Gönderen Konu: TÜRKİYEDE EN ÇOK KULLANILAN İSİMLER  (Okunma sayısı 12166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KaraTekin

• Ziyaretçi
Ynt: TÜRKİYEDE EN ÇOK KULLANILAN İSİMLER
« Yanıtla #10 : 16 Şubat 2013 »
Gelelim isimler meselsine. Birincisi ben bu isimlerin kökenlerine Türkçedir demedim. Atsız Atanın ifadesiyle söylemek gerekirse Türklerin milli dini olan İslamiyet, milletimizde kültürel bazı değişiklikler meydana getirmiş ve bu değişimler tamamen Türkleşerek kültür halini alarak günümüze gelmiştir. Dildeki yabancı kelimelere bakışımız bu olmalıdır. Nasıl Türkistan'dan Anadoluya gelerek burayı vatanlaştırıp birilerinin elinden alarak Türkleştirdiysek, bazı kelimeleri de haraç keser gibi alarak dilimize kazandırdık. Bunu yaparken dilin semantik ve fonetik çarklarını çalıştırarak kelimelere Türkün estetiğini ekledik ve dilimize aldık. Türkistan kökenli bir millet olduğumuz halde nasıl Anadolu'dan vazgeçecek değilsek, dillerden haraç keserek aldığımız kelimelerden de öyle vazgeçmeyeceğiz. Bu dediklerimi Arap Fars hayranlığına yorumlamayınız. Dilimiz Ziya Gökalp-Ömer Seyfettin çizgisinde, yeni lisan hareketine uygun olarak Türkçeleşmiş Türkçe olmalıdır.
İkinci bir mesele isimlerin anlamlarını vermişsiniz. Çoğu Atsız Ata'nın makalelerinden derlenmiş bilgiler. Hepsinin farkındayım. Yalnız şöyle bir durum var ki; hiç kimse yılan soyu anlamıyla Osman ismini tercih etmiyor. Türk için 2 büyük Osman vardır. Bunlardan birincisi halife Osman, diğeri Ertuğrul oğlu Osman'dır. Kelimenin yılan soyu anlamı tamamen değişmiştir. Dil yatağında akan bir varlıktır. Akışına müdahale edilemez. Kelime millete neyi çağrıştırıyorsa anlamı odur. Neyse Türkçe dersi gibi olmasın. Zaten Nihad Sami Banarlı hocadan öğrendik biz de bunları. Yanlış hatırlamıyorsam kendisi Atsız Ata'nın sınıf arkadaşıdır.
Özet olarak, tercih meselesidir. Çöl bedevisi gibi kırıcı sözlere gerek yok bence. İsteyen koyar isteyen koymaz. Bir savaş çıksa hep birlikte Türklük uğruna savaşmayacak mıyız? Türkçülük yarışının anlamı ne?
TTK :prbay

"Dil yataginda akan bir varliktir, Akisina müdahale edilemez" buyurmussunuz sayin KÜR SAD 2023...
Bu söyleminizden yola cikarsak sayet kültür yönünden büyük ölcüde Fars-Arap kültürünün etkisi altina girmis bulunan Harzemsahlarin, Gaznelilerin, Selcuklularin hatta Osmanlinin Farslardan, Araplardan kaptiklari bazi yanlislari zaman icerisinde "Türklesti" diyerek benimseyelim ve ayni sekilde yanlisi sürdürmeye devam edelim diyorsunuz yani ?

Hadi Islam büyüklerinin(!) isimleridir diyerek bir nebze olsun cocuklara verilen Arapca isimleri bir yere kadar anliyabiliriz ya bugün bile hala köylerde kasabalarda Türk cocuklarina Islam ile hic alakasi olmadigi halde verilen; "Rüstem, Firdevs, Feridun, Gülizar.."  gibi en az Arapca isimler kadar yaygin olan Farslarin tarihi kahramanlari olarak kabul ettikleri kisilerin ve diger siradan onlarca Farsca kökenli isimlerin Türk cocuklarina verilmesine ne diyecegiz ? Taviz tavizi dogurur, bir yerden gedik acildimi bunun ardi arkasi kesilmez.
Sayet Cumhuriyet kurulmamis olsaydi bugün belkide bir tane Türkce isime sahip Anadolu Türkü olmayacakti.
Asirlardir atalarimiz bunu bunu kabul etmiste biz niye kabul etmeyelim mantigi ile olaya yaklasirsak ayni sekilde bizden sonrakilerde bu yanlisi sürdürmeye devam edeceklerdir. Sayet öze dönüs 90 sene önce degilde 200 sene önce baslamis olsaydi bugün belkide bir tane yabanci isimli Türk olmayacakti. Isimlerden gidiyoruz bunu genel olarak kültürel manada da degerlendirebiliriz.

Çevrimdışı YALNIZKURTKARAGÜLLE

• GÖKBÖRÜ SİNOP
  • Türkçü-Turancı
  • Mekanı Uçmağda!
« Yanıtla #11 : 16 Şubat 2013 »
Esenlikler,
Alim olmaya gerek yok. Bu izlek konu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. :twisted: :twisted: :twisted:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=lbsTCvktWEw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=lbsTCvktWEw</a>

TTK.
10 EYLÜL 2022'DE UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Dört yanım soru, Tanrı'm
Hepsi en zoru Tanrı'm
Soruların zorundan
Soyumu koru Tanrı'm

Sen Tanrı değil misin, adını yargılatma
Sana Tanrı deyince, dinimi sorgulatma
Ya adam et bunları, ya beraber yaşatma
Kanı bozuk olanlar "Türk'üm" diyemesinler
Ve Türk'ün dik başını yere eğemesinler.

Çevrimdışı TARDU KAĞAN

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #12 : 16 Şubat 2013 »
Değerli kardeşim Kürşad;Ben çöl bedevisi sözünü hakaret maksadıyla kullanmamıştım ancak,arabistan çöllerinde yaşayan yerli halka verlen ad olduğunu arkadaşlar zaten belirtmiş.Kaldıki,bir Türkçünün ,özellikle kendini bu konuda yetiştirmek isteyen bir kardeşimzin bu tepkisini anlamakta güçlük çekiyorum.Biz,dilimzi,kültürümüzü cidi bir erozyona uğrattık islama geçişten sonra.Dikkat çekmek istediğim husus bu idi.Birçok sanal alanda bu tip tartışmalar sıkça yapılmakta ve özellikle islami bir tutucu reflekse sahip arkadaşlar benzer yada daha sert biçimde tavır koymaktalar.Türkçü' ler olarak bize düşende,uygun bir dille anlatmak olsa gerek.Bir Türk evladının,sırf Kur an'da ve islam tarihinde geçiyor diye,arapça kişi adlarını kullanmasına ve bir nevi arap emperyalizmine oyuncak olmasına hiç gerek yoktur.Otağdan böyle basit ve sıradan bir tartışma konusu ile atılmanız nasıl söz konusu olabilirki?Biz beş kardeşiz,beşimizde birbirimizi biliriz desem sanırım yerinde olur.Bu tip tartışmalarda sıkça sert ifadeler kullanılmıştı daha önce.Ancak biz,Sırf dini inançlarının yaptığı etkiden dolayı kandaşlarımızı ne kırmak,nede kaybetmek niyetinde değiliz.Sizide kendimizden bilip,kendimizden saydığımız için,hemen hiddetlenmemenizi rica ederim.

Çevrimdışı KÜR ŞAD 2023

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #13 : 16 Şubat 2013 »
Değerli kardeşim Kürşad;Ben çöl bedevisi sözünü hakaret maksadıyla kullanmamıştım ancak,arabistan çöllerinde yaşayan yerli halka verlen ad olduğunu arkadaşlar zaten belirtmiş.Kaldıki,bir Türkçünün ,özellikle kendini bu konuda yetiştirmek isteyen bir kardeşimzin bu tepkisini anlamakta güçlük çekiyorum.Biz,dilimzi,kültürümüzü cidi bir erozyona uğrattık islama geçişten sonra.Dikkat çekmek istediğim husus bu idi.Birçok sanal alanda bu tip tartışmalar sıkça yapılmakta ve özellikle islami bir tutucu reflekse sahip arkadaşlar benzer yada daha sert biçimde tavır koymaktalar.Türkçü' ler olarak bize düşende,uygun bir dille anlatmak olsa gerek.Bir Türk evladının,sırf Kur an'da ve islam tarihinde geçiyor diye,arapça kişi adlarını kullanmasına ve bir nevi arap emperyalizmine oyuncak olmasına hiç gerek yoktur.Otağdan böyle basit ve sıradan bir tartışma konusu ile atılmanız nasıl söz konusu olabilirki?Biz beş kardeşiz,beşimizde birbirimizi biliriz desem sanırım yerinde olur.Bu tip tartışmalarda sıkça sert ifadeler kullanılmıştı daha önce.Ancak biz,Sırf dini inançlarının yaptığı etkiden dolayı kandaşlarımızı ne kırmak,nede kaybetmek niyetinde değiliz.Sizide kendimizden bilip,kendimizden saydığımız için,hemen hiddetlenmemenizi rica ederim.
Şimdiye kadar yapılan, yapılmış en güzel ve yapıcı yorum. Öncelikle teşekkür ve tebrik ediyorum. Başından beri anlatmaya çalıştığım noktaları anladığınız için de ayrıca mutluyum. Aramızda görüş ayrılığı olmakla birlikte birbirimizi kırmamamız ve kaybetmememiz gerektiği yönündeki tespitinize de sonuna kadar katıldığım gibi foruma katıldığım günden beri bu görüşü dillendiriyorum.
Diğer arkadaşlara da Ömer Seyfettin-Ziya Gökalp çizgisindeki yeni lisan hareketini (ki Atsız Ata da bu görüşe sahiptir) okumalarını tavsiye ediyorum. Nihad Sami Banarlı'nın Türkçe'nin Sırları isimli kitabı da genel bir dil zevki kazanmamız açısından okunması gereken bir kitaptır.
Türkçülük şüphesiz dilimizin kirletilmesine yani fesahatçi görüşe karşı olmuş, dilimizi güzelleştirmek için çabalamıştır. ANCAK TÜRKÇÜLÜK KOMÜNİSTLERİN DİLİ YOZLAŞTIRMA AMACIYLA ORTAYA ATTIĞI TASFİYECİLİK, ARI TÜRKÇECİLİK GİBİ SAÇMALIKLARA DA KARŞI OLMUŞTUR. Türkçeleşmiş Türkçe'yi savunuyor olmak, her yabancı kelimeyi benimsemek anlamı taşımaz. Ancak bize ait olmuş kelimeleri de atacak değiliz. Söz gelimi akıl kelimesini dilden atmak, akıl akıldan üstündür, aklı başına gelmek, akıl almak, aklı karışmak gibi birçok deyimi dışlamak demektir. Bu kültür kıyıcılığından başka bir şey değildir. Us ve akıl kelimeleri milletimizin zihninde birlikte yaşayacaktır. Benim tepkim bunaydı. Fatih, Murat, Osman gibi isimler artık Türkün malıdır. Bu isimleri savunuyor olmak Gülizar, Feridun gibi isimler konulmasına taraftar olmak anlamı taşımaz. Bir sefer herkes karşısındakini alt etmek için değil, iyi niyetle bilgi almak ya da vermek için yazmalıdır. Yoksa uç örneklerle herkesin hatası bulunur. Tardu Kağan kardeşimizle meselemi halletmiş bulunduğum için konuyu uzatmayacağım.
TTK :prbay
TÜRK'E KEFEN BİÇENİN ÖLÜMÜ KORKUNÇ OLUR!

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
« Yanıtla #14 : 17 Şubat 2013 »

Ne kadar doğru bilmiyorum ama bir Türkmen köyünde Osman ismine Otman denildiğini duymuştum.

Muğla/Köyceğiz'e bağlı katışıksız bir Türk köyünün adı Otmanlar'dır.
Ayrıca Balkan Türkleri arasında çok saygın bir yere sahip ve Alevi-Bektaşi bir ekolün mistik öncüsü olan Otman Baba diye tarihi bir kişiliğin olduğunu da belirtmek isterim.
Kanımca Türklerde öteden beri var olan Otman/Ataman adı ilerleyen zaman içerisinde siyasi bir seçim gereği Türkleri sünnileştirme sürecinde sünni İslam inancının önemli şahsiyeti üçüncü halife ve İslam peygamberinin damadı olan halife Osman'ın şahsına duyulan saygı nedeniyle değişime uğrayarak "Osman"laşmıştır.

Ve bu tartışmanın sonunda okulda Nihal Atsızın kitaplarını okuttuğum için baskı gören bir TÜRKÇE Öğretmeni olarak forumdan atılacağımın da farkındayım.

Böyle bir kanıya varmanıza neyin neden olduğunu çok merak ettim Sayın KÜR ŞAD?
Bu otağdan kimse dini seçimlerinden ve seviyeli bir şekilde fikirlerini ortaya koyduğundan ötürü atılmamıştır ve hiç bir zaman da atılmayacaktır.
Bizim karşı olduğumuz din ve dindarlık değil dinin Türklüğe karşı bir silah olarak kullanıldığı siyasal İslamcılık ve Türklüğe karşı bu öldürücü silahı kullanmaya çalışan siyasal İslamcılardır.
Türk Milletinin bütün değerlerine sorğusuzca saygı duymakta ancak Türklüğün ve Türkçenin geleceği için bazı önlemleri almak zorunda olduğumuzun da bilincindeyiz. Bu bilinç bize eleştirmekle hakaret etmenin farklılığını da farkettirmektedir.

Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla
Çağrıbey

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
« Yanıtla #15 : 17 Şubat 2013 »
Dini duyarlılıkla isim seçme gayreti zaman zaman gülünç ve garip sonuçların doğmasına da neden olmuştur.
Türkiye'nin çoğu yerinde çocuklara Kur'andan ad seçme geleneği vardır. Bu geleneğe göre aklı ermeyen bir çocuğa Kur'an rastgele açtırılır ve açılan bu sayfanın herhangi bir yerine  çocuğun parmağını koyması sağlanır ve çocuğun parmağını koyduğu yerde yazan kelime çocuğa ad olarak verilir.
İşte bu akıl, bilim ve din dışı yöntem sonucunda ülkemizin hemen her yerinde kız çocuklarına ad olarak verilen "Kezban/Keziban" ve "Sanem" gibi bir çok ad ortaya çıkmıştır. Oysaki Kur'an terminolojisinde "kezziban" "yalancı", "yalanlayıcı" "sanem" de "put", "totem" anlamında kullanılmaktadır.
Yani bilinçsizce, akıl ve din dışı bir yöntem sonucunda Kur'anda yer alıyor diyerek kızlarımıza "yalancı" ve "put" demek garabetti galiba İslam ülkeleri arasında sadece bizde var.
Neymiş efendim çocuğun adı Kur'anda geçmezse peygamber şefaat etmeyecekmiş!
Oysaki çok yaygın olarak kullanılan Ömer, Osman, Ebu Bekir, Hasan, Hüseyin, Fatma, Aişe, Zeynep vb. daha binlerce isim Kur'anda yer almamaktadır.
İşin daha da acıklısı Arapların bu gün kullandığı ve bizim de İslami endişelerle, peygamberin şefaatini umarak, çocuklarımıza ad olarak verdiğimiz bu isimleri Araplar İslam öncesinde de, yani putperestken de, kullanmaktaydı.

Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla
Çağrıbey

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
« Yanıtla #16 : 17 Şubat 2013 »

Ne kadar doğru bilmiyorum ama bir Türkmen köyünde Osman ismine Otman denildiğini duymuştum.

Muğla/Köyceğiz'e bağlı katışıksız bir Türk köyünün adı Otmanlar'dır.
Ayrıca Balkan Türkleri arasında çok saygın bir yere sahip ve Alevi-Bektaşi bir ekolün mistik öncüsü olan Otman Baba diye tarihi bir kişiliğin olduğunu da belirtmek isterim.
Kanımca Türklerde öteden beri var olan Otman/Ataman adı ilerleyen zaman içerisinde siyasi bir seçim gereği Türkleri sünnileştirme sürecinde sünni İslam inancının önemli şahsiyeti üçüncü halife ve İslam peygamberinin damadı olan halife Osman'ın şahsına duyulan saygı nedeniyle değişime uğrayarak "Osman"laşmıştır.

Benim dediğim de bir Alevi Türkmen Köyü. Kırıkkale Hasandede Beldesi. Balkan Türkleri arasında yaygın olduğunu biliyorum Otman Babadan ötürü.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!