Gönderen Konu: Türk Savaştan Hiç Kaçar Mı?  (Okunma sayısı 13349 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Turk_aze

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
Ynt: Türk Savaştan Hiç Kaçar Mı?
« Yanıtla #10 : 22 Haziran 2006 »
Konuyu o dönemim koşullarına bakarak ele alın..O dönemde Türk askerden firar edermiydi? Ederdi. Niye ederdi? Çünkü İstanbuldaki Vahdettin-Damat Ferit-Şeyhulislam üçlüsü ikide bir fetva verip duruyorlardı.Cahil olan Anadolu köylüsü ne yapacaktı o zaman? Normal olarak firar ederek sırra kadem basacaktı.

Burada anlatılan korkaklık değil.Burada anlatılan Türk olmanın ne demek olduğunu bilmeyen insanların nasıl sonuçlara yol açacağıdır.

Adam yıllardır ümmeti muhammed ilkesi ile yaşamış.Kimse kalkıp sen Türksün dememiş ona.Tek bildiği İstanbuldaki Halife ve Kuran-ı Kerim.

Aslında bu olay cehaletin ne kadar tehlikeli birşey olduğunu gösteriyor.Aynı durum bu gün de var.Size 100 den fazla Türk genci ( MHP üyesi ) sayarım.Hem de öz Türk.Bana sordukları soru aynen şu;

Başkırdistanın kürtlerle alakası varmı?

Tarihini bilmeyen,kim olduğunu kavrayamamış adam askerden de firar eder, düşmanla da işbirliği yapar.

Ayrıca laz veya çerkezlerin o dönemde firar gibi olaylarda çoğunluk teşkil etmesi inandırıcı değildir.Bir kere Atatürkün yakın çevresinde çerkez kökenliler var.Diğer taraftan da Karadeniz bölgesinde lazların Atatürke karşı herhangi bir ters hareketi görülmemiş.

Çevrimdışı brakisefal

• Türkçü-Turancı
    • http://www.vatankirim.net/
« Yanıtla #11 : 23 Haziran 2006 »
Konuyu o dönemim koşullarına bakarak ele alın..O dönemde Türk askerden firar edermiydi? Ederdi. Niye ederdi? Çünkü İstanbuldaki Vahdettin-Damat Ferit-Şeyhulislam üçlüsü ikide bir fetva verip duruyorlardı.Cahil olan Anadolu köylüsü ne yapacaktı o zaman? Normal olarak firar ederek sırra kadem basacaktı.

Burada anlatılan korkaklık değil.Burada anlatılan Türk olmanın ne demek olduğunu bilmeyen insanların nasıl sonuçlara yol açacağıdır.

Adam yıllardır ümmeti muhammed ilkesi ile yaşamış.Kimse kalkıp sen Türksün dememiş ona.Tek bildiği İstanbuldaki Halife ve Kuran-ı Kerim.

Aslında bu olay cehaletin ne kadar tehlikeli birşey olduğunu gösteriyor.Aynı durum bu gün de var.Size 100 den fazla Türk genci ( MHP üyesi ) sayarım.Hem de öz Türk.Bana sordukları soru aynen şu;

Başkırdistanın kürtlerle alakası varmı?

Tarihini bilmeyen,kim olduğunu kavrayamamış adam askerden de firar eder, düşmanla da işbirliği yapar.

Ayrıca laz veya çerkezlerin o dönemde firar gibi olaylarda çoğunluk teşkil etmesi inandırıcı değildir.Bir kere Atatürkün yakın çevresinde çerkez kökenliler var.Diğer taraftan da Karadeniz bölgesinde lazların Atatürke karşı herhangi bir ters hareketi görülmemiş.

doğrudur, söz gelimi istiklal mahkemelerinde ciddi oranda asker kaçağı ile uğraşılmıştır. Türk ırkı savaştan korkmaz iyi hoş lakin durumun şartlarına göre itaatsizlik söz konusu olabilmektedir, bunun en bariz örneği kurtuluş savaşında yaşanmıştır.hamasi duyguları belirli bir yerden sonra dizginleyip tarihi olduğu gibi bilmeliyiz.

türkaze kardeşim, bir çok yazını takdir ediyorum şahsımca lakin bu yazının son paragrafında yanlış ifadeler kullanmışsın.

kurtuluş savaşına çerkesler başta olmak üzere diğer etnik döküntüleri dahil etme çabasının amacı kurtuluş savaşının mantığını yıpratmaktır.kurtuluş savaşını Türk'ün değil, anadolu coğrafyasındaki her milletin savaşıymış gibi göstermektir.
bu tehlikeli sonuçlar doğurabilecek art niyetli bir düşüncedir arkadaşım, bu oyuna gelmemek lazım.
lazlar kurtuluş savaşında aktif bir yer almamışlardır, o konuya şimdilik değinmiyorum.lakin çerkes bölümü önemlidir.çerkes ethemler sayesinde kurtuluş savaşında alakadar olduğumuz çerkes kimliği, Türk kurtuluş savaşı'na dahil edilmeye çalışılmaktadır.halbu ki çerkes isminin Türk kurtuluş savaşındaki önemi,bir eşkiya olan çerkes ethemden ibarettir.çerkes ethem'im ankara yanında savaşması asla tüm çerkesler kurtuluş savaşına destek vermiştir gibisinden bir ibare doğurmaz.kaldı ki çerkes ethem macerası da sonu ihanetle biten kara mizahtır.
Türk kurtuluş savaşı çok zor şartlar altında yapılmıştır ve yeri geldiğinde bir kaç çetecinin gücüne dahi ihtiyaç duymuştur, çerkes ethem de bunlardan biridir.

Atatürk'ün yanında bir çok çerkes falan yoktu. Türk kurtuluş savaşı, yalnızca Türk soyluların iradesiyle başlatılmış, yürütülmüş ve kazanılmıştır. Şayet ankara'da milletvekilliğinden komutanlığa bir çok mevkilede yer almış çerkeslerden bahsediyorsan bu şahısların her birisi savaş yoklukları yüzünden istihdam edilen kişilerdi.eninde sonunda hepsi ırklarının gerektirdiği şekilde Türk'e ihanet edip gerçek yüzlerini göstermişlerdir.

Çevrimdışı Turk_aze

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #12 : 23 Haziran 2006 »
Irkdaşım,

Kurtuluş Savaşına birilerini dahil etmek gibi bir niyetim yok.Ben sadece Atatürk'ün En yakın müşkülat arkadaşım dediği Hüsrev Gerede'nin Anıları adlı kitaptan bazı bilgiler aktardım.Yani bana özel bilgi veya ifade kullanmadım.

Kitapta ethem dışında daha birçok çerkez asıllı komutanın Atatürk çevresinde yer aldığı belirtiliyor.Tamamen Türkiyede basılmış birçok anı ve tarih kitabında aşağıdaki isimlerin değişik milletlerden olduğu açıkca ifade ediliyor ;

Erzurum Kongresi'ne katılan delegelerden

Hüseyin Rauf Orbay (abaza)
Bekir Sami Kunduk (osetin)

Ibrahim Süreyya Yigit (abaza)
Muzaffer Kılıç (abaza)
Rize Delegesi Avukat Hakkı Bey (abaza)
Suşehri Delegesi Ismail Hakkı Bey (çeçen)
Bekir Kubat (osetin)
olduğunu...

Sivas Kongresi'ne katılan delegelerden

Hüseyin Rauf Orbay (abaza)
Bekir Sami Kunduk (osetin)

Hakkı behiç bey (adige)
İbrahim süreyya bey (abaza)
Emir Marşan paşa (abaza)
Ömer Mümtaz Tanbiy (kaberdey)
Hikmet Boran bey (abaza)
Muzaffer Kılıç bey  (abaza)
Osman Nuri Tufan bey(dağıstan)
Rize delegesi Osman bey (abaza)
Manyaslı Yusuf bey (adige)
olduğunu...

bu bilgiler hiçbir zaman savaşı bunlar idare etti anlamına gelmez çünkü Atatürk olmasa zaten bu adamların tarih sahnesine bu şekilde çıkması mümkün olamazdı.

Bozoklu Bozkurt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 23 Haziran 2006 »
Benim hatırladığım bir konu var;1243 yılındaki Kösedağ Savaşında Selçuklu Ordusu maalesef Moğollardan korkarak geceleyin çadırlarının terketmişti.
Bunda başta bulunan II.Gıyaseddin Keyhüsrev'in yönetim zaafı ve korkaklığı etkindi.Bu yüzden Anadolu'da I.Fetret Dönemi ya da Tevaif-i Müluk zamanı başlamış oluyordu.
Yönetenler korkak olamazlar, yöneticisi korkak olan kurumlar yıkılmaya mahkumdur.

Çevrimdışı Turk_aze

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #14 : 26 Haziran 2006 »
sivil veya askeri yönetimin çok sağlam olması için en başta duran yöneticinin sert ve yılmaz bir karaktere sahip olması şart.

Çevrimdışı TeknikTürk

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #15 : 28 Haziran 2006 »
Maalesef ilk aklımdan geçen şu an o boyutlarda bir savaş çıksa kaç kişi askerden veya cepheden kaçar oldu...Sonucu düşündüm ve o dönemki 30.000 kişi gözüme bir hiç gibi göründü...Lütfen bana biri bana yanıldığımı söylesin ve beni ikna etsin.Kendi düşünceme katlanamıyorum.

Çevrimdışı mete

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #16 : 23 Ağustos 2006 »
Maalesef ilk aklımdan geçen şu an o boyutlarda bir savaş çıksa kaç kişi askerden veya cepheden kaçar oldu...Sonucu düşündüm ve o dönemki 30.000 kişi gözüme bir hiç gibi göründü...Lütfen bana biri bana yanıldığımı söylesin ve beni ikna etsin.Kendi düşünceme katlanamıyorum.

Eğer kürdü , lazı , kazı doldurursan orduya tabiki 30 bin değil 300 binde kaçar. Ben her zaman ve heryerde orduya kürtleri almayalım ben 4 yıl askerlik yapmaya razıyım derim. Herifleri orduya alıyosun sonra kendilerini bir bok zannetmeye başlıyorlar. Yanlızca Türkler askerlik hizmetine alınsa bu ülke ve dünya bilirki Türkiyede egemenlik kayıtsız şartsız Türklerindir.

Çevrimdışı göktürkbilgekağan

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #17 : 23 Ağustos 2006 »
bence de alacaksın kürtleri askere süreceksin güneydoğuya.
Kürdü kürde kırdıracaksın geri dönen olursa arkasındaki Türk komutan öldürecek o kürdü.

Büyük bir sorundan kurtulmuş olacağız.

[GKT] BİLGEKAĞAN  [L]
GÖKTÜRK ÖLÜMÜNE SADAKAT
YÜKSEL TÜRK SENİN İÇİN YÜKSELMENİN SINIRI YOKTUR (M.K.ATATÜRK)

Çevrimdışı destan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 30 Ekim 2006 »
Gerçekten Türk olan ve de bir sorunu olmayan(ne sorun olabilir ki) askerden kaçmaz kaçamaz kaçmamalı ,en önde gitmek için uğraşmalı
ülkü denen nazlı gelin ardeşan ister, büyük devlet kurmak büyük kan ister...

Çevrimdışı alparslan-75

• Yasakli
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 01 Kasım 2006 »
BENCE TÜRK KAÇAR FAKAT TÜRK OLDUĞUNDAN HABERİ BİLE OLMADAN (BU YANLIŞ ANLAŞILMASIN) YILLARCA ÜMMETÇİ ANLAYIŞ VERİLEREK - TÜRK OLANLARIN AŞAĞILANMASINA BAKARAK - EĞİTİMSİZLİKTEN - BİLİNÇSİZLİKTEN                    DİKKAT EDİNİZ PEK ÇOĞU (TÜRK OLANLAR) YA GERİ GELMİŞTİR YA DA PİŞMAN OLUP DÖNMEYENLERE YA DEVLET YA DA KENDİ HALKI YAHUT DÜŞMAN CEZASINI VERMİŞTİR