Türkçü Turancı Otağ | Türkçüler

GENEL KONULAR OTAĞI => GÜNCEL => Konuyu başlatan: [Hun Türk] - 30 Ekim 2020, 17:51:54

Başlık: İzmir Depremi
Gönderen: [Hun Türk] - 30 Ekim 2020, 17:51:54
İzmir'de yaşayan tüm insanımıza geçmiş olsun. Malum deprem gerçek. Bu bilimsel gerçeğe karşı dikkatlice hareket etmek gerek. Şuan için ölü sayısı 4 ama en kaz altında fazla insanımız çıkmaz inşallah. Bu tür doğa olayları karşısında Türk'ün gücü ve dirayeti yerinde oldukça altından çok rahat kalkarız.

Yeri değil ama şu ölçü standartını da bi halletsek. AFAD 6.6 diyor, Boğaziçi 6.9, Amerika Deprem Ajansı ve Avrupa'da 7.0 diyor. Ölçümümüz yanlış değil ama aynı dili konuşmuyoruz bu konuda.

Sığacıkta ki Tsunami ile de doğanın nasıl evrimleştiğini, Tsunami sadece açık deniz ya da okyanusta olamayacağının da kanıtı. Suyun gücünü de hafife almamak gerek.
Başlık: Ynt: İzmir Depremi
Gönderen: [Hun Türk] - 30 Ekim 2020, 17:53:11
http://www.youtube.com/watch?v=LVSM4zdEOS0

http://www.youtube.com/watch?v=eaiczXzjNoo

http://www.youtube.com/watch?v=oBKycj9vnA0

http://www.youtube.com/watch?v=2wkktsGd_zI
Başlık: Ynt: İzmir Depremi
Gönderen: Üçoklu Börü Kam - 31 Ekim 2020, 09:31:26
Güzel İzmir'imize geçmiş olsun!
Yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Tanrı'dan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, geride kalanlara sabır ve başsağlığı diliyorum.
Türkiye'nin büyük bir bölümü yıkıcı deprem faylarıyla dolu. Yani yaygın deyimle Türkiye bir deprem ülkesidir. Bu gerçeği kabul edecek ve buna uygun önlemler alarak, depremle yaşamayı başaracağız. Aksi halde can ve mal kaybı vererek büyük bedeller ödemek zorunda kalacağız.
Deprem sonrası yapılan inceleme sonuçları göstermektedir ki can ve mal kaybına neden olan etmen deprem değil, çarpık yapılaşma ve depreme dair gerekli önlemleri almamaktır. Bunun en ağır faturasını Körfez ve Düzce depremlerinde ödedik.
Tabii deprem sonrası oluşan korku, karmaşa, panik ve belirsizliği yönetmek de, en az deprem önlemleri kadar, önemlidir.
Çok şükür devletimiz güçlüdür. Anında müdahale edebilme yetisine sahip kurumlarımız görevlerinin bilinciyle hareket ediyor. Milletimiz, insanlıktan çıkmayı din zanneden bir kaç münferit hastalıklı güruh istisna olmak kaydıyla, yaraları sarma hususunda dünyada bir eşi ve benzeri daha olmayan gurur ve güven veren bir dayanışmayla tek yürek olabiliyor.
Depremin büyüklüğü ve şiddetiyle ilgili resmi açıklamalardaki tutarsızlık hep oluyor. Bu depremde de aynı tutarsız açıklamalara tanık olduk. Kimi 6,8 dedi kimi 6,9 dedi yabancı merkezlerden 7.0 diyen bile oldu.
Hangisinin gerçek değer olduğunu bilmemiz olanaksız. Ancak 6.8 ila 6.9 arasında 10 kat yıkıcı ve 300 kat daha fazla enerji açığa çıkartan çok ama çok büyük fark var.
Depremin büyüklüğünü ifade eden rakamlar sayı olarak birer birer artıyor olsada depremin büyüklüğünde bir artış on kat büyüklüğe, 30 kat da daha fazla şiddete eşdeğerdir. Yani deprem değerlerini gösteren rakamlar, lineer (doğrusal, değişmesi bir doğru ile gösterilebilen) değil, logaritmik (üstel işlevlerin tersi olan bir matematiksel işlev. Yani 1,10,100,1000,10.000, 100.000.... vd.) büyüklüğü ifade etmektedir. Yani bir artış 1+1=2 değil %1000 artış demektir. Depremin şiddetindeyse 1 sayılık artış değeri 30 kat daha büyüktür. Yani 7 şiddetindeki bir deprem 6 şiddetindeki bir depremden 900 kat daha yıkıcı bir şiddete sahiptir.
Toparlar ve özetlersek 7 şiddetindeki bir deprem 6 şiddetindeki bir depremden 10 kat büyük ama 30 kat güçlüdür. Yani 30 kat daha fazla enerji salar. Bu bilgiler mühendislik ve ilgili alana ait uzmanlık bilgileridir.
Tabii depremin süresi de hesaplamalarda ayrı bir etmendir.
Son söz olarak yaşadığımız bu felaketten almamız gereken, ya da hatırlamamız gereken, dersleri çıkartıp yaşamımızı bu gerçeğe göre düzenleyerek hem can ve hem de mal kayıplarını en aza indirmeliyiz.
Bir atasözümüzde denildiği gibi "ya bu deveyi gideceğiz, ya da bu elden gideceğiz."
Gidecek yerimiz olmadığına göre, ne yapıp edip, bu deveyi güdeceğiz.

Kök Teñğri Türk'e Kut ve Utku Versin!
TTK.
Başlık: Ynt: İzmir Depremi
Gönderen: Üçoklu Börü Kam - 02 Kasım 2020, 08:11:16
İzmir depreminin haberlerini endişe ve üzüntüyle izliyorum.
Çok acıdır ki ölü ve yaralı sayısı arttı.
Şu an itibariyle hayatını kaybedenlerin sayısı 79'a ulaştı. Ölü sayısının artacağı endişesi var. Zira, henüz ulaşılamayan, çok sayıda yıkıntılar var. 962 vatandaşımız yaralı. Bunlardan 743’ünün tedavileri ayakta yapılırken durumları ağır olan 219 kişinin ise hastanelerde tedavisi devam etmekte.
Maddi hasar da oldukça büyük gözüküyor.
Ateş düştüğü yeri yakıyor.
Yüreğimiz güzel İzmir'imiz için çarpıyor.
Acıları, acımızdır.
Yüce Yaradan milletimize; sabır, devletimize de yaraları, tez elden, sarabilme kolaylığı versin!

Kök Teñğri Türk'e Kut ve Utku Versin!
Başlık: Ynt: İzmir Depremi
Gönderen: turania_25 - 02 Kasım 2020, 10:27:44
Ülkemize ve milletimize, geçmiş olsun. Tez zamanda toparlanmayı Hakk, bir an önce nasip eylesin.
Başlık: Ynt: İzmir Depremi
Gönderen: Kurtkaya - 04 Kasım 2020, 11:16:47

Şu an itibariyle hayatını kaybedenlerin sayısı 79'a ulaştı. Ölü sayısının artacağı endişesi var. Zira, henüz ulaşılamayan, çok sayıda yıkıntılar var.


Maalesef, AFAD tarafından, hayatını kaybedenlerin sayısı 114 olarak açıklandı.
Acımız büyük. Allah milletimize sabırlar versin.
Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmetler dileriz.
İnşallah bu felaketten almamız gereken dersleri alır, buna göre kendimize çeki düzen vererek bir daha bu acılara muhatap olmayız.

Tanrı Yüce Türk'ünü Korusun!