Gönderen Konu: Moğollar ve Oğuz Boylar Hakkında Soru  (Okunma sayısı 16528 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
Ynt: Moğollar ve Oğuz Boylar Hakkında Soru
« Yanıtla #10 : 12 Eylül 2015 »
Konuyla ilgili olarak Büyük Türkçü Atsız Beğ'in makalesini ekliyorum. Bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlarımızın okumasında fayda vardır.

“Çengiz Han” ve ” Aksak Temir Bek” Hakkında.

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #11 : 12 Eylül 2015 »
Moğol asıllı Çağatay hükümdarlarının da Müslümanlığı kabul etmiş olmaları olayların anlatımını farklı kılmasında etkenmidir bilemem fakat bu eserlerde  Cengiz Han  bir Türk kahramanı olarak kabul edilmektedir ve hikâyeler Türk tarihi şeklinde anlatılmaktadır.

Alkanaga kandasim Moğol asıllı Çağatay hükümdarları kimdir, Çagatay devletinin hanedan ailesi bir ara degisti mi ki?
Yani Ögedey ve Çagatay'dan baska birilerinin evlatlari Han mi oldular bu devlete?

Moğol asıllı Çağatay hükümdarları dedigin an, Cengiz Han'a Mogol denilmis oluyor.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Atsiz Ata'nin bu makalesini uzun zamandir okumamistim, bakiyorum da bazi noktalarda Atsiz Ata'ya bile ters düsebilecekmisim gibi bakis açisina varmisim.
Genel hatlar ile onun gibi düsünmüs olmaktan da mutluluk duydum. Bildigim yarim yamalak 3 tane seyi de gözden geçirmeliyim demekki.
TTK

Çevrimdışı alkanaga

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #12 : 13 Eylül 2015 »
Can karındaşım; Moğolistan, Türk ve Moğol boylarının çok eski dönemlerden beri iç içe yaşadığı bir bölgedir. Bu nedenle Türk ve Moğol kültürü,dili birbirine en yakın olanlardır. Yine tarih boyu bu halklar hem savaşlarda hemde barışta birbirleri arasından evlenmişlerdir. Bu yüzden genetik olarak Türk ve Moğolları karışmaları kuvvetli ihtimaldir. Cengiz Han bu  M.S. 1162 de doğduğunda zaten onun atalarında da bu karışım olması kuvvetli bir durumdur. Ş Cengiz Han, tüm Türk ve Moğollari tek bayrak altinda toplayip Cengiz Devleti'nin kurduktan sonra devlet ve ordu düzenini Türk'lerden almistir.
O yüzden Cengiz Han'a genetik olarak Moğol yada Türk diyemeyiz fakat insanlar kendilerini hissettikleri topluma ayittir ve Cengiz Han bir Moğol boyu olan Kiyad'da doğmuştur. Babası Yesugey annesi Uluneke ikiside kendisini Moğol kabul eden ve Moğolca konuşan boylarda doğmuşlardır. Tatarlar gibi birçok Türk boyuyla iletişim ve ticaret halindedir. Hatta kız alma yada kaçırma  o yörede sık yaşanan bir durumdur.
Ayrıca  RUSYA Bilimler Akademisi’den Dr. Miroslava Derenko liderliğinde genetik bilimciler tarafından  yapılan  bir  araştırmaya göre Moğolların ele geçirdiği topraklarda bugün yaşayan erkeklerin yaklaşık yüzde 8’i onun Y kromozomunu taşıyor. Bu hesaba göre bugün tam 16 milyon erkek torunu var ve  hatta taa İngiltereye kadar varan Cengiz han’ın  Kromozomlarının izleri sürülmüştür.
Şato kabilesinden de geldiği iddia edilen Cengiz Hanın gelmiş olduğu bu kabileye de baktığımızda Yıllarca Çinliler ile evlenme yoluyla karışmış olduğu görülür. Bu konu Çin kaynaklarıyla da desteklenmektedir. Örneğin her Şato hükümdarı bir Çinli ile evlenmiştir.
Değerli karındaşım,mühim olan insanların kendini ne hissettiğidir. Türkler asil bir kavimdir.  Uygur toplumlarından, Hazar denizi Krallığına, Altınordu Hanlığına ve Osmanlı İmparatorluğuna özgünlüğünü veren Türklerin tutum ve davranışlarıdır. Türkler, maddi ve manevi sağlamlık, yüksek onur, verilen söze sadakat, ihanet edene karşı acımasızlık, ırkçılıktan uzak oluş, vurgulu bir anlayış, gözü peklik, üste ve ataya itaat, idarecilik ve arşivleme anlayışı gibi özelliklerdir.
Türkler dışarıdan evlenme eğiliminde olmaları, karşılaştıkları ya da rastladıkları her kavimle karıştıkları, dillerinin zenginliği ve çekim gücüyle pek çok akrabalaşan  kavimin de bu dili benimsediğini söylemek zorundayız.
TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Çevrimdışı Hablemitoglu

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #13 : 06 Mayıs 2016 »
Ünlü Moğol imparay-torluğunun kurucsu Cengiz Hanın Türk olup olmadığı ise tartışmalı bir konudur.

Bu konu kim için tartisma konusudur bilemem, fakat Türkçüler için bu konunun tartismalik bir yönü yok.
Cengiz Han'a Türk degil demek Osmanli Ocaklari denilen fitne yuvasinin, Ak Ocaklar denilen fitne yuvasinin ve bazi cahil ülkücülerin ortaya atabilecegi bir iddia olur.
Cengiz Han'in Türklügünden süphe etmek, Türkçülükle örtüsmemektedir.
Cengiz Han'a Türk degil demek, Türk Devletler silsilesinin kesintisiz devam etmedigi gibi bir sonuca götürür. Fakat efendim onlar Mogol'du ayriydi ve biz Türkler o dönem onlarla birlikteydik demek dahi, Türklerin büyük bir dönem bagimsiz olmadigi gibi bir sonuca götürür.
Dibini kurcalayinca çinlilerin bile sekillenmesi ve hanedan aileleri Türk çikiyorken, ard arda koca devletler kurmus Cengiz Han ve onun neslinin hanedan ailesine Türk degil demek, onlar Türk degilken Türklere hükmettiler demek olur ki, bu Türklerin yöneticilik vasiflarini tarihte uzun bir müddet kaybettikleri manasina gelir.
Cengiz ve onun nesline Türk degil demek, Bugün Kazaklarin çogunlugunun, Nogaylarin tamaminin ve Tatarlarin Türk olmadigini söylememizi dahi gerektirebilir, ki bu kadar sagliksiz sonuçlara gidilmesine sebebiyet verecek bir iddiaya kim inanir öne atar bilmem, fakat bir Türkçünün bunu yapmasi, esyanin dogasina aykiridir.

TTK,

Konu biraz eski ama, Mogollar ile Türkler ayni genleri tasiyor, Cengiz han da bir Mogol Han i olarak safkan Türktür, kendisine Mogol deyip Mogolca konussa bile.

Cengiz Han in araplara karsi savasi yüzünden Türkiyedeki Arap yalakalari Türk degil der, bu yalakalardan MHP de cok var, Mhp deki bu yalaka takimi bir ara kürtlere bile Türk dediler.

Arap yalakaligi moda olmus, araba karsi kim savastiysa onlara göre Türk degildir!

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #14 : 07 Mayıs 2016 »
Ünlü Moğol imparay-torluğunun kurucsu Cengiz Hanın Türk olup olmadığı ise tartışmalı bir konudur.

Bu konu kim için tartisma konusudur bilemem, fakat Türkçüler için bu konunun tartismalik bir yönü yok.
Cengiz Han'a Türk degil demek Osmanli Ocaklari denilen fitne yuvasinin, Ak Ocaklar denilen fitne yuvasinin ve bazi cahil ülkücülerin ortaya atabilecegi bir iddia olur.
Cengiz Han'in Türklügünden süphe etmek, Türkçülükle örtüsmemektedir.
Cengiz Han'a Türk degil demek, Türk Devletler silsilesinin kesintisiz devam etmedigi gibi bir sonuca götürür. Fakat efendim onlar Mogol'du ayriydi ve biz Türkler o dönem onlarla birlikteydik demek dahi, Türklerin büyük bir dönem bagimsiz olmadigi gibi bir sonuca götürür.
Dibini kurcalayinca çinlilerin bile sekillenmesi ve hanedan aileleri Türk çikiyorken, ard arda koca devletler kurmus Cengiz Han ve onun neslinin hanedan ailesine Türk degil demek, onlar Türk degilken Türklere hükmettiler demek olur ki, bu Türklerin yöneticilik vasiflarini tarihte uzun bir müddet kaybettikleri manasina gelir.
Cengiz ve onun nesline Türk degil demek, Bugün Kazaklarin çogunlugunun, Nogaylarin tamaminin ve Tatarlarin Türk olmadigini söylememizi dahi gerektirebilir, ki bu kadar sagliksiz sonuçlara gidilmesine sebebiyet verecek bir iddiaya kim inanir öne atar bilmem, fakat bir Türkçünün bunu yapmasi, esyanin dogasina aykiridir.

TTK,

Konu biraz eski ama, Mogollar ile Türkler ayni genleri tasiyor, Cengiz han da bir Mogol Han i olarak safkan Türktür, kendisine Mogol deyip Mogolca konussa bile.

Cengiz Han in araplara karsi savasi yüzünden Türkiyedeki Arap yalakalari Türk degil der, bu yalakalardan MHP de cok var, Mhp deki bu yalaka takimi bir ara kürtlere bile Türk dediler.

Arap yalakaligi moda olmus, araba karsi kim savastiysa onlara göre Türk degildir!

Benden alinti yapmissin ama anladigim kadariyla Alkanaga kandasimiza cevap veriyorsun. Ne kadar tarih okuyorsun bilmiyorum fakat Cengiz Han'in araplarla ne savasi var ben bilmiyorum. Hülagü Araplarla savasti ve Abbasileri tarih sahnesinden sildi, Cengiz Han daha çok Asya'da birlik saglamakla mesguldü, Asya'ya gelmis yerlesmis olan Araplar vardi fakat Arap topraklarina gelen ilk Hülagü'dür. Hülagü yani Ilhan'lilar sayesinde bugünkü Iran, Irak ve Dogu Anadolu'muzun Türklesmesi saglanmistir, Hülagü ile baslayip 50 sene kadar süren dogudan batiya Türk göç hareketi sayesinde Anadolu nihai olarak Türklestirilmistir.

TTK

Çevrimdışı Hablemitoglu

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #15 : 07 Mayıs 2016 »
Alıntı
Ne kadar tarih okuyorsun bilmiyorum fakat Cengiz Han'in araplarla ne savasi var ben bilmiyorum. Hülagü Araplarla savasti ve Abbasileri tarih sahnesinden sildi, Cengiz Han daha çok Asya'da birlik saglamakla mesguldü, Asya'ya gelmis yerlesmis olan Araplar vardi fakat Arap topraklarina gelen ilk Hülagü'dür. Hülagü yani Ilhan'lilar sayesinde bugünkü Iran, Irak ve Dogu Anadolu'muzun Türklesmesi saglanmistir, Hülagü ile baslayip 50 sene kadar süren dogudan batiya Türk göç hareketi sayesinde Anadolu nihai olarak Türklestirilmistir.

Arap topraklarina gelen ilk o degildi,
+1219 yilinda Cengiz Han'in askerleri arap katliami yapti
+ Hulagu Cengiz Hanin torunu ( 1217 dogup 8. Februar 1265 öldü) Annesi hiristiyan, karisi hiristiyan
+ 1256 yilinda persleri yendi, 1258  yilinda bagdati alirken 250 000 arap öldürdü

"bugünkü Iran, Irak ve Dogu Anadolu'muzun Türklesmesi saglanmistir"
Tam dogru degil, Iran Iraki aldi ama Anadolunun Türklesmesi onunla bitmedi, zaten ondan önce Selcuklular geldi, o hatta bizansla is yapti

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #16 : 08 Mayıs 2016 »

Arap topraklarina gelen ilk o degildi,
+1219 yilinda Cengiz Han'in askerleri arap katliami yapti
+ Hulagu Cengiz Hanin torunu ( 1217 dogup 8. Februar 1265 öldü) Annesi hiristiyan, karisi hiristiyan
+ 1256 yilinda persleri yendi, 1258  yilinda bagdati alirken 250 000 arap öldürdü

"bugünkü Iran, Irak ve Dogu Anadolu'muzun Türklesmesi saglanmistir"
Tam dogru degil, Iran Iraki aldi ama Anadolunun Türklesmesi onunla bitmedi, zaten ondan önce Selcuklular geldi, o hatta bizansla is yapti

Yazdiklarin arasinda bir tanecik dogru var, o da Hülagü Han evet Cengiz Han'in torunudur.

1219 yilinda Cengiz Han arap katliami yapmadi, hatta o dönemde Abbasiler Cengiz Han'a elçiler göndermislerdi ve o meshur hadiseler yasanmistir.
Abbasiler'in Cengiz Han'dan yardim isteme sebebi Harzemsahlar'dir. Harzemsahlar kendilerinden önceki Türk devletlerinden farkli davranmislardir çünkü.
Abbasiler kurulduktan bir müddet sonra zaten Türk'lerin himayesine girmisler, Türklerin korumasi altinda yasamaya alismislardi.
Önce Karahanli'lar sonrasinda Büyük Selçuklu Sultanlari hep Abbasileri himaye etmistir. (örnegin Tugrul beg ve sonrasinda Alparslan'in torunu Meliksah oglu Ahmed Sencer)
Büyük Selçuklu Birligi dagildiktan sonra artik Abbasiler'in farkli hudut komsulari olusmustu. Artuklu Beyligi, Eyyubiler ve Kirman bölgesindeki Selçuklu Atabeyligi dagildigi için de Harzemsahlar komsu olmustu.
Harzemsahlar kendilerinden önceki Türk Hakanlari gibi Abbasilere çok hürmet göstermedikleri gibi, Abbasilerden hilafeti almakta istiyorlardi.
Öyle ya Abbasiler hem küçülmüs ve hem asirlarca Türk himayesinde kalmislardi.
Bu arada Harzemsahlar sii halife getirmek niyetini de açiga vurunca iste Abbasiler Harzemsahlardan korktuklari için Cengiz Han'a elçiler yollayip yardim istediler.
Cengiz Han Abbasiler'e yardim edecegim demedi fakat yasanan olaylarla Cengiz Han zaten Harzemsahlarla düsman olmustu o dönem, ki iste Otrar(Yengikent) Olayi gerçeklesti.

Demem o ki senin iddia ettigin, 1219 yilindaki Cengiz Han'in arap katliami külliyen yalandir. Cengiz Han Arap topraklarina hiç girmedigi gibi, girmesi için sebepte yoktu çünkü Araplara daha sira gelmemisti, Asya'da Türk Birligi saglanmamisti, kolay kolay da saglanacaga benzemiyordu.

Hülagü Han'in annesi ve karisi hristiyan demissin, o da yalandir.
Nasturilik daha Göktürkler dönemi kadim Türk topraklarina yayilmaya baslamistir.
Göktürkler dagildiktan sonra Uygurlarin büyük bölümü nasturi oldular, fakat nasturilik Türk kültürü ile o kada sentezlendi ki, yasanilan inancin hristiyanlik oldugunu söylemek nerede ise mümkün degil. Bu ilk Türklerin nasturilige geçisinden 400 sene sonradir ki Hülagü Han'in dönemi, artik var sen düsün bu nasil bir hristiyanliktir.
Nasturilik Bizans'tan ilkin Perslere, Perslerden de Türklere geçmisti, fakat orta Asya'da nasturilik Türk kültürü ile sentezlestiriliyorken, daha batida islamlasmis Türk bölgeleri olusuyordu. Demem o ki nasturiler batidaki hristiyan alemi ile o kadar uzun süre kopuk kaldilar ki, iste bu yüzden Türklerin 8.yüzyilda tanimaya basladigi nasturilik Asya kitasinin derinliklerinde özünden tamamen degisip bir Türk inanci vaziyetini almisti.
Hülagü Han'in ne annesi ne karisi nasturi degildir.

1256 Yilinda Persleri yendi demissin, benim bu konuda yazdigim makaleler de var, Alamut Kalesi'nin alinmasi, ki Selçuklular basaramamislardi baska Türkler de alamadilar o kaleyi, Hülagü Han almasini bildi. Fakat bu savasin da Perslerle savas oldugunu söylemek çok dogru degil.
Neden dogru degil onu da anlatayim. Pers devleti o dönemde yikilali yüzyillar olmustu. 13.yüzyilda bir Pers devleti mi vardi ki Perslerle savas olsun.
Hülagü Han merkezdeki Han'dan aldigi direktif dogrultusunda Hashasiler'i ve eger varsa Hashasi'lere destek veren birlikleri yok etmistir.
Olmayan Pers devletinin ordusu ile mi savasildi ki Persleri yendi diyorsun. Hashasi'lerin Pers olduguna da emin degiliz, çorba bir topluluk idi, içinde araplarda ermenilerde kürtlerde hatta belki Türkler bile vardi.

Hülagü Han döneminde neden bölge Türklestirilmisti dedim, çünkü tarihi o döneme ait kaynaklar, Selçuklularin getirebildiginden belkide 10 kat fazla Türk göçünün Hülagü Han dönemi yapildigini kayit etmisler. Selçuklular zaten haçlilarla ugrasmaktan ciddi nüfus sorunu yasiyorlardi.
Hele 13.yüzyil ki Selçuklularin sadece 2 atabeyligi kalmisti Anadolu disinda, onlarda Konya'ya biat etmiyorlardi, yani Anadolu'da Türk nüfus yeterli degildi.

Bu arada diger bir baslikta takindigin üslup hiç hos degil Hablemitoglu. Sen bol bol yaz ki taniyalim seni bakalim.

TTK,
TTK