Gönderen Konu: KIZILBAŞLILIK  (Okunma sayısı 23125 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alpturan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
Ynt: KIZILBAŞLILIK
« Yanıtla #20 : 06 Aralık 2006 »
Osmanlı'nın kuruluşunda Alevi Türkmenler yer almıştır.Kaynaklarla sabittir.Hatta Orhan gazi;Hacı Bektaşı Veli'nin elini öpmüş ve Yeniçeri ocağı ismini ondan almıştır.Bu da kaynaklarla sabittir.Ne zaman ki Osmanlı'nın kanı Türklükten uzaklaşmış o zaman Alevi toplumla aralarındaki ipler kopmuştur.Buda kaynaklarla sabititir.
Şunu belirtmek isterim ki;biz güçlendikçe bu otağa yapılan saldırılarda artacaktır ve bizi yıldırmak isteyeceklerdir.Türkler arasında bölücülük yapacaklardır.Bunu da sadece din ile yapmaya çalışacaklardır.

Çevrimdışı Deli

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #21 : 06 Aralık 2006 »
    Açıkçası Aleviler hakkında güzel şeyler duymadım ama duyduğum şeyleri gözümlede görmedim.Aleviler hakkındaki öz fikrim "hepsi bir olmuyor".Acayip ,değişik inanışları olanda var beş vakit namazını kılap,cem evine gidenide var.

Alevilerin pek çoğu Sosyalist zanneder kızardım ama burda Türkçü-Alevi Irkdaşlarımı görünce tabi bu kızgınlığım biraz dindi.Hele şehit Alp Er Tunga Uytun'un da Alevi olduğunu öğrendim ki ,Alp Er Tunga yaşamını ve ölümünü kıskandığım bir şehittir.Dedim ya "Alevilerin hepsi bir olmuyor".Zaten Alevilere duyduğum kızgınlık onların genelinin Sosyalist olamsından kaynaklanıyordu.

Kızılbaşlık konusunda ise Prof. Dr. Ethem Ruhi Fiğalı Türkiye'de Alevilik ve Bektaşilika adlı kitabında Kızılbaşlar hakkında şunları yazmış.

"Anadolu  Alevilerine verilen bir  başka isim de Kızılbaşlıktır.Onaltıncı yy.dan itibaren Osmanlı kaynaklarında ve bugün bile halk arasında fevkalade menfi  anlamda kullanılan bu kelime ,aslında bizim tarihimizde  kırmızı börk  vaya başlık giyen sünni-alevi  bütün Türkmenlere söylenmiştir".

Yani bu yazıya göre; zamanında Kızılbaş sadece Alevilere değil  bütün Türkmenlere verilen ortak admış.Demek ki sonradan siyasi sebepler yüzünde ayrı Alevilere verilmiş.Buda Türkmenlerin deliliği yüzünden olacak.Çünkü Türkmenler Selçükludan bu yana Batı Türk devletinin başını ağrıtmışlardır.Keza verilen tarihe bakılırsa Celali isyanlarının başladığı dönemlerdir.

"Nitekim Türkmen boyları arasında Karakalpak,KızılbörkKızılbaş,Karabörk,Yeşilbaş,Akbaş ve birçok benzeri isimlere rastlanmaktadır.

Esasen insan,oymak,boy ve uruk isimlerinde kullanılan börk,Türklerin eski bir baş giyimidir.Bildiğimiz kadarıyla Hun Türkleri,Çiğiller,göçebe Kazaklar ve Oğuzlar beyaz keçe börk giymişlerdir.13. yy.da  Konya'yı feth eden Türkmenlerin "siyah libas lı,kızıl börklü,ayaları çarıklı"olarak nitelendirilir..Keza Osman Gazi'nin giydiği fes büyüklüğünde kırmızı kadife ve çuhadan yapılmış ve üzerine Tatar usulünde  destar sarılan börküne ,Börk-i Horasani denirdi.Kaldı ki kırmızı renk Türklerin pek düşkün olduğu bir renktir..........Allahaddin Beğ,Orhan Gazi ye "Han'ım !Senin askerine bir alamet koyalım ki,başka askerde olmasın.Etraftaki beğlerin börkleri kızıldır,senin ki ak olsun.........Türklerin Batıya yürüyüşleri sırasında içinden geçtikleri coğrafya bve kültürlerden bir takım izler bırakmasına rağmen,özü itibariyl Orta Asya gelenek ve görneklere İslami bir mahiyet ve manaya büründürülmeye  çalışılmış tazahürden başka birşey değildir..İslam öncesi inanışımız tabiri caizse İslamlaştırılmıştır". denilmekte.

Birinin hakkında hüküm verirken önce ırkına sonra fikrine bakarım,davranışı,hali hareketi,huyu sonra gelir.Türk Milliyetçisi olmayan öz kardeşim dahi olsa bana uzak,Tanrıya yakın olsun.

Saygılarımla

NE AMERİKA , NE RUSYA , NE ÇİN ,
HERŞEY MİLLİYETÇİ TÜRKİYE İÇİN ...

Çevrimdışı TeknikTürk

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #22 : 07 Aralık 2006 »

Alıntı
ÇOK DOĞRU SEN SUNNİSİN SEN ALEVİSİN DİYE BİR AYRIM TÜRK ARASINDA OLMAMALIDIR VE DE KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR

aleviler turk degildir!!!

irandan gelmeldir, askiden atesperes olan bu insanlar , Hz muhammed zamaninda ikicilik cikartmak icin boyle bir din uydurmuslardir!!!

Saçmalama arkadaşım,git önce tarihini oku.Osmanlıyıda , Selçukluyuda alevi Türkler kurmuştur.Selçuklu Halifeye yakın olup devletini genişletme,Osmanlıda halifelikle namlanma hevesine kapılmadan öncesi Türklerin ezici çoğunluğu alevidir.1. olaydan sonra aleviler sunnileşmeye başlamış,2. olaydan sonra sunnileşme hızlanmış, celali isyanlarında neredeyse 100.000 alevi Türkmen soydaşımızın katledilmesi ilede sunnilik ezici hale gelmiştir.Alevilik TÜM DÜNYADA TÜRKLERE ÖZGÜDÜR.TÜRKÜN İSLAM YORUMUDUR.

Alevileri en çok neden seviyorum biliyormusun,senin gibi iftiracı,cahil insanlara rağmen neredeyse 1000 yıldır  Türklüklerini ve kültürlerini koruyorlar.Sunnilerden senin gibi düşünen kesim günü gelecek Türk kültürünü unutturup arap kültürünü din diyerek ...vs diyerek yok edecek,dilimizi neredeyse arapçaya çevirecek.İşte o gün Türklüğü yeniden öğrenmek için  ALEVİLERE bakmamız gerekecek.Üşenmeyin ,özellikle iç anadolunun alevi köylerini gezin,safi Türk kültürü göreceksiniz.Ve bu kültürün bilinçli bir şekilde çok güzel korunduğunu göreceksiniz.Tavsiye ederim sende git.Biraz insanlık görürsün.

Ayrıyeten alevilik sadece anadoluda yoktur.Hatta aleviliğin en zayıf olduğu yer anadoludur.Özbekistana,Türkmenistana,Kazakistana,Azerbaycana gidin çoğunluğun alevi inancında olduğunu görürsünüz.Şimdi sevgili kardeşim,Türkmenler aslında Türk değil-iranlı;Özbekler aslında Türk değil-iranlı,Azeriler aslında Türk değil-iranlı ...vs bi sen Türksün.Aferin.Türklükte babanın malı.

Alevi değilim ama Alevi soydaşlardan bu densizler için özür diliyorum.

Çevrimdışı TeknikTürk

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #23 : 07 Aralık 2006 »
Not : İranlıların Şii lik yorumu ile Türkün Alevilik yorumu arasında okyanuslar kadar fark vardır.Tek ortak noktası 12 imamdır.

Çevrimdışı nil

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #24 : 07 Aralık 2006 »

Alıntı
ÇOK DOĞRU SEN SUNNİSİN SEN ALEVİSİN DİYE BİR AYRIM TÜRK ARASINDA OLMAMALIDIR VE DE KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR

irandan gelmeldir, askiden atesperes olan bu insanlar , Hz muhammed zamaninda ikicilik cikartmak icin boyle bir din uydurmuslardir!!!

Aldığı isim esasTÜRK ama Türk olmaktan  uzak bir arkadaş, yazdıkları beni dehşete düşürdü.

Çevrimdışı ulubeyli

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 25 Aralık 2006 »
Daha önceleri bu konuda yaptığım uzun araştırmalar sonunda tesbitlerimi paylaşayım;

-Aleviler İslamiyeti Türk Kültürüyle yorumlamışlar,
-Türk örflerine göre ibadet etmişler
-Hz. Ali şehit edildiğinde o kadar çok üzülmüşler ki, o yüzden Ali'yi svenler manasında kendilerine Alevi denilmiş,
-Osmanlı Sünniliğin önderi, dünyada yayan olduğundan, kendilerini Alevi kabul edenleri sünnileştirmek için bir takım zorlamalar yapmış, hatta zulm etmiş,
-Çok sevdiğim bir Türk; Dadaloğlu'nun unutulmaz lafını şimdi bile hep söylerim; "ferman padişahınsa, dağlar bizimdir" (başımızdaki molla iktidarın uşaklarına atfen...)
-Elbette bu durumu çıkarları için kullanan, kendini alevi gösteren, ayrılıktan medet uman suistimalciler de herzaman çok olmuştur ama özetle;
-Aleviler ÖZ TÜRK dür.
-Kendini Öp Öz Türk Kabul Eden Bütün Alevi Kardeşlere Selam Olsun..
veteriner hekim

Çevrimdışı börtçeni

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #26 : 25 Aralık 2006 »
ırkdaşlar kendimize gelelim  önce Türküz GÖK TANRI TÜRKÜ KORUSUN

Çevrimdışı brakisefal

• Türkçü-Turancı
    • http://www.vatankirim.net/
« Yanıtla #27 : 25 Aralık 2006 »
elimde bir kaynak var.zerre yorum yapmadan aktarıyorum

SORUNLARIYLA GÜNEY DOĞU ANADOLU GERÇEĞİ-MEHMETÇİK VAKFI YAYINLARI-SELAHATTİN ÇETİNER(emekli korgeneral eski içişleri bakanı)

(...)
2.Kızılbaşlar:Bir kısım Türkmenlerdir.Şaman inancına bağlı oldukları dönemde, Şaman dini liderleri başlarına kırmızı külah giyerler ve dini ayinleri bu kıyafetle yönetirlerdi.Türkmenler müslüman olduktan sonra bazı Türkmen boylarında dedeler bu kırmızı külahı giyme adedini sürdürdüler.Kızılbaş ismi bu nedenle yani hocanın başlığının,külahının kızıl renkte olması sebebiyle verildi,takıldı,kaldı...

Kızılbaşlarda mum söndürme(...) adeti yoktur.Bu onlara atılmış bir iftiradır.Kars ve Ağrı ili bölgesinde ben bu toplulukları gördüm, kısmen tanıdım.(...) tam kapanma,örtünme, kadını toplumun dışında tutma,adeta hor görme adetlerini uygulaMAdıkları izlenimini edindim.onların hala Orta Asya'da yaşamış olan eski Türk boylarının dini olan Şamanlığın bazı kurallarını yaşattıkları ve iyi vatandaş oldukları kanaatine vardım.

Aleviler Türkmen ananesine,Şaman töresine de bağlı kalmışlardır.İslam dininin haram ettiği kaidelerin bir kısmını uygulaMAmış; şarabı,sazı,raksı dışlamamış, kadınları sosyal hayatın dışına itip kara çarşaflara büründürmemişlerdir.(...)

Çevrimdışı brakisefal

• Türkçü-Turancı
    • http://www.vatankirim.net/
« Yanıtla #28 : 25 Aralık 2006 »

Alıntı

aleviler Türk değildir diyen, üstüne üstlük bunu eşsiz ünlem işaretleri ve değerli islami bilgileri ile kanıtlayan arkadaşa cehaletini bir an önce gidermesini, gideremiyorsa bir an önce ülkü ocaklarını mekan belleyip orada kendi fikirdaşlarıyla oturup çay partileri vermesini öneririm.

Çevrimdışı BİROL TAŞTAN

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 25 Aralık 2006 »
SELAM arkadaşlar Türkiyemizde Cumhuriyetin Demokrasinin vede Laikliğin  koruyucuları Ordu Aleviler vede Ülküdaşlardır unutmayın.