Gönderen Konu: Başbuğluk  (Okunma sayısı 42271 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Deli

• Türkçü-Turancı
Başbuğluk
« : 09 Mayıs 2006 »
 Irkdaşlarım

Bilindiği gibi Başbuğ;Eski Türklerde ordu komutanı,başkan anlamına geliyordu.Günümüzde ise bu ünvan ülkücüler tarafından Alpaslan Türkeş'e söyleniyor.Atatürk'te bir Başbuğ'du.Ama ülkücüler bunu kişiseleştirildi ve sadece Alpaslan Türkeş'e söylenir oldu.

Peki ama sizce bu milletin sadece iki tane Başbuğ'u mu var?Elbette hayır

Peki sizce Başbuğ ünvanı başka kimlere verilmeli?Alın ben iki tane söyleyim Osman Batur,Ebulfeyz Elçibey bunlar bana göre sizinde düşüncelerinizi almak isterim.
NE AMERİKA , NE RUSYA , NE ÇİN ,
HERŞEY MİLLİYETÇİ TÜRKİYE İÇİN ...

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
Ynt: Başbuğluk
« Yanıtla #1 : 09 Mayıs 2006 »
Bir insanın Başbuğ olabilmesi için hem devleti hem de orduyu yönetmiş olması gerekir.
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !

yahyakaptan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 09 Mayıs 2006 »
.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #3 : 09 Mayıs 2006 »
Irkdaşlarım

Bilindiği gibi Başbuğ;Eski Türklerde ordu komutanı,başkan anlamına geliyordu.Günümüzde ise bu ünvan ülkücüler tarafından Alpaslan Türkeş'e söyleniyor.Atatürk'te bir Başbuğ'du.Ama ülkücüler bunu kişiseleştirildi ve sadece Alpaslan Türkeş'e söylenir oldu.

Peki ama sizce bu milletin sadece iki tane Başbuğ'u mu var?Elbette hayır

Peki sizce Başbuğ ünvanı başka kimlere verilmeli?Alın ben iki tane söyleyim Osman Batur,Ebulfeyz Elçibey bunlar bana göre sizinde düşüncelerinizi almak isterim.

Bugün Türkiye'de BAŞBUĞ sözcüğüyle ifade edilebilecek bir tek şahıs vardır o da ATATÜRK'TÜR.

Siyasi partiler ve bu partilere bağlı kuruluşlardaki partizanların yanlış tanımlamaları, hareketleri, yorumları, vb. davranışları; TÜRK TÖRESİ, TARİHİ, KÜLTÜRÜ  VE TERBİYESİNİ BAĞLAMAZ!!!

Büyük Türkçü ve Azerbaycan Türklüğü'nün yiğit evladı Ebulfeyz Elçibey için Başbuğ Kelimesi kullanılabilir. Ancak Azerbaycanlı Soydaşlarımız kendisinden bahsederken zaten kısaca BEĞ lakabını kullanmaktadırlar. Biz Türkçüler olarak bunu da dikkate almalıyız.

Doğu Türkistanlı Kazak Türkleri'nin büyük bir kahramanı olan Osman Batur'a ise Başbuğ demek yanlıştır. Çünkü kendisi hiçbir zaman bir devlet yönetmemiştir.  TÜRK IRKININ  MİLLİ KAHRAMANLARINDAN biri olarak sayılmalıdır. Zaten kendisininde böyle bir iddiası hiçbir zaman olmamıştır.  Öte Yandan kendisi Doğu Türkistan'daki Altaylı Kazak Türkleri'nin Boy Beği idi.

Kime Başbuğ diyebiliriz sorusuna ise; bugünkü Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat TÜRKMENBAŞI, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev örnek gösterilebilir. 

Not: Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov Tacik kökenli, Azerbaycanın İlham Aliyev ise Ermeni+Kürt melezi Haydar Aliyev'in oğlu oldukları için kendilerine BAŞBUĞ denemez.. Çünkü TÜRK değiller

TTK

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Deli

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 09 Mayıs 2006 »
 Ben zaten önümüze geleni Başbuğ yapalım demiyorum.Benim söylemek istediğim bu milleitn bir çok yiğit kahramını oldu ve onlarıda yaşıyorsa yaşarken,eğer ruhunu Tanrıya teslim etmişse ruhunu şereflendirmek içindir.Elbette Kenan Evren iti Başbuğ olamaz.Soru şuydu "sizce bu ünvana kimler uygun".Ben bunu soruyorum.

Saygılarımla

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #5 : 10 Mayıs 2006 »
Kandaşım

Tarihe nam salmış pek çok Başbuğumuz var(Hepsini buraya nasıl sığdıralım onlar tarihe bile sığmıyorlar), kısa bir liste:

Alp Er Tunga(Sakalar-İskitler)
Mete Han(Asya Hunları)
Çi-Çi Yabgu(Asya Hunları)
Tanrı'nın Kırbacı Atilla(Avrupa Hunları)
Bayan Kağan (Avarlar)
Bumin Kağan(I.Göktürk Devleti) 
Mukan Kağan(I.Göktürk Devleti)
İlteriş Kutluk Kağan (II.Göktürk Devleti)
Bilge Kağan(II.Göktürk Devleti)
Sulu Kağan (Türgişler)
Satuk Buğra Han(Karahanlılar)
Gazneli Mahmut(Gazneliler)
Tuğrul Beğ(Büyük Selçuklu Devleti)
Sultan Alparslan(Büyük Selçuklu Devleti)
Sultan Melikşah(Büyük Selçuklu Dvleti)
Kutalmışoğlu Süleyman Şah(Anadolu Selçuklu Devleti)
I.Kılıç Arslan(Anadolu Selçuklu Devleti)
Cengiz Han (Moğol Devleti)
Osman Beğ (Osmanlı)
Orhan Beğ(Osmanlı)
Fatih Sultan Mehmet Han(Osmanlı)
Yavuz Sultan Selim Han (Osmanlı)
Kanuni Sultan Süleyman (Osmanlı)
Aksak Timur (Timurlular)
Kara Yusuf (Karakoyunlular) 
Uzun Hasan (Akkoyunlular)
Şah İsmail (Safeviler)
Babür Şah (Babürlüler)

TTK

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı bozkurt_cepni_053

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #6 : 11 Mayıs 2006 »
BAŞBUĞ  sıfatı her devlet ve komutanlık yürüten kişilere verilmemelidir...
zatan de verilmemiştir....

BAŞBUĞluk devlet yönetmekle ordu komutanlık yapmakla yetinmez...
BAŞBUĞLUK TÜRK IRKI için tarihte önemli icraatlarda ve görevlerde bulunan kişilere verilen bir unvan olmuştur....

Benim gözümde ''yaşan'' (hayatta olan) en büyük Türkçü Başbuğ sıfatlı kişi Rumlara sonuna kadar Diklenen Rauf DENKTAŞTIR...
KKTC Türklerini sonunad kadar savunan Turan sevdasıyla yanıp kavrulan büyük bir TÜRKÇÜDÜR...

GÜN GELECEK BOZKURT İNİNDE ÇIKACAK...
İŞTE O GÜN PİÇLERİN ÖLÜM GÜNÜ OLACAK...

H.TÜYLÜOĞLU

Çevrimdışı ALP-ER-TUNGA

• Türkçü-Turancı
  • BU YOL KUTLUDUR;GİDER TANRIDAĞ'INA!
« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2006 »
GEREKSİZ BİR TARTIŞMA.BU ÜLKENİN TEK BAŞBUĞU VAR O DA M.KEMAL ATATÜRK!
VE BİRDE ATASI VAR O DA HÜSEYİN NİHAL ATSIZ.TÜRKEŞ KONUSUNA GELİNCE,O KİMİLERİ İÇİN BAŞBUĞ OLSADA BAŞBUĞ DEĞİLDİR.AMA ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞAHSİYET OLDUĞU KESİNDİR.
SAYGILARIMLA...
TTK

ÜZE TENGRİ BASMASAR,ASRA YİR TELİNMESER,TÜRK BUDUN,İLİGİN,TÜRÜGÜN KEM ARTADI...

Çevrimdışı Deli

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #8 : 12 Mayıs 2006 »
        Alp Er Tunga kardeşim.Düşüncelerine sonsuz saygı duyuyorum.Ama artık öyle bir hal aldık ki;etrafımız düşmanla dolu ve biz yeni fikirler üretmek yerine,davamıza katkı yapacak planlar ortaya atmak yerine,buna bende kendimi çok samimi bir şekilde koyarım yeni bir şey üretmiyoruz.

Bu çok büyük bir eksikliktir.Zafere düşünmeyen,üretmeyenler değil,çok üreten,çok çalışanlar,çok düşünenler ulaşır.

Beni anlayacagını umuyorum.Çünkü kötüde olsa iyide olsa yeni bir şeyler üretmeliyiz,düşüncelerimizi tartışıp orta yolu bulmalıyız.

Bu Başbuğluk başlığını açtım çünkü atalarımızı unuttugumuzu düşünüyorum.Elbette Atatürk bir Türk Başbuğu,Atasız Atamızdır.Buna kimsenin birşey dediği yok.Benim amacım onların ruhunu şereflendirmektir.Şeref dolu şan dolu yaşadılar ve ölüykende onlara yakışacak bir ünvanla anılmalarıdır.

Şimdi ben Başbuğ olarak
       Anadolu Başbuğu Mustafa Kemal ATATÜRK
       Azerbaycan Başbuğu Ebulfeyz ELÇİBEY
       Kazak veya Uygur Başbuğu Osman Batur(İSLAMOĞLU)
       Kıbrıs Başbuğu Rauf Denktaş
        Görüyorum ve  anarken Başbuğ diyerek anıyorum

Daha eklemek isteyen varsa benim için mutluluktur.Unuttuğum olduysa Affola.

Gönül isterdiki Tarihçilerimiz oturup düşünüp,konuşup Türk Başbuğlarını açıklasın ve Kıyamete kadar onlar Başbuğ olarak anılsın.

yalin-turk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 16 Haziran 2006 »
GEREKSİZ BİR TARTIŞMA.BU ÜLKENİN TEK BAŞBUĞU VAR O DA M.KEMAL ATATÜRK!
VE BİRDE ATASI VAR O DA HÜSEYİN NİHAL ATSIZ.TÜRKEŞ KONUSUNA GELİNCE,O KİMİLERİ İÇİN BAŞBUĞ OLSADA BAŞBUĞ DEĞİLDİR.AMA ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞAHSİYET OLDUĞU KESİNDİR.
SAYGILARIMLA...
TTK