Gönderen Konu: Azerbaycan Türklerinin Yiğit Şairi Mikayil Müşfik  (Okunma sayısı 736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
Azerbaycan Türklerinin yiğit şairi Mikayil Müşfik, 1937 yılında şiirlerinde Milliyetçilik olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Tutuklanmadan önce kendisine, komünistler tarafından Hüseyin Cavid'i(Azerbaycanımızın bir diğer ünlü şairi) eleştiren bir makale yazması teklif edildi. Buu yapsaydı, kesinlikle hapsedilmeyecekti.

Azerbaycan'ın yiğit şairinin cevabı kesindi:

"Mənim sağ əlim Hüseyn Cavid əleyhinə bir söz yazsa, sol əlimlə onu baltalayaram.”

Bu olaydan kısa bir süre sonra tutuklandı ve nice işkence gördüğü zindanlarda, işgalci komünist rejim tarafından şehit edildi.

Can Azerbaycanımızın bu hürriyet şehidinin sonsuza dek TÜRKLÜĞÜN kalbinde yaşayacaktır!

Mən ömrümdə kimsədən bir söz qəbul etdmədim,
Arzularım görmədi nə zəncir, nə də məhbəs.
Dizlərimi büküb də səcdəyə öyrətmədim
Bir qartala cocuqkən uçuşda oldum əvəz.

Mənim xəyalımda vardır hər zaman,
Qartal təbiətli bir insan olmaq.
Səslənib, səslənib dağlar başında
Əsən küləklərlə həmzəban olmaq.
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Borokhul Noyan

• Türkçü-Turancı
Ruhları şad, mekanları Türk Uçmağı olsun.

Çevrimdışı İL TEGİN

• Türkçü-Turancı
 Azerbaycanımızın yetiştirdiği iki büyük kahramanımızı saygıyla anıyorum.

Merhum Mikayil Müşfik'in eşi Dilber Hanımı'da komünistler sırf onun hanımı olduğu için hapse atmışlardır.

Zaten 1937-38 yıllarında Stalinist Sovyet Rejimi tüm Türk İllerinde ne kadar aydın, yetişmiş insan varsa sistematik olarak katletmiştir.