Gönderen Konu: Atatürk'ün Türkçü,turanci Olmadiğini Iddia Edenlere  (Okunma sayısı 16968 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GöK-BöRü

• Türkçü-Turancı
  • **
Bazı Sitelerde ve platformlarda Atatürk'ün asla Türkçü,Turancı, Milliyetçi,Ülkücü olmadığını iddia eden entel dantellere ithaf olunur.

Aşağıda ki vecizli Sözler Atatürk'ün kendisine ait olup, Her yerde açıklanmayan sözleridir. biraz uzun ama lütfen okuyalım ve düşüncelerimizi bildirelim.

Selametle....

Türkiye'de Yahudiler aleyhine hareketler olduğu sıralarda Atatürk Çanakkale'ye gelir. Kalabalığın arasından bir yahudi sıyrılarak: "Paşam, bizi kovuyorlar, biz ne yapacağız?" der. Bunun üzerine Atatürk yahudiye kim olduğunu sorar ve cevabını alır.
-Sizi kim kovuyor? der, polis mi, asker mi hükümet mi?
Yahudi şaşırır:
-Hayır, halk kovuyor!
Bunun üzerine Atatürk şu üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken sözünü söyler:
-Halk isterse beni de kovar!
Ve uzaklaşır..

Hayattaki yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu
tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar
çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok
iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."

Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz.
Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. Bu topluluğun fertleri
ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluğa dayanan cumhuriyet
de o kadar kuvvetli olur

Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek
olaganüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir

--"Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle
öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır.
Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde
kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının
tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu
bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni
ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek."

--"Bu memleket, dünyanın beklemediği, asla ümit etmediği bir
müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahne oldu. Bu
sahne 7 bin senelik, en aşağı bir Türk beşiğidir. Beşik tabiatın
rüzgarlarıyla sallandı. Beşiğin içindeki çocuk tabiatın
yağmurlarıyla yıkandı. O çocuk tabiatın şimşeklerinden,
yıldırımlarından, kasırgalarından evvela, korkar gibi oldu; sonra
onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı onların oğlu oldu. Bir
gün o tabiat çocuğu baba oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu.
Türk budur. Yıldırımdır. Kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.

Hayattaki yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu
tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar
çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok
iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."

Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz.
Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. Bu topluluğun fertleri
ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluğa dayanan cumhuriyet
de o kadar kuvvetli olur

Ülkeniz sizindir, Türklerindir. Bu ülke, tarihte Türk ;tü bugün de
Türk ;tür ve sonsuza dek Türk olarak yasayakcaktir

Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu
ne olursa olsun, en evvel, herşeyden evvel Türkiye'nin istikbaline,
kendi benligine, millî an'anelerine düşman olan bütün unsurlarla
mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir

Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk
milletindenim diyen insan, her şeyden önce ve kesinlikle Türkçe
konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluğuna
bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Ulusal varlığımıza düşman olanlarla dost olmayalım. Böylelerine
karşı...'Türk'üm ve düşmanım sana, kalsam da bir kişi!' diyelim

Milletin varlığını devam ettirmek için fertleri arasında düşündüğü müşterek bağ, asırlardan beri gelen şekil ve mahiyetini değiştirmiş, yani millet, dinî ve
mezhebî bağlar yerine Türk milliyeti bağı ile fertlerini toplamıştır

"Mazinin kararsız, çürümüş zihniyeti ölmüştür. Bütün dünya bilmelidir ki, Türk milleti hakkını, haysiyetini, şerefini tanıtmağa kadirdir. Türk vatanının bir karış toprağı için bütün millet bir vücut olarak ayağa kalkar. Haysiyetinin bir zerresine, vatanın bir avuç toprağına vuku bulacak tecavüzün bütün mevcudiyetine vurulmuş darbe olacağını artık Türk milletinin farketmediğini sanmak hatadır."

Arzumuz dışarıda bağımsızlık, içeride kayıtsız ve şartsız millî egemenliği korumadan ibarettir. Millî egemenliğimizin hattâ bir zerresini bozmak niyetinde bulunanların kafalarını parçalayacağınızdan eminim

...Efendiler, arazi meselesi ve hudut meselesi Misak-i Milli'nin malim-i aliniz birinci maddesinin daireyi şümulüdür, Misak-i Milli şu hat bu hat diye hiçbir vakit hudut çizmemiştir, o hududu çizen şey milletin menfaati ve heyeti celilenin isabetli kararıdır. Musul meselesinin hallini muharebeye girmemek için bir sonraki talik etmek demek ondan sarfi nazar etmek demek değildir. Belki bunun istihsali için daha kuvvetli olabileceğimiz bir zaman intizardır. Bugün sulh yaparız, bir ay sonra iki ay sonra Musul meselesini haletmek için kıyam ederiz.

1933 yılında, Amerikalı General McArthur'un "Sizin Türkiye'nin geleceği hakkında tasavvurlarınız nedir?" sorusuna, Büyük Önder Atatürk, "Allah, nasip eder, ömrüm vefa ederse Musul, Kerkük ve adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım" cevabını verir.

...İzmir'de 30 Ocak 1923'te basın mensuplarına beyanat veren M. Kemal Paşa görüşlerini kesin ifadelerle dile getirir:

"Musul vilayeti, Türkiye Devleti'nin milli sınırları içindedir. Buraları anavatandan koparıp şuna buna hediye etmek hakkı kimseye ait olamaz. Cemiyet-i Akvam ile bu meselenin münasebeti yoktur!"

''Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Fakat yarın ne olacağını bugünden kimse kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir...

Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprülerini sağlam tutarak. Dil bir köprüdür. İnanç bir köprüdür. Tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde birleşmeliyiz. Onların (Dış Türkler'in) bize yakınlaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli...''
29 EKİM 1933
Mustafa Kemal ATATÜRK

ATATÜRK'ÜN YAZDIĞI ŞİİR

HAKİKAT NEREDE?

Gafil, hangi üç asır, hangi on asır
Tuna ezelden Türk diyarıdır.
Bilinen tarihler söylememiş bunu
Kalkıyor örtüler, örtülen doğacak,
Dinleyin sesini doğan tarihin,
Aydınlıkta karaltı, karatıda şafak
Yalan tarihi gömüp, doğru tarihe gidin.

Asya'nın ortasında Oğuz oğulları,
Avrupa'nın Alplerinde Oğuz torunları
Doğudan çıkan biz
Nerde olsa, ne olsa kendimizi biliriz
Türk sadece bir milletin adı değil,
Türk bütün adamların birliğidir.
Ey birbirine diş bileyen yığınlar,
Ey yığın yığın insan gafletleri
Yırtılsın gözlerdeki gafletten perde,
Hakikat nerede?

Mustafa Kemal
Sinop, 25 Kânunu Evvel 321

TÜRK MİLLETİ!.. Sen ANADOLU denilen yurda sonradan gelme değil; ilk yerleşip medeniyet kuranların çocuklarısın!..

Asla şüphem yoktur ki, TÜRKLÜĞÜN unutulmuş BÜYÜK MEDENİ VASFI ve MEDENİ KAABİLİYETİ âtinin yükselen medeniyet ufkunda bir GÜNEŞ GİBİ DOĞACAKTIR!.. (3) Bu söylediklerim hakikat olduğu gün, senden ve bütün medeni beşeriyetten dileğim şudur: BENİ HATIRLAYINIZ!.. (29.10.33)

Bugün bizim Sovyetler yönetiminde DİL bir, İNANÇ bir, ÖZ BİR KARDEŞLERİMİZ VARDIR... ONLARA SAHİP ÇIKMAYA, onları arkalamaya HAZIR OLMALIYIZ!..

30 Ağustos 1922 tarihli Fransız Le Figaro gazetesinde ise Atatürk ün şu ifadelerine vurgu yapılıyor:

Avrupa da, İstanbul ve Meriç e kadar Batı Trakya, Asya da Anadolu, Musul arazisi ve Irak ın kuzeyi. Arkada kalan ve sırf Türk olan her yeri isteriz. Bunları kurtarmaya azmettik ve kurtaracağız

Alıntıdır
Bu vatanın ekmeğini yeyipte bu vatana ihanet eden birgün ekmeği yediği yerden kurşunu yer

Çevrimdışı göktürkbilgekağan

• Türkçü-Turancı
  • **
Bu sözlerin hepsi çok güzel ve bir çoğunu ilk defa duyuyorum andam.

Ancak bir ricam olacak.

Biz farklı platformlarda bu sözleri kullanarak Atamızın ne kadar milliyetçi olduğunu söylediğimizde bazı soysuzlar bize kaynak soracak, Atatürk' ün böyle sözleri söylemiş olduğunu nerden biliyorsun diyecektir.

Gerçi Atatürk her sözünde Türk kelimesine vurgu yapmakla bile bu sözleri söylemiş olabileceğini ispatlamaktadır.
(Ör: Yüksel Türk senin için yükselmenin sınırı yoktur.
Türk, öğün çalış güven.
Bir Türk Dünyaya bedeldir.vb.)

Ancak sen yine de yazılı bir kaynak göstersen bu itlerin söyleyebileceği hiç bir söz kalmaz.

Saygılarımla

Tanrı Türk' ü korusun.

[GKT] BİLGEKAĞAN  [L]
GÖKTÜRK ÖLÜMÜNE SADAKAT
YÜKSEL TÜRK SENİN İÇİN YÜKSELMENİN SINIRI YOKTUR (M.K.ATATÜRK)

Çevrimdışı 38asa

• Türkçü-Turancı
  • **
    • http://www.sinanoglu.net
Kendisi bir Başbuğdur.

Sahte Atatürkçüler bu sözler ne kadar saklasalar da bir gerçek var ki Atatürk TÜRKÇÜDÜR.
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için...

Aslanonur

• Ziyaretçi
Şimdi Atatürk'ün Türkçülüğünü tartışıyosak hepimiz gerizekalıyız

Atatürk'e Türkçü değil diyen gerizekalıdır ona cevap verende bana göre öyledir senin adın Onur değil Mehmet deseler cevap vermem buda aynen öyle bişeydir hatta adım Mehmet çıkabilir ama Atatürk'ün Türkçü olmaması gibi bi durum söz konusu olamaz gelelim ülkücü,turancı konusuna

Şahsım adına konuşuyorum bir turancı olarak senin verdiğin sözlerde Atatürk'ün turancı olduğuna dair bir söz bulamadım şu söz var

Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprülerini sağlam tutarak. Dil bir köprüdür. İnanç bir köprüdür. Tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde birleşmeliyiz. Onların (Dış Türkler'in) bize yakınlaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli...''

Bugün bizim Sovyetler yönetiminde DİL bir, İNANÇ bir, ÖZ BİR KARDEŞLERİMİZ VARDIR... ONLARA SAHİP ÇIKMAYA, onları arkalamaya HAZIR OLMALIYIZ!..

Bu sözlerde onlarla birleşelim yeni bir ülke kuralım gibi anlam çıkarılmamalıdır.

Destek vermek,arka çıkmak birleşmek anlamına gelmez.Atatürk milliyetçidir o da Türkçülüğü gibi tartışılmayacak bir konudur.

Ülkücü,turancı mıdır orası kesin değil belki içinden öyledir ama bunu senin verdiğin sözlerden çıkarmak mümkün değildir.

Atatürk'e çamur atan it çok dinsiz de dediler yani ayıp bütün suçlamalar

Çevrimdışı 38asa

• Türkçü-Turancı
  • **
    • http://www.sinanoglu.net
Şimdi Atatürk'ün Türkçülüğünü tartışıyosak hepimiz gerizekalıyız

Atatürk'e Türkçü değil diyen gerizekalıdır ona cevap verende bana göre öyledir senin adın Onur değil Mehmet deseler cevap vermem buda aynen öyle bişeydir hatta adım Mehmet çıkabilir ama Atatürk'ün Türkçü olmaması gibi bi durum söz konusu olamaz gelelim ülkücü,turancı konusuna

Şahsım adına konuşuyorum bir turancı olarak senin verdiğin sözlerde Atatürk'ün turancı olduğuna dair bir söz bulamadım şu söz var

Bu sözlerde onlarla birleşelim yeni bir ülke kuralım gibi anlam çıkarılmamalıdır.

Destek vermek,arka çıkmak birleşmek anlamına gelmez.Atatürk milliyetçidir o da Türkçülüğü gibi tartışılmayacak bir konudur.

Ülkücü,turancı mıdır orası kesin değil belki içinden öyledir ama bunu senin verdiğin sözlerden çıkarmak mümkün değildir.

Atatürk'e çamur atan it çok dinsiz de dediler yani ayıp bütün suçlamalar

Sevgili Kardeşim burada belki senden büyükler vardır.O yüzden sözlerine dikkat edersen iyi olur.Türk Töresi bunu emreder.Sen Atatürkün Turancılığı konusunda şüpheli yaklaşıyorsun.O zaman şu sözü Ata neden söylemiştir;"Avrupa da, İstanbul ve Meriç e kadar Batı Trakya, Asya da Anadolu, Musul arazisi ve Irak ın kuzeyi. Arkada kalan ve sırf Türk olan her yeri isteriz. Bunları kurtarmaya azmettik ve kurtaracağız."

Bu paragrafta  yer alan "ARKADA KALAN VE SIRF TÜRK OLAN HER YERİ İSTERİZ."cümlesi Turancılığı anlatmaya yeter sanırım.

Ülkücülük konusuna gelince burada ülkücü olmayan var mı?Bence yok.Çünkü hepimizin ülküsü Türkçülük.O zaman hepimiz doğal olarak ülkücüyüz.MHP'nin ülkücüleri ile her zaman bağdaştırılan bu kelimeyi Türkçeden kaybetmeyelim.Onlar ülküsü Türk-İslam Sentezi bizimkisi Türkçülük.
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için...

Çevrimdışı ozerkhan

• Türkçü-Turancı
  • **
bilgilerini paylaştıgın için teşekkürler.ilk defa bu bilgileri görüyorum.gerçekten çok teşekkürler.
Kürşadın narasıyla indik Tanrı dağından.Ruhumuzu kandırdık Orhunun kaynagından.Bu kaynaktan içenlerin yürekleri TÜRK olur.TÜRKE KEFEN BİÇENİN ÖLÜMÜ KORKUNÇ OLUR!!!

Çevrimdışı eribol_52

• Yeni Üye
  • *
Gerçekten çok güzeldi sağol soydaş...

Bozoklu Bozkurt

• Ziyaretçi
Bu konuya ilişkin herhangi bir şey yazmayacağım.Sadece bugün bir gazetenin sayfa aralarındaki bir yazısı dizisini sizlere sunacağım;

(Alıntıdır)

Atatürk ne demişti ne oldu

--------------------------------------------------------------------------------

Türklüğün yükselmesinin tek yolunun dünyadaki Türkler'in birleşmesiyle mümkün olacağını söyleyen Atatürk, bugün eksikliği çekilen şeyin reçetesini o zaman vermişti
Türk Birliği bir gün gerçek olacak
ATATÜRK, 'Türk Birliği'ne inanıyorum, onu görüyorum. Tarih yeni fasıllarını Türk Birliği'yle açacaktır' diyordu.
'Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek o zaman görülecek. Gözlerimi dünyaya bu rüya içinde kapatacağım.'
'Allah nasib eder, ömrüm vefa ederse Musul, Kerkük ve Adalar'ı geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım'
Atatürk ile Amerikalı yazar Richard Danini arasında 30 Ağustos Zaferi'nden hemen sonra ilginç bir diyalog geçmişti.
Bir soruya karşılık, 'Makedonya ve Suriye'yi terk ettik. Fakat artık arkada kalan ve sırf Türk olan her yeri ve her şeyi isteriz. Bunları kurtarmayı azmettik ve kurtaracağız' diyen Atatürk'le Danini arasındaki diyalog şöyle devam etmişti:
- İhraz ettiğiniz muzafferiyetten sonra projelerinizin neden ibaret olduğunu sorabilir miyim?
- Bütün topraklar halas olmadıkça tevvakkuf etmeyeceğim.
- Paşa hazretleri, Türk toprakları demekle ne murad ediyorsunuz?
- Avrupa'da İstanbul ve Meriç'e kadar Trakya, Asya'da Anadolu, Musul arazisi ve Irak'ın nısfı.'
Atatürk, Irak'ın yarısı, Türkler'in yaşadığı Suriye'deki bölgeler dahil, en az 250 bin kilometre karelik bir alanı
hedefliyordu.
'Musul ve Kerkük'ü alacağım'
Amerikalı General Mc Arthur, Atatürk'le 1933'te Ankara'da yaptığı görüşme ile ilgili olarak, 'Hatıralar' adlı kitabında şunları anlatır:
'Sizin Türkiye'nin geleceği hakkında tasavvurlarınız nedir diye sorduğumda 'Allah nasib eder, ömrüm vefa ederse Musul, Kerkük ve Adalar'ı geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım' dedi.'
Atatürk'e göre, 'Türkler bu topraklarda tam Batı medeniyetli 25 milyonluk bir cemiyet olunca kendi kendilerini savunacaklar. 50 milyona çıkınca, eğer çevrelerinde bazı meseleleri varsa o vakit onlara bir göz atacaklar'dı.
Atatürk, 1937 yılında yayınladığı 'Orduya Mesaj'ında da 'Türk Birliği'ne vurgu yaparak, diyordu ki:
'Ordu, Türk ordusu!.. İşte bütün milletin göğsünü itimat, gurur duyguları ile kabartan şanlı ad! Ordumuz, Türk Birliği'nin, Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir.'
Türkler'in yaşadığı her yer
TBMM'nin açılışından sonra, Hatay'dan Adana'ya kaçarak mücadele bayrağı açan ve örgüt kuran Tayfur Sökmen, Mustafa Kemal Atatürk'e gönderdiği mektupta, Hatay'la ilgili olarak şunu soruyordu: 'Sancak, Milli Misak'a dahil midir?' Atatürk'ün bu soruya cevap olarak gönderdiği şu telgraf, O'nun Türk Dünyası ve Türk Birliği idealinin çok anlamlı bir özeti gibiydi: 'Türkler'in yaşadığı her yer Milli Misak'a dahildir.'
Türkler'in anayurdunun Orta Asya, yani Türkistan olduğunu söyleyen Atatürk, 'Oğuz, Kırgız, Tatar, Özbek, Kazak ve Yakut yok, yalnız Türk vardır' diyordu.

--------------------------------------------------------------------------------

Yarının tarihi, Türk'ün Birliği'nde
TURANCILIK, tarihi mirasları da dahil olmak üzere dünyadaki bütün Türkleri tek çatı altında birleştirmek ülküsüdür.
Atatürk, Ziya Gökalp'in dediği 'Vatan ne Türkiye'dir Türkler'e, ne Türkistan / Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir, Turan' anlamında Turancı mıydı?
Evet Turancı'ydı.
Çünkü, 'Türkler'in yaşadığı her yer Mill” Misak'a dahildir