Gönderen Konu: Azerbaycan alfabesini yeniden değiştirmelidir!  (Okunma sayısı 27089 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Ynt: Azerbaycan alfabesini yeniden değiştirmelidir!
« Yanıtla #40 : 31 Ekim 2011 »
Alıntı
sabah doġġuza on deġiġe işlemiş restoranın ġabağında görüşe gel
diyordunuz sürekli...

Benim sorumu yanıtlamadınız! Zor mu geldi?
Türkiye'ye ihanet edenler cezalandırılmalıdır!

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #41 : 31 Ekim 2011 »
Azeri-Wikipedia'sından Enver Paşa maddesi:

Ənvər Paşa (İsmayıl Ənvər, اسماعيل انور, d. 22 Noyabr 1881, İstanbul - ö. 4 Avqust 1922, Tacikistan), Osmanlı İmperatorluğunun son illərində Türk hərb və siyasət adamı. İttihat və Tərəqqi Cəmiyyətinin qurucu və öndərləri arasında olmuş, 1913də "Babıali Basqını" adı verilən əsgəri zərbəylə cəmiyyətin iqtidara gəlməsini təmin etmiş, 1914də Almaniya ilə əsgəri ittifaqa təşəbbüskar olaraq Osmanlı Dövlətinin I. Dünya Döyüşünə girməsinə liderlik etmiş, döyüş illərində "Hərbiyə Nazırı və Başkumandan Vəkili" sifətiylə əsgəri siyasəti idarə etmişdir.

I. Dünya Döyüşünün məğlubiyyətlə nəticələnməsi üzərinə, Almaniya və Rusiyada Türk xalqlarının bir yerə gətirilməsi məqsədi ilə bir çox mübarizədə olmuş, Sovet hökumətinin dəstəyini itirdikdən sonra Orta Asiya Türklərini, Rus işğalına qarşı qiyam qaldırdırmaq məqsədiylə getdiyi Türkistanda Bolşevik Ruslara qarşı bir qarşıdurma əsnasında ölmüşdür.

1914də Padşah Abdülmecitin nəvəsi (Şahzadə Süleymanın qızı) Naciyə Sultanla evlənərək Osmanlı xanədanına kürəkən olmuşdur. Bu evlilikdən Türkan Mayatepek (ö. 1989) və Mahpeyker Ürgüp adlı qızları və Əli Ənvər Akoğlu (1921-1971) adlı bir oğulu vardır. Ənvər Paşa, Baş qərargah köhnə başçılarından Kazım Orbayın da kayınbiraderiydi.

Anlaşılıyor mu? Anlaşılmıyor mu? :wink:

Dediğim gibi: "Azeri dilini, Türkçeden farklı bir dilmiş gibi gösterme çabaları kasıtlıdır ve doğru değildir!"

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #42 : 31 Ekim 2011 »
Bu haliyle bile kolayca anlaşılabilmektedir...

Türk alfabesi ile sadece: Əə, Xx, Qq sesleri farklıdır... Bunları da Ee, Hh, Kk 'nın altına nokta işareti koyarak değiştirebiliriz... (Q'nun okunuşu K'dan çok, G sesine yakın ama K harfinin altına nokta koymak daha mantıklı. /Ben noktasız olarak yazıyorum burada...)

Enver Paşa (İsmayıl Enver, اسماعيل انور, d. 22 Noyabr 1881, İstanbul - ö. 4 Avkust 1922, Tacikistan), Osmanlı İmperatorluğunun son illerinde Türk herb ve siyaset adamı. İttihat ve Terekki Cemiyyetinin kurucu ve önderleri arasında olmuş, 1913de "Babıali Baskını" adı verilen esgeri zerbeyle cemiyyetin iktidara gelmesini temin etmiş, 1914de Almaniya ile esgeri ittifaka teşebbüskar olarak Osmanlı Dövletinin I. Dünya Döyüşüne girmesine liderlik etmiş, döyüş illerinde "Herbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili" sifetiyle esgeri siyaseti idare etmişdir.

I. Dünya Döyüşünün meğlubiyyetle neticelenmesi üzerine, Almaniya və Rusiyada Türk halklarının bir yere getirilmesi meksedi ile bir çoh mübarizede olmuş, Sovet hökumetinin desteyini itirdikden sonra Orta Asiya Türklerini, Rus işğalına karşı kiyam kaldırdırmak meksediyle getdiyi Türkistanda Bolşevik Ruslara karşı bir karşıdurma esnasında ölmüşdür.

1914de Padşah Abdülmecitin nevesi (Şahzade Süleymanın kızı) Naciye Sultanla evlenerek Osmanlı hanedanına küreken olmuşdur. Bu evlilikden Türkan Mayatepek (ö. 1989) ve Mahpeyker Ürgüp adlı kızları ve Eli Enver Akoğlu (1921-1971) adlı bir oğulu vardır. Enver Paşa, Baş kerargah köhne başçılarından Kazım Orbayın da kayınbiraderiydi.

Metin bu hale dönüştürülebilir... Azeri lehçesindeki bütün kitaplar, gazeteler ve televizyondaki yazılar da benzer bir biçimde dönüştürülmelidir!

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #43 : 31 Ekim 2011 »
Bu haliyle bile kolayca anlaşılabilmektedir...

Türk alfabesi ile sadece: Əə, Xx, Qq sesleri farklıdır... Bunları da Ee, Hh, Kk 'nın altına nokta işareti koyarak değiştirebiliriz... (Q'nun okunuşu K'dan çok, G sesine yakın ama K harfinin altına nokta koymak daha mantıklı. /Ben noktasız olarak yazıyorum burada...)

Enver Paşa (İsmayıl Enver, اسماعيل انور, d. 22 Noyabr 1881, İstanbul - ö. 4 Avkust 1922, Tacikistan), Osmanlı İmperatorluğunun son illerinde Türk herb ve siyaset adamı. İttihat ve Terekki Cemiyyetinin kurucu ve önderleri arasında olmuş, 1913de "Babıali Baskını" adı verilen esgeri zerbeyle cemiyyetin iktidara gelmesini temin etmiş, 1914de Almaniya ile esgeri ittifaka teşebbüskar olarak Osmanlı Dövletinin I. Dünya Döyüşüne girmesine liderlik etmiş, döyüş illerinde "Herbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili" sifetiyle esgeri siyaseti idare etmişdir.

I. Dünya Döyüşünün meğlubiyyetle neticelenmesi üzerine, Almaniya və Rusiyada Türk halklarının bir yere getirilmesi meksedi ile bir çoh mübarizede olmuş, Sovet hökumetinin desteyini itirdikden sonra Orta Asiya Türklerini, Rus işğalına karşı kiyam kaldırdırmak meksediyle getdiyi Türkistanda Bolşevik Ruslara karşı bir karşıdurma esnasında ölmüşdür.

1914de Padşah Abdülmecitin nevesi (Şahzade Süleymanın kızı) Naciye Sultanla evlenerek Osmanlı hanedanına küreken olmuşdur. Bu evlilikden Türkan Mayatepek (ö. 1989) ve Mahpeyker Ürgüp adlı kızları ve Eli Enver Akoğlu (1921-1971) adlı bir oğulu vardır. Enver Paşa, Baş kerargah köhne başçılarından Kazım Orbayın da kayınbiraderiydi.

Metin bu hale dönüştürülebilir... Azeri lehçesindeki bütün kitaplar, gazeteler ve televizyondaki yazılar da benzer bir biçimde dönüştürülmelidir!

Azerbaycan Türkçesindeki q harfi kalın g sesini temsil etmektedir. Daha bunu bile bilmiyorsunuz.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #44 : 31 Ekim 2011 »
Sürekli "Onu  bilmiyorsunuz, bunu bilmiyorsunuz..." demeyin komik oluyor!

Alıntı
Q'nun okunuşu K'dan çok, G sesine yakın ama K harfinin altına nokta koymak daha mantıklı.

diye yazdım ya!

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #45 : 31 Ekim 2011 »
Alıntı
Türkiye Türkçesinde yer alan: ad(isim), ada, ağaç, keçi, göz, göl, bayrak, güneş, gümüş, elçi, ip, kar, Tanrı, uzun, ülke, çetin, yük, yüksek, yol, yön, bir, iki, üç, dört, beş, altı, yedi, sekiz, dokuz, on, yüz(100), kişi, sarı, yay, odun, tepe, demir, sivri, yeşil, yer, yeni, yel, boz, arı, ata, at, ana, yan, yalan, üzüm, üzüntü, dana, dağ, Ay, deniz, sirke, un, buz, bulut, boğa gibi sözcüklerin,

Azeri lehçesinde tek tek karşılıkları nedir?

diye sormuştum...

saatlerdir yanıt vermediniz!

Kendi sorumu kendim yanıtlıyorum: Küçük ses değişiklikleriyle hepsi aynıdır!

Tartışma burada bitmiştir!

Azeri Türkçesi bilseniz ne olacak? Türkçü değilsiniz ki! CIA ajanları da Çince biliyorlar diye Çinli mi oldular?

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #46 : 31 Ekim 2011 »
Alıntı
Azerbaycan Türkçesindeki q harfi kalın g sesini temsil etmektedir.

Buna yanıtı az önce (iki mesaj önce) verdim zaten...

Azerbaycan alfabesini yeniden değiştirmelidir derken, Türkiye'nin kullandığı Türk-Latin alfabesini benimsemelidir anlamında kullandım.

Q sesi elbette değiştirilmeli... G sesini temsil ediyor diye niye G harfi ile gösterelim? Noktalı K harfi ile gösterilmesi daha doğrudur.

Azeri lehçesinde qız (okunuşu: gız) = "kız" anlamındadır...

Qız yerine Gız biçiminde yazmanın hiçbir faydası olmaz!

