Gönderen Konu: Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu: Kürtler Türkmen, Kürt Alevileri ise Ermeni  (Okunma sayısı 35890 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DENKTAŞ

• Türkçü-Turancı
  • **
Evet,Börüçine andanın yorumu bence en gerçeğe yakın olanı.Çünkü:
Kürtler, Hint-Avrupa ırkından bir grupturlar.Yani bir Hint alt grubudurlar.Tahminimce 2000 yıl önce falan bunlar hindistandan yola çıkıp kuzey ırak dağlarına gelip yerleşmişler ve komünal sürü düzeninde yaşamışlar.Biz malazgirtle anadoluya girince onlarda peşimizden anadoluya girmişler.Şu anda anadoluda bizim yanaşmamız olarak misafir olarak yaşıyorlar.Tek sorun bizim milletin aşırı merhametinden fazla fazla yararlanmışlar. 

Çevrimdışı ÇEPNİ_TÜRKÜ

• Türkçü-Turancı
Ben nedense bize öğretilen Anadolu'ya 1071 Malazgirt savaşının akabinde girdik bilgisinbe hiç sıcak bakamadım. Bu kadar yeni olduğunu kabul edesim gelmedi hiç. Ayrıca Atatürk Anadolu için '7000 yıllık Türk beşiği' der.
'Biz doğrudan doğruya Milliyetperveriz ve Türk Milliyetçisiyiz.'
'Hayattaki yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır!'

ATATÜRK

Çevrimdışı DENKTAŞ

• Türkçü-Turancı
  • **
O da ayrı bir konu,mö 1200 de yasayan Truvalılarda Türkovalılar diye geçer.Hatta Krallarından birinin ismi Turkos imiş.Sümerlerin Türk asıllı olduğunu 1900 lerin başında bir Alman Prof. yazdığı kitapta delillerle yazıyormuş.Bunu Atatürk de okumuş..İtalyanın kurucuları Etrüsklerinde Türk kökenli olduğu yavaş yavaş kesinleşiyor...Bunları insanlar şimdilik alaycı tebessümlerle okuyabilir ama bunlar bilimsel delillere dayalıdır...

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
İtalyanın kurucuları Etrüsklerinde Türk kökenli olduğu yavaş yavaş kesinleşiyor...Bunları insanlar şimdilik alaycı tebessümlerle okuyabilir ama bunlar bilimsel delillere dayalıdır...

Etrüsklerin Türk-Turan ırkıyla hiç bir alakaları yoktur.

Türk-Turan kültüründe homoseksüel ilişki, grup seks gibi sapıklıklar yoktur. Etrüsklere ait arkeolojik buluntulardan çıkan fresklerde bu tür sapıklıklara rastlanmaktadır. Fresklerdeki insan tiplerine bakıldığında kesinlikle Turani ırka benzemedikleri aşikardır.

Zaten aşağıdaki bağlantıya tıkladığınızda ögreceğiniz fresklerdeki yüzler de kesinlikle Türk tipi ile bağlantılı değil. Gayet akdenizli(Meditarraonoid), ortadoğulu(Semitik) bir görünüm arzediyor.

http://www.mysteriousetruscans.com/theopompus/index.html

Esenlikler

TTK
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı DENKTAŞ

• Türkçü-Turancı
  • **
Türkkan Andam,
Bu tür araştırma ve tartışmalardan ben haz duyarım.Heleki Türklüğe hizmet ederse ,maksat doğru ortaya çıksın.Aşağıdaki bilgileri ben hrmetics.org etrüksten kestim.
(İkinci birşey Türklerde Moğol ve arien ırklardanda ortak özellikler bulunmuştur.Yoksa renkli gözlülerin tamamını Türk saymamamız gerekecektir.Homo sapkınlığı osmanlının içinde de yaygındı.)

Bunun dışında Etrüskler’in ölü gömme adetleri (Örneğin ahşap odalar) , toplumsal hayatları (Örneğin kadına verdikleri önem) ve sanatları Anadolu’daki başka toplulukları hatırlatmaktadır.

Etrüsklerin Kuzey’den geldikleri , Hint-Avrupa’lı bir kavim oldukları yolunda teoriler de olmasına rağmen çok fazla yandaş bulamamışlardır.

Etrüskler hakkında bir ilginç tez de Etrüsklerin Türk oldukları yolundadır. Atatürk’ün tarih tezi doğrultusunda Etrüsklerin de Etiler ve Sümerler gibi Türk kökenli olduklarına inanılmıştır. Atatürk’ün nezaretinde yazılan “Türk Tarihinin Ana Hatları “ adlı kitapta bu konuya da değinilir :

“ Özet şudur : Etrüskler , Türsenler , Türkalar Ege adalarında , Anadolu’da önceden oturmuş kavimlerdir. Bunlara Akalar , Ekeler , Etiler denildiğini biliyoruz.”

Bu kavimlerin Türk kökenli oldukları ise daha önceden belirtilmiştir.

Adile Ayda da babası , Atatürk ‘ün yakın çevresinden Sadri Maksudî ’nin yolundan giderek Etrüskler’in Türk oldukları yolunda pek de yabana atılmayacak deliller sunar. ( Bkz . Kaynakça ) Buna göre Latin dilinde etimolojisi açıklanamayan bir çok sözcük de Türkçe’den gelmektedir.

Bu arada Tyrrhen sözcüğü Yunanca’da Turrhnoi şeklinde yazılır ve h’ nın eskiden “a” sesi verdiğini hesaba katarak Turan adı ile bir ilişki düşünebiliriz.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
Türkkan Andam,

Bu tür araştırma ve tartışmalardan ben haz duyarım.Heleki Türklüğe hizmet ederse ,maksat doğru ortaya çıksın.Aşağıdaki bilgileri ben hrmetics.org etrüksten kestim.
(İkinci birşey Türklerde Moğol ve arien ırklardanda ortak özellikler bulunmuştur.Yoksa renkli gözlülerin tamamını Türk saymamamız gerekecektir.Homo sapkınlığı osmanlının içinde de yaygındı.)

Bunun dışında Etrüskler’in ölü gömme adetleri (Örneğin ahşap odalar) , toplumsal hayatları (Örneğin kadına verdikleri önem) ve sanatları Anadolu’daki başka toplulukları hatırlatmaktadır.

Etrüsklerin Kuzey’den geldikleri , Hint-Avrupa’lı bir kavim oldukları yolunda teoriler de olmasına rağmen çok fazla yandaş bulamamışlardır.

Etrüskler hakkında bir ilginç tez de Etrüsklerin Türk oldukları yolundadır. Atatürk’ün tarih tezi doğrultusunda Etrüsklerin de Etiler ve Sümerler gibi Türk kökenli olduklarına inanılmıştır. Atatürk’ün nezaretinde yazılan “Türk Tarihinin Ana Hatları “ adlı kitapta bu konuya da değinilir :

“ Özet şudur : Etrüskler , Türsenler , Türkalar Ege adalarında , Anadolu’da önceden oturmuş kavimlerdir. Bunlara Akalar , Ekeler , Etiler denildiğini biliyoruz.”

Bu kavimlerin Türk kökenli oldukları ise daha önceden belirtilmiştir.

Adile Ayda da babası , Atatürk ‘ün yakın çevresinden Sadri Maksudî ’nin yolundan giderek Etrüskler’in Türk oldukları yolunda pek de yabana atılmayacak deliller sunar. ( Bkz . Kaynakça ) Buna göre Latin dilinde etimolojisi açıklanamayan bir çok sözcük de Türkçe’den gelmektedir.

Bu arada Tyrrhen sözcüğü Yunanca’da Turrhnoi şeklinde yazılır ve h’ nın eskiden “a” sesi verdiğini hesaba katarak Turan adı ile bir ilişki düşünebiliriz.

Anda,

Bahsettiğiniz site Tarihi konulardan ziyade ezoterizm, mitoloji gibi konularda yoğunlaşmıştır. Oradaki makalede de zaten Etrüskler Türk'tür demiyor. Bu yönde iddialar vardır diye belirtiliyor.

Etilerin(Hititler) Türklükle hiç bir alakaları olmadığı yapılan arkeolojik buluntular sonucu ortaya çıkmıştır. Ne dilleri, ne kültürleri, ne de toplum yapıları Türk-Turanlı değildir.

Sümerlerin Turani olduğuna dair hem yabancı hem de yerli tarihçilerimizin ciddi eserleri mevcuttur.

Başbuğ Atatürk'ün emriyle yazılan Türk Tarihinin Ana Hatları da çıkışından birkaç ay sonra bizzat Başbuğ'un emri ile Milli Eğitim müfredatından kaldırılmıştır.   

Etrüsklere gelirsek verdiğim bağlantı doğrudan Etrüsklerin yaşadığı bölgeden çıkmıştır. Çıkan freskler ve verilen kaynaklardaki açıklamalarda aşikardır.

Bugün bu sapkın adetleri ve kültürleri olan bir toplumun olan Etrüsklerin Türklüğünü savunan kişilerin başında eserlerinde kürtlerinde Türk olduğunu iddia eden Kazım Mirşan'dır.  Onun iddia ve tezlerininde akademik olarak hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur.

Ünlü Türkçülerden Sadri Maksudi Arsal'ın kızı olan Adile Ayda Hanım'ın Etrüsklerle ilgili yazdığı kitaptan haberim var. Diğer iddialara nispet ile daha oturaklı olmasına rağmen; Etrüsklerin, Türk ve Turanlı olduğuna dair kesin deliller ne yazıkki bu eserde de mevcut değildir. Zaten Adile Ayda Hanım'da Dış İşleri Bakanlığında çalışan ilk hanım diplomatımızdır. Kendisi Tarihçi değildir.

Esenlikler,

TTK
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı militan bozkurt

• Yeni Üye
  • *
Değerli kandaşlarım halaçoğlunun azda olsa haklılık payı var sadece kürtleşen türkmen aşiretler ve ermeni dönmeleri konusunda saygılar TTK

Çevrimdışı DENKTAŞ

• Türkçü-Turancı
  • **
Çok teşekkürler Türkkan Andam,
Şu anda etrüskler için yüzde elli elli gözüküyor.Sizi ikna edecek deliller fazlasıyla yok.Ama dilbilimden gidersek ben inancımı koruyorum...
Arkeolojide ise çok gerilerdeyiz.Avrupa üniversiteleri ödenek çıkarsa gelip kazıyorlar.Yoksa bizim Türkiye olarak kuruş yok kazılara...
Rusya daki kazılarda ise Türklüğe destek olan kazıların üstü geri örtülüyormuş diye biliniyor.
Küertlerin Türk olması kadar saçma bir şey olamaz.Bunu anlamak için bilim adamı olmaya dahi gerek yok.

Çevrimdışı balabanoğlu

• Türkçü-Turancı
  • **
Değerli Kandaşlarım, birkaçgünden beri bu konu ile ilgili yorumlarınızı takip ediyorum. Prof. Halaçoğlu nun düşüncelerinde az da olsa haklılık payı var. Ermenilerin zor karşısında kendilerini kürt ve alevi olarak kamufle etmesi gayet doğal. Burada bizim lanetlememiz gereken Halaçoğlu değil ermenilerin omurgasız solucanlığıdır. Ezeli Türk düşmanı bir milletten kendisini kürt olarak tanıtması beklenebilir fakat bizim kabullenmek istemediğimiz alçaklık, aleviliğide kullanmalarıdır. Benzer bir durum kendisini kürt olarak tanımlayan alevi Türkmenler için de söz konusudur ki, beni en çok bu durum üzer. Alevi Türkmenler konusunda başarılı çalışmaları bulunan Sn. Rıza Zelyut un yazısı sanırım açıklayıcı olacaktır. Güneş gazetesi Rıza Zelyut 08.08.2007
KILICINIZ KESKİN OLSUN...

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Etrüskler Türk değildir! Bu konu sonlandırılmalıdır.

(Bende Etrüsk diliyle ilgili Larissa Bonfante'nin "Reading the past - Etruscan" adlı eseri var... Eserin sonunda da Etrüsk Dili Sözlüğü var. Türkçeye benzeyen bir dil değil!)

Ayrıca internet üzerinden çok sayıda Etrüskçe-İngilizce sözlüğe ulaşılabiliyor. Türkçe ile ilgisi yok!

Sumerler ise Turani bir kavimdir. Türkçeye benzerlik gösterir. Bu konuda Osman Nedim Tuna'nın eseri vardır.

Hititler Türk değildir! Ancak Atatürk, Hitit(Eti) Uygarlığı'na sahip çıkmamızı istemiştir.

Anadolu Uygarlıklarına biz değil de Hollandalılar, İngilizler mi sahip çıksın?

(Bu konuda Batılılar, "Anadolu Türk değildir. Hitit-Luvi-Rum melezidir." demektedirler... Böyle dediklerini bilelim. Ama Hititlerden, Luvilerden çekinilecek birşey yok!)

Eskiçağdaki Trak (Thrak) kavmi de Türk değildir! Her T-R-K'yi yan yana gördüğümüzde Türk sanmamalıyız! Trakya'ya isimlerini verdikleri için, Hititlere sahip çıktığımız gibi onlara da sahip çıkmalıyız... O kadar!

Konuya gelince, toplumumuzda "Ermeni Dönmeleri" vardır.
Türkiye'ye ihanet edenler cezalandırılmalıdır!