşağı kalmamış olmak içinböyle uydurma isimler icat ederek Yenisey'in adını Yeni Çay yapıyor. Tonguzca ile izah olunanYenisey'in Türkçe Yeni Çay yapılması bile H. Âli Beyin bilgisizliğini meydana koyuyor. Koca bir ırmağaçay denilmeyeceğini düşünmediği gibi çay kelimesinin Türkistan’da kullanılmadığını da bilmiyor."

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #108 : 10 Şubat 2012 »
Alıntı

derken, olabilir demiştim... Kesinlikle öyledir demedim!

Sonuç olarak, ben de yakıştırmalardan kaçalım diyorum... Seyhun-Ceyhun ve Seyhan-Ceyhan'ın Türkçe olduğunun kanıtı nerede?

Orhun Anıtları ve Yenisey Anıtları desek de, o yazıtlarda Orhun ve Yenisey Irmaklarının adı geçmiyor!

Ancak Orhun eski bir isimdir.

Alıntı
Selenge Irmağı, Göktürk yazıtlarında "Selenga" biçiminde geçiyor...

Fakat Orhun Irmağı Göktürk yazıtlarında geçmez! (Her ne kadar "Orhun Anıtları" desek de!) Uygur yazıtlarında Orkun olarak geçiyor... Hüseyin Namık Orkun, Eski Türk Yazıtları adlı eserinde bu adı "Orqun" biçiminde kaydetmiştir.

(Eğer Uygurlar bu ırmağı Orkun olarak adlandırıyorlarsa, daha önceki Göktürkler döneminde de bu ad Orkun olmalıdır.)

demiştim...

Alıntı
Yenisey sözcüğünün aslı Ene-Say'dır. Eski Yenisey Kırgız Dili'nde, Ene-Say şeklinde geçmektedir. Yani Ana Nehir, Irmak anlamındadır.

Ene = Ana denkliği doğrudur!

say = ırmak???

say sözcüğünün ırmak olduğunu kabuleden, bunu "çay" sözcüğü ile denkleştirerek böyle bir şeyi kabuletmiş demektir.

"say" sözcüğü (ırmak anlamında olarak) Eski Türk Yazıtlarında ya da Divanü Lugâti't-Türk'te, Kutadgu Bilig'te geçiyor mu? Böyle bir sözcük var mı?

Türkiye'de Yeniçay biçiminde köy adları vardır. Buradaki "Yeni" sözcüğü nereden geliyor? (Eski sözcüğünün karşıtı olan "yeni" olmamalı! Yenisey ile anlam birliği var mı?)

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #109 : 10 Şubat 2012 »
Alıntı
Yoksa kaynak olarak, Sevan Nişanyan'ın Etimolojik Sözlüğü'ne mi başvuruyorsunuz?

Aptal bir sözlük yazdı diye Türkçe, Nişanyan'ın tekeline mi geçti?

Ben, bu sözcükleri 20 yıl önce de araştırmıştım! (Varılan sonuçlar elbette benzerlik gösterecektir!)

İnternette belli başlı bir (İngilizce) etimoloji sitesi var zaten:

http://www.etymonline.com/

Bu siteyi herkes kaynak olarak kullanıyor!

Ayrıca Rusların, bütün dünya dillerinin etimolojisini (taş çağına kadar geri giderek!) açıklayan "Babil Kulesi" sitesi vardır:

http://starling.rinet.ru/maps/maps.php?lan=en