Gönderen Konu: Selçuklu Mu? Osmanlı Mı?  (Okunma sayısı 22050 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aksungur

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türk Milliyetçisi
Selçuklu Mu? Osmanlı Mı?
« : 28 Haziran 2013 »
Soru açık. Soydaşlarımızdan en çok hangi ülkeyi benimsediniz sevdiniz? Benim bu konuda tercihim Selçuklu olacaktır. Ancak siz kardeşlerimden, büyüklerimden tavsiyem okuyanların karar verebileceği birşey elde edebileceği tarzda yazılar paylaşmak. Bu mesaj bir ilk olsun. Bundan itibaren gerçek Türklüğü savunan Selçuklu'yu siz değerli soydaşlarımla daha iyi tanıtalım. Bu zamana kadar hep Osmanlı tanıtıldı ama Türklüğe en çok sahip çıkan Selçuklu hep unutuldu. Benim derdim bu.
Sonsuza dek sönmeyecek ateşimiz, Tanrı dağında savaştıkça kardeşlerimiz.

Çevrimdışı giray-han

• Türkçü-Turancı
Ynt: Selçuklu Mu? Osmanlı Mı?
« Yanıtla #1 : 28 Haziran 2013 »
Acaba?
Selçuklu'nun Türklüğe ne derece sahip çıktığı konusunda bir karşılaştırma yapmak gerekirse, kanımca Selçuklu Türklüğe Osmanlı'dan fazla sahip çıkmamıştır. Belki de daha az çıkmıştır, kim bilir?
Elbette Osmanlı'da kapıkulu ocağından çıkma dönmeler cirit attıysa, Selçuklu'da da Gulamlar, ve Fars yöneticiler cirit atmaktaydı. Osmanlı'da yöneticiler "fasih Türkçe" denilen Osmanlıca adlı bir edebi dil kullanırken, Selçuklu'da Farsça ve Arapça divanda konuşulan dil idi. Tüm resmi yazışmalar da bu dillerde yapılıyordu. Ordu ise, yine Osmanlı'da da olduğu gibi, Türklerin elinde kalmıştır. Ama şöyle bir durum vardır ki, Osmanlı'nın aksine, Selçuklular Türkmenleri yerleştirme ve bir şekilde kontrol altına alma tarzında bir politika gütmemiştir. Selçuklu'nun dayanması, Orta Asya'dan Anadolu'ya doğru devamlı olan bir Oğuz göçü sayesinde gerçekleşmiş iken, Osmanlı Anadolu'da doğru düzgün bir yerleştirme ve yönetim sistemi ile gerçekleşmiştir.
Nitekim ki bunlar iki ayrı ülke de değildir.
Kullandığınız sözcük seçiminde bir yanlışlık vardır. Atsız Ata'nın şu makalesini okumanızı öneririm:
http://www.nihal-atsiz.com/yazi/16-devlet-masali-ve-uydurma-bayraklar-h-nihal-atsiz.html

Selçuklu da, Osmanlı da tarihimizin bir parçasıdır. Aralarında bir seçim yapmak, birini diğerinin üstünde tutmak gibi bir düşünce olmamalıdır.

Çevrimdışı Delikurt38

• Tanri Türkü ve Türk Yurtlarini Korusun
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2013 »
Gerek Selcuklu gerekse Osmanli  Türklüge sahip cikmamistir ikisinide tercih etmem Kürsadin 40 cerisinden biri olsam bu dünyada gam yemen
Ülkü; ilk önce, insanların gönüllerinde, gönüllerin derinliklerinde doğar ve kendini önce destanlarda gösterir. Sonra şuura geçer, büyük kılavuzlar tarafından açıklanır. Daha sonra da büyük kahramanlar, onu gerçekleştirmek için büyük hamleler yapar. Bu hamleler sırasında da ülkülü millet, kahramanların ardından gönül isteği ile koşar. Bütün bu uğraşmalar arasında da millet yürür, önce manen sonra maddetten ilerler, olgunlaşır, erginleşir.

H. Nihal Atsız

Çevrimdışı -Türk-

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2013 »
Gerek Selcuklu gerekse Osmanli  Türklüge sahip cikmamistir ikisinide tercih etmem Kürsadin 40 cerisinden biri olsam bu dünyada gam yemen

Aynen katılıyorum.

Hunlar'ı ve Kök Türkler'i seviyorum.

Çevrimdışı Savaşcı

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #4 : 29 Haziran 2013 »
Soru yanlış olmuş. Daha doğrusu biraz saçma olmuş.

Osmanlı Selçuklu'nun devamı olduğuna göre hangisini işaretleyeceğiz?.

Soruyu mantık olarak algıladım; bir kaç yanlış ne yazıkki doğruyu siliyor.  Çeşitli hanedanlıklarda yapılan yanlışlardan dolayı bu Osmanlı hanedanlığına biraz alerji ile bakıyoruz.  Bu konuda çok bilmişlik taşladığımdan bunları yazmadım. Ne yazıkki aynı bende aynı hataya düşüyordum. 
Devletimizin ismi Türkçe si ile Türkeli'dir ve onlarca hanedanlıklar meydana getirmiştir. Osmanlı ve Selçuklularda bu hanedanlıklardan biridir.   

Hayat bir savaş alanıdır.

Çevrimdışı Aksungur

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türk Milliyetçisi
« Yanıtla #5 : 12 Temmuz 2013 »
Soru yanlış olmuş. Daha doğrusu biraz saçma olmuş.

Osmanlı Selçuklu'nun devamı olduğuna göre hangisini işaretleyeceğiz?.

Soruyu mantık olarak algıladım; bir kaç yanlış ne yazıkki doğruyu siliyor.  Çeşitli hanedanlıklarda yapılan yanlışlardan dolayı bu Osmanlı hanedanlığına biraz alerji ile bakıyoruz.  Bu konuda çok bilmişlik taşladığımdan bunları yazmadım. Ne yazıkki aynı bende aynı hataya düşüyordum. 
Devletimizin ismi Türkçe si ile Türkeli'dir ve onlarca hanedanlıklar meydana getirmiştir. Osmanlı ve Selçuklularda bu hanedanlıklardan biridir.

Yanlışınız var. Aynı soydan gelmeleri aynı politika ile ilerledikleri anlamına gelmiyor ne yazık ki, Selçuklu araştırılırsa soydaşlarımıza Osmanlı'dan daha çok sahip çıkmış. Osmanlı'da Selçuklu'ya nazaran daha İslami bir kol var.

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2013 »
//Soru Cevap'a taşındı....

İkisini kıyaslamak gibi bir durum olması mantıksız değil mi? Selçuku'da Osmanlı'da tarihimizde önemli bir yere sahip. Türkçüysek tarihimizin tamamını sahip çıkmalıyız. Selçuklu tam anlamıyla anlatılmıyor.Varsa yoksa Osmanlı. Bunda tabii ki Türk Tarihini Osmanlı'dan ibaret sananların büyük katkısı var.
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !

Çevrimdışı Fatih

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir
« Yanıtla #7 : 16 Temmuz 2013 »
Şayet artniyetli olarak böyle bir başlık açılmamışsa çok anlamsız bir soru sorulmuş.
Selçuklusuyla, Osmanlısıyla işleyip Türkiye Cumhuriyetine ulaşan süreç kesintisiz Türk tarihinin safhalarıdır.
Bu tür soruları "anneni mi çok seviyorsun yoksa, babanı mı?" şeklinde belirginleşen çocukluğun uzantısı bir mantık taşıyan gereksizliklerin bir benzeri olarak görmekteyim.
Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir.

Çevrimdışı Motun-Noyan

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Gün olur hesap sorulur...
« Yanıtla #8 : 17 Temmuz 2013 »
Sorudaki saçmalık şurada..

Hangi devlet?

Yahu ortada iki farklı devlet yok ki.. Türkçüler daha ne düşündüğünü bilmedikleri için bu haldeler işte.. Kardeşim Atsız Ata'yı yaşlı haliyle mahkemelerde süründüren ve en gurur duyduğu düşüncesi nedir? Ankara'da verdiği konferansta söylediği hangi söz onu mahkum kılmıştır..  Onun söylediği sözleri çarpıtıp Türkiye Cumhuriyeti Devletini yok saymak gibi bir suçlamaya sebebiyet veren düşünce nedir?

Tarihte 16 Türk devleti yoktur.. Dolayısıyla Selçuklu ve Osmanlı diye devletlerde yoktur.. Dandanakan Savaşından sonra kurulan Batı Türk Eli devleti vardır.. Değişen devlet değil yönetici tebadır.. Ne yani her hükümet değiştiğinde ayrı devlet mi oluyoruz?

Soru şu şekilde olmalıdır.. Osman Oğulları mı? Selçuklu hanedanlığı mı?

Bu birinci kısımdı..

İkincisi.. İslamiyet Türk dünyasına girdikten sonra Türklük hep ikinci planda oldu.. Karahan'lılardan sonra özellikle bu böyleydi.. Halifenin kulu olma zihniyeti hakimdi.. Hilafet Osmanoğullarına geçtiği için islami bir kimlik gözüküyor.. Fakat Selçuklu dönemindede belirttiğim gibi arap halifenin kulu olma zihniyeti hakimdi.. Halifeyle o zamanlar papaz olunsaydı eminim bu kulluk yalan olur gider halifeyi hiç ederdi Selçuklular.. Fakat halifeler bunu bildikleri için Türklerin suyuna gittiler.. Osmanlılardada böyleydi.. Fakat suyuna gidilemeyen bir adam olan Yavuz suyunda boğdu halifeyi..

İkiside Türk'tü fakat zihniyette Türklük yoktu.. Şu an Türk'sek bunu Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz.. Hiç unutmam bir Yörük dedemiz vardı ''Biz Yörük'tük, bilmezdik Türk'lük efe.. Bize Türklüğü o öğretti, siz Türk'sünüz dedi bizde Türk olduk'' demişti O'nun resmini gösterip..

TTK..
Irak'tasın başın yine darda mı?
Bebeklerin çoluk-çocuk zorda mı?
Ve peşmerge ve Barzani orda mı?
Namus sözü geleceğim ben Kerkük!
O itlere yurt mu oldun sen Kerkük?

Çevrimdışı Aksungur

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türk Milliyetçisi
« Yanıtla #9 : 20 Temmuz 2013 »
Şayet artniyetli olarak böyle bir başlık açılmamışsa çok anlamsız bir soru sorulmuş.
Selçuklusuyla, Osmanlısıyla işleyip Türkiye Cumhuriyetine ulaşan süreç kesintisiz Türk tarihinin safhalarıdır.
Bu tür soruları "anneni mi çok seviyorsun yoksa, babanı mı?" şeklinde belirginleşen çocukluğun uzantısı bir mantık taşıyan gereksizliklerin bir benzeri olarak görmekteyim.
Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir.

Öncelikle Esenlikler dilerim.

Soruda herhangi bir artniyet olmadığı konusunda sizi temin ederim.

Tabii ki, tarih boyunca her soydaş ülke bizim manevi değerimizdir. Ben olaya Türkçülük açısından yaklaşmak istedim.

Uzun uzadıya anlatmak gerekirse,

Osmanlı iskan politikası altında Türk gariban anadolu insanını cepheden cepheye sürmüş. Düzenli bir iş ve özellikle ticaret hayatına atılmasını engellemiştir. Osmanlı'nın özellikle son dönemleri dikkate alınırsa, Türkçü bir kimlikten ziyade İslami unsurların öne taşındığı gözlemlenmektedir. Hilafetin verdiği güçle beraber tüm İslam alemi kucaklanmaya adeta tek çatı haline getirilmeye çabalanmıştır.

Sorunun anlam kazandığı nokta tam burası. Selçuklu ise varlığından bu yana Türkçü kimliğini daima ön planda tutmuş, ümmetçi anlayıştan ziyade Turancı bir anlayışı benimsemiştir. Bunu iki devletimizinde tarihini araştıranlar çok net biçimde göreceklerdir.

Kısacası, benim sorum, sizin dünya görüşünüze hangi devlet daha çok uyuyor? İslamcı bir yaklaşımın otoriter olduğu bir anlayış mı? Yoksa milli kimliğimizin egemen kılındığı bir yaklaşım mı?

Yukarıda soydaşımın belirttiği gibi, bizim tek atamız Osmanlı değildir. Osmanlı'nın bütün devirlerini, bütün savaşlarını öğrenirken Selçuklu hakkında niye hiçbir şey öğretilmiyor. Bu kesinlikle sorgulanmalıdır. Benim amacımda bu başlık altında sorgulanmasını, öğrenmek isteyen arkadaşlara en net bilgiyi sunulmasını sağlamaktır.

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.