Gönderen Konu: TAYFUR SÖKMEN  (Okunma sayısı 2108 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

  • Türkçü-Turancı
  • *****
  • İleti: 2182
TAYFUR SÖKMEN
« : 03 Mart 2015, 20:18:16 »
Hatay İlimizin Anavatan'a katılması içi bizzat BAŞBUĞ ATATÜRK tarafından görevlendirilen ve aldığı görevi büyük fedakarlıklarla yerine getirerek TÜRK MİLLETİ ve DEVLETİ'ne büyük hizmetlerde bulunan Merhum Tayfur Sökmen Beğ'i vefatının yıldönümünde saygı ve rahmet ile anıyoruz. Aziz ruhu şad, Mekanı Cennet olsun.

TANRI TÜRK'ünü KORUYACAKTIR!

GÖKBÖRÜ TÜRKÇÜLER DERNEĞİ

Tayfur Sökmen, (d. 1891, Adana - ö. 3 Mart 1980, İstanbul). Milletler Cemiyeti'nin 19 Mayıs 1937'de Hatay için kabul ettiği anayasadan sonra kurulan Hatay Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanıdır.

Rüştiyeyi bitirmiş, ayrıca hususi eğitim almıştır. 2. Kolordu emrinde Kuva-yi Milliye komutanlığı, Hatay Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti temsilciliği, İskenderun ve havalisi Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kuruculuğu ve başkanlığı, Antakya-İskenderun muaveneti İçtimaiye cemiyeti başkanlığı, Hatay Erkimlik Cemiyeti Reisliği yapmıştır. Hatay Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanlığı yapmış, bu görevi, Hatay 29 Haziran 1939'da Millet Meclisi'nin kararıyla Türkiye Cumhuriyeti'ne katılma kararı alıncaya kadar sürdürmüştür. TBMM V., VI., VII., VIII. dönem Antalya ve IX. dönem Hatay milletvekilliği ile Cumhuriyet Senatosu Cumhurbaşkanınca Seçilen Üyeliği (7 Haziran 1968 - 2 Haziran 1974) yapmıştır. Evli ve 6 çocuk babasıdır.[1]

XVII, XVIII. Dönem Hatay, XXI. Dönem İstanbul milletvekilliği ile TBMM Başkanvekilliği görevinde bulunan Murat Sökmenoğlu oğludur.Ayrıca İstanbul'un Kartal ilçesinde devlete tahsis ettiği bir arsası ve bu arsa üzerinde 2 tane okul bulunmaktadır.