Gönderen Konu: Göktürkçe Dövme-GökTürk Alfabesiyle Yazı Yazmak  (Okunma sayısı 263768 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alper

• Yeni Üye
  • *
Merhaba arkadaşlar bende alper ismini göktürkçe nasıl yazılır merak ediyorum dövme yaptırabilirim yardımcı olabilirmisiniz

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Merhaba arkadaşlar bende alper ismini göktürkçe nasıl yazılır merak ediyorum dövme yaptırabilirim yardımcı olabilirmisiniz

Sorunuzun yanıtı daha önceden bu başlıkta eklenmiştir. Başlığı incelemiş olsaydınız görecektiniz.
İlgili konuyu buraya alıntılayarak yapıştırıyorum.

Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla..
Çağrıbey

Rica etsem benim için Alper kelimesini  Göktürkçe karşılığını yazabilirmisiniz

Öncelikle hoş geldiniz.

İsteğinizin Latin harfleriyle karşılığı:
r:pL

Kurallı Göktürk Abaçasıyla karşılığı ise:

Şeklindedir.

Notlar:
1-Alper ismi Alp+Er kelimelerinden oluşan birleşik bir isimdir
2-Göktürk Abaçası sağdan sola doğru yazılır
3-Kelime başında l (GökTürkçe'de l harfi ile başlayan kelime olmadığından) aL okunur.
4-Kelime başında r (Türkçe'de r harfi ile başlayan kelime olmadığından) er okunur.
5-r harfi kelime içinde er, ir, ür veyâ re, ri, okunması için başına veyâ ardına bir sesli harf alması gerekmez. Okunuşun nasıl olacağını bir önceki hecenin sesli harfi belirler.
6-Göktürk Abaçasında kelime aralarına : (iki nokta üstüste) konulur.

Sağlık ve esenlik dileklerimle..

TTK

Önemli Açıklama:
Yukarıdaki metinler içerisinde yer alan Orkun tamgalarını özgün olarak bilgisayarınızda görebilmeniz için bilgisayarınızda Orkun fontlarının yüklenmiş olması gerekmektedir.

BİLGİSAYARINIZA ORKUN ABACASI FONTUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Not:
Sizin isminiz Alper birleşik olduğundan aradaki ( : ) iki nokta üst üste işaretini koymanıza gerek yoktur.

Çevrimdışı SecomniA

• Yeni Üye
  • *
Merhaba hocam yazım kurallarına baksam da pek beceremedim Sercan ismini yazmayı. C harfi olmadığı için. Mümkünse Sercan ismini yazabilir misiniz ?

Çevrimdışı alpkoray

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Göktürkçe Dövme-GökTürk Alfabesiyle Yazı Yazmak
« Yanıtla #183 : 23 Haziran 2017 »
Hocam merhaba

"Dik Dur" kelimesini çevirmeye çalışıyorum ama işin içinden çıkamadım. "Dur" kelimesi Göktürk'çe de "Tur" olarak geçiyor. "Dik" de aynı Dik olarak geçiyor. Ama yine de size sormak istedim. Nasıl yazılır Hocam "Dik Dur"

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Ynt: Göktürkçe Dövme-GökTürk Alfabesiyle Yazı Yazmak
« Yanıtla #184 : 25 Haziran 2017 »
Hocam merhaba

"Dik Dur" kelimesini çevirmeye çalışıyorum ama işin içinden çıkamadım. "Dur" kelimesi Göktürk'çe de "Tur" olarak geçiyor. "Dik" de aynı Dik olarak geçiyor. Ama yine de size sormak istedim. Nasıl yazılır Hocam "Dik Dur"

Sayın alpkoray;
İstediğiniz Göktürkçe tamgalar aşağıya resim olarak eklenmiştir.

Açıklamalar:
-Türk yazısı sağdan sola yazılır.
-Türk yazısında büyük harf - küçük harf ayırımı yoktur.
-Kelimeleri birbirinden ayırmak için ( : ) işareti kullanılır. Bu işaret satırların ilk kelimelerinin önünde kullanılmazken, satırların son kelimelerinin sonunda kullanılır.
-Türk yazısında bugün kullandığımız C, F, H, J ve V harfleri yoktur.
-Bilgisayarınıza Orhun Yazı Fontu yüklenmişse isteğinizi Orhun tamgalarıyla elde edebilmek için Q klavyede RuD kid harflerine basarak elde edebilirsiniz.

Konuyu daha iyi kavrayabilmeniz için Otağımızda yer alan; ORHUN - GÖKTÜRK TÜRK YAZISI ÖĞRENME KILAVUZU ilişimini inceleyiniz.

Ayrıca GÖKTÜRK - LATİN KLAVYE ÖRNEĞİ ilişiminden de Orhun abaçasındaki harflerin/seslerin/hecelerin Latin klavyesindeki (Q klavye) hangi harflerden elde edildiğini görebilirsiniz.

Göktürk Yazı fontunu bilgisayarınıza indirmek için ORKUN ABACASI İÇİN FONT DOSYASI ilşimine gidiniz.

Göktürk abaçasını öğrenmek için iletinin altında ekli olan TÜRK YAZISI word dosyasını bilgisayarınıza indirerek çalışabilirsiniz.
Bu dosyada Göktürk-Orhun abaçasına dair temel kurallar ve bilgiler yer almaktadır.

Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla..
Çağrıbey.

Çevrimdışı ozerkut

• Yeni Üye
  • *
tengri biz menen
« Yanıtla #185 : 19 Temmuz 2017 »
  Arkataşlarım merhabalar...
men ogulumun adını dövme yaptıracağım bana göktürkçe orjinal harfleriyle sağdan sola yazabilirmisiniz?
Erkut oğlumun ismi...
Birde Türk kelimesinin orjinal saf yazılını nedir görtrkçe orhunca farketmez.

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
  Arkataşlarım merhabalar...
men ogulumun adını dövme yaptıracağım bana göktürkçe orjinal harfleriyle sağdan sola yazabilirmisiniz?
Erkut oğlumun ismi...
Birde Türk kelimesinin orjinal saf yazılını nedir görtrkçe orhunca farketmez.

Değerli ozerkut Kandaşım;
Gökbörü'lerin Otağı Huntürk'e hoş geldiniz, esenlikler getirdiniz.
İstediğiniz tamğalar aşağıya eklenmiştir.
Sağlık ve esenlik dileklerimle..
TTK

Açıklamalar:
-Türk yazısı sağdan sola yazılır.
-Türk yazısında büyük harf - küçük harf ayırımı yoktur.
-Kelimeleri birbirinden ayırmak için ( : ) işareti kullanılır. Bu işaret satırların ilk kelimelerinin önünde kullanılmazken, satırların son kelimelerinin sonunda kullanılır.
-Türk yazısında bugün kullandığımız C, F, H, J ve V harfleri yoktur.
-Bilgisayarınıza Orhun Yazı Fontu yüklenmişse isteğinizi Orhun tamgalarıyla elde edebilmek için Q klavyede RuD kid harflerine basarak elde edebilirsiniz.

Konuyu daha iyi kavrayabilmeniz için Otağımızda yer alan; ORHUN - GÖKTÜRK TÜRK YAZISI ÖĞRENME KILAVUZU ilişimini inceleyiniz.

Ayrıca GÖKTÜRK - LATİN KLAVYE ÖRNEĞİ ilişiminden de Orhun abaçasındaki harflerin/seslerin/hecelerin Latin klavyesindeki (Q klavye) hangi harflerden elde edildiğini görebilirsiniz.

Göktürk Yazı fontunu bilgisayarınıza indirmek için ORKUN ABACASI İÇİN FONT DOSYASI ilşimine gidiniz.

Göktürk abaçasını öğrenmek için iletinin altında ekli olan TÜRK YAZISI word dosyasını bilgisayarınıza indirerek çalışabilirsiniz.
Bu dosyada Göktürk-Orhun abaçasına dair temel kurallar ve bilgiler yer almaktadır.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Mahurqua

• Yeni Üye
  • *

resimde gözüken tamgalar

kün tuğ bolgıl kök kurıkan

ile aynı anlamamı gelmekte ?

bu dövmeyi yaptırmayı düşünüyorum arkadaşlar ?

zannımca soldan ikinci a tamgası fazla imiş sordurmuştum ne düşünüyorsunuz ?

Çevrimdışı arsln.svg

• Yeni Üye
  • *
merhaba

sevgi ismini dövme yaptırmak istiyorum...

yardımcı olabilir misiniz?

göktürkçesini yazabilir misiniz?

teşekkürler...

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
merhaba

sevgi ismini dövme yaptırmak istiyorum...

yardımcı olabilir misiniz?

göktürkçesini yazabilir misiniz?

teşekkürler...
Hoşgeldiniz, esenlikler getirdiniz.
İstediğiniz tamga akşam otağa  eklenecektir.
Şu anda bilgisayar başında değilim. Bu iletiyi cep telefonundan yazmaktayım.
Telefonum Orhun/Göktürkçe yazı formatını desteklemiyor.
Bilgilerinize.
Sağlık ve esenlik dileklerimle...
TTK.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!