Gönderen Konu: İslam ve Türklük meseleleri- Ateistlik ve Deistlik Türkçülüğe Uygunmudur?  (Okunma sayısı 30937 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ÇEPNİ FİRUZ

• Türkçü-Turancı
  • TÜRK IRKÇISI
İslam dini , Ümmetçiliği savunur, Irkçılığı ret eder. Eğer bizler kendimize Türkçü, Soycu diyorsak; ki öyleyiz, o halde  İslam içinde hiçbir yerimiz olamaz. İki ayrı kutbun bir arada düşüncede birleşmesi asla mümkün değildir. Bazı arkadaşlara şunu söylemek istiyorum İslam ırkçılığı red ederken, Türkçü'lüğüde ret etmektedir.            çepni

Çevrimdışı YANLIZ KURT(2)

• Türkçü-Turancı
İslam dini , Ümmetçiliği savunur, Irkçılığı ret eder. Eğer bizler kendimize Türkçü, Soycu diyorsak; ki öyleyiz, o halde  İslam içinde hiçbir yerimiz olamaz. İki ayrı kutbun bir arada düşüncede birleşmesi asla mümkün değildir. Bazı arkadaşlara şunu söylemek istiyorum İslam ırkçılığı red ederken, Türkçü'lüğüde ret etmektedir.            çepni
bir çok büyük din ırkçılığı reddeder sayın anda..
ya da şöyle diyeyim : "ırkçılığı reddedmeyen bir din göster bana?"
onun için biz de ne diyoruz
biz insanları dinlerine ya da inançlarına göre ayırmayız
ve buna göre sorgulayıp,davranmayız
bizim için önemli olan ırktır.
onu tartışırız
herkezin dini kendine
bırakın herkez dinini ,inancını nasıl yaşıyorsa yaşasın
sonuçta inanç denilen şey Allahla insan arasında olan bişeydir.
ama ırk öylemidir?
ırk bilinci, millet bilinci adı üstünde "millet" dir, topluluktur.
bir bütünü ilgilendirir.
Toros dağlarının tepelerinde tek bir Türkmen evinin bacası tüter halde kalmış ise, ben bu milletten umudumu kesmem, bayrağımı göğsüme sarar, milletimin istiklali uğruna ölürüm!

Çevrimdışı ÇEPNİ FİRUZ

• Türkçü-Turancı
  • TÜRK IRKÇISI
bir çok büyük din ırkçılığı reddeder sayın anda..
ya da şöyle diyeyim : "ırkçılığı reddedmeyen bir din göster bana?"
onun için biz de ne diyoruz
biz insanları dinlerine ya da inançlarına göre ayırmayız
ve buna göre sorgulayıp,davranmayız
bizim için önemli olan ırktır.
onu tartışırız
herkezin dini kendine
bırakın herkez dinini ,inancını nasıl yaşıyorsa yaşasın
sonuçta inanç denilen şey Allahla insan arasında olan bişeydir.
ama ırk öylemidir?
ırk bilinci, millet bilinci adı üstünde "millet" dir, topluluktur.
bir bütünü ilgilendirir.

Anda  biz burada din tartışması yapmıyoruz!!! Muhakkak herkesin dini kendine... Ama ben Türkçü'lüğü reddeden her türlü fikrin, karşısında olmamız gerektiğini söyledim. Anlayan anlar.    çepni

Çevrimdışı Atsiz

• Türkçü-Turancı
  • **
Andalarım,
Deizm-ateizm gibi tartışmalara nereden girildi, neden girildi ve ne gereği vardı bilmiyorum. Bu tür konular bizlei- SON BAŞBUĞ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün izinde yürüyen ve ATSIZ ATA’nın fikirleri ile yolunu aydınlatan bizleri- ilgilendirmeli mi bilmiyorum? Tabii ki andalarımız kendilerini ilgilendiren konularda düşüncelerini diğer soydaslarımızla paylaşacak ve paylaşmalı, ama bu tartışmalar ve fikir alışverisi bizleri bölünmeye, kutuplaşmaya götürecek ise nasıl birlik olacağız? Nasıl diyecegiz „BÜTÜN TÜRKLER BİR ORDU“? Nasıl savunacagız vatanı düşmana karsı? Gündemi takip eden andalarımın gözünden kaçmamıstır, yine Sivas’ta Alevi-Sünni ayrımcılığı kışkırtılmakta, insanlarımız yine birbirlerine düşman edilmeye çalışılmaktadır. Amaç TÜRK birliğini baltalamaktan öte bir şey degildir.
Benim için önemli olan –daha önce de belirttiğim gibi- karşımdaki kişinin TÜRK kanı taşıması, TÜRK soyundan gelmesi ve TÜRKLÜK için yaşayıp öl(dür)mesidir, bundan ötesi beni ilgilendirmez.
Eğer amaç Türk birliği ise bu tür tartışmalara ve kutuplaşmalara ne gerek var?
Andalarıma soruyorum: Yarın cephede yan yana çarpışırken de soracakmısınız: „andam inancın nedir, kime inanaırsın, nasıl inanırsın“, diye yoksa Türk olması yetecek mi yanında çarpışan kisinin?

Esen kalın.

TÜRK’ÜN TANRISI TÜRK’Ü KORUSUN.

Çevrimdışı kızıltamu

• Türkçü-Turancı

Anda  biz burada din tartışması yapmıyoruz!!! Muhakkak herkesin dini kendine... Ama ben Türkçü'lüğü reddeden her türlü fikrin, karşısında olmamız gerektiğini söyledim. Anlayan anlar.    çepni

Peki din tartışması yapmıyorsak neden şu din bu din ırkçılığı reddeder açıklaması yapıyoruz ve hem din karşıtı islam karşıtı değiliz diyor hemde İslam ırkçılığı reddeder bende ırkçılığı reddedeni,reddederim ve bunun karşısında olmamız gerekir diyorsak dolaylı olarak islamın karşısında olalım demiş oluyorsunuz .

Herzaman savundum yine savunuyorum kişilerin dini inanışları kişilerin kendisi ile Tanrı arasındadır kim neye inanırsa inansın yalnız tek bir  Tanrı var yerleri ve gökleri yaratan odur .

Ankara toplantısında din konusuna değinmiş ve aramızda din ile ilgili konuşmama kararı almıştık bakıyorum bu karar uygulanmıyor .
Yüce Türk milletinin büyük bir çoğunluğu İslam dini mensubu iken islamı redderek yada dolaylı olarak redderek nasıl bir büyüme birliktelik olacak Milllete rağmen Milliyetçilik olurmu?

Arkadaşlar kardeşlerim bacılarım abilerim  Din konusu bizi yıpratmaktan başka bir işe yaramaz ve bizde burada din konularını ne kadar çok konuşursak bizi istemeyen kişilerin ekmeğine yağ sürmüş oluruz aslında hizmet etmeye çalıştığımız davanın farkına varmadan düşmanlığını yapmış oluruz çok daha önemli konularımız var lütfen din konusu kapatılsın ve uzamasın .
Konu Tanrıya inanmak yada inanmamak olabilir ama dinler bu konuya dahil edilmemeli.
Çünkü daha önemli konuları tartışmalıyız .

MİLLETE RAĞMEN MİLLİYETÇİLİK OLMAZ.
Ya Susturacağız Ya kan kusturacağız

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
Açılan başlık amacından sapıp, din tartışması haline gelmiş.
Burada yazılanlar her ne kadar kişinin kendi görüşünü ifade ediyor olsa da dışarıdan izleyenler nezdinde durum Türkçülerin veya Otağın görüş ve anlayışıymışçasına algılanıyor.
Konuyla ilgili bir iki hususa değinip, bu tartışmayı ya kapatalım ya da, açılış amacına uygun şekilde sürdürmek kaydıyla, toparlayalım.

Atalarımızın güneye doğru yaptığı seferler sonucunda müslümanlarla komşu olmuşlardı. Sınır ticareti vesilesiyle birbirlerine yakınlaşmış ve dönemin müslümanlarının da dürüstlüğünden etkilenerek dinlerini tanımış, onların anlattıkları ile sizin yukarıda bahsetmiş olduğunuz Türk dini inanışlarının birbirine yakınlığı dolayısı ile İslamiyeti seçmişlerdir.

Mete Saltuk Anda’nın ileri sürdüğü bu görüş gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü Türkler Araplarla çok kanlı savaşlar yapmış, bu savaşlarda Türklere karşı tarihin emsaline pek nadir tanık olduğu büyük katliamlar ve vahşetler uygulanmıştır. Öyle ki öldürülen her Türk’ün kafası için yüzlerce altınlık ödüller konularak Türk soykırımı için kafatası avcılarının iştahlarını kabartılarak binlerce sivil Türk’ün öldürülmesi amaçlanmış ve bu amaç büyük ölçüde de gerçekleşmiştir.
Bu insanlık dışı muameleden dolayı çoğu Türk canını kurtarmak için Müslüman olduğunu söylemek zorunda kalmıştır.

Ancak(bunu bilgilerinize karşı görüş olarak algılamayın, öğrenmek isterken, kafamdaki acabalara cevap bulmak istiyorum) islamiyette zorlama yoktur.

İslamiyet’te zorlama yoktur deyimi çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen gerçekle alakası olmayan propaganda amaçlı bir sözdür.
İslamiyet’te nasıl zorlama yokmuş?
“Din Allah’ın olana kadar onlarla (kafirlerle) savaşın” ifadeleri bir Kur’an buyruğudur.
Bu ayetteki kafir kavramı İslam dininin dışında kalan herkesi kapsamaktadır. Özellikle Emevi hanedanlığı önderliğinde din yayma savaşları tam bir vahşet şeklinde cereyan etmiştir.
Gelelim İslamı seçmiş kişilere karşı dayatmalara.
Hanefi fıkhına göre namaz kılmayan hapsedilir, oruç tutmayan dövülür, namaz kılmamak eşlerin boşanma gerekçesidir. Bunların daha onlarcası sayılabilir.
Başbuğ Atatürk'ün kurduğu laik cumhuriyet sayesinde günümüzde bunlar her ne kadar uygulanamıyor olsa bile toplumda yüzlerce yılın meydana getirdiği anlayış namaz kılmayanı, oruç tutmayanı, başını kapatmayanı dışlamakta, bir nevi sosyal baskı olarak işletilmektedir.
Biz uzaydan inmedik. Bu toplumun içinde yaşıyor ve olan-biteni kendimiz de gözlemleyebiliyoruz.
Arap adet ve geleneklerinin İslam sanıldığı, yobazlığın dindarlık olarak sunulduğu, daha da elimi bu yobaz takımının milletin inançlarını Türklüğü yok etmek için vasıta yaptığını görmek için sosyoloğ olmaya gerek yok.
Maalesef Türk Milleti, kendisi için büyük bir şans olan laikliği yeterince kavrayamamış, büyük kesimi laikliği menfi propagandaların etkisiyle din düşmanlığı şeklinde algılamıştır. Oysaki laikliğin karşı olduğu din değil, din adıyla ortaya konulan yobazlık ve istismarcılıktır.

Biz Türklerin Yafes'in çocukları olduğumuzu kabul edersek, babası Nuh peygamberin de bir kitap sahibi olduğu ve Yaradan'ın emirlerini çocuklarına iletmesi sonucu Atalarımızın bu emirlerle ilgili bilgilere sahip olduğunu düşünüyorum

Türklerin Nuh peygamberin oğlu Yasef’in soyundan geldiği eski Sümer ve İbrani efsanelerin İslam’a adapte edilmiş şeklidir. Yani tamamen uydurmadır. Bu uydurmalar Türklerin soyunu Yasef’e bağlayarak 40.000 yıllık Türk Irkını temellerinden uzaklaştırma oyunundan başka bir şey değildir.

Ancak yukarıda sorduğum emeviler neden biz Türk'leri islamiyete zorlasın sorusunun cevabını bulamadım.

Emevilerin  Türkleri İslamiyet’i kabule zorlamasının nedeni gayet basit:
Türk coğrafyasına hakim olmak ve Türklerden gelecek tehlikeleri bertaraf etmek.
Aynı zamanda kurulacak din kardeşliği(!) sayesinde Türkleri uyuşturarak kendi emperyalist amaçlarını kolaylaştırmaktır ki,  nitekim öyle de olmuştur.
Ta ki Başbuğ Atatürk'ün çıkıp yeniden Türklük ruhunu dirilttiği zamana kadar...

TTK

Uyarı:
İletimin başında da belirttiğim gibi konu, din tartışması haline getirilmeden, açılan başlığa uygun olarak devam ettirilsin. Aksi takdirde başlık kilitlenecektir.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Mete Saltuk

• Türkçü-Turancı
Değerli Üçoklu Börü Kardeşim;

Yazdığınız bilgiler ışığında bugüne kadar öğrendiklerimin hepsi iflas etmiş oluyor.

“Din Allah’ın olana kadar onlarla (kafirlerle) savaşın” ifadeleri bir Kur’an buyruğudur.

Vermiş olduğunuz bilgilere karşı yorumda bulunmadan yalnızca buraya bir parantez açarsak; Kur'an da geçen Kafirun suresine dair islamiyette zorlama yoktur diye yazmıştım. Ben de bu konunun fazlasıyla yön değiştirdiği için daha fazla uzatmanın gereği olmadığı düşüncesindeyim. Çünkü; bazı arkadaşlar bilerek ya da bilmeyerek öyle keskin cümleler kuruyorlar ki, ya dinimizden çıkmayı ya da Türklüğümüze sahip çıkamayacağımızı ima ediyorlar. Sormazlar mı adama son Başbuğ, Ulu Önder, üzerinde bulunan Kur'anı takı amaçlı olarak mı bulunduruyordu diye? Veya (Adı aklıma gelmeyen)camii de cuma hutbesi yerine anılarını mı anlattı? Bu suretle Gazi Paşa'da Müslüman olduğuna göre (arkadaşın yazısından hareket edersek eğer)neden kendisini Türkçü sayıyoruz.  Ben kızıltamu kardeşim gibi konunun irdelenmemesi gerektiğini, herkesin dinine saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla 

Çevrimdışı Temir Yalıg

• Türkçü-Turancı
  • TÜRK'ÜM BAŞKA ÜNVAN İSTEMEM
Değerli Üçoklu Börü Kardeşim;

Yazdığınız bilgiler ışığında bugüne kadar öğrendiklerimin hepsi iflas etmiş oluyor.

Vermiş olduğunuz bilgilere karşı yorumda bulunmadan yalnızca buraya bir parantez açarsak; Kur'an da geçen Kafirun suresine dair islamiyette zorlama yoktur diye yazmıştım. Ben de bu konunun fazlasıyla yön değiştirdiği için daha fazla uzatmanın gereği olmadığı düşüncesindeyim. Çünkü; bazı arkadaşlar bilerek ya da bilmeyerek öyle keskin cümleler kuruyorlar ki, ya dinimizden çıkmayı ya da Türklüğümüze sahip çıkamayacağımızı ima ediyorlar. Sormazlar mı adama son Başbuğ, Ulu Önder, üzerinde bulunan Kur'anı takı amaçlı olarak mı bulunduruyordu diye? Veya (Adı aklıma gelmeyen)camii de cuma hutbesi yerine anılarını mı anlattı? Bu suretle Gazi Paşa'da Müslüman olduğuna göre (arkadaşın yazısından hareket edersek eğer)neden kendisini Türkçü sayıyoruz.  Ben kızıltamu kardeşim gibi konunun irdelenmemesi gerektiğini, herkesin dinine saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla 

Mustafa Kemal Atatürk'ün müslüman olduğunu nereden biliyorsunuz?Olsa ne farkeder olmasa ne farkeder?Üzerinde Kuran taşıdığı da uydurmadır.Camideki hutbe meselesine gelince;Türk milletinin çoğunluğu müslümandır.Bu sebeple Atatürk en çok toplanılan yer olan camide Milleti için konuşma yapmıştır.Bu konuşmayı vaaza çevirmenin,Başbuğu da imam yapmanın bir mânası yok.

Din, kişioğlu ile Tanrı arasındadır.Bu tartışmalara girmeden tartışma yapmak serbesttir.Din muhabbetinin içine de Başbuğumuzu katmayınız lütfen.
TÜRK IRKI SAĞOLSUN!

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı

Ben de bu konunun fazlasıyla yön değiştirdiği için daha fazla uzatmanın gereği olmadığı düşüncesindeyim. Çünkü; bazı arkadaşlar bilerek ya da bilmeyerek öyle keskin cümleler kuruyorlar ki, ya dinimizden çıkmayı ya da Türklüğümüze sahip çıkamayacağımızı ima ediyorlar.

Mete Saltuk Andamızın tespitleri çok yerinde.
Din konuları söz konusu olduğunda, bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamız, kaçınılmaz oluyor.
Bunun nedeni: Bir çok kişinin hâlâ din ile milliyetin farkını fark edememiş olmalarındandır.
Otağımızın dinle ilgili tartışmalara izin vermemesi; hem laik duruşumuz ve hem de buna benzer mahsurları nedeniyledir. Tutumumuzdaki haklılığımız, bu tartışmayla, bir kez daha kanıtlanmış oldu...
Biz ateizmi reddeden, Tanrıya inanan ve herkesin din ve inancını seçme ve yaşamakta özgür olduğunu kabul eden, Başbuğ Atatürk'ün belirlediği şekliyle, gerçek laik Türkçüleriz.
Uğraş alanımız din değil, soy ve kandır....

Değerli fikirleriyle katkılarını esirgemeyen soydaşlarımız sağolsunlar...

Konuyla ilgili tartışma yeterlidir. Başlığı kilitliyorum.

TTK
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!