Gönderen Konu: Mehmet Akif Ersoy'u milliyetçi zannedenlere  (Okunma sayısı 31141 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akıncı Beyi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Mehmet Akif Ersoy'u milliyetçi zannedenlere
« Yanıtla #10 : 06 Mayıs 2007 »

Şu senin akıbetin bin bu kadar yıl evvel
Sana söylenmiş iken doğru mudur şimdi cedel?
Artık ey millet-i merhume sabah oldu uyan!
Sana az geldi ezanlar diye ötsün mü bu çan?
Ne Araplık.ne de Türklük kalacak aç gözünü.
Dinle Peygamber-i Zişanın ilahi sözünü!
Türk Arapsız yaşamaz.kim ki yaşar der.delidir.
Arap'ın Türk ise hem sağ gözü hem sağ elidir!
Veriniz başbaşa.zira sonu hüsran-ı mübin.
Ne hükümet kalıyor.ortada billah ne de din.
Medeniyyet size çoktan beridir diş biliyor.
Evvela parçalamak,sonra yutmak diliyor!
Arnavutlar size ibret olacakken hala
Ne bu Şuride siyaset,ne bu fasit dava?
Görmüyor gittiği yanlış yolu zannım çoğunuz,
Size rehberlik eden haydut-u artık kovunuz!
Bunu benden duyunuz ben ki evet Arnavut'um,
Başka bir şey diyemem işte perişan yurdum!

M.Akif Ersoy'un şiirinin devamıdır.
    KALTABAN???????
    HAYDUT???

Çevrimdışı ASİL-KAN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #11 : 10 Mayıs 2007 »
Bu şiirde Mehmet Akif; Türkçülüğe değil Arnavutlar'ın milliyetçiliğine tepki gösteriyor.

Şairin ümmetçi olduğu çok gizli, hiç bilinmeyen bir bilgi değil, ancak Kuvayı Milliye ve Kurtuluş Savaşı sonrasında milliyetçi çizgiye yaklaştığını da kimse inkar edemez.

Çevrimdışı ASİL-KAN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #12 : 10 Mayıs 2007 »
Atasagun,

Elbette ki Atsız'da bir kişioğlu. Fakat O'nu kendisine fikir babası edinmiş Türkçülerin otağında, dostun düşmanın gözü önünde, 7 yaşındaki yeni yetmelerin, 70'lik delikanlı Atsız'ı tartışmaya açmaya yektenmesi dahi afedilmez bir hatadır.

Üyeliğin iptal edilmiştir !
Atsız bu ülkünün bayrağıdır, deniz feneridir, kutup yıldızıdır.

Hatta kimi arkadaşlar hoşlanmazlar bu söylemimden ama; Türkçülük bir dinse; Atsız onun Tanrısıdır!

Bu nedenle Atsız'ı seveceğiz, hakkındaki yalan-yanlış tutumlara karşı da her zaman savunacağız. Gerekirse de en sert ifadelerle karşımızdakini susturacağız. Ama bu işin bir de insan ilişkileriyle, ruhbilimle (psikolojiyle) de alakası olan bir yönü yok mu? Yani hadi Atasagun'u tanırsınız bilirsiniz de, gerçekten yeni yetme bi çocuk çıksa Atsız'la ilgili bir soru sorsa, Atsız'ı yeni yeni tanımaya sevmeye başlayan bir çocuk, böyle bir üslupla karşılık bulduktan sonra ister istemez soğumaz mı Türkçülük'ten de, Atsız'dan da?

Çevrimdışı Atçeken Beği

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #13 : 11 Mayıs 2007 »
Atsiz´i bir kez olsun okuyup da anlayan kisi Türkcülükten sogumaz.Türkcülük yaklasilacak yahutta uzaklasilacak bir kavram degildir bence.Ya Türkcüsün ya degilsin.Olay bundan ibarettir.
Oturup düşündüğümde yetim olmadığımı gördüm! Oğuz Han gibi atası, Dede Korkut gibi muallimi, Köroğlu gibi ağabeyi, Mahtumkulu gibi akıl hocası olan birisi hiç yetim olur mu?
Saparmurat Türkmenbaşı

Çevrimdışı İsmail İpek

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #14 : 11 Mayıs 2007 »
Türkçülere yedi, hatta yirmi kuşak ilerisine kadar soy kütüğü arayan kimseler diye iftira ediliyor. Tatbik kaabiliyeti ve araştırma imkânı olmayan bu safsatalar ancak moskofçuların ve başka düşmanların uydurmasından ibarettir. Her zaman verdiğimiz örnekleri yine tekrarlayalım: En büyük Türkler' den biri olan Yıldırım Bayazıd'ın anası Türk değildir. Hangi Türkçü onu Türklük kadrosundan çıkarmıştır veya çıkarabilir? İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif' in babası Arnavut, ülküsü de Türkçülüğe aykırı olan ümmetçilik olduğu halde hangi Türkçü Mehmed Akif için Türk değildir demiştir?

Mesele Yıldırım Bayazıd veya Mehmed Akif kadar Türk olabilmektedir. Bir millette millî ruh yükseklerde olduğu zaman onların arasına karışan yabancıların hiçbir tesiri olmaz. Millî ruh, herhangi bir yabancılığı eritir. Fakat millî ruh arıklayınca, yabancılara karşı hayranlık başlayınca her şey allak-bullak olur. Milliyet inkâr edilir. İnsanlıkla hiçbir ilgisi olmayan çıkarcılar insaniyetçi kesiliverir. Her türlü konfor ve rahat içinde yaşayan milyoner çocukları, bu konfor ve rahatın zerresini bile feda edemeyecek oldukları halde komünist olur. Komünizm uygulanırsa ne o yiyeceği, ne o evi, rahatı, parayı, arabayı bulamayacağını, işçi haline geleceğini düşünemeyecek kadar ahmaklaşır.

Atsız
TÜRK HALKI DEĞİL TÜRK MİLLETİYİZ makalesi
Ötüken 61. Sayı, Ocak 1969.

Bu konu hakkında Atsız Ata gerekeni söylemiş ve yazmış. Bilge Atsız'ın Sözünün üstüne söz söylemek abesle iştikaldir.

Çevrimdışı sosyal_muhendis

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 11 Mayıs 2007 »
Mehmet Akif'ten ziyade tartışılacak çok isim var bence. Bugün istiklal marşını yarışmaya sokabilmek için kaç kişi ceketini satar? Türk'tür kendileri.

Çevrimdışı Kaan Fakılı

• Yeni Üye
  • *
    • Kaan Fakılı
« Yanıtla #16 : 11 Mayıs 2007 »
Soy kütüğüne bakmaya gerek yok kanımca. Bugün aranızdan en koyu Türkçüyüm diyen birisi çıksın, İstiklâl Marşı veya Çanakkale Şehitlerine isimli şiir ile aynı duyguyu verecek bir şiir yazsın ben o zaman Mehmet Akif'i ezer sizin ayaklarınıza kapanırım. Zira bugün Mehmet Akif'in ümmetçiliğini ya da Türklüğünü tartışanlar cahilden daha cahildir gözümde. Ayrıca Türk bile olsa bir karınca kadar değeri yoktur. Siz açın Mehmet Akif'in hayatını bir okuyun. İstiklâl Marşı'ndaki eski kelimeleri günümüz Türkçesine çevirerek yerine koyun ve tekrar okuyun bakalım siz aynı şekilde anlatabilecek misiniz ?

Çevrimdışı ÖZLEM

• Türkçü-Turancı
  • **
  • TARİH TÜRKLERLE BAŞLAR.
« Yanıtla #17 : 11 Mayıs 2007 »
Türkçülere yedi, hatta yirmi kuşak ilerisine kadar soy kütüğü arayan kimseler diye iftira ediliyor. Tatbik kaabiliyeti ve araştırma imkânı olmayan bu safsatalar ancak moskofçuların ve başka düşmanların uydurmasından ibarettir. Her zaman verdiğimiz örnekleri yine tekrarlayalım: En büyük Türkler' den biri olan Yıldırım Bayazıd'ın anası Türk değildir. Hangi Türkçü onu Türklük kadrosundan çıkarmıştır veya çıkarabilir? İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif' in babası Arnavut, ülküsü de Türkçülüğe aykırı olan ümmetçilik olduğu halde hangi Türkçü Mehmed Akif için Türk değildir demiştir?

Mesele Yıldırım Bayazıd veya Mehmed Akif kadar Türk olabilmektedir. Bir millette millî ruh yükseklerde olduğu zaman onların arasına karışan yabancıların hiçbir tesiri olmaz. Millî ruh, herhangi bir yabancılığı eritir. Fakat millî ruh arıklayınca, yabancılara karşı hayranlık başlayınca her şey allak-bullak olur. Milliyet inkâr edilir. İnsanlıkla hiçbir ilgisi olmayan çıkarcılar insaniyetçi kesiliverir. Her türlü konfor ve rahat içinde yaşayan milyoner çocukları, bu konfor ve rahatın zerresini bile feda edemeyecek oldukları halde komünist olur. Komünizm uygulanırsa ne o yiyeceği, ne o evi, rahatı, parayı, arabayı bulamayacağını, işçi haline geleceğini düşünemeyecek kadar ahmaklaşır.

Atsız
TÜRK HALKI DEĞİL TÜRK MİLLETİYİZ makalesi
Ötüken 61. Sayı, Ocak 1969.

Bu konu hakkında Atsız Ata gerekeni söylemiş ve yazmış. Bilge Atsız'ın Sözünün üstüne söz söylemek abesle iştikaldir.

''Sn.İsmail İpek;  Atsız Ata 'yı yeni öğreniyorum.Ama okudukça,mantığım ve hislerimle ne kadar örtüştüğünü görüyorum.Ben yeni üye olduğumda katıksız Türk ırkının aranmasını ütopik bulduğumu söylemiştim.Otağ yöneticisi Ziya Gökalp'ten soyumda bozukluk ya da anormallik olduğu kendisinin ise saf kan Türk olduğu imasını içeren bir yanıt geldi.Oysa ki ben 12 kuşaktan beri Türk olduğumu biliyorum ama daha ötesine ulaşamadım.Üstelik bildiğimiz soy ağacında yalnız erkekler yer almış , eşlerden herhangi bir bilgi yok.Hal böyleyken diğer katıksız Türk olduğunu iddia edenlerin bunu nasıl araştıdıklarını tüm samimiyetimle öğrenmek isterim.Atsız Ata bunu tatbik imkanı olmayan safsata olarak ifade etmiş. Türk uygarlıkları konusunda bilgi eksiğim vardır ama Osmanlı dönemi,yıkılışının nedenleri,ittihatçılar ,Kurtuluş Savaşı ve elbette Atatürk bilgi ve fikir sahibi olduğum konulardır.Turan ülküsünü Enver Paşa ile tanıdım ve bağlandım.Türkçüyüm,sentezcilerden olmadığım için buradayım. Sizin tavrınızı biz yeni üyeler adına daha bilgilendirici bulduğum için sıkıntımı paylaşmak istedim.Saygılarımla..

tardu kağan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 12 Mayıs 2007 »
                          M Akif Ersoy a milli marşımızdan dolayı saygı ve sevgi duymaktayız bu bir gerçek.Ancak kendisi bu saygıyı Atsız Atamızın da dediği gibi Türk Milletine yaptığı büyük hizmetten dolayı haketmiştir.Hiçbir Türkçünün kalbinin kırılmasına da değmez bence

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #19 : 12 Mayıs 2007 »
tardu kağan,

Ne yazdığının farkında değilsin galiba. Otağ açıldığından beri çizgisinden taviz vermeden yayınını sürdürmektedir. Seni zorla burda tutan yok. Zorlada üye yapmadık. Sanal olmadığımızın da farkındasındır.

Atsız Atamızın ne yazdığıda ortada. Neyi tartışıyosunuz.  Tartışılacak konu kalmadı sanırım.

Kaan Fakılı,

Burası Türk ırkçılarının otağı. Senin ütopya dediğin, bizim hedefimiz. Sanırım bu aralar fantastik dünya da yaşıyorsun. Biraz sirkilen, titre.
Abi tavsiyesi.
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !