Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 256900 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BahadırKAYA

• Yeni Üye
  • *
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #160 : 01 Şubat 2016 »
Ben baba tarafından Aydın Çine bahçearası köyü
Anne taraından Muğla Bodrum çamarası köyü ve Aydın Koçarlı kızılkaya köyündenim soyum nereye dayanıyor merak ettim.
İyi günler.

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
« Yanıtla #161 : 02 Şubat 2016 »
Ben baba tarafından Aydın Çine bahçearası köyü
Anne taraından Muğla Bodrum çamarası köyü ve Aydın Koçarlı kızılkaya köyündenim soyum nereye dayanıyor merak ettim.
İyi günler.

Sayın BahadırKAYA Varsak Türklerinden Olmalısınız.
Varsaklar'ın Aydın'a gelişleri konusunda farklı görüşler söz konusudur. Bazı araştırmacılar Varsaklar'ın 18.yüzyılın başlarında, bazıları ise 19.yüzyılda Aydın'a geldikleri görüşündedirler.
"Aydın İli Tarihi" adlı esere göre, Farsak  (Varsak) Yörükleri Kozanoğulları oymağından olup, 1717 tarihinde Aydın vilayetine gelmişlerdir. Bu aşiret mensuptan Çine ve Mazun dağlarına, Savranderesi ve Cincin köylerine iskan edildiler. Mazun dağlarına iskan edilenler, kışın eteklere inerler, yazın ise dağın yukarlarına çıkarlardı. Diğer bir rivayete göre, bu Varsak aşiretleri XIX. yüzyılın ikinci yarısında, Aydın'ın merkez nahiyesi köylerinden Tepe mahallesi ile, yine Aydın'ın Koçarlu kazası köylerinde yerleşmişlerdir. 18. yüzyılın ilk yıllarında Çine, Mazun dağları ve Savranderesi gibi yerlere iskan edildikten sonra 19. yüzyılın ortalarına doğru nispeten ova ve çok yüksek olmayan, özellikle Koçarlu ve köylerine yerleşmişlerdir.
İlçenin 43 köyü, iki kasabası ve bir bucağı vardır. Bu köylerin bazıları tamamen, bazıları ise kısmen Varsak'tır. Varsak bulunmayan köyler de mevcuttur. Biz burada kısmen veya tamamen Varsak olan köyleri vermeye çalışacağız.
Çakırbeyli, Boydere, Boğaziçi, Çakmar, Gözkayası, Hacıhamzalar, Orhaniye, Bedirler ve BAHÇEARASI (Bu kaynağa göre Koçarlı ilçesine bağlı görünüyor sonradan Çine’ye bağlanmış olabilir.) köylerinin tamamına yakını Varsak'tır. Diğer taraftan Cincin, Bağcılar, Birci, Gaffarlar, Karadut, Mersin Beleni, Tekeli, Yağhanlı ve Karacaören köyleri de kısmen Varsak'tır.
Koçarlu'ya bağlı olmayıp Aydın merkeze bağlı olan Savranderesi bir Varsak köyüdür.
Kaynağa Göre:
‘Koçarlu'nun Çakmar köyünden iki yaşlı şahıs bu konuda şunu söyledi: ‘
"Oğlum, bu köylerdeki Farsak Yörükleri buraya Konya tarafından gelmişler. Sebebi de oraların kuraklığıdır."
Bunlardan da anlaşılıyor ki Antalya'daki Varsaklar'ın Karaman'dan geldikleri gibi, Aydın'daki Varsaklar da büyük bir ihtimalle Konya-Karaman bölgesinden gelmişlerdir. Yalnız Antalya'ya XV. asrın sonlarında ve XVI.asrın başlarında göç ettilerse de, Aydın'a yaklaşık iki asır sonra XVIII. asrın başlarında gitmişlerdir.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Çevrimdışı BahadırKAYA

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #162 : 02 Şubat 2016 »
sağolun teşekkürler iyi çalışmalar :)

Çevrimdışı BahadırKAYA

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #163 : 02 Şubat 2016 »
başka ırk ya da boydan olabilme ihtimali varmıdır

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #164 : 03 Şubat 2016 »
başka ırk ya da boydan olabilme ihtimali varmıdır

Doğrusunu istersen başka bilgi bulamadım. Köy nezdinde bilgi bulmak zor.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...

Çevrimdışı BahadırKAYA

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #165 : 04 Şubat 2016 »
Kolay gelsin

Çevrimdışı turania_25

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #166 : 05 Şubat 2016 »
Osman Ağabey; geniş çaplı ve detaylı bilgilendirmenden dolayı çok teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim. Esen kalın...
Bayrak benliğimdir bayrak kimliğim,
Bayrak; öz yurduma öz hakimliğim.

Bahtiyar VAHAPZADE

Çevrimdışı tdilek007

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #167 : 07 Şubat 2016 »
Selamun aleyküm Bende hangi boydan olduğumu merak ediyorum. Antalya'nın Gündoğmuş ilçesi, Senir köyündenim,  yanıtlarsanız çok sevinirim.

Saygılar..

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #168 : 08 Şubat 2016 »
Selamun aleyküm Bende hangi boydan olduğumu merak ediyorum. Antalya'nın Gündoğmuş ilçesi, Senir köyündenim,  yanıtlarsanız çok sevinirim.

Saygılar..

Bazı kaynaklarda Avşar boyundan olduğunuz belirtiliyor. Wikipediada sanırım Senir belediye başkanı tarafından aktarılan geniş bir bilgi var. Ben başka kaynaklardan edindiğim ksa bir bilgi aktarayım. Alanya çevresi Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Türkleşmiş bir bölge. Senir daha sonra Alaiya beyliği içinde yer almıştır. Osmanlı Devleti zamanında Alaiya sancak olur 1500 yılına göre bu sancağa bağlı Gündoğmuş kazasının Kise nahiyesi içinde yer alır. XVII yüzyılda Senir ma Düşenbe adıyla kurulan kaza içinde yer alır ve nahiye olur. Ama yerleşke hala köydür. O dönemlerde bazı kazalar ve nahiyeler herhangi bir yerleşkeye değil belirli bir alana deniliyordu. XIX yüzyılda durum hala aynıdır.

Senir dağ yamacı anlamındadır ve Türkiye'de bazı yerleşim yerlerine ad olmuştur. Ayrıca bu adla oymaklar da vardır.  Bir başka kaynakta Senirafşarı Niğde sancağında Türkmen taifesi olarak gösterilirken Senir, Senirler, Senirli,Senirlioğlu gibi adlarla adlandırılan oymak Halep, Maraş, Kiğı ve Alaiye sancakları, Yeni İl kazası Sivas, Düşenbe ve Senir kazaları Alaiye Sancağı ve Türkmen Ekradı taifesinden şeklinde verilmiştir.

1475' te henüz Senir'de yerleşim alanı yoktur Daha sonra Kise tarafından göç edenler tarafından kurulmuştur.
1500 yılına göre çift 1 / nim 29 /bennâk 19 / mücerred 19 / kara 1 / muhassıl 1 / imam 1
1530:hâne 70 / mücerred 6 / kara 3
1555: nefer 160 XVI. yüzyılda Senir’in nüfusunun 350-400 arası oluğunu söylenebilir.
1831-1844: yıllarına göre ise 162 hâne'dir

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...

Çevrimdışı emirhanertrk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #169 : 10 Şubat 2016 »
Ben Ankara'nın Etimesgut ilçesinin Elvan köyündenim hangi boydan olduğumu merak ediyorum yanıtlarsanız sevinirim