Gönderen Konu: İslam ve Türklük meseleleri- Ateistlik ve Deistlik Türkçülüğe Uygunmudur?  (Okunma sayısı 30938 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mete Saltuk

• Türkçü-Turancı
Değerli Motun Yabgu Kardeşim;

Sizin kadar bilgim olmasa da, verdiğiniz bilgilerin ışığında 1-2 ekleme yapmak istiyorum. Atalarımızın güneye doğru yaptığı seferler sonucunda müslümanlarla komşu olmuşlardı. Sınır ticareti vesilesiyle birbirlerine yakınlaşmış ve dönemin müslümanlarının da dürüstlüğünden etkilenerek dinlerini tanımış, onların anlattıkları ile sizin yukarıda bahsetmiş olduğunuz Türk dini inanışlarının birbirine yakınlığı dolayısı ile İslamiyeti seçmişlerdir.

Çevrimdışı Atçeken Beği

• Türkçü-Turancı

Sizin kadar bilgim olmasa da, verdiğiniz bilgilerin ışığında 1-2 ekleme yapmak istiyorum. Atalarımızın güneye doğru yaptığı seferler sonucunda müslümanlarla komşu olmuşlardı. Sınır ticareti vesilesiyle birbirlerine yakınlaşmış ve dönemin müslümanlarının da dürüstlüğünden etkilenerek dinlerini tanımış, onların anlattıkları ile sizin yukarıda bahsetmiş olduğunuz Türk dini inanışlarının birbirine yakınlığı dolayısı ile İslamiyeti seçmişlerdir.

Sn.Mete Saltuk ırktaşım,

Bilginizde bir yanlışlık var.Dedikleriniz,okuduğumuz yanlış tarihe göre doğrudur,ama aslında doğru değildir.Atalarımız,kendi dinimize yakın bir din diye neden dinini değiştirsin?Siz,İsevilik İslâm'a yakın diye dininizi değiştirir misiniz?Sanmıyorum.

Atalarımız, 100 yıla yakın Emevilerle çarpışmışlardır;bunun tek nedeni Emevilerin Arap ırkçısı olması ve atalarımızın İslâm'ı kabul etmek istememesindendir.Bu savaş,ta ki Emevi hanedanı yıkılıp,Abbasilerin gelmesi ve Araplar  ile Türklerin Çin'e karşı birleşme zorunluluğuna kadar devam eder.Bundan sonra,maddi ilişkiler başlar ve gelişir.Askerlikte çok güçlü olan atalarımıza İslâm ordularında rütbe verilir,bizim adımıza şehirler kurulur,müslüman olana daha çok para verilir,müslümanlar daha az vergi öder vs. Bu etkilerle,ilk önce komutanlar müslüman olur,daha sonra İslâm'ı askerlerine dikte eder.Bu iş gittikçe büyür ve bugünlere gelir. Unutmayın,bir millet,teyp çalarda kaset değiştirir gibi din değiştiremez.Yeni din,yeni hayat biçimi demektir.

Son olarak: Halâ İslâm diye Göktengri dininin geleneklerini yaşıyorsanız(kapı eşiğine oturmuyorsanız vs.),bu İslâm'ı henüz tam olarak hazmedemeyişinizdendir.

Esenlikler.
Oturup düşündüğümde yetim olmadığımı gördüm! Oğuz Han gibi atası, Dede Korkut gibi muallimi, Köroğlu gibi ağabeyi, Mahtumkulu gibi akıl hocası olan birisi hiç yetim olur mu?
Saparmurat Türkmenbaşı

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!

Anda,

Şu bağlantıya bir göz gözdirirseniz faydalı olacaktır.

http://www.hunturk.net/forum/index.php/topic,2584.0.html

Saygılar

TTK
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Mete Saltuk

• Türkçü-Turancı
Değerli İstemi Yabgu Kardeşim;

Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürler. Dediğiniz gibi bize öğretilen(gerekse okuduğum ansiklopedilerden) bilgiler doğrultusunda yazmıştım. Sizin vermiş olduğunuz bilgiler daha detaylı. Ancak(bunu bilgilerinize karşı görüş olarak algılamayın, öğrenmek isterken, kafamdaki acabalara cevap bulmak istiyorum) islamiyette zorlama yoktur. Ki bu olayların islamiyetin doğuşunun 2. asırlarında olduğu düşünülürse(yakın dönemlerdeki müslümanların daha dinine tutkun olduğunu düşünürsek) emeviler neden Biz Türk'leri islamiyete zorlasın. Yine Türk komutanları dini konularda neden askerlerine baskı yapar ve son olarak bizim maddesel olaylar için din değiştirebileceğimizi aklım almadı açıkçası.

Ben Atalarımızın dininin destanlarımızda da belirtilen ana hatları neticesi İslamiyete yakınlığı sebebiyle böyle bir yorumda bulundum. Şüphesiz ki sizin de dediğiniz gibi gerek İsevilik, gerekse Musevilik ana hatlarıyla İslamiyete yakındır. Çünkü bu 3 dinde aynı İlaha inanır. Biz Türklerin Yafes'in çocukları olduğumuzu kabul edersek, babası Nuh peygamberin de bir kitap sahibi olduğu ve Yaradan'ın emirlerini çocuklarına iletmesi sonucu Atalarımızın bu emirlerle ilgili bilgilere sahip olduğunu düşünüyorum. Ancak aradan uzun süre geçmesi üzerine
 bu bilgilerin zamanla unutulduğu veya değişime uğradığı düşüncesiyle hareket edersek(ki okuduğum metinlerde Türk'ler İslamiyeti "atalarımızın anlattıklarına ne kadar benziyor" diyerek kabul ediyor) benim okuduğum şekilde sonuçlanması da mantığa uygun görünüyor.

Son olarak beni yanlış anlayabilecekler için yukarıda ki konular ile ilgili Atalarımın inandığı dini sorgulama ya da yargılama gibi bir amacım olmadığını belirtmek istiyorum. Şüphesiz ki bu dine inanan kardeşlerim mevcut ve ben herkesin dinine saygılıyım.

Bu arada TÜRK-KAN Kardeşim yönlendirmeniz için teşekkürler. Ancak yukarıda sorduğum emeviler neden biz Türk'leri islamiyete zorlasın sorusunun cevabını bulamadım. Bilgileriniz için teşekkürler. Saygılarımla

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
Bu arada TÜRK-KAN Kardeşim yönlendirmeniz için teşekkürler. Ancak yukarıda sorduğum emeviler neden biz Türk'leri islamiyete zorlasın sorusunun cevabını bulamadım. Bilgileriniz için teşekkürler. Saygılarımla

İslam dinini yaymak ve tebliğ edip, Arap dışındaki diğer milletlere de İslamı kabul ettirerek kendi egemenlikleri altına almak istiyorlardı.

ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Mete Saltuk

• Türkçü-Turancı
Bilgileriniz için teşekkür ediyorum. Saygılarımla

Çevrimdışı Atçeken Beği

• Türkçü-Turancı
Andam,

İslâmiyette zorlama yoktur,doğru,ama Arap ırkçılığında zorlama vardır.İslâm peygamberi,Arapların tarihteki ilk büyük devletini kurmuştur.Bundan sonrasını,dört halife dönemi,Emeviler Dönemi ve Abbasiler dönemi diye,biliriz. Şu anda çarpıtılmış olarak öğrendiğimiz tarihimizde bile küçük ipuçlarımız vardır,şöyle ki:

1.İslâm devleti,dolayısıyla ilk büyük Arap devleti kurulur.Hz.Muhammed hem peygamber,hem devlet başkanıdır.
2.Hz.Muhammed'ten sonra,Ebu Bekir halife olur ve sahte peygamberlerle uğraşır.
3.Hz.Osman devrinde,İslâm yayılma ve büyüme eğilimindedir.Kur'an çoğaltılır ve dağıtılır.
4.Hz.Ömer devrinde,İslâm devleti büyüme aşamasına gelir ve Mısır başta olmak üzere bir çok yer alınır.
5.Hz.Ali,taht kavgalarından halifeliği bırakır ve Emevi hanedanına mensub kişiler tarafından öldürtülür.
6.Emeviler devleti eline geçirir ve saltanat sistemini benimser.
7.Emeviler yayılma politakasına devam ederler.Arap yarımadasından sonra,ilk hedef tabiki Orta Asya'dır,ama bu hedefe ulaşamazlar(işte burada tarih kesintiye uğrar okullarımızda).
8.Emeviler,Arapları birinci sınıf vatandaş ve müslüman,diğer ırktan olanlar daha düşük müslüman ve vatandaş olarak kabul ederler(bu,kendi tarih kitaplarımızda öğrendiğimiz arap ırkçılığıdır.).
9.Emevi hanedanlığı yıkılır,Abbasiler gelir.
10.Türkler,kitleler halinde İslâm'a geçerler(!).

Ortada bir anlaşılmazlık yok mu sizce?''Emevi Hanedanlığı gitti ve Türkler anında kitleler halinde müslüman oldular.'' demek,tarihe yapılan en büyük ihanetlerdendir.Bu,Selçuklu ve Osmanlı hanedanlığından bugüne süren baskıların sonucudur.Türkler,direnerek,kan dökerek ve en sonunda mecburiyetten müslüman olmuşlardır.Psikolojik veriler bizi şunu söyler: kişi,en zor dinini değiştirir.Bunu birde sosyolojik olarak düşününüz.

Tarihte,Türkler dışında kitleler halinde din değiştiren yoktur.Bizde öyle değiliz,ama öyle anlatıyorlar bize.Bütün milletler de,din ilk önce halka yayılır,sonra devletçe benimsenirdi.Bizde ise,tam tersi.Devletçe benimsendi,halka dikte edildi.O zamanın koşulları içerisinde,Çin karşısında direnmemizin belkide tek yolu bu idi,ona bir şey demiyorum,ama kitleler halinde din değiştirmek mümkün değildir.Hele ki,benzeşiyor diye din değiştirmek,en saçma nedendir.Madem benzeşiyor ve örtüşüyor,o zaman Türk kendi dinini terk etmezdi.

Son olarak,Emeviler neden zorlama yapmışlardır?Buyurun:

1.Daha fazla nüfus,daha fazla vergi(müslüman olmayandan 2 kat daha fazla hemde).
2.Arap yarımadasından ilk kez çıkmış olmak ve İslâm'ı,Dünya'ya yayma isteği(Cihad).

Bunlar,iki ana nedendir.Daha fazlası eklenebilir,ama bunlar,belirttiğim gibi başlıca nedenlerdir.
Oturup düşündüğümde yetim olmadığımı gördüm! Oğuz Han gibi atası, Dede Korkut gibi muallimi, Köroğlu gibi ağabeyi, Mahtumkulu gibi akıl hocası olan birisi hiç yetim olur mu?
Saparmurat Türkmenbaşı

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
İslâm peygamberi,Arapların tarihteki ilk devletlerini kurmuştur

Hz.Muhammed'ten önce Seba, Himyeri, Gassani adlı Arap devletleri de kurulmuştur.

Ancak Hz.Muhammed tarihte ilk kez bütün Arapları birleştiren bir devlet kurmuştur dersek daha doğru olur.

Saygılar

TTK

Çevrimdışı Atçeken Beği

• Türkçü-Turancı
Belirtmek istediğim,tarihteki ilk büyük Arap devletidir(uykusuzluktan şaşırmış olmalıyım :) ).İletimi düzeltiyorum.
Saparmurat Türkmenbaşı

Çevrimdışı kızıltamu

• Türkçü-Turancı
Nedense hem dini konular burada çok tartışılmasın diyor hemde tartışıyoruz Türkçülük laiktir öyleyse isteyen istediği din'e inanır bu islam isevilik Gök Tanrı yani önemli olan Türk olmak gerisi teferruattır.
Ben ateizmin Türkçülüğe uygun olmadığı düşüncesindeyim öyleki heryeşi var eden Tanrı bizleri Türk olarak yarattı Tanrı'yı kabul etmezsek biz nasıl var olduk bizi biz yapan unsurlar nedir gibi karmaşalı sonuçlar doğurur ama Tanrıyı kişi hangi dinde kabul ediyor bu kişinin hür iradesine bağlıdır.
Ya Susturacağız Ya kan kusturacağız