TÜRKLÜK ve TÜRK DÜNYASI OTAĞI > TÜRK - TURAN DÜNYASI

DÜNYADA "ATATÜRK"

(1/2) > >>

YALNIZKURTKARAGÜLLE:

BÜSTLERİ / HEYKELLERİ


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve kurtarıcısı Başbuğ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Dünya’nın her yerinde tanındığını ve hemen hemen her ülkede onun adına yaptırılan bir büst ya da heykel olduğunu biliyor muydunuz?

KIBRISKIRGIZİSTANKAZAKİSTANJAPONYA
Statue of Mustafa Kemal ATATÜRK – Kuşimoto / JAPONYA


İlk anıt Japonlar tarafından 1891’de dikilirken, 1929 yılında yine Japonlar tarafından genişletilmiştir. Şehitlik Anıtı, 3 Haziran 1929 tarihinde Japon İmparatoru tarafından da ziyaret edilmiştir. 1937’de Türkiye tarafından restore edilen anıt önünde her yıl düzenli olarak anma törenleri yapılmaktadır.
Kuşimoto kasabası Mersin ve Yakakent ile kardeş şehirdir.Kuşimoto’da bir de müze bulunmaktadır. 1974 yılında inşa edilen “Türk Müzesi”nde Ertuğrul Fırkateyni’nin maketi, gemideki asker ve komutanların fotoğrafları ve heykelleri bulunmaktadır.


KÜBA
Havana / KÜBA

Başka hiçbir yabancı devlet adamın heykeli bulunmamaktadır!
ŞİLİ

Santiago /ŞİLİ
Şili`nin başkenti Santiago`da Apoguindo Caddesi Novigod Parkı`ndaki Atatürk Anıtı.YAZININ TÜRKÇESİ
“Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali…
Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır!”


MEKSİKA
ATATÜRK STATUE – Mexico City / MEKSİKAMeksika`nın başkenti Mexico City`de 1910 yılında yaptırılan ve “Osmanlı Saati” olarak bilinen tarihi saat kulesi, Türkiye`den binlerce kilometre uzaklıktaki ülkenin Osmanlı izlerini taşıyan tek yapısı olarak yükseliyor. Meksika`da ayrıca bir Atatürk anıtı da yer alıyor. Osmanlı saat kulesi, başkentin tarihi Zocalo meydanı yakınlarındaki Venustiano Carranza ve Bolivar sokaklarının kesiştiği köşede bulunuyor. Çinilerle bezenmiş saat kulesinin üzerindeki levhada, İspanyolca “Osmanlı Cemaatinden Meksika`ya-Eylül 1910¨ yazıyor.
Saat kulesinin, Meksika`nın bağımsızlığının 100. yıl dönümünü kutlamak üzere, Meksika`ya göç eden çoğu Lübnan ve Arap kökenli Osmanlı vatandaşı tarafından hediye edildiği belirtiliyor.
Saatinde hem Latince hem de Arapça sayıların kullanıldığı kulenin açılışının, 22 Eylül 1910 tarihinde, dönemin Meksika Cumhurbaşkanı Guillermo de Landa ile Osmanlı 100. Yıl Komitesi Başkanı, Osmanlı vatandaşı Antonio Letayf tarafından yapıldığı biliniyor.


1970`li yılların sonunda Lübnan asıllı Meksika vatandaşları, saat kulesinin atalarının mali katkısıyla yapıldığını ileri sürerek, levhadaki “Osmanlı” kelimesini “Lübnan” olarak değiştirtmiş, ancak Türk Büyükelçiliğinin çabaları sonucu 1986 yılında “Osmanlı” kelimesi levhaya yeniden yazdırılmıştır.


Meksika`da ki Atatürk Anıtı TİSK tarafından La Reforma caddesine yaptırılmış.


ROMANYA
Bükreş / ROMANYA

İSRAİL
ATATÜRK Statue – Be`er Sheva / ISRAEL

Sderot David Tuviyahu ile Ali Daivis caddelerinin kesiştiği yerde.


ŞİLİ
Santiago / ŞİLİ

HOLLANDA
ATATÜRK MONUMENT – Amsterdam / HOLLANDA


AMSTERDAM`ın kuzeyinde ATATÜRK ANITI.
1964 yılından bu yana bir çok GURBETÇİ Amsterdam`a yerleşmişti.
Ford fabrikasına ve NDSM`in tersanelerinde çalışmak için buraya getirilen işçiler eskiden Klaprozenweg olan şimdi ise Atatürk sokağı olarak anılan bölgenin kuzeyindeki ahşap barakalara yerleştirildiler ve buraya halk arasında Türk köyü dediler.
Anısına buraya 1978`de bir Atatürk anıtı diktiler. Anıtta Hollandaca ve Türkçe olarak “Yurtta Sulh, Dünyada Sulh” yazılı. Amsterdam`da şu anda yaklaşık 40.000 “Türk” Hollandalı yaşamaktadır.
YENİ ZELANDA
ATATÜRK ANITI – Wellington / YENİ ZELANDA

M. K. Atatürk Anıtı; Tarakina koyu, başkent Wellington`ta. Anıt Cook Boğazı`na bakıyor, burasını Gelibolu Yarımadası`na benzemesinden dolayı seçmişler.


AVUSTRALYA
Albany / BATI AVUSTRALYACanberra / AVUSTRALYA

Anzac Savaş Anıtı karşısında ki Atatürk Anıtı.


VENEZUELA
Mustafá Kemal Atatürk – Caracas / VENEZUELA
TTK.

YALNIZKURTKARAGÜLLE:

BULVAR-CADDE-MEYDANLARDA
BANGLADEŞKEMAL ATATÜRK AVENUE – Dhaka / BANGLADESH

PAKİSTAN
THE ATATÜRK AVENUE – İslamabad / PAKİSTAN

YALNIZKURTKARAGÜLLE:Dominik Cumhuriyeti 
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK STREET – Santo Domingo / DOMİNİCAN REPUBLİC

Cadde Mustafa Kemal Ataturk, Santo Domingo, Dominican Republic Dominik CumhuriyetiHİNDİSTAN
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK MARG CADDESİ – Yeni Delhi /HİNDİSTAN

KONSOLOSLUKLAR BÖLGESİ – YENİ DELHİ / HİNDİSTAN


İTALYA
Largo Mustafa Kemal Atatürk – Roma / İTALYA


PLACE ATATÜRK – Vise / BELÇİKA

Belçika`nın Almanya sınırı yakınında, Vise kentine bağlı Cheratte kasabasında bulunan Mustafa Kemal Atatürk`ün adını taşıyan meydan, bölgedeki Türkler`in gurur kaynağı. Maden ocaklarında çalışmak için Belçika`ya gelen Türk ailelerin yaşadığı bölgede, Türkiye ve Atatürk hayranı Vise Belediye Başkanı Marcel Neven`in girişimi ile 2003`te asılan 2002 yılında önce bir caddeye Atatürk adı verilmiş, bazı çevrelerden tepki gelmesi üzerine levha kaldırılmıştı. Bunun üzerine bir yıl sonra caddenin hemen yanındaki meydana Atatürk adı verilmişti.


Ancak daha sonra Atatürk Meydanı`nın “Place Attaturk” diye yanlış yazıldığı anlaşıldı. Bir süre sonra bu hatadan dönüldü ve yazı “Place Ataturk” şeklinde değiştirildi.
HOLLANDA
Rotterdam – Utrecht / HOLLANDA


Hollanda`da iki farklı şehirde.


ATATÜRKSTRAAT -3066 VS ROTTERDAM,


KEMAL ATATÜRKSTRAAT – 3573 PA UTRECHT
TTK.

YALNIZKURTKARAGÜLLE:

SÖZLERDE


“Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.” ( Franklin D. ROOSEVELT – A.B.D. Başkanı, 1928 )


”Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.” ( Franklin D. ROOSEVELT – A.B.D. Başkanı, 10 Kasım 1963 )


”Türkiye tarihi, bugün her zamandan çok Batı ve Avrupa tarihinden ayrılmaz bir haldedir. Ve Atatürk’ün bu yöndeki gayretleri sonuçsuz kalmamıştır. Memleketlerimiz arasındaki yüzyılları aşan dostluk, bu gelişmenin temel öğelerinden biridir.” ( Charles De GAULLE )


“Kemal Atatürk, Türk devrimlerinin dehasıydı.” ( Ordre )


”Eski Osmanlı İmparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti’nin kuruluşu, bu çağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal, yüce bir eser ortaya koymuştur. Atatürk’ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur.” ( Prof. Maurice BAUMANT )


”Çok büyük bir adamdı…bir siyasi dahiydi.” ( ATATÜRK hakkında, Excelsior Gazetesi )


”Dünyanın, çağdaş, en büyük kişilerinden biri.” ( ATATÜRK hakkında, Le Jour-Echo de Paris )


”O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.” ( Emanullah HAN, Afgan Kralı )


”Savaş Türkiye’yi kurtaran, Savaştan sonra da Türk Milletini yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın O’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahraman ve modern Türkiye’nin Ata’sına değer bir görünümden başka bir şey değildir.” ( Winston CHURCHILL İngiltere Başbakanı, 1938 )


”Atatürk öyle bir insandır ki, hayali değildir. İstediğini bilir, bildiğini yapar, yapamayacağı bir şeyi de istemez.” ( Avusturyalı Heykelci Krippel )


”Atatürk, bütün Asya kıtasının Ata’sıdır.” ( Çin Basını )


”Biz Çinliler, hepimiz bu yasa katılıyoruz. Zira büyük bir milletin, çok sevilen Büyük Ata’sının ölümü, yalnız Türkiye için değil, aynı zamanda bizim kıtamızda ve bütün dünyada büyük bir boşluk
bırakmaktadır.” ( Çin Basını )


”Eğer tarih bir kalbe sahip olsaydı, Mustafa Kemal’i mutlaka kıskanırdı.” ( Tchang Yang Yee Pan Gazetesi, Çin, 1958 )


”Türkiye’yi modernleştirme yolunda Kemal Atatürk’ün giriştiği genel çabayı büyük bir takdirle karşıladım. O’nun dinamizmi, yılmak ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yapıyordu. O, doğuda modern cağın yapıcılarından biridir. O’nun en büyük hayranları arasında bulunmakta devam ediyorum.” ( Jawaharlal Nehru, Hindistan Başbakanı )


”Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi belli bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihinde hüküm sürecek insanlardır.” ( Tahran Gazetesi )


”Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılapçı olmuştur.” ( Ben GURION İsrail Başbakanı, 1963 )


”O olmasaydı modern Türkiye olmazdı. O’nun sayesinde Türkler, O’nun olağanüstü eserini izleyebilecekler ve zaten dünyaca pek yüksek olan onurlarını daha fazla yükseltebileceklerdir.” ( İsveç Nya Dagligt Gazetesi )


”Türkiye’yi yaratan, tarihimizin bu en Büyük Adam’ını başımı en derin hürmetle eğerek selamlarım.” ( Profesör MORRF )


“Yüzyılımızda, “olmayacak hiçbir şey yoktur” şeklindeki tarihi gerçeği ispatlayan ilk adam olmuştur.” ( Esti Ujsag.Macar. )


“Büyük adamlar, kuşaklarının başındadır. Türk Milleti’nin başındaki büyük ve dahi Atatürk, politika ve savaş alanlarında yılmayan büyük ve yurtsever bir insandı.” ( KERAMA – Lübnan Başbakanı, 10 Kasim 1963 )


“Şaşırtıcı ve çekici bir kişi. Asker olarak büyük, fakat devlet adamı olarak daha büyük.” ( Japon Times )


“Kemal Atatürk, yalnız yeni Türkiye’nin sembolü değil, aynı zamanda çağımızın en ilgi çekici şahsiyetlerinden biridir. Çalışkan, güçlü ve hür Avrupa’nın diğer ülkeleri ile işbirliğine sağlam şekilde bağlı olan Türkiye, bugünde O’nun izinde yürümektedir.” ( Giovanni Leone, İtalya Başbakanı )


“O’nun yaratıcı ruhunun ve ateşli yurtseverliğinin harekete geçmemiş olduğu hiçbir alan yoktur.” ( Gazeta Polska, Polonya )


“Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O’nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.” ( ATATÜRK hakkında, İkbal – Şair )


“Kemal Atatürk, yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri değildir. Biz Pakistan’da, Onu geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askeri bir deha, doğuştan bir lider ve büyük bir yurtsever.” ( Eyüp HAN, Pakistan Cumhurbaşkanı )


“Şöhreti bütün cihana yayılmış olan tecrübeli başkanın yönetimi herkesin sevgi ve saygısını çeken büyük Türk Milleti’nin milli bağımsızlığını devamlı bir başarı ile kuvvetlendirmiş ve yeni milli yapısını yaratmıştır.” ( Sovyet Başbakanı KALININ )


“Atatürk, tarihte teşkilatçı bir dahi, bir milletin harikalar yaratan yöneticisi ve memleketinin kurtarıcısı olarak kalacaktır.” ( Independance Romaine Gazetesi, Romanya – 12 Kasım 1938 )


“Atatürk’ün başardığı işler mucize ve harika kabilindedir. Birkaç yıl içinde memleketinde yaptığı inkilaplar, birkaç yüzyılda gerçekleştirilmeyecek işlerdir.” ( El Tekaddum Gazetesi, Suriye )


“Tarih, silinmez harflerle bu devlet adamının ismini hak edecektir. Atatürk bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekası ve kudreti kendisini yendiği alın yazısının önüne getirmiş, böylece yeni Türkiye’nin yaratıcısı olmuştur.” ( Politika Gazetesi, Yugoslavya )


“Çok, pek çok devrimler görüldü. Fakat hiçbiri Atatürk’ün cesaret ettiği ve muvaffak olduğu şeyi yapamadı.” ( Messager Di Athens, Yunanistan )
TTK.

Türk Çerisi:
Çok güzel bilgiler umarım Türk gençleri bu yazılanları ve fotoğrafları görüp ne kadar büyük bir ATAMIZIN olduğunu görür.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git