Gönderen Konu: Ülkücü-Türkçü  (Okunma sayısı 5895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emir25

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türk'ün kalesi Erzurum'dan esenlikler...
Ülkücü-Türkçü
« : 02 Ağustos 2014 »
Öncelikle foruma yeni katıldım arkadaşlar selamlar herkese...
Kendimi bildim bileli milliyetçiyimdir ama son zamanlarda ilgim daha da artmıştır ve kendimi her şeyden önce Türk olarak tanımlarım ve Türkçüyümdür...Ama Ülkücü-Türkçü karşıtlığı görüyorum sanki? Yoksa yanlış mıyım?
Şimdi kafam karışıyor benim...

Ülkücü ile Türkçü dost olamaz diyorlar...
Bir de diyorlar ki Türkçülük hiçbir siyasi çatı altına giremez...
Peki burada çelişki yok mu? Biri siyasi akım diğeri ise ideolojidir...
Neden birbirlerine zıt düşürülüyorlar?

Mesela ben bu durumu bilmediğim zamanlar da bir MHPliydim ve doğal olarak kendimi ülkücü olarak tanımlardım ama her zaman Türkçüyüm de derdim...Bu durumu öğrendim yine değişmedi fikirlerim...
Yani demek istediğim Ülkücü ve Türkçü bir karakter neden olamaz?
Tanrı Türk'ü korusun ve yüceltsin...

Çevrimdışı mhmmd

• Yeni Üye
  • *
  • Bayat Boyu
Ynt: Ülkücü-Türkçü
« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2014 »
Cevabı çok basit.Ülkücüler Türk-islamı savunurlar ve sadece müslüman Türkleri birleştirmek isterler fars ve araplarla.Türkçülüğü biliyorsundur diye açıklamasını yapmıyorum.
Atsız Atanında dediği gibi ;
''Siyasette muhabbet hepsi yalan palavra,
Doğru sözü Kül Tigin kitabesinde ara''

Atsız Gibi Diktir Başları! Kim Durdurur ki Genç Atsızları?

Çevrimdışı Tigir:Er

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2014 »

Ülkücülükte ilk değer İslam, ikinci değer Türklüktür.Türkçülükte ilk değer Türklük, ikinci değer Türklüktür.
"Vur göklerden leşleri uçsun, soysuz kürde her gün uludere olsun"

Çevrimdışı Yüzbaşı Sançar

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2014 »
Konunun daha anlaşılır olması  bakımından aşağıdaki bağlantıya göz atmakta fayda var.
Okumak için dokunun.
GERÇEK TURANCI KİMMİŞ, KİM TURANCI DEĞİLMİŞ?!(OKUYUVERİN)
Tanrı Türkü ve Türk yurtlarını korusun.
Yüzbaşı Sançar Uçmağa varalı on üç yüz yıldan çok oldu. Onun düştüğü meçhul yerde, ay ışıklı yaz gecelerinde hâlâ ıztıraplı kahkahalar ve şeref ilahileri işitilir. Bu ilahiler rüzgârın çıkardığı sestir. Onu herkes işitir. Fakat o ıztıraplı kahkahaları herkes duyamaz. Onun yankılarını uzak, yakın ellerden, ancak içinde Tanrı Dağı’nın odu yanan gönüller sezer. Bu ıztıraplı kahkahalar Yüzbaşı Sançar’ın soyu, onun düştüğü yerde zafer töreni yapıncaya kadar yıllarca, belki yüzyıllarca sürüp gidecek…

Çevrimdışı emir25

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2014 »
Evet kandaşlar dediklerinizi dikkate aldım ve de Yüzbaşı Sancar dostumuzun önerdiği sayfayı okudum...
Ülkücülük Türk-İslam ülküsünü benimser ama ülkücülerin hepsini o kafadan saymamak gerekir...Mesela ben etrafımda gördüm dediğiniz gibi ümmetçi anlayışı olanlar var onlar turancı değildirler bence de ama ülkücü olup da ırkını öne çıkaranı da çok gördüm...Çünkü Türk milleti okumaz ben yeni yeni görmeye başladım bu ayrımı...Ve araştırıyorum bu konuyu...Sayın Nihal Atsız'ın düşünceleri daha samimi gelmeye başladı bana...Okumayan insanımız çok olduğu için her ülkücüyü turancı görmemek doğru değildir bence...Mesela benim ocaklarla hiç işim olmadı ama MHP tarafındaydım...Şimdi de öyleyim...Ama hep Türkçüydüm,şimdi de öyleyim,hep de öyle kalacağım...Benim gibi de çok var...

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
« Yanıtla #5 : 03 Ağustos 2014 »
Olaylara, kavramlara, tanımlara dar çerçeveden bakarsak kısır tartışmalara düşebiliriz. Ülkü sözcüğünün anlamı TDK'nun Türkçe sözlüğünde konuya ait tanımı aynen şöyle yazıyor: Amaç edinilen, ulaşılmak istenen şey, ideal. Altında da şöyle bir söz var: "Millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek geliştirmek millî ülkümüzdür." - Atatürk.

Buradan da anlaşılacağı gibi milli ülkü varsa bir de şahsi ülkü var demektir (milli olmayan ülkü). Ülkü kimsenin babasının malı değildir. Türk olsun olmasın herkeste bulunabilecek bir duygudur, düşüncedir.

Ülkücü ile ülkücülük ise Ülkü sözcüğünden türemiş sözcüklerdir. Ülkücü ülküsü olan, ülkü fikrini benimseyip yayan, yaşam tarzına uygulamak isteyen veya uygulayan (milli veya şahsi) gibi bir anlamı var. Hurdacı dediğimizde usumuza ilk olarak ne gelir; hurda alıp satan, yaşamını bu yolla sağlayan vs.

Yukarıdaki kısa açıklamaya göre herkesin bir ülküsü ve herkes ülkücü olabilir. Her Türkçü bir ülkücüdür ama her ülkücü Türkçü değildir.

Biz ülkücü değiliz dediğimizde ülkümüz yok demektir. Oysa en büyük, en çetin, en milli ülkü
Türkçülerdedir.

Özünde bizim olan bazı kavram ve tanımlamaları birileri benimsemiş o zaman bizim olamaz dersek gerçekten bizim olmaktan çıkar ve sadece bir grubun veya teşkilatın olabilir.

Hepimizin bildiği bir örneği vermek istiyorum. Bozkurt tüm Türk milletinin milli bir değeri olmasına rağmen sadece belirli grup veya teşkilatların değeriymiş gibi algılanmaktadır. Ülkü kavramı da aynı. Burada toplumun nasıl algıladığı çok önemli. Toplumun algısını değiştirmek çok kolay bir olay değildir.

Ülkü kavramını kendi elimizle başka bir gruba teslim ettiğimizde sadece o grubu memnun etmekle kalmayız aynı zamanda genel bir kavramı söz uygunsa dar ağacına çıkarmış oluruz.

Başlığın açılışı dar ağacına çıkarılmış ülkü ile ilgili. Elbette bu anlayıştaki ülkücülükle Türkçülük arasında fark vardır; Türk olmayanı Türk, öz be öz Türk olanları inancından dolayı Türk Turan davası dışına itecek kadar.

Siyaset konusuna gelince: Siyaset oy, oy seçmen; seçmen her inançtan ve etnik kökenden olabildiği için siyasetin ve siyasetçinin Türkçülüğü söz konusu olamaz. Fakat Türkçü olan birisinin oy vereceği bir parti olabilir.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Çevrimdışı emir25

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2014 »
Beni çok iyi açıklamışsınız teşekkür ederim...

Çevrimdışı Tong Yabgu

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #7 : 04 Ağustos 2014 »
Alparslan Türkeş islamcı değildir soydaşlar.Ben de islamcılık ibaresini duyunca tepki vermiştim ama biraz araştırınca öyle birşey olmadığını anladım.Evet islamcılık ibaresi geçiyor ama işlevsel değil.Sonuçta bir ümmet birliği savunmadıklarını ve amaçlarının İslamı yaymak olmadığını söylüyor Türkeş.Kendisi milliyetçi bir Türkiye yi savunuyordu ve bence insanların içindeki milliyetçilik duygusunu uyandırmak için onları islamcılık ibaresi ile ülkücü harekete çekti.Sonuçta Ziya Gökalp de Türkleşmek,İslamlaşmak;Muasırlaşmak gerekildiğini öne sürüyordu.Ama buradaki İslamlaşmak ahlakın İslamdan alınması gerektiği fikriydi.Bence böyle şeylere takılmamalıyız.Türk Milliyetçileri kutuplaşırsa bu bizim zararımıza olur.Kesinlikle tek bilek olmalıyız.

Çevrimdışı emir25

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #8 : 04 Ağustos 2014 »
Katılıyorum ve o durumdan rahatsız oluyorum...Zaten dünya üzerinde Türkler bölünmüş durumda bir de biz aynı vatan içinde mi ayrılacağız?