Gönderen Konu: Türk lehçeleri ve birleşmek  (Okunma sayısı 4117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aybala-Kün

• Türkçü-Turancı
  • **
Türk lehçeleri ve birleşmek
« : 24 Ekim 2013 »
Kandaş andalarım ve büyüklerim, ben ortaya bir fikir atayım dedim. Daha önce eminim hepimizin aklından geçmiştir. Malumunuz, şu an ülkemizin yönetimi bizde olmasa da, yine tüm Türkler olarak aradaki bağları kuracak olan bizleriz. Ve bence bunun ilk adımı, diğer Türk lehçelerini de öğrenmektir. Neden? Çünkü eğer anlaşamazsak, birleşemeyiz. Bugün biz genelde Azeri Türkçe'sini anlıyoruz. Diğerlerini de biraz anlıyoruz ama iletişim kuramıyoruz. Eğer biz diğer lehçeleri öğrenip haberleri ve tartışmaları o dillere de aktarabilirsek, Kırgız, Kazak, Türkmen, Özbek ve Azeri kandaşlarımız da daha çok katılım sağlayabilirler ve böylece hızla ve kolayca örgütlenebiliriz. Biz diğer lehçeleri öğrendikçe, diğer lehçeleri konuşan kandaşlarımız da bizim lehçemizi öğrenirler. Böylece, Türkleri birleştirme rüyamızın bir kısmı da olsa gerçek olur. Zor da değil üstelik. Ben Kazakça öğrenmeye başladım. Türk lehçelerinin Kıpçak kolundan geliyor. O yüzden biraz farklı ama kolay öğreniliyor ve hatta gramer ve birçok kelime aynı, ben öğrenmeye başlayınca dedim ki "Bu kadar benziyor, ama bir türlü iletişim kuramıyoruz, ne acı." ve artık bana bunu öğrenmek farz oldu.
Yani, uzun lafın kısası, harekete geçelim artık, diğer lehçeleri öğrenelim, iletişim kuralım, birlik olalım ve Türkler olarak hepimiz beraber hareket edebilelim. Çok değil, en fazla 3-4 ay alır Kazakça öğrenmek. Ki Türkmence ve Azerice öğrenmek daha da kolay.
Burada da Kazakça öğreten bir Maksat adlı kandaşımızın videosunu paylaşıyorum, ben oradan öğreniyorum, siz de başlayınca göreceksiniz ne kadar benzediğini.

https://www.youtube.com/watch?v=-e8EQGyvMTw

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Esenlikler...
Tanrı Türk'ü Korusun!

Çevrimdışı Kurtkaya

• Otağ Sorumlusu
  • Türkçü-Turancı
Ynt: Türk lehçeleri ve birleşmek
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2013 »
Aybala-Kün kandaşımız çok olumlu ve yararlı bir öneride bulunmuş. Kendisini kutlarım.
Türk Birliği ancak ortak anlaşma dilinin tesis edilmesiyle gerçekleşir ve gerçek anlamda bir birlikten ancak o zaman bahsedilebilir.
Bütün kandaşlarımızın Türk lehçelerinden en az birini öğrenmesi Türk Birliği yolunda döşenen kaldırım taşları gibidir.
Aybala-Kün kandaşımızın da değindiği gibi Türk lehçelerini öğrenmek hiç de zor değil. Türk lehçeleri aynı kökten beslenen dallardır.
Fark sadece bir takım coğrafi, kültürel ve yöresel değişikliklerden kaynaklanmaktadır ki bu gayet doğal bir gelişmedir. Zaten bir dilin zenginliğinin en önemli göstergelerinden bir tanesi de lehçeleridir.
Tanrı Yüce Türk'ünü Korusun.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #2 : 25 Ekim 2013 »
 Aybala Kün Kandaşım,

Bu konuyla ilgili önerilerimizi ve düşüncelerimizi aşağıdaki başlıkta tartışmıştık. Faydalanmak açısından göz atabilirsiniz.

https://www.hunturk.net/forum/turk-dunyasinda-ortak-dilin-olusturulmasi-ortak-turkce-8217nin-temel-ilkeleri-2477.html

Türk Lehçelerinden birini öğrenmek hususundaki düşüncenizi ve çabanızda çok takdire şayandır. Kazakça öğrenmenizde, Türkistan'daki diğer kandaşlarımızla rahat anlaşmanız açısından oldukça faydalı olacaktır.
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Aybala-Kün

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #3 : 25 Ekim 2013 »
Aybala Kün Kandaşım,

Bu konuyla ilgili önerilerimizi ve düşüncelerimizi aşağıdaki başlıkta tartışmıştık. Faydalanmak açısından göz atabilirsiniz.

https://www.hunturk.net/forum/turk-dunyasinda-ortak-dilin-olusturulmasi-ortak-turkce-8217nin-temel-ilkeleri-2477.html

Türk Lehçelerinden birini öğrenmek hususundaki düşüncenizi ve çabanızda çok takdire şayandır. Kazakça öğrenmenizde, Türkistan'daki diğer kandaşlarımızla rahat anlaşmanız açısından oldukça faydalı olacaktır.

Çok teşekkürler, ben o başlığı görmemiştim. Takdiriniz için de ayrıca teşekkürler. :-)