Gönderen Konu: ZÜBEYDE HANIM'I ANIYORUZ.  (Okunma sayısı 2853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

  • Türkçü-Turancı
  • *****
  • İleti: 2182
ZÜBEYDE HANIM'I ANIYORUZ.
« : 14 Ocak 2014, 02:31:02 »

YÜCE BAŞBUĞUMUZ ATATÜRK'Ü TÜRK IRKINA ARMAĞAN EDEN ZÜBEYDE ANAMIZI RAHMET VE MİNNET İLE YAD EDİYORUZ.
GÖKBÖRÜ TÜRKÇÜLER DERNEĞİ


Türk Milleti’ne BAŞBUĞ Atatürk’ü armağan eden de, nur yüzlü bir Türk kadını Zübeyde Hanım’dır.

BAŞBUĞ Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, şefkatli, anlayışlı, sabırlı, feragatli, duygulu, temiz özlü, fedakâr ve her bakımdan mükemmel olan Türk kadınının ve Türk anasının timsalidir.

Bu asil Türk kadını, oğlunu yalnız derin bir sevgiyle, âdeta gözden bile sakınırcasına yetiştirip büyüten bir ana değil, aynı zamanda bu oğula emsalsiz bir dehânın kudretini nüvelerini de aşılayan kadındır. Sonraları da onun benliğindeki cevherleri sezen ilk insandır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik yakınlarındaki Lagaza’da dünyaya gelmişir. Çocukluk ve gençlik yıllarını burada babasının çiftliğinde geçirmiştir.

Genç kızken, zekâ ve cesaretle yoğrulmuş bir güzelliği vardır.

Kökleri

Zübeyde Hanım Türklüğüyle gurur duymaktadır.

“Zübeyde Hanım, damarlarında ilk göçebe Türk kabilelerinin torunları olan ve hala Toros dağlarında özgür yaşamlarını sürdüren sarışın Yörüklerin kanını taşıdığını düşünmekten hoşlanırdı.” (1) Zübeyde Hanım çok haklıdır; çünkü o gerçekten bir Yörük kızıdır.

Zübeyde Hanım’ın ataları Konya Yörüklerindendir. Baba soyu olarak Evlad-ı Fatihan’dır. (2)

Mustafa Kemal Atatürk’ün anne soyu, Konya Karaman’dan Rumeli’ye gelen ve bundan dolayı da Rumeli’deki diğer Yörük gruplarından farklı olarak “Konyarlar” diye anılan Yörüklerdendir. Konyarlar, Konya Karaman’dan Fatih Sultan Mehmet döneminde, 1466’da Karamanoğulları etkisiz hale getirildikten sonra Rumeli’ye göçürülerek iskân edilmişlerdir. (3)

Zübeyde Hanım’ın ataları önce Konya Karaman’dan alınarak Batı Makedonya’daki Vodin İlçesi’nin batısındaki Sarıgöl Bucağı’na yerleştirilmişler, daha sonra da Selanik dolaylarına gelmişlerdir.(4)