Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 256519 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #100 : 09 Mayıs 2015 »
Hoşgeldiniz Sayın Hülya Hanım.
Bu konuları içeren kaynak dosyalar diğer bilgisayarımda kayıtlı olduğundan ve bir kaç gün şehir dışında olacağımdan şu anda sorunuza sağlıklı yanıt verebilme olanağım yok. Diğer yazar arkadaşların size gereken yanıtı vermeleri gecikirse Ankara'ya dönünce en kısa sürede sorunuz yanıtlanacaktır.
Sağlık ve esenlik dileklerimle.

TTK.

Hülya Hanım;
Sorunuzun yanıtı verilmiş. Dilerim merakınızı gidermişsinizdir.

Boy konusunda yanılmışım :| Beğdili sanmıştım. Ekteki dosyaları da muhakkak okuyacağım. İyi günler dilerim.

Afşar boyundan olduğunuz kesin. Özellikle Yüzbaşı Sançar'ın iletisinin ekindeki Avşar+Türkmenleri+1.doc dosyasını dikkatlice okursanız soyunuzla ilgili çok daha geniş bilgiler edineceksiniz.
Ermenek ve çevresi büyük ölçüde Afşar boyu Türklerinden olmakla beraber Üçokların bir kolu olan Varsaklar, yine Üçokların Denizhanoğullarından Yıva ve Günhanoğullarından Beçene (Peçenek) boyuna mensup Türk boylarından da yerleşenler olmuştur.
Boyunuzun Afşar, Yıva, Varsak, Beneçe ya da diğer Türk boylarından birisinden olmasının pek de önemi yok. Önemli olan Türk kan, soy ve dilinden olup; Türk gibi düşünüp, Türk gibi yaşamaktır.
Gazi Başbuğumuz Atatürk'ün:
"Türk, Türk olduğu için asildir. Çoğumuz, büyük babamızın babasını hatırlamayız. Bütün soy gururumuzu, Türk olmanın içinde buluruz."
Dediği gibi önemli olan Türk olmanın şerefini bilip, korumaktır.

Sağlık ve esenlik dileklerimle...

TTK.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı hülya

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #101 : 10 Mayıs 2015 »
Sayın Üçoklu Börü Kam, teşekkür ederim sorumun yanıtını büyük ölçüde aldım. Açıkçası boyumun ne olduğunu bilmek isterim. Afşar değil Peçenek olsa bir şey fark eder mi, etmez elbette.Ama bu içgüdüsel bir durum,  insan neye ait olduğunu bilmek istiyor.
İyi günler dilerim... :trbayrak

Çevrimdışı TürkYürek

• Yasakli
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #102 : 18 Mayıs 2015 »
Merhaba kandaşlarım

Kırşehir/Kaman/Sarıömerli köyündenim anne tarafımın Adana göçmeni olduğu söyleniyor baba tarafı ise Türkmenmiş.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #103 : 19 Mayıs 2015 »
Merhaba kandaşlarım

Kırşehir/Kaman/Sarıömerli köyündenim anne tarafımın Adana göçmeni olduğu söyleniyor baba tarafı ise Türkmenmiş.

Sarıömer köyü, Oğuzların Avşar boyuna ait bir köy olarak geçmektedir.

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı TürkYürek

• Yasakli
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #104 : 20 Mayıs 2015 »
Merhaba kandaşlarım

Sarıömer köyü, Oğuzların Avşar boyuna ait bir köy olarak geçmektedir.

Çok çok teşekkür ederim :)

Çevrimdışı UluTürk06

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #105 : 01 Haziran 2015 »
Merhaba

Manisa/Kula/Sandal köyündenim ana tarafım Ankara/Kalecik

hangi boydan olduğumu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim
iyi çalışmalar

Çevrimdışı okculo1454

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #106 : 25 Haziran 2015 »
merhaba benim dedemin dedesi Emin karamehmetoğlu gümüşhane-kürdün(eski ismi cayra)- üçtaş köyünden karısı ise giresun-görele-eserli köyünde ayrıca dedemin babası Tufan karamehmetoğlu ise Osmanlıda (karaköy) Mahmut şevket paşanın haberleşme subayıymış hangi boydan geldiğimi nasıl öğrenirim.

Çevrimdışı Kadagan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #107 : 29 Haziran 2015 »
Anne tarafım bozdoğan yörüklerinden Oğuz Türklerine bağlı bir yönümüz var ben araştırma sonuçlarına göre Bozdoğan yörükleriz Avşarlara bağlı fakat dedemden ediğindiğim bilgiye göre böyle değil, Avşarlar hep atlarını çalarmış hırsız olarak belirtti bana biz onlardan değil. Bozdoğan beyinin soyundan geldiğimizi söyledi, baba tarafım ise Türkmen.

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #108 : 30 Haziran 2015 »
Anne tarafım bozdoğan yörüklerinden Oğuz Türklerine bağlı bir yönümüz var ben araştırma sonuçlarına göre Bozdoğan yörükleriz Avşarlara bağlı fakat dedemden ediğindiğim bilgiye göre böyle değil, Avşarlar hep atlarını çalarmış hırsız olarak belirtti bana biz onlardan değil. Bozdoğan beyinin soyundan geldiğimizi söyledi, baba tarafım ise Türkmen.

Kandaşım sen hemen hemen herşeyi birbirine karıştırmışsın.

Öncelikle bilinmesi gereken "Yörük=Türkmen=Oğuz'lar=TÜRK".

Yörüküz demişsin Oğuz Türklerine bağlı yönümüz var demişsin anne tarafından, baba tarafından ise Türkmen demişsin. :)

Nerelisin merak ettim ki Bozdoğan'lıktan bahsettiğine göre Akdeniz Bölgesi veya daha küçük ihtimal Ege Bölgesi olmalı.
Bozdoğanlar Oğuz'un Avşar boyuna mensup değildir, hiçbir bilinen boyun anakol'u da değildir, Avşar'ları sevmeme bu yüzden olabilir örneğin, hani anlatımındaki at çalma mevzusu her ne kadar münferit bir ifade olsa da.

Bozdoğanların sağ kol yani Bozok'lara bağlı bir kol olmadığını düşünüyorum. Üçok'lara bağlı yani sol kol olmaları bence daha muhtemel, benim tahminim Yüreğir veya Kınık boylarından birine veya her ikisine veya daha da fazla boyların oymaklarının birleşmesi ile Bozdoğanlar oluşmuştur diyorum.

Benim anne tarafı da Karakaya Yörükleri, ki daha az kalabalık olan Karakaya'lar, ilk yerleşik düzene geçerken kısmen Bozdoğan Yörüklerine biat etmişler. 1865 Kırım işgali sonrası Torosların muhtelif yerlerinde yapılan Yörük toparlanması sırasında Bozdoğanlar'ın Mersin ve Adana illerimizin ovalarına indikleri bilinmektedir.

Avşarlar konusu çok karışık, çünkü yeryüzünde Avşar'lardan daha kalabalık başka bir Türk boyu yok, ve bundan sonra olabilmesi de pek muhtemel değil.

TTK

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #109 : 30 Haziran 2015 »
merhaba benim dedemin dedesi Emin karamehmetoğlu gümüşhane-kürdün(eski ismi cayra)- üçtaş köyünden karısı ise giresun-görele-eserli köyünde ayrıca dedemin babası Tufan karamehmetoğlu ise Osmanlıda (karaköy) Mahmut şevket paşanın haberleşme subayıymış hangi boydan geldiğimi nasıl öğrenirim.

Gümüşhane Kürtün ve Giresun'un Görele ilçeleri köylerinde yaşayanlar çoğunlukla Oğuzların Çepni boyuna mensuplardır.
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!