Gönderen Konu: Kazaklar mı Türk Oğuzlar mı sorusu  (Okunma sayısı 5087 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ZSenoly

• Yeni Üye
  • *
Kazaklar mı Türk Oğuzlar mı sorusu
« : 22 Haziran 2016 »
Herkese selamlar esenlikler. Atsız'ın öğüdünü yerine getirmek için geldim. Türkçüler akılları ve bilgileri dahilinde Türkçülük yapmalı bunu yaymalı ilmi yetmediğinde kendinden daha ehemmiyetli olanlara danışmalı der. Bende size danışmaya geldim. Bana bir soru soruldu. Oğuz Türkleri mi gerçek Türk yoksa Kazak Türkleri mi? Evet ben iki Türk boyununda gerçek Türk ırkının bir mensubu olduğuna şüphem yok. Ancak bana peki neden birisi çekik gözlü diğeri yuvarlak gözlü sorusunu sorabileceğini düşünerek cevap verememe endişesi ile buraya yazıyorum. Aynı ırkın farklı gözükmesinin sebebi nedir? Bu soruyu soran kişiye ikisininde öz Türk olduğunu nasıl anlatmam lazım. Soru biraz uzun olduğu için özür dilerim.

Çevrimdışı Fatih

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir
Ynt: Kazaklar mı Türk Oğuzlar mı sorusu
« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2016 »
ZSenoly anda hoş geldiniz.

Alıntı
Otağımızda yer alan:

1 - GENETİK ve TÜRK GENETİĞİ

2 - Turan çıkıntısı

3 - Arkadaşlar kafamın arkasındaki çıkıntı

4 - Eyyy Kandaşım... Ne kadar Türksün... Soyunu anlat...

Adlı konuları okursanız sorunuza yanıt bulacağınızı umarım.

Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir.

Çevrimdışı Sencer Atmaca

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2016 »
Herkese selamlar esenlikler. Atsız'ın öğüdünü yerine getirmek için geldim. Türkçüler akılları ve bilgileri dahilinde Türkçülük yapmalı bunu yaymalı ilmi yetmediğinde kendinden daha ehemmiyetli olanlara danışmalı der. Bende size danışmaya geldim. Bana bir soru soruldu. Oğuz Türkleri mi gerçek Türk yoksa Kazak Türkleri mi? Evet ben iki Türk boyununda gerçek Türk ırkının bir mensubu olduğuna şüphem yok. Ancak bana peki neden birisi çekik gözlü diğeri yuvarlak gözlü sorusunu sorabileceğini düşünerek cevap verememe endişesi ile buraya yazıyorum. Aynı ırkın farklı gözükmesinin sebebi nedir? Bu soruyu soran kişiye ikisininde öz Türk olduğunu nasıl anlatmam lazım. Soru biraz uzun olduğu için özür dilerim.

Esenlikler getirdiniz  ZSenoly kandaşım hoşgeldiniz.

"Oguz Türkleri mi gerçek Türk , yoksa kazak Türklerimi ?" sorusunu soran arkadaşının tereddüt bile etmeden  sol gözünün üstüne okkalı bir yumruk  atman nefsi müdafa hakkına  girer. Oguz Kağan bütün Türklerin Ortak Atasıdır.Kazak, Kırgız,Nogay ,Özbek , Yakut ! bunlar Oguz Soylu Türk halklarıdır.Kavram kargaşasına girmeden Kazakları iki'ye ayıralım.Kazakistanda yaşayan kazak diye isimlendirilen halkın hepsi Türk degildir.15 yy'larında Don ve Dinyeper nehirleri kıyılarında kazaklaşmış Slav halkı vardır ki 15 yüzyıllarda kazak ismini almış Kazak Türkleri ile iç içe yaşamaya başlamıştır.

Asya Türklerinin  çekik gözlü Anadolu Türklerinin ise badem gözlü olması  !  Tartışmaya açık bir konudur.İklime adapte olmak diye birşey var. Göç ettiğin yerin iklimine göre tipinde değişir.Yabancı kanlı kavimler ile senkronize olup kız alış verişi yapılmış ise degişebilir.Türkler çekik gözlümü yoksa badem gözlümü olur soru'sunu aydınlatacak en güzel belge  Göktürk kurganlarıdır.

Gerçek Türk ! Nasıl olur ? Dil , kültür ve Töre'lerine sıkı sıkıya baglı ve yaşayandan olur ki bana göre gerçek Türk şuanda Altaylardadır.

Sordugun sorunun pratik açıklaması budur.

Esen kal.

Kandaşlarım yogun iş temposundan dolayı fazla aktif olamıyorum.

Tengri Biz Menen.

:asker: :prbay :asker:

Bütün yazılarımın, fikirlerimin ve yaptıklarımın sorumluluğunu üzerime almaktan bir an bile çekinmem.. Fikir ve kanaatlerimde samimiyim.. Olayların pundunu bularak yaşamadım.. Esen rüzgara göre dönmedim... Yalnızlıktan korkmadım..Namert köprüsünden geçmemek için selde boğulmayı tercih ettim..

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 23 Haziran 2016 »
Hoşgeldiniz, esenlikler getirdiniz Sayın ZSenoly kandaşım.
Tarafınıza yöneltilen soru şayet bilgisizlikten değilse düpedüz artniyetli bir sorudur.
Türk; Oğuz, Kazak, Kırgız, Uygur, Özbek, Kıpçak, Türkmen, Yörük, Tahtacı ve daha bir çok adla isimlendirilen toplulukların ortak adıdır. Yani Oğuz boyları ne kadar Türk budununa mensupsa, yukarıda saydığım boylar da o kadar Türktür. Örneğin Oğuz Türkleri çok kalabalık oldukları için kendi içinde Üçoklar, Bozoklar diye iki ana dala o dallarda kendi içinde alt kollara o kollar da boylara ayrılmış ve Oğuzları 24 boyu teşekkül etmiştir. Hatta bu boylar da büyük sülalelere, oymaklara ve obalara ayrılmaktadır. Diğer Türk uluslarında da buna benzer teşkilat yapıları vardır.
Değerli Sencer Atmaca soydaşımıın da iletisinde belirttiği gibi Türklüğün temel göstergesi kaş, göz vs. değil; kan, soy, dil, kültür, tarih, vatan coğrafyası ve ortak Türklük Ülküsü ve aidiyet duygusudur.
Tarafınıza yöneltilen soruyu bu doğrultuda yanıtlar veya kendi içsel düşüncenizi bu eksende yapılandırırsanız hem çelişkilerden kurtulmuş ve hemde sağlam bir düşünce temeline sahip olmuş olursunuz.
Sağlık ve esenlik dileklerimle.
TTK.

Otağımızda bu tertibi açıklayan konudan bir alıntı:

TARİHTE TÜRK BOYLARI

Türk Soyu

1- Ev (Eşler ve çocuklardan oluşan en küçük birim)

2- Ocak (Evlerden meydana gelir)

3- Soy (Ocaklardan meydana gelir)

4- Oba (Soylardan meydana gelir)

5- Boy  (obalardan meydana gelir)

6- Oğuş (Boylardan meydana gelir)

7- Kol (Oğuşlardan meydana gelir)

8- İl
         Küçük İl  (Kollardan meydana gelir)
         Orta il  (Küçük illerden meydana gelir
         Büyük il (orta illerden meydana gelir)

9- Uruk (Büyük illerden meydana gelir)

10- Budun (Millet) (Uruklardan meydana gelir. Büyük Türk birliği demektir)

Bu tertibe göre kendi soyum;
Türk budunundan, Talaz uruğundan, Oğuz ilinden, Üçok kolundan, Denizhan (Üç Kuşlu) oğuşundan, İgdir boyundan, Tatlar obasından, Sarı Osmanlar soyundan, Yadiğar ocağından, Üçoklu Börü hanesinin reisi, Üçoklu Börü'yüm.

Beni; Türk yaratan Tanrı'ya, sonsuz teşekkürler...

TTK.

Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı ZSenoly

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Haziran 2016 »
İlginiz için çok teşekkür ederim. Soruyu soran zevat Youtube üzerinde tartıştığım bir ortamda sormuştu bu soruyu. İyi niyetli olmadığını anladım. Ona hakikati ispatlasam dahi bir şey değişmez yani. Ancak en azından benim bakış açım doğrultusunda verdiğiniz cevaplar ve yönlendirdiğiniz konular çok iyi oldu. Tekrar teşekkür ederim sağolun.  :asker: :prbay :prbay :prbay  :asker: