Gönderen Konu: Yabancı Türkologlar  (Okunma sayısı 27757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Ynt: Yabancı Türkologlar
« Yanıtla #10 : 18 Kasım 2011 »
Armin Vambery ise Macar-Yahudisidir. Siyonisttir. İngiliz ajanıdır!

Türkler hakkında çok geniş bilgiye sahip olması onu "Türk Dostu" yapmaz!

Daha önce belirttiğim gibi:

Alıntı
Bu arada Türk Uygarlığı'na gerçekten hayranlık ve saygı duyan bilimadamları olduğu gibi,  "Türk halklarını nasıl yönetebiliriz?" düşüncesini taşıyan ve sırf bu yüzden Türk Uygarlığı ile ilgilenen bilimadamları (!?) da vardır.
Türkiye'ye ihanet edenler cezalandırılmalıdır!

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #11 : 23 Şubat 2012 »
Joseph de Guignes, Thomsen'in Orhun Anıtlarının yazısını çözmesinden çok önce (1756 yılında!) Çince kaynaklardan yararlanarak Göktürk Tarihini yazabilmişti.

Joseph de Guignes bütün adları Çince okunuşlarıyla yazdığından (onun yazdığı dönemde bu adların Türkçe denklikleri bilinmiyordu!), eseri zor anlaşılmaktadır.

"Kutolo" = Kutlug

"Pikia" = Bilge

"Hoeike" = Uygur!

Joseph de Guignes'in eseri "Büyük Türk Tarihi" adıyla 1976 yılında günümüz Türkçesine çevrilmiştir.

(Daha önceki çevirisi Hüseyin Cahid Yalçın tarafından yapılmış, Atatürk bu çeviriyi okumuştur.)

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #12 : 23 Şubat 2012 »

Kitabın Fransızcasına internette erişiliyor...

Çevrimdışı Türkistan Ordusu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #13 : 23 Şubat 2012 »
Benim adını bildiğim tek Türkolog, "Timur Leng" kitabını okuduğum Fransız Jean-Pau Roux...
Galiba geçen sene öldü bu adam.
İleri! İleri! Türkistan erleri!
Senin için ölürüz Türkistan illeri...

(Türkistan Lejyonu'nun anısına atfendir).

Çevrimdışı Fatih

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir
« Yanıtla #14 : 23 Şubat 2012 »
Benim adını bildiğim tek Türkolog, "Timur Leng" kitabını okuduğum Fransız Jean-Pau Roux...
Ben de Jean-Pau Roux'un Türklerin Tarihi adlı kitabını okumuştum. Kitap gözle görülür hatalarla dolu olmasına rağmen yinde de Jean-Pau Roux'un art niyetli olduğuna dair bir şüphe duymadım. Türkleri tam anlamıyla anlayabilmek için Türk olmak lazım.
Jean-Pau Roux'a Türkoloğdan ziyade tarihçi demenin daha yerinde olduğu görüşündeyim. Ayrıca Jean-Pau Roux'da bariz bir Türk hayranlığı var.
   Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #15 : 08 Mart 2012 »
"Büyük Türk Tarihi", Joseph de Guignes (8 cilt) = "Hunların, Türklerin Moğolların ve daha sair Tatarların Tarih-i Umumisi" = Histoire générale des Huns, des Mongoles, des Turcs et des autres Tartares occidentaux (1756)

Fransızca yeni baskısının (3.cü cildinin) kapağı:

Oldukça güzel olmuş... TTK bu kitabın yeni baskısını neden yapmıyor?

(Kitap 1756 yılından kalma ve içindeki bazı bilgiler -elbette!- eskimiştir... Ancak dipnotlarla, düzeltmeler-eklemeler yapılarak yeni baskısı yapılabilir... / Fransızlar yeni baskısını yaptıklarına göre esere önem veriyorlar!)