Örneğin Kız biçiminde yazılırsa, Türkiye Türkleri de anlar, Azeri Türkleri de! Türkiye Türkleri kız biçiminde okuyacaktır. Azeriler ise gız biçiminde okuyabilirler. (Bu ilerideki G > K ses değişimi için bir adım olacaktır...)

(Noktalı K harfi yerine burada K kullandım.)

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #47 : 31 Ekim 2011 »
Alıntı
Öncelikle belirtmeliyiz ki Azeri, Kıpçak, Kırgız vs. Türkçesi diye tanımlamalar yanlıştır.
Bunun yerine Azerbaycan lehçesi, Kıpçak Lehçesi vb. gibi tanımlamalar doğru olanıdır.
Ayrıca Azeri değil, Azerbaycan Türk'ü dememiz gerektiğini hatırlatmak isterim. Çünkü Azerbaycan Türklerine Azeri denilmesi Türk kimliğinin perdelenmesi ve unutturulmasına yönelik sinsi bir Fars uygulamasıdır.

Ben bu görüşe tamamen katılıyorum... Türk Dilinin Azeri lehçesi, Türk Dilinin Kırgız lehçesi demek en doğrusudur. Azerice, Kırgızca dersek bu İngilizce, Fransızca gibi farklı bir dilmiş gibi anlaşılabilir...

Azerice, Azerbaycanca, Azeri dili kullanılmaması gereken terimlerdir. (Acem oyunudur! Tamamen katılıyorum...)

Ancak Azeri Türkçesi demek neden kötü olsun? (Ben bunu Türk Dilinin Azeri lehçesi anlamında kullanıyorum. Azeri Türkçesi derken Türklük vurgulanmaktadır.)

Sonuç olarak Türk Dilinin Azeri lehçesi, Azerice adında ayrı bir dil haline getirilmeye çalışılıyor...

Bu başlık altında bu tehlikeye dikkat çektim... (Ve başarılı olduğumu düşünüyorum.)

Alıntı
"Türkiye Türkçesi kabul edilsin" Diyebilirsiniz ve demenizde de hiç bir sakınca yoktur.
Türk Dünyasında ortak Türkçenin her bakımdan gelişmiş olan Türkiye/İstanbul ağzı olması gerektiğinde hemen bütün Türk Dilbilimcileri ve aydınları ortak karara varmışlardır.

Türkiye Türkçesi ağırlıklı olarak kabul edilmelidir...

Ancak Türkiye Türkçesine girmiş Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca sözcükler ayıklanmalıdır. Daha önce belirttiğim gibi kitap, patlıcan, televizyon vb. iyice yerleşmiş sözcükleri ayıklamaya gerek yoktur.

Türkiye Türkçesi öncelikle Amerikan etkisinden çıkarılmalıdır!

Elimizde Orhun Anıtları var. Kaşgarlı Mahmud'un eseri var... TDK'nın yayımladığı eserler var... Bunlardan yararlanılabilir. Yeni sözcükler -uydurmacılığa kaçmaksızın- yaratılabilir.

Ülkemizde Türkiye Türkçesi'nin bozulduğuna buna karşılık Orta Asya Türk Devletlerinde kullanılan Türk lehçelerinin korunmuş olduğuna dair yanlış bir anlayış vardır...

örneğin,

yol (Türkiye Türkçesi) = jol (Kazak lehçesi) = col (Kırgız lehçesi) = yol (Göktürk dili)

Sözcüğü hangi lehçe daha iyi korumuştur?

Türkiye Türkçesini küçümsemeyelim!

Kazak ve Kırgız lehçelerindeki J'leşme ve C'leşme Moğol etkisiyledir.

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #48 : 31 Ekim 2011 »
Buna yanıtı az önce (iki mesaj önce) verdim zaten...

Azerbaycan alfabesini yeniden değiştirmelidir derken, Türkiye'nin kullandığı Türk-Latin alfabesini benimsemelidir anlamında kullandım.

Q sesi elbette değiştirilmeli... G sesini temsil ediyor diye niye G harfi ile gösterelim? Noktalı K harfi ile gösterilmesi daha doğrudur.

Azeri lehçesinde qız (okunuşu: gız) = "kız" anlamındadır...

Qız yerine Gız biçiminde yazmanın hiçbir faydası olmaz!

Örneğin Kız biçiminde yazılırsa, Türkiye Türkleri de anlar, Azeri Türkleri de! Türkiye Türkleri kız biçiminde okuyacaktır. Azeriler ise gız biçiminde okuyabilirler. (Bu ilerideki G > K ses değişimi için bir adım olacaktır...)

(Noktalı K harfi yerine burada K kullandım.)
Resmen saçmalıyorsunuz.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #49 : 01 Kasım 2011 »
Yazıyı noktalarken, Azerbaycan'ın alfabe sorununun en az Karabağ'daki Ermeni işgali kadar önemli bir sorun olduğunu vurgulamak istiyorum.

1991'den beri gereken adımlar bir türlü atılamamıştır. (Türkiye içinden de baltalama girişimleri vardır.)

:turan: