Gönderen Konu: ATSIZ'DA ANLAYAMADIKLARIM  (Okunma sayısı 17341 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı brakisefal

• Türkçü-Turancı
    • http://www.vatankirim.net/
Ynt: ATSIZ'DA ANLAYAMADIKLARIM
« Yanıtla #20 : 08 Kasım 2006 »
Yöneticinin mesajı gayet net ve açıklayıcı.

osmanlı Türk tarihinde acıklı bir zaman dilimini ifade eder.bu bakımdan bırakın abdülhamidi vahdettini, osmanlıyı bile tam anlamıyla sahiplenmemiz biz Türkçülerden beklenmesin.

mehmet akif ersoy ise yazdığı istiklal marşında bile "şu ezanlar ki şahadetler dinin temeli" diyerek islamcılığını belirtmiştir.ersoy,Türkçülükle alakalı bir insan değildi,başbuğ Atatürk'ün çevresindeki bir çok insan gibi o da ümmetciydi.

Atsız'ın ise bu konulardaki yazılarını zamanın getirdiği şartlar olarak yorumluyorum.Her dahi bu tür stratejiler uygulamıştır.

Bozoklu Bozkurt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 08 Kasım 2006 »
Yöneticinin mesajı gayet net ve açıklayıcı.

osmanlı Türk tarihinde acıklı bir zaman dilimini ifade eder.bu bakımdan bırakın abdülhamidi vahdettini, osmanlıyı bile tam anlamıyla sahiplenmemiz biz Türkçülerden beklenmesin.

mehmet akif ersoy ise yazdığı istiklal marşında bile "şu ezanlar ki şahadetler dinin temeli" diyerek islamcılığını belirtmiştir.ersoy,Türkçülükle alakalı bir insan değildi,başbuğ Atatürk'ün çevresindeki bir çok insan gibi o da ümmetciydi.

Atsız'ın ise bu konulardaki yazılarını zamanın getirdiği şartlar olarak yorumluyorum.Her dahi bu tür stratejiler uygulamıştır.
''brakisefal'' soydaşım;

Tek birşey söyleceğim;
Senin kabul etmediğin Osmanlı sonuçta yine senin dedendir, sen uzaydan gelmedin.Soyunu inkar edenin ne olduğunu biliyorsun değil mi?

Vatana hizmet etmenin ideolojisi olmaz.Bunu Akif için söylüyorum.Ben Akif'i bir Türk Büyüğü olarak kabul ediyorum.Etmeyen de gözümde haindir!!Ha nedir Akif sizin için birşey ifade etmiyorsa onun Ankara'da Taceddin dergahında tırnağıyla kazıdığı marşı okuyp okumama konusunu düşünmeni tavsiye ederim!

TTK

Çevrimdışı alpturan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #22 : 08 Kasım 2006 »
BEN YANLIŞ ANLAŞILMASIN FAKAT ATSIZ'I ÇOK SEVMEME RAĞMEN BU TİP KONULARDA YALNIZ MUSTAFA KEMAL'İ ONUN YAPTIKLARINI VE SÖYLEDİKLERİNİ ÖRNEK ALIRIM.BAŞBUĞ'UN MEHMET AKİF'E PEK SICAK OLDUĞU SÖYLENEMEZ  AKİF'İN YAZDIĞI İSTİKLAL MARŞI BİLE KENDİNİ TEMİZE ÇIKARMAYA YETER DİYE DÜŞÜNÜYORUM TABİİ BAZI BARİZ ÜMMETÇİ MISRALARI SAYMAZSAK YA DA MARŞIN BİR YERİNDE 'ULUSUN KORKMA...' DEMESİNİ .BU BELKİ SİZE BİRAZ DETAY GİBİ GELECEK FAKAT BENCE DEĞİL ÇÜNKÜ YALNIZ KURT ULUR. BURADA KASTEDİLEN KURT OLMADIĞINA GÖRE KÖPEKTİR .KÖPEK İSE HAVLAR .YANİ KURT İLE KÖPEĞİ KARIŞTIMIŞTIR .HEM DE EN KARIŞTIRILAMAYACAK ZAMAN DA ÇÜNKÜ ZAMAN KURTULUŞ SAVAŞI YILLARIYDI.SAÇMA OLDUYSA AFFEDİN FAKAT BENCE BÖYLE..

Bozoklu Bozkurt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 08 Kasım 2006 »
'''TABİİ BAZI BARİZ ÜMMETÇİ MISRALARI SAYMAZSAK YA DA MARŞIN BİR YERİNDE 'ULUSUN KORKMA...' DEMESİNİ...''

Soydaşım;

Buradaki ''Ulusun''un anlamı=yücelik büyüklüktür.

Yoksa sizin anladığınız manada ''ulumak'' fiili ile bir ilgisi yok.

Esenlikler, saygılar...

TTK

Çevrimdışı alpturan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #24 : 08 Kasım 2006 »
FAKAT 'ULUSUN KORKMA' YANİ O ULURSA ULUSUN SEN KORKMA ANLAMINDA DEĞİL Mİ BUNU PEK ÇOK EDEBİYETÇIYA BİZZAT TEYİT ETTİRDİM FAKAT ELBETTE YANLIŞ OLABİLİR

Çevrimdışı ATASAGUN

• Türkçü-Turancı
  • Öğreniyor...
« Yanıtla #25 : 08 Kasım 2006 »
Ne Abdülhamit ne de Mehmet Akif Türk değildir ve Türk kabul etmek yanlıştır.
Atsız Atamız belki dönemine göre belki başka nedenden söylemiş ama yanlış söylemiş.
%99,9 doğru olan biri %0,1 yanlış yaptı diye değerinden bir şey kaybedecek değil.
Unutmayalım ki o da bir kişioğlu ve yanlış yapabilir.
Türkçülük açısından doğru olan ortadadır ona bakmak gerekir.

Esen kalın.
TTK

Çevrimdışı Deli

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #26 : 23 Kasım 2006 »
 Osmanlı'yı Türklükten çıkartan Irkdaşlarım

Fikirlerin anahatları tartışılmaz,ayrıntıları tartışılıp düzeltilir,geliştirilir.Fakat ne hikmeti varsa biz anahatları tartışıyoruz.Türkçülük davası sadece Irkçılıtan,Turancılıktan mı ibarettir?.Türkçülük ilk hedefi  olarak milli Batı Türk devleti değil midir?.Peki milli devlet nasıl olur.Milli tarih görüşü ile,Milli dil ile,Milli yazı Milli kültür ile,Milleti yöneten o milletin evladı,devletteki herşey Milli olunca olmaz mı?

Peki bugün Türkiye milli devlet midir?.Değildir.

Peki Türkiye'yi beşer devleti olmaktan çıkartıp Milli devlet yapacak kimdir?Elbetteki Milli dava sahibi olanlar yani Türk milliyetçileri,yani bizler.Amma ve lakin tartışılan konu kimse kusura bakmasın pekte bize yakışmıyor.

Osmanlı'yı Türklükten mi çıkartacaksınız?Buyrun çıkartın.Onca Profosörün,onca Tarihçinin ,hatta yabancı tarihçilerin bile yapmadığını biz Türkçüler,Türk Milliyetçileri geleceğin Milli devletin,Turan'ın temeli bizler yapalım.

Beğler kendmize gelelim milli tarih görüşü Türkçülüğün dayanaklarından biridir.Osmanlı  Türk'ün öz malıdır Çingiz nasıl Türk ise,Temir nasıl Türk ise Osmanlıda Türktür. Padişah'ı Türk,teşkilatı Türk,ordusu Türk,kültürü Türk olan bir devlet nasıl Türklükten çıkar.Padişahların 16.yy'dan sonra kanına yabancılık karışması  Osmanlı'yı Türklükten çıkartmaya yetmez.Birkaç hain devşirmenin ihanetide buna yetmez.Hele dinci olmaları buna hiç etmez ki Osmanlıyı kötülemenizin altında İslam'a bir kin seziyorum.

Osmanlı diye bir devlet yoktur,Osmanlı adında bir hanedan vardır.Amma siz burda hanedanın Türklüğünü  tartışmıyorsunuz,Türk Devletinin Türklüğünü tartışıyorsunuz.Eğer Batı Türk Devletinin,Türklüğü tartşılıyorsa şu açık ve nettir ki bizim anadoluda hak iddaa etmemiz,anadolya anavatan demek gülünç olur.Çünkü biz burda sadece 80 küsür senedir bulunmuş oluruz.80 küsür yıl bir insan ömrü kadar kısadır bir toprağı anavatan yapmak için kafi gelmez.

Türkiye Osmanlı'nın devamında başka hiçbirşey değidlir.Keza bunu Başbuğ'da bir sözünde dile getirmiş ama söz nasıldı hafızamda değiil.

Daha önce dediğim gibi,Osmanlı'yı kötülemenizin altında İslam'a bir kin seziyorum.Milli davaların dini olmaz ama davayı savunanların dini olur.Türkçülük din karşıtı değildir,din mutaasıblığı ve ümmetçi karşıtıdır.Din için diğer olarak,insanları ateşleyen önemli bir etkendir.Osmanlıda çağında ise din herşey demek olmuş.Amma her Tarihçi Osmanlının 14 ve 16 yylar arasında bir Oğuzculuk romantizmi geçirdiğini kabul eder.Bu 16'den 19. asır sonrına kadar milli devlet olmaktan çıktığınıda ben kabul ediyorum ama Türklükten çıktığını asla.

Osmanlı'nın Türklüğüyle bir başka konuda yine tartışma konusu olmuştu ve ben aynı şeyi ordada yazmıştım.Burda da yazdım,tekrar yazıyorum.Osmanlı'yı Türklükten mi çıkartacaksınız?.Buyrun arkadaşlar çıkartın.Yanlız unutmayın ki Çanakkale savaşı,Niğbolu savaşı,Kosova savaşı,Napolyonun ilk dayağı yediği Akka müdafası,Plevne müdafası,Vadisely savaşı ve pek çok Türk'ün zaferi  Osmanlı Hanedanlığı çağında oldu.

Sonuç olarak Osmanlı'yı Türklükten çıkartan ırkdaşlarım düşüncelerini bir daha gözden geçirsinler.Osmanlı Padişahlarının yanlışlarıda olmuştur her insanın olduğu gibi.Fakat önemsiz yanlışlara bakıp ,önemli doğruları atlamak yanlış olur.Osmanlı padişahlarının hiç biri Türk'üm dememişse bile tarafını tuttuğunuz Şah İsmail siyasi sebeplerden dolayı kendisini Muhammedin soyundan yani Arap olduğunu söylemiştir.Elbetteki Osmanlı padişahlarıda içinde her milletten adam barındıran  bir devleti Türkçülük ile yönetemezdi elbetteki Osmanlıcılık,Ümmetçilik ideolojisini kullanacaktı.Buda siyasi sebeplerden başka birşey değildir.

Osmanlı kımızla beğlik oldu bunu unutmayın,ağzına içki sürmemiş denilen Osman Gazi bile Selçük sultanından beğlik müjdesi geldiği vakit taslarla kımız içmiş,yağma yaptırmıştır.Osmanlı Çağı Türk'ün maldırı ve bugün Osmanlı çağında Türk Devletinin İmparatorluk haline daha cihan tarihinde hiçbir devlet denk tutulamıyor.

Brekisefal ırkdaşım demişsin ki:

Burada size katılmıyorum.Atsız Ata siyasetçi değildi ki bir politikası olsun.Duruma göre iş gören biri olsaydı kimsenin tenkitle,Mevlana'yı aynı cümlede kullanmadığı bir dönemde ve Mevlana'yı her Türk'ün saygı ile andığı bir dönemde Mevalana'ya "dalkavuk" demez aksine aynı kervana oda katılırdı.(Bakınız Makaleler 3- Dindar ve Mutaassıp  Hacı Bayanın Türklüğe Hakaretleri sayfa 441)Buna mukabil Başbuğ bile Mevlana'nın torunlarını saygı ile anmıştır ve karşılamıştır.

Zaten Atsız Ata'yı yücelten belki baş unsurlardan biride,her dem doğru bildiğini söylemesiydi.

Saygılarımla

TÜRK TANRIYI KORUSUN

NE AMERİKA , NE RUSYA , NE ÇİN ,
HERŞEY MİLLİYETÇİ TÜRKİYE İÇİN ...

Çevrimdışı Deli

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #27 : 23 Kasım 2006 »
  Nil Hanım'ın söylediği Hamidiye Alayları konusunda ise;

Hamidiye Alaylarının kuruluş amacı olarak kaynayan kazan olan ve Kürtçü,Arapçı Kürtleri ve Arapları adam etmek medenileştirmek ve eskisi gibi Osmanlılıkta birleştirme maksadı taşımaktaydı.Ayrıca Kürtleri ilk silah altına toplamaya çalışan Abdülhamit Han'da değildi.

Yine İkinci Mahmut Han çağında 1826 yılında ortadan kaldırılan Yeniçeri ocağı'nın yerini doldurması için yurdun her yerinden asker istenildi.İşte Kürt Bedirhan İsyanıda görünüşte bu sebeptendir.Bu isyandan sonrada aşiretliğe son verilmiş ve Kürtlerin yaşadığı yerler Reşat Paşa kumandasında ikinici defa feth edilmiştir.

Ayrıca Osmanlı zamanında ilk Kürt ayaklanması 1806 yılında Babanzade Abdurrahman ile başlar.Keza bu Kürd'e Paşalık verilmiş,1830 yılında isyan eden  Kürt Kör Mehmet'te de paşalık verilmişti.Yani burda Abdülhamit Han'ın Kürtlere özel bir sempatisi yoktur.Osmanlı son döneminde Osmanlıcılık akımını yeniden doğurmaya çalışmıştır fakat başaramamış.Abdülhamit Han'ın Hamidye Alaylarının kuruluşuda kanımca budur.

Osmanlı çağında Osmanlılık akımına bile uymayan,bulduğu her fırsatta isyan eden Kürtlere bugün Kürt-Türk kardeştir hezeyanları savuranlar için ,Kürt ile  düşmanlığımız ve hep düşman kalacağımız açısından güzel bir örnektir.

NE AMERİKA , NE RUSYA , NE ÇİN ,
HERŞEY MİLLİYETÇİ TÜRKİYE İÇİN ...

Çevrimdışı Bozkurt1985

• Bayram Aydın
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #28 : 23 Kasım 2006 »
Polemik yasak!

Kilitledim.
Nice koç yiğitler yere serilir.
Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir!