Gönderen Konu: Rıza Nur Ve Nihal Atsız Hakkında  (Okunma sayısı 16476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tong Yabgu

• Türkçü-Turancı
  • **
Rıza Nur Ve Nihal Atsız Hakkında
« : 12 Eylül 2014 »
Soydaşlarım internette gezinirken Sayın Nihal Atsız'ın, Atatürk Düşmanı olan Rıza Nur'un manevi oğlu olduğunu öğrendim.Nasıl olur da Atsız gibi biri Rıza Nur gibi deli ve sapık bir adamın manevi oğlu olabilir.Yoksa benim bilmediğim veya yanlış bildiğim şeyler mi var?

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
Ynt: Rıza Nur Ve Nihal Atsız Hakkında
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2014 »
Riza Nur un eleştirmeden önce hakkında bir şeyler okuyup öğrenmeni tavdpsiye ederimsenin beğenmediğin Rıza Nur Sağlık Bakanlığı döneminde Tütk kanında olmayanları çıkaracak kadar Türkcü bir şuura sahipti. Hatıralara gelecek olursak bu konu hakkinda 2 teori mevcuttur.
1.Riza Nur bu hatıralari kaleme aldıģı sırada bubran geçirmekte ve hasta dır doktor olduģu için kolayca elde edebildiģi morfinlerin etkisiyle hayali bir dünyada yaşamaktadır.
2. Hatįralar ın londra kütüphanesindeki  aslını gören olmamiştır bunlari Türkçe ye çevirip yayìnlayan 1961 de  Hilafetci Atatürk düşmanı Kadir Mısıroģludur hatıralar üzerinde tahrif yapılmış olma ihtimali yüksektir

öyle veya böyle büyük bir Türkcu olan Riza Nur un Türk un kurtaracısı Atatürk e öyle hakaret edip aşaģlamasını ben mantıken izah edemiyorum burda ortaya çıkması gereken bazı karanlık noktalar mevcut

Çevrimdışı Tong Yabgu

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #2 : 12 Eylül 2014 »
Rıza Nur hakkında birşeyler bilmediğimi nereden çıkardınız.Bilmeseydim eleştirmezdim.Ayrıca verdiğiniz cevap yeterli gelmedi bana.Çünkü bazı konular üstü açık kalmaya devam ediyor.Mesela Atatürk Nutuk'ta Rıza Nur'un Arnavutları isyana teşvik ettiğini söylüyor.Atatürk'ün yalan söylemeyeceğine adımdan daha da eminim.Zaten böyle bir yargı söz konusu olamaz.Daha sı 1926 da yaşanan Atatürk'e suikast girişiminden sonra  Rıza Nur ülkeyi terkediyor.
Türkçü bir insanın Atatürk e bu denli düşman olmasını ben şöyle açıklıyorum:Hayat ve Hatıratım kitabında kendisinin de belirttiği gibi küçükken tecavüze ve tacize uğramış.Bence bu olay onun psikolojisini iyice bozdu.Şizofren olma ihtimali bile var.Belki de psikolojik sorunları Atatürk'ü kıskanmasına yol açmış ve Atatürk'e bu denli saldırgan yazılar yazmıştır.

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 12 Eylül 2014 »
Nutuk ta Sakallı Nurettin paşa hakkinda da olumsuz kelimeler vardır şimdi burdan yola çıkarak Kocgiri de kürt lere haddini bildiren Izmir de rum metropolite ve vatan haini Ali Kemal e hak ettiģi cezayı veren Türk evladı  Sakallı Nurettin Paşa için sırf nutuk ta hakkinda olumsuz şeyler var diye bu büyuk Türk evladına zararlı gözle mi bakalım?

Çevrimdışı Tong Yabgu

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #4 : 12 Eylül 2014 »
Soydaş vatana emeği geçen kişilerin zararlarının da olduğu görülmüş şeydir.İsmet İnönü'nün Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında payı olsa da gerçek yüzünü tüm Türkçüler bilir.Veya Kazım Karabekir'in kibrine yenik düşmesi ve Atatürk'e düşman oluşunu....Bu şahıslar olmasa da TÜRK Milleti vardır ve var olacaktır.

Çevrimdışı Talasova

• Türkçü-Turancı
Rıza Nur Ve Nihal Atsız Hakkında
« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2016 »
Rıza Nur'un kitabı 1960'tan sonra yayımlanmış. Dolayısıyla Nihal Atsız, Rıza Nur'la görüştüğü sıralarda muhtemelen bu kitaptan habersizdi.

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #6 : 21 Mayıs 2016 »
Geçen gün canlı yayınını takip edemedigim bir açık oturum programını dinliyordum youtube'da eklenen, Lozan'da yeni kurulan veya ilan edilen devletin "Türkiye" adını almasını ilk teklif edenin Rıza Nur oldugunu söylemişti açık oturumda konusan konuk, fakat o kadar fazla canlı yayınına yetişemedigim program takip edince bunu söyleyenin kim oldugunu anımsayamıyorum suan.

Demem o ki sayin Talasova, emin olmadıgın iddialar ortaya atmak pek dogru bir tutum degil.

O hatırat denilen zırvalamaları, hakaretleri Riza Nur'un yazdıgına emin degiliz. O hatiratin içinde sonradan herhangi bir degistirme veya ekleme/çıkartma gibi birseyler yapılıp yapılmadıgına da emin degiliz, hatta o hatırat denilen şeyin Rıza Nur tarafindan yazıldıgına da emin degiliz.

TTK,

TTK