Gönderen Konu: Sarı kürt olurmu?  (Okunma sayısı 64032 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ulus kürşat

• NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
  • Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Sarı kürt olurmu?
« Yanıtla #60 : 31 Mayıs 2014 »
Ilk kurt adinin gectigi kaynagi  nerede okudugumu hatirlamiyorum.
Asillarinin Türk oldugu ve daglik bolgelerde yasadiklari icin kürt denildigi yaziyordu.
Kasgarli mahmudun  divani lugatit Türk  kitabinda da kürt kelimesinin anlami  kar yigini olarak aciklanmis.

Alparslanin çeşmesi Muş da olmali aklimda kaldi kadariyla. Bu cesmenin   ve kitabesin resimleri hürriyet gazatesinde  haber yapıldı.

Gercek kurtler  sunni safidir. Şia ya da gunumuz de ki alevilik  araplarda da azdir. Farsiler de o zaman sunni safidircogunlugu. Şialik daha cok ırak da yasiyor ve horasan bolgesi Türk lerin yasadigi bolgelerde yasaniyordu.

Yavuz selim olayi ise zamanin safevi devlet yonetimi şii  halki safi  osmanlı da yonrtim sünni  halki şehirler harici  şii.  Bu sebeble savaş oncesi ve sonrasi yogun nufus değişimi olmus iran şii lesirken  anadolo sünni lesmis.

Imlalar bozuk kusura bakmayin telefonda bu kadar oluyor.

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #61 : 31 Mayıs 2014 »
Ilk kurt adinin gectigi kaynagi  nerede okudugumu hatirlamiyorum.
Asillarinin Türk oldugu ve daglik bolgelerde yasadiklari icin kürt denildigi yaziyordu.
Kasgarli mahmudun  divani lugatit Türk  kitabinda da kürt kelimesinin anlami  kar yigini olarak aciklanmis.

Alparslanin çeşmesi Muş da olmali aklimda kaldi kadariyla. Bu cesmenin   ve kitabesin resimleri hürriyet gazatesinde  haber yapıldı.

Gercek kurtler  sunni safidir. Şia ya da gunumuz de ki alevilik  araplarda da azdir. Farsiler de o zaman sunni safidircogunlugu. Şialik daha cok ırak da yasiyor ve horasan bolgesi Türk lerin yasadigi bolgelerde yasaniyordu.

Yavuz selim olayi ise zamanin safevi devlet yonetimi şii  halki safi  osmanlı da yonrtim sünni  halki şehirler harici  şii.  Bu sebeble savaş oncesi ve sonrasi yogun nufus değişimi olmus iran şii lesirken  anadolo sünni lesmis.

Imlalar bozuk kusura bakmayin telefonda bu kadar oluyor.

Bircok seyi birbirine karistirmakla kalmamissin, bircok konuda celiskiye de dusmektesin.
Bir onceki iletinde kurtlerin daglik bolgelerde yasayan acimasiz savascilar oldugunu belirtmistin.
Son iletinde "gercek kurtler" sunni safidir gibi sacmasapan bir ifade kullaniyorsun. Gercek kurt, sahte kurt, yari gercek kurt, tam sahte kurt :)
Safi mezhebini kuran imam safi'dir, kendisi hayati boyunca kurtlerin yasadigi hicbir cografyaya ugramamistir bile.
Kurtlere en yakin diyebilecegimiz cografi konum olarak Bagdat'ta bulunmus, onun haricinde bugunku Filistin (Gazze) ve Misir'da omrunu gecirmistir, o halde nasil olur da senin deyiminle "gercek kurtler" sunni safi olur!

Sen oncelikle kurtlerin ne olduguna kim olduguna karar vermelisin.
-acimasiz savascilar demistin.
-kurtlesmis Turklerdir, aslen Turklerdir demissin. (Bildiremedigin okudugun kaynaktan sundugun veri)
-"gercek kurtler" sunni safidir dedin. Ki bu soyleme gore kurtlerin arap oldugu sonucunu cikartabiliriz cunku imam safi'de arapti ve omru boyunca arap cografyasinda yasadi.

Sarisin kurtlerden vazgectik, kurtlerin ne olduguna once tam karar ver, sonar aldigin karari bize bildir. Bildirdigin kararin eksiklerini sana yazariz ve pesinden
sarisin kurtlere deginiriz. Anlastik mi!

Son iletinde daha bircok eksik, gedik ve hata var. Oncelikle bugunde dahil Horasan en sunni bolgedir. En azindan Turkmen-sunnileri bugun iranda en cok Horasan'da bulabilirsin. O donemde farslarin cogu sunnidir yazmissin, bu kesinlikle dogru bilgi degil, farslar ne dun ne bugun cogunluk olarak sunni olmamislardir.
Bugunku alevilik araplarda azdir demissin, halbu ki araplarda alevilik diye birsey yoktur, araplarda sia ve ismailiyye gibi hariciye kollari vardir.
Senin bugunku alevilik diye adlandirdigin sey tamamen Turklere ozgu "bektasilik"tir.

Bircok mevzuyu birbirine karistirmissin, sevindirici olan sey bu konulara meyletmendir, baska da sinifi gececek bir puan veremiyoruz.
Medeni cesaretinden dolayi kutluyoruz seni, yazmaya devam et.
TTK

Çevrimdışı ulus kürşat

• NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
  • Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #62 : 31 Mayıs 2014 »
Degerli arkadaşım

Bir cok seyi birbirine karistirdigim doğrudur anlatmak istedigimi anlatamadim. Kurtler acimasiz savascidirlar diger boylar üzerine yaptıkları yagma akinlarinda çocuk kadin ayirimi yapmadiklari icin boyle adlandirilmis ve diger boylar birleserek bunlari iran tarafina surmusler.

Safilik meselesi islamiyet yayilinca ve bölgede gucu artinca islamiyete gecip safi mezhebine geciyorlar.

Bende sunni hanifiyim ama benim bolgemede imami azam ebu hanife gelmemis.

Kaynak belittmedim doru en az yirmi yil önce okudum nerde okudum inan hatirlamiyorum  8 yasindan beri kitap okuyorum sayisini adinin hatirlamam sadece icerik olarak aklimda kalanlar vardir.

Kurtler bu gunku haliyle karisiktir. Daglik yerlesimden düze inince karismislardir.

Iki kitap onerecegim pazartesi yazar ve yayin evi olarak yazarim. Yanlış isim vermeyeyim ara sira benim beyin kisa devre yapiyor karistiriyorum.

Saglicakla kalin

Çevrimdışı ulus kürşat

• NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
  • Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #63 : 02 Haziran 2014 »
Kızılbaş Türkler  yazar Nihat ÇETİNKAYA

Kürtleşen Türkler yazar Macit GÜRBÜZ

Bu iki kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.