Gönderen Konu: Türk kelimesi ile kürt kelimesinin arasindaki fark nedir ve nerden geliyor?  (Okunma sayısı 25892 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Arbesa Sarantuya

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türkü Türk yapan savasci bakisidir
Sayin Türkiyem (Türkcü-turanci)

Asagidaki yazdiklarinizda haklisiniz, tabiiki
 ......... Vikipedia'ya isteyen her bilgiyi yükleyebilir yalan yanlış eksik farketmeden, ...  ama .... bu kaynakla neyi anlatmak istediniz tam anlayamadım ....
Anlatim :) Yani Türk kelimesinin manasinda hepimiz ayni düsüncedeyiz, güclü, kuvvetli ve büyük demek. Ama bu kelime nereden geliyor sordugumuzda ayri ayri düsüncelere cikiyordu ortaya. Herkesin düsüncesine saygim vardir, benim düsüncem icinde aynisi diliyorum. Ben wikipediadan bir sey alip size göstermedim, orada sadece soyadlarini göstermek istemistim. Yani Türk yani TÜRK harfleri olarak bir cok yabancinin soyadi, mesela George TÜRK, yada Wilhelm TÜRK, peki bunlarin soyadi neden TÜRK? Bunun Türk le ilgisi yok demek istedim, yani TÜRK kelimesi almancadada bir anlam tasiyan kelimedir ve manipulasyon demektir. Ayni sekilde baska 2 tane daha örnek verdim, yanlisliklarla baskalarina verilen isimleri, mesela Indian ve Aborgines.
Üstelik professorler derslerdeki detail leri wikipedia ya yaziyor.
Umarim ne demek istedigimi simdi anlamissinizdir. Belki türkce yazarken benim kullandigim keyboard bazi harfleri yazmiyor, sayet dili degistirirsem o zaman harflerde yerleri degistirecek ve ben harf aramadan dolayi harf aramadan hic hizli yazamicam ve bunuda istemiyorumm tabii.

Çevrimdışı Aze Bozkır Savaşçısı

• Türkçü-Turancı
Türküm Türk ama bilmiyorum nerden geldik
Türkmü ilk ----  insanmi ilk
Birileri maymunlardan türedik der, birileri ademle havvadan
Birileri ise sudan ve karadan
Türküm Türk ama yine bilmiyorum nerden geldik biz

(Ən sondakı iletini oxumanızda fayda var soydaşım.)

---------------------------------------------------------
         https://www.hunturk.net/forum/index.php?topic=2638.new#new

Çevrimdışı YALNIZKURTKARAGÜLLE

• GÖKBÖRÜ SİNOP
  • Türkçü-Turancı
  • Mekanı Uçmağda!
Sayin Yanlizkurt Karagülleye,
size cok tesekkür ediyorum, zahmetli bir anlatim. Beni aydinlatmak icin uzun bir zamaninizi kullandiniz ve de cok nazik ve kiabar sekilde aydinlattiniz. Verdiginiz bilgiler üzerindeki literaturu arastiracagim ki sizinle skalada ayni bilgi seviyesinde olim.
Üstelik siirde sizdense, cok güzel die, tesekkürler ayriyetten.
Esenler

Sizi kısmen anlayabiliyorum, bu neden ile otağımızda açılmış konu başlıklarını incelerseniz daha çok bilgiye erişir,araştırma için gerekli ip uçlarını bulabilirsiniz. Esenlikle.

TÜRK

TARİHİ YER KÜREYE KANI İLE İŞLEYEREK BAŞLATAN,

BAŞBUĞ'UN BU ANDINI TÜM BENLİĞİNDE HİSSEDEN,

VE BU CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞATACAK VE TURANI KURACAK OLAN ASİL MİLLETİN ADIDIR.

TTK.

Benim için kısaca bu. :evil:
10 EYLÜL 2022'DE UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Dört yanım soru, Tanrı'm
Hepsi en zoru Tanrı'm
Soruların zorundan
Soyumu koru Tanrı'm

Sen Tanrı değil misin, adını yargılatma
Sana Tanrı deyince, dinimi sorgulatma
Ya adam et bunları, ya beraber yaşatma
Kanı bozuk olanlar "Türk'üm" diyemesinler
Ve Türk'ün dik başını yere eğemesinler.

• Türkçü-Turancı
  • **
Aze Bozkir Savascisina,
tesekkür ediyorum, okucam gösterdiginiz yeri. Ben INSANLARIN nerden geldigini arastiriyorum, bizim nerden geldigimizi az cok biliyorum ve YANLIZKURT KARAGÜLLE nin yardimiylada gözlerim cok güzel eserler ve yazilar görüyor.

Bir ayri sorum var, siz benim yazdiklarimi kare icine aliyorsunuz, ben onu nasil yapabilirim, ben sadece kopy liyorum. Bana nasil yaptiginizi yazarmisin, lütfen? Tesekkürler.

• Türkçü-Turancı
  • **
Sayin YANLIZKURT KARAGÜLLE,
cok tesekkür ediyorum. Bu gönderdiginiz resimdeki kayalarin üzerindeki yazilar photomontage mi yoksa gercektenmi? Gercektense nerede bu kayaliklar? Nerden bakabilirim böyle tarihi eser resimlerine? Bana bir bilgi verirseniz size her yazimdaki gibi cok tesekkür ediyorum.

• Türkçü-Turancı
  • **
Sayin Aze Bozkir Savascisina,

yazdiginiz yeri okudum, orasida buradan bir blogmus. Yeni gelen bir üye söylediklerinden dolayi, ama gercekten sacmalamis, ve üyeligine son verilmis.
Simdi ben anlamadim, neden bana orayi okumami tercih ettiniz. Sanki beni uyariyormussunuz gibi.
Birincisi: Ben Türküm ve ben kendi kendime Türk olarak hakaret yapacak kadar kücük beyinlide degilim.
Ikincisi: Ben bir soru sordum ve bu soru Türk ve Kürt kelimesinin arasindaki farki sorumluyor.
Ücüncüsü: Biz Türkler sadece bileklerle, yüreklerle savasci degiliz, biz bilgi ve anlayislada savasciyiz.

Beni ikaz etmeyin lütfen, yada üyeliginiz biter diyede korkutmayin, ben korkmam, hic kimseden ve hic bir seyden. Üyeligimi bitirirsenizde siz bir Türkü kaybetmis olursunuz ve unutmayin tek Türkler burada degil dünyanin her yerinde bayrak acmisizdir.

Üzülürüm ama ölmem sonucda.

• Türkçü-Turancı
Aze Bozkir Savascisina,
tesekkür ediyorum, okucam gösterdiginiz yeri. Ben INSANLARIN nerden geldigini arastiriyorum, bizim nerden geldigimizi az cok biliyorum ve YANLIZKURT KARAGÜLLE nin yardimiylada gözlerim cok güzel eserler ve yazilar görüyor.

Əsil mən sizə təşəkkür edirəm soydaşım. Bu konunun açılma səbəbini ilk olaraq anlamadım və sizi bir "kürt" sandım. O səbəbdən biraz kaba davrandım. Bu hərəkətimə görə sizdən üzür diləyirəm.

Sizə verdiyim link bizim necə və nasıl dünyaya gəldiyimizi anlatırdı. Hər nəysə, anladığım qədəriylə siz "Türk" isminin də bizə yalnış bir şəkildə başqaları tərəfindən verildiyini söyləyirsiniz. Bu sizin düşüncənizdir və düşüncənizə də saygıyla, hörmətlə yanaşmaq bizim borcumuzdur!

Konumuza dönək, "Türk" kəliməsinin Tarixini araşdıraq, Orhun Abidələrindən başlayaq!

_________________________________________________________________________________________________________

Türük Oguz begleri bodun eşid: üze Teŋri basmasar asra yir telinmeser Türük Bodun iliŋin törügün kim artatı utaçı erti? Türük Bodun ertin, ökün!
_________________________________________________________________________________________________________

Eski Türk alfabesində "ü" ile "ö" sesleri bir işarə ilə göstərilir! Bu səbəbdən bir çox sözlər yalnış oxunur. Əslin də bu "Törük" ola bilər! Sözcük "Türüyenler, Yaratılanlan, Türemiş, Yaratılmış" mənalarına gəlir. Bu anlamlar sizə bir şey ifadə edir mi?

Yuxarıda yazdığım Orhun yazıtlarında da gördüyünüz kimi adı keçen: "Türük" Oğuz beyleri... sözü buna sübutdur!

Sizcə bu -- "Türemiş Oğuz beyleri, Yaratılmış Oğuz beyleri..." və başqa ifadələr verə bilər mi?

Mən bir Kafkaz Türküyəm! Azərbaycan Türkcəsində də  "Törüy"(Törük) kəliməsi - törəyən, çoxalan mənalarını verir! Lakin köylü ağzıyla olan bu kəliməni Rəsmi Azərbaycan diliylə uyğunlaşdırmaq üçün sonuna məsdər şəkilçiləri olan "mak-mək" artırılır, bu da - "Törümək, Törəmək" şəklinə düşür. Fakat, Azərbaycan köylərində bu kəlimə arxaik olaraq, olduğu kimi "Törük" şəklində tələffüz edilir!

Kırım və Kazan Türkləri olan - Tatarlar da "Türk" yerine "Törek", Türkçe yerine de "Törekçä" deyərlər. Ayrıca, Tonyukuk yazısında hem "Törek" hem de "Törük" biçiminde, iki ayrı kullanım tapılır! "Törük" yazanın sonundakı "ük" damgası tek olarkən "ök" səsini verir!  Qədim Türkcə ilk səsləm kənarında da ö/o səsləri kullanılmışdır!

"Dədə Korkud Dastanında"da "söyləmək" ifadəsi "soylamak" şəklində verilir! 

Bir ayri sorum var, siz benim yazdiklarimi kare icine aliyorsunuz, ben onu nasil yapabilirim, ben sadece kopy liyorum. Bana nasil yaptiginizi yazarmisin, lütfen? Tesekkürler.

İletinin ən üstdə, sağ tərəfində "Alıntı" seçməsi var, oraya tıklayaraq edə bilərsiniz.. :-)

• Türkçü-Turancı

yazdiginiz yeri okudum, orasida buradan bir blogmus. Yeni gelen bir üye söylediklerinden dolayi, ama gercekten sacmalamis, ve üyeligine son verilmis.
Simdi ben anlamadim, neden bana orayi okumami tercih ettiniz. Sanki beni uyariyormussunuz gibi.

:-o :-o :-o :? :? :-D

Tövbə Tövbə....

Dəyərli soydaşım! Mən kimim? Kim oluram ki, sizə bu qədər kustahlıq edim?!

Mən sizə o linki verərkən üstdə ən sonda mənim iletimi oxumağınızı söylədim! Çünki siz, Türklərin nereden geldiyini, maymun ya da Adəmdən yarandığına aid şeir formasında bir soru sordunuz. O səbəbdən də mən sizə o linki verdim! Və linki verərkən bunları yazdım, iletimi təkrar incələyə bilərsiniz.

(Ən sondakı iletini oxumanızda fayda var soydaşım.)

https://www.hunturk.net/forum/index.php?topic=2638.new#new

Birincisi: Ben Türküm ve ben kendi kendime Türk olarak hakaret yapacak kadar kücük beyinlide degilim.
Ikincisi: Ben bir soru sordum ve bu soru Türk ve Kürt kelimesinin arasindaki farki sorumluyor.
Ücüncüsü: Biz Türkler sadece bileklerle, yüreklerle savasci degiliz, biz bilgi ve anlayislada savasciyiz.

Sizdə olan qandan, mənim də damarlarım axır!!! Sadəcə olaraq sizi, Türk olmaq istəyən, bir kürtlə səhv saldım.

Bu səbəbdən yuxarıda sizdən üzür dilədim. Və hələdə məni bağışlamağınızı bəkləyirəm. İstərsəniz af edin, istər etməyin. Amma mənim hakkımda böylə düşünmənizi istəmərəm!

Beni ikaz etmeyin lütfen, yada üyeliginiz biter diyede korkutmayin, ben korkmam, hic kimseden ve hic bir seyden. Üyeligimi bitirirsenizde siz bir Türkü kaybetmis olursunuz ve unutmayin tek Türkler burada degil dünyanin her yerinde bayrak acmisizdir.

Üzülürüm ama ölmem sonucda.

Sizin kimi bir TÜRKÜ kayb etmək istəyən kimdir?! Yahu, dedim də.. sizin bu konunu açma səbəbini ilk başda anlamamışdım. Kürt olduğunuzu sandığım üçün...

Amma niyyətinizi və kim olduğunuzu, Türk olub-olmadığınızı indi anladım. :-)

• Türkçü-Turancı
  • **

cok tesekkür ediyorum, cok güzel yazmissiniz. Bende farkli düsünmemistim ama degisik yorumlar oldugu icin tam bilmek istedim. Ama zamaninizi bana ayirip beni aydinlattiginiz icin cok tesekkür ediyorum. Yok bu kadarini bilmiyordum. Gercek Türk halkinin türkmenistan, aserbaidschan, Daghistan, Kirgisien, Singhang (Cin devleti)  vsy. oldugunu biliyordum, ama türek dediklerini bilmiyordum.

Ayriyetten cok tesekkür bilginiz icin, ama alintiyi tikladim bütün sayfadaki yazilari degistirdi. Galiba computer bazi anlamadigi harfleri degistiriyo. Ama yine tesekkür.
Esenler :)

Pardon yanlis anlasilmalar oldu galiba.

Ben en sondaki yaziyi degil en bastakini okumustum. Bir sey olmaz sonucda sadece yazisiyoruz, ben kizmadim cünkü kizacak bir sey yok. Sorun yok yani :)) Sadece yazisiyoruz.
Üzüldüm sadece beni kürt sanmaniza.
Benim yazdigim kendi düsüncemdi, yani Türk kelimesindeki harflerle Kürt kelimesindeki harflerin ayni olup ayri siralarda olmasi cok tuhaf, bende kürtlerin bizim harflerimizden kendilerine bir isim verdigini saniyorum. Sadece bunu sizlerle paylasmak istedim, yani olabilirmi diye.

Sorun yok Aze Bozkir Savascisi, ayni dedigin gibi damarlardaki kan ayni. :)

• Türkçü-Turancı
 Təkrar sizə təşəkkür edirəm Arbesa Xatun.

Sizi bir " kürt " sanmamın səbəbi, bu foruma dəfələrcə mikropların girməsi və saçma-sapan konular açmasıdır. Çerkezi, kürdü ermənisi, ümmətçisi və s. bir sözlə bazarda olan hər maldan uğrayanlar olur buraya. Amma ömürləri kısa olur. Belələrini istər real həyatda, oxuduğum lisede, istərsədə virtual olaraq, forumlarda görərkən, özümü saxlaya(tuta) bilmirəm!

Amma ilk olaraq açdığınız konunun mahiyətini anlamasamda, indi anlayıram. Və konunuz tutarlı, içində olan iletilerle birlikdə isə  bilgilər içərən olmuş! Klavyenizə sağlık..

:turan: