Gönderen Konu: Gök Türk Kağanları Listesi  (Okunma sayısı 63281 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çebi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Gök Türk Kağanları Listesi
« Yanıtla #30 : 05 Şubat 2023 »
Atatürk’ü anlatırken veya Kürşat’ı anlatırken yanına asi mi yazıyoruz ? Aynı şeyi anlatmanın bir çok yolu var. Ben tarihi saptıralım demiyorum neyse o tabikide ama bu kelime yerine kısaca açıklama yazılabilir. http://www.cebivakfi.com/cebi-vakfi/50/tarihimiz
Bu linkten Çebi Kağan hakkında kaynakça bildirilerek anlatımı var daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsan başka bir başlık altında da anlatabilirim.
Türkiye'nin en soylu ailelerinden Göktürklerin kurucu soyu aşina soyundan geliyorum.

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
« Yanıtla #31 : 05 Şubat 2023 »
Atatürk’ü anlatırken veya Kürşat’ı anlatırken yanına asi mi yazıyoruz ?
Bu nasıl bir mantık yürütmek böyle Çebi Kardeşim?
Göktürk Kağanları Listesinde yanlarında âsî ibaresi yazan tarihi şahsiyetler, Çin kaynaklarına göre, kağanlıklarını ilan etmiş ama bütün Türk boylarının desteğini alamamış, yani kağanlık vasfını tam olarak sağlayamamış, üstelik de Çinliler tarafından tutuklanarak cezalandırılmış kişilerdir. Yani bu kişiler Çin hükümranlığı içerisinde bir kalkışma yapıp başarılı olamamış kişilerdir.
Kürşad, Çin esareti altında isyan çıkartmış ve isyan esnasında şehit düşmüş olan, kağanlık iddiası bulunmayan, bir kahramandır. Çin kaynaklarına göre âsîdir. Zira Çin otoritesine başkaldırmıştır.
Atatürk ise bu mantık çerçevesinde değerlendirilemez.
Zira âsî ibaresi Göktürk devrine aittir. Atatürk 20. Yüzyılın şahsiyetidir.
Ancak senin mantığından hareket edecek olursak mevcut Osmanlı yönetimi tarafından âsî olarak ilan edilip, gıyabında idam hükmü verilmiştir.
Şayet Atatürk milli mücadeleyi başaramamış olsaydı idam edilecek ve tarihe âsî olarak geçecekti.
Niyet ve amaç ne olursa olsun, mevcut otoriteye rağmen bir kalkışmaya tevessül edenler kalkışma aşamasında mevcut otorite tarafından âsî olarak ilan edilir, başarılı olursa kalkışmayı gerçekleştirenler eski yönetimi suçlar ve cezalandırır. Aksi halde kalkışmayı başaramayanlar cezalandırılır.
Bu, tarihi ve sosyolojik, bir gerçektir.

Ne Mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla.
Çağrıbey.

Çevrimdışı Çebi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #32 : 07 Şubat 2023 »
1.si "senin mantığından hareket edecek olursak" demişsin. Benim mantığımla hareket edemezsin seninki sana benimki bana.
2.si Anlaşılıyor ki attığım link okunmamış ya da yeterli gelmemiş çünkü Ulu Önder Atatürk nasıl bağımsızlık için mücadele vermişse benim dedem de o şekilde mücadele vermiştir. ( Kıyas yapmıyorum. Şartlar çok farklı zaten.) İkimiz de Türk olduğumuza göre Çebi Kağan için asi demek doğru değil. Ama diyorsan ki ben tarihe Çinliler tarafından bakıyorum evet asi ama Türkler tarafından bakıyorsan hürriyet kahramanı.

Doğu Göktürk devletimiz yıkılır. Çin baskısı ile Göktürk Beyleri bir bir Çin egemenliğini kabul etmeye başlar.
Tüm bunları gören Çebi Kağan, Doğu Göktürk Devletini toparlamaya çalışsa da yıkılan devleti toparlamak güçtür. Çebi Kağan, Doğu Türk Kağanlığı'nı kurmaya çalıştı.
  Bu Uğurda Oğlunu Kaybetti.
Çin saldırıları ile dağılan Göktürkleri toparlamaya çalışan kutlu Türk kağanı Çebi Kağan'ın üzerine 649 yılında İmparator Taizong, Gao Kan komutasındaki orduyu gönderdi. Türk topraklarına giren Çin ordusunsaki piyadeler Çebi Kağan'ın oğlunu öldürdü. Daha sonra Çebi Kağan, Çin ordusu tarafından yakalandı.
Türkleri tekrar toparlamak için oğlunu kaybeden Çebi Kağan'ın hükmettiği topraklar 24 idari birime ayrılarak siyasi bütünlüğü bozuldu.
...
Türkiye'nin en soylu ailelerinden Göktürklerin kurucu soyu aşina soyundan geliyorum.

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #33 : 07 Şubat 2023 »
1.si "senin mantığından hareket edecek olursak" demişsin. Benim mantığımla hareket edemezsin seninki sana benimki bana.
2.si Anlaşılıyor ki attığım link okunmamış ya da yeterli gelmemiş çünkü Ulu Önder Atatürk nasıl bağımsızlık için mücadele vermişse benim dedem de o şekilde mücadele vermiştir. ( Kıyas yapmıyorum. Şartlar çok farklı zaten.) İkimiz de Türk olduğumuza göre Çebi Kağan için asi demek doğru değil. Ama diyorsan ki ben tarihe Çinliler tarafından bakıyorum evet asi ama Türkler tarafından bakıyorsan hürriyet kahramanı.

Çağrıbey anda mutlaka sana gereken yanıtı verecektir, ama ben de bir iki kelâm edeyim.
Arkadaşım, buraya gelip, olur olmaz şeyler sordun. Ben ve diğer bazı arkadaşlar sana değer verip sorularını yanıtladı. Biz kimseyle sidik yarıştırmayı sevmeyiz. Senin mantığın ve üslubun sıkıntılı.
İstersen biraz ara ver.
Burası oyun parkı değil.

Kök Teñğri Türk'e Kut ve Utku Versin!
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Çebi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #34 : 07 Şubat 2023 »
Benim anlatma biçimimde bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ben nasıl konuşulacağını iyi biliyorum. Arkadaşın beni ötekileştirmeye çalıştı bu durum beni sinirlendirdi. Ayrıca çirkin sözlerini de sana iade ediyorum. Burada düşüncemi özgürce ifade edebileceğimi düşünüyordum fakat şu an çirkin bir şekilde zorbalık yapıyorsun. Galiba site sana ait beni çıkartabilirsin ama sözlerine dikkat et. 

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #35 : 08 Şubat 2023 »
Otağın açılış tarihine bakın, sonra gelip ahkâm kesin.

İşimiz gücümüz yok sanki.
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !

Çevrimdışı Irkci10ur

• Türkçü-Turancı
  • Yabanellerden esenlikler
« Yanıtla #36 : 09 Şubat 2023 »
İlgili kişi Türk olmaktan değilde Çebi olmaktan gurur duyuyor gibi : ).

Çebi vakfı içinde aynı şey söylenebilinir. Sitelerindeki üst görselleri "Sümela Manastırı" değil mi? Çebilerle ne gibi bir bağlantısı var bu manstırın?

Tek bir bayrak görseli de yok ayrıca. Daha çok sosyal yardımlaşma derneği gibi.

Yine de Çebi leri bilgilendirdiği için teşekkür etmek gerek. "asî" anlamını bilmiyordum öğrenmiş olduk.
Tanri Türk'ü Korusun