Gönderen Konu: Sedat PEKER ''Gençken Bediüzzaman'ın da Atsız'ın da etkisinde kaldım ''  (Okunma sayısı 6068 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tungatonyukuk

• Ziyaretçi
Alıntı
Sedat Peker, "Said Nursi�nin ve o geleneği takip eden değerli âlimlerin etkisinde kaldım" dedi
Risale Haber-Haber Merkezi

�Yeraltı dünyası� ile özdeşleşmiş isimlerden Sedat Peker, "gençliğimin ilk yıllarında Necip Fazıl Kısakürek üstadın, büyük dava adamı Mehmet Akif Ersoy�un, Nihal Atsız hocanın ayrıca  Bediüzzaman Said Nursi�nin ve o geleneği takip eden değerli âlimlerin etkisinde kaldım" dedi.

Aksiyon Dergisi'nden Haşim Söylemez'e konuşan Peker, ilgili soruyu şöyle cevapladı:

Bazı internet sitelerinde uzun tarih değerlendirmeleri ile İslam - tasavvuf ve tarikatlara ilişkin yazılarınıza rastlıyoruz. Nihal Atsız�ın Türkçü fikirleri ve duruşundan sonra başka bir senteze doğru mu kaydınız?

Beni eskiden beri tanıyan herkes, gençliğimin ilk yıllarında Necip Fazıl Kısakürek üstadın, büyük dava adamı Mehmet Akif Ersoy�un, Nihal Atsız hocanın ayrıca  Bediüzzaman Said Nursi�nin ve o geleneği takip eden değerli âlimlerin etkisinde kaldığımı bilir. Nihal Atsız hocanın birçok marşını ezbere bilirim. Ancak okurken kendi iç dünyamda sorun yaşamamak için bazı kelimeleri değiştirirdim. Örnek vermem gerekirse Atsız hocanın (ezberimde olan) çok sevdiğim �Davetiye� isimli bir marşı vardır. Bir satırı şöyledir: �Din Arabın, hukuk sizin harp Türklüğündür.� Ben bunu �Kum Arabın, hukuk sizin, harp Türklüğündür� diye okurdum. Hayatımın her döneminde savunduğum milliyetçilik İslam ile şereflenmiş milliyetçiliktir. Yaşadığım sürece de bu böyle olacaktır.

Yakın tarihte ülkemizde bir 28 Şubat süreci yaşandı. Çoğu tedbir uygulayıp Allah dostlarının dergâhlarından uzak durdu. Komik bahanelerle bazı din âlimleri tutuklandı. Cezaevinde sorun yaşamamaları için onlarla ilgilendim. İnsanların hayal dahi edemeyeceği maddi imkânları çekinmeden kurban, burs ve yardım olarak memnuniyetle verdim. Dergâhların girişlerinde jandarmalar arabaların plakasını kaydedip kimlik kontrolü yaptığı için kimsenin uğramadığı dergâhlara giderek  maddi manevi destek verdim. Bazı dönemlerde şaşırmış, şımarmış olabilirim ama inanç duruşum her zaman netti.

Sedat Peker'den inciler... Gün geçtikçe değişiyor..