Gönderen Konu: ERGENEKON'DAN ÇIKIŞIMIZ ve YENİGÜN TÜRK BUDUNU'NA KUTLU OLSUN!  (Okunma sayısı 78137 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
ERGENEKON'DAN ÇIKIŞIMIZIN 4650. YILI ve YENİGÜN BÜYÜK TÜRK BUDUNU'NA KUTLU OLSUN!

Gökbörü Türküçüler Derneği Genel Başkanlığı

İlgili Diğer Konu : ERGENEKON'DAN ÇIKIŞIMIZIN 4652
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
Büyük Türk Milletinin YENİGÜN'ünü kutlu olsun!

4650. Türk yılının ve YENİGÜN'ün Çin Seddinden Adalar Denizinin ötesine kadar bütün Türklüğe; birlik, dirlik, huzur, bolluk, bereket ve kutlar getirmesini Türk'ün Ulu Kök Tenğri'sinden dilerim!

TÜRK IRKI SAĞOLSUN!!!

TÜRK YURDU VAROLSUN!!!

TTK
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
Yüce irkimizin Ergenekon´dan  cikisinin 4650 ci yili milletimize kutlu olsun. T.T.K.
ÜZE TENGRI TEMÜR CIDA OKLAR BIRLE BIR BULUT

BASBUGUMUZ TANRIKUTTUR TANRIKUTTUR

TANRIKUT.

Çevrimdışı Fatih

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir
Tanrı'nın övdüğü ırkımın; baharın başlangıcı, yazın müjdecisi olan Yenigünü ve Ergenekondan çıkışının 4650. yıldönümü kutlu olsun!

Yurt girince yâd eline,
Ergenekon oldu yine!
Çıkmaz mı bir Börteçine?
Nurlanmaz mı çerağımız…

Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
Değerli arkadaşlar konu ile ilgili cahilliğimi bağışlayın. Bu 4650 yılı nereden geliyor? Saatlerden beri arıyorum bir bilgi bulamadım. Ergenekon her ne kadar destan da olsa çok çok önemli bir konu hakkındaki bilgilerin sağlıklı olması gerekir diye düşünüyorum. Hun Türk otağına da baktım Göktürklerle ilişkilendirilen paylaşımları gördüm. (Düz yazı ve şiir). Şayet destan Göktürklerle ilgili değilse ilgili olduğu Türk devleti veya topluluğu kimlerdir? Yok Göktürklerle ilgili ise bu tarih doğru mu?

Ayrıca 400 yıl konusu. Şayet destan Göktürklerle ilgili ise Göktürkleri yaklaşık 550 li yıllarda düşünürsek artı 400 eşittir 950 en erken 950 li yıllara tekabül eder ki Türklerin Selçuklu döneminde Anadolu'ya akınlarının olduğu dönemlere yakın zamandır.

Ben bu konuyu biliyorum diyen bir arkadaşımız var ise aydınlatıcı bir cevap yazarsa memnun kalırız. Esenlikler diliyorum.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

KaraTekin

• Ziyaretçi
Yüce irkimizin Ergenekon´dan  cikisinin 4650 ci yili milletimize kutlu olsun. T.T.K.

KaraTekin

• Ziyaretçi
Değerli arkadaşlar konu ile ilgili cahilliğimi bağışlayın. Bu 4650 yılı nereden geliyor? Saatlerden beri arıyorum bir bilgi bulamadım. Ergenekon her ne kadar destan da olsa çok çok önemli bir konu hakkındaki bilgilerin sağlıklı olması gerekir diye düşünüyorum. Hun Türk otağına da baktım Göktürklerle ilişkilendirilen paylaşımları gördüm. (Düz yazı ve şiir). Şayet destan Göktürklerle ilgili değilse ilgili olduğu Türk devleti veya topluluğu kimlerdir? Yok Göktürklerle ilgili ise bu tarih doğru mu?

Ayrıca 400 yıl konusu. Şayet destan Göktürklerle ilgili ise Göktürkleri yaklaşık 550 li yıllarda düşünürsek artı 400 eşittir 950 en erken 950 li yıllara tekabül eder ki Türklerin Selçuklu döneminde Anadolu'ya akınlarının olduğu dönemlere yakın zamandır.

Ben bu konuyu biliyorum diyen bir arkadaşımız var ise aydınlatıcı bir cevap yazarsa memnun kalırız. Esenlikler diliyorum.

Agabey,

Ergenekon´dan cikisimizin hangi tarihlere tekabül ettigi hakkinda kesin bir bilgi olmamakla beraber Asya Hun imparatorlugunun M.Ö 46 yillarinda ikiye bölünmesinden sonra Türk ve diger Bozkir topluluklari arasinda yasanan kavgalar sonrasi zayif düsen GökTürkler Altay veya Sayan daglari civarinda bir bölgeye cekildiler. Burdan yola cikarak Gök Türklerin M.S. 50-100 yillari arasinda etrafi daglarla cevrili Ergenekon vadisine girmis olmalari lazimdir.
Ebu´l Gazi Bahadır´ın kaleme aldıgı Secere-i Türkî adlı eserde, Gök Türklerin 400 sene etrafi yüksek daglarla cevrili Ergenekon vadisinde yasadiklari belirtiliyor. Bu süreyi göz önüne aldigimizda Ergenekondan cikisin tahminen 450-500´lü yillara denk gelmesi lazimdir. Ilk Gök Türk devletinin kurulusu 552 yilina denk geldigine göre Ergenekondan ciktiktan sonra 50 sene gibi bir hazirlik döneminden sonra devletin kurulmus olmasi daha mantikli geliyor.

Not: Hun´lar dönemine hatta Sakalara ait oldugu iddia edilen "Bozkurt Destani" ile GökTürkler dönemine ait "Ergenekon Destani" birbirine karistirilmamalidir.

Daha detayli bilgilere sahip olan kandaslarimiz bizleri bu hususta aydinlatirlarsa seviniriz.

KaraTekin

• Ziyaretçi

Degerli Osman Öcal Agabey,

Sanirim degerli Baskanimiz 4650. Yili derken Sakalari ve daha öncesinide icine alan genel Türk tarihini "Ergenekon´dan cikisimizin 4650 Yili" adi altinda bir bütün olarak degerlendirmis. Zaten; Alp Er Tunga Destani, Tomris Hatun´un mücadelesi, Türeyis Destani, Bozkurt Destani, Ergenekon Destani (Yeni Kün), Oguz Kagan Destani ( bazi tarihciler Oguz Kaganin Mete Kagan oldugunda ittifak ediyor) Kurtulus savasi ve diger destanlarimiz Türklerin ablukalari yarip yeniden doguslarinin sembolü olmasi bakimindan bir bütün olarak degerlendirilebilir.

Ergenekon´a gelirsek, Ergenekon´dan cikisimizin hangi tarihlere tekabül ettigi hakkinda kesin bir bilgi olmamakla beraber Asya Hun imparatorlugunun M.Ö 46 yillarinda ikiye bölünmesinden sonra Türk ve diger Bozkir topluluklari arasinda yasanan kavgalar sonrasi zayif düsen GökTürkler Altay veya Sayan daglari civarinda bir bölgeye cekildiler. Burdan yola cikarak Gök Türklerin M.S. 50-100 yillari arasinda veya biraz daha erken dönemler de etrafi daglarla cevrili Ergenekon vadisine girmis olmalari lazimdir.
Ebu´l Gazi Bahadır´ın kaleme aldıgı Secere-i Türkî adlı eserde, Gök Türklerin 400 sene etrafi yüksek daglarla cevrili Ergenekon vadisinde yasadiklari belirtiliyor. Ilk Gök Türk devletinin kurulusu 552 yilina denk geldigine göre Ergenekondan ciktiktan sonra 50-100 sene gibi bir hazirlik döneminden sonra devletin kurulmus olmasi lazimdir. Bu süreyi göz önüne aldigimizda Ergenekon´dan cikisin tahminen 450 ila 500´lü yillara denk gelmesi lazimdir.

Daha detayli bilgilere sahip olan kandaslarimiz bizleri bu hususta aydinlatirlarsa seviniriz

KaraTekin

• Ziyaretçi
Ergenekon´dan cikisimiz yüce irkimiza kutlu olsun.

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
Değerli Karatekin kandaşım benim konu ile ilgili doğru bilgi isteyişim başkanımızın paylaşımıyla ilgili değil. Fesbuk sitesinde bu tarih verilerek nevruz kutlama paylaşımları yapılıyor çokça VE BİNLERCE KİŞİ BU PAYLAŞIMLARI GÖRÜYOR OKUYOR. Birisi sormuş benim gibi bu tarih nedir diye cevap veren olmamış.

Ergenekon Destanı ile ilgili az çok bilgim var elbette. Yalnız tarih konusu benim de dikkatimi çekti. Ve hiç bir açıklama bulamayınca sordum bende.

Turan davasından dolayı bizi hep hayalci görüyorlar ya, bu görüşü ortadan kaldırmak gerekir diye düşünüyorum. Bu da ancak doğru ve aydınlatıcı bilgilerin paylaşımıyla olabilir.

Ergenekon yeniden diriliş anlamına da geldiği için o zaman şöyle diyebiliriz, Türklerin şimdilik bilinen tarihinden itibaren yeniden doğuşun simgesi olarak böyle bir tarihi uygun görüyoruz denilmelidir. Diğer taraftan Göktürklerle ilgili olmasından dolayı ve ilk Göktürk devletinin KURULUŞUNDAN ÖNCEKİ BİR TARİHE dayandırırsak, o zaman ilk Türk adının biliniş tarihini de Göktürk devletinin kuruluşundan önceye götürmemiz gerekir. Klasik bir bilgi olarak Türk adının siyasi anlamda ve özel isim olarak ilk defa Göktürk devletinde Çin kaynaklarına göre kullanılmıştır deniliyor. Yani 450-500 yıllarından önce siyasi anlamda olmasa bile en azından tür adı olarak Türk adı BİLİNİYORDU DEMEMİZ LAZIM. Ki o kadar bilgi sunuluyor ki bu konuda hangisinin yanlış hangisinin gerçeğe yakın olduğu konusu apayrı bir araştırma inceleme konusu.

Gökbörüler olarak bu tür muğlak bilgilerle ilgili son tarihi araştırmalar ışığında ortak bir karara varabilmeliyiz ve birileri Gökbörüleri kaynak olarak gösterebilmeli. Takip eden değil takip edilen olabilmeliyiz diye düşünüyorum.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!