Gönderen Konu: Ülkücülük ve Türkçülük arasındaki fark nedir  (Okunma sayısı 32874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ibrahim

• Yeni Üye
  • *
  • Allah Türkü korusun ve yüceltsin
Şu sıralar Ülkücülük'le ilgiliyim Ülkü Ocakları'na gidiyorum ve Türk olmayanlara karşı bir antipatim var İslâm'a da kendimi yakın hissediyorum. Ülkücülük ve Türkçülük arasındaki fark nedir merak ediyorum?

Çevrimdışı YolGezer

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Tanrı Türk'ü korusun ve yüceltsin.
Ülkücülerin hedefi Türk-İslam birliğidir. Türk müslüman olmak zorundadır, müslüman olmayan Türk değersizdir.
Türkçülerin hedefi Turan'dır. Türk olmak zorunludur ve yeterlidir. Türk olmak diğer milletlerden üstün olmaktır.

Türkçülerin yüzde yüzü Türktür. Ülkücülerin yüzde yüzü müslümandır, çoğuda melezdir.

Türkçü vatanı,milleti için çalışır. Ülkücü İslam için çalışır.

Türkçü, Türk'ten başka dostu olmadığını bilir. Ülkücü için müslüman olan herkes kardeştir.

En belirgin fark din konusudur.

Türkçü için neye inanırsa inansın Türk değerlidir ve üstündür.

Ülkücü için ise: ''Türklük beden, islamiyet ruhumuzdur. Ruhsuz beden; ceset olur.'' Buna göre bir sürü Türk ona göre değersizdir.

:prbay

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
Butun Turkler icin, ister bilincli sekilde bu ugurda yol katedilsin ister edilmesin, ister dinllendirilsin ister dillendirilmesin, istisnasiz her Turk'un ruhunda bir kodlama vardir.
Genetik kodlama yazsa idim, muhakkak bir bilgec cikar ve tibbi olarak boyle birsey sozkonusu degil derdi, o yuzden bu kodlamanin Turklerin ruhunda oldugunu soylemeyi tercih ediyorum. Turklerin ruhunda oldugunu iddia ettigim kodlama, Turklerin dunyayi yonetme askidir. Turklerin yaratilis gayesinin ne oldugunu farkli inanistaki Turklerle tartisir ve ortak bir noktaya varamayabiliriz belki, lakin Turklerin tarihte ortaya ciktigi andan itibaren elimizdeki veriler gostermektedir ki, Turkler hep olabildiginca buyuk devletler kurup tum dunyayi yonetmeye calismislardir.
Turk Milliyetciligi'ni terimlere ayirmak, guruplastirmak, ayristirmak, bu kutlu davayi marjinal kilmak olur.
Turk Milliyetciligi cok daha ust perdeden bakilmasi gereken bir olgudur.

Turklerin dunyayi yonetme istegi, sadece iyi yonetici olduklarindan degil, aksine baskalari tarafindan yonetilmeyi istemediklerinden kaynaklanmaktadir diyebiliriz.

Turk Milliyetcilerine birturlu Turklerin ana gayesini anlatamadik, yahutta kendimiz de anlayamadik.

Turkculuk ile ulkuculuk arasinda hicbir fark yoktur, cunku bugunku yansimasi ile ikisi de marjinal olarak gunyuzune cikan topluluktur.
Butun olmayi ogrendigimiz gun, yine ana gayelerimizden bahsedebiliriz.
Once birbirini farkli ilan etmeye calisanlarin birbirini yeme mevzusunu bitirmelerini bekleyelim.
Ha gayret durmak yok, bolunmeye devam.
TTK