Gönderen Konu: Cumhuriyet ve Demokrasi Düşmanlığı  (Okunma sayısı 11565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KÜR ŞAD 2023

• Türkçü-Turancı
Ynt: Cumhuriyet ve Demokrasi Düşmanlığı
« Yanıtla #10 : 28 Ocak 2013 »
1923-32 dönemi arası yönetime tamamen Türk'ün mührünün vurulduğu bir Atatürk diktası dönemidir. Bu dönemde her ihanet cezalandırılmış, okullara girebilmek için Türk olmak şartı getirilmiştir. Bu dönem Türk'ün alın akı dönemidir. 1932-38 arasında ise Atatürk siyaset üstü bir rol kazanıp yönetimde Halk Partisi etkinliği artmıştır. Yine aynı dönemde Moskoflar yavaş yavaş kadrolaşma eğilimi içine girmiştir. Bu dönemde Orkun dergisi, Türk Ocakları kapatılmış, tarih tezleri bilimsellikten uzaklaştırıldığı gibi bunu eleştiren ATSIZ ATA ve ZEKİ VELİDİ TOGAN dışlanmıştır. Dilde tasfiyecilik başlamış, bu tutmayınca Güneş Dil Teorisi uydurulmuştur. Atatürk'ün yanını dalkavuklar sarmış, İnönü haketmediği şekilde yükselmiş; İnönü kontejyanından Moskoflar devlet kademelerine girmiştir. Bu dönemde yapılan bazı uygulamaları, ki çoğunu saydım, doğru bulmuyorum.
Ben sizi tenkit ederken kötü niyet sahibi değildim, siz de öyle değilsiniz. Küçük görüş ayrılıklarına sahip olsak da, ihaneti iliklerimize kadar hissettiğimiz bu günlerde birbirimize ihtiyacımız var.
TTK
TÜRK'E KEFEN BİÇENİN ÖLÜMÜ KORKUNÇ OLUR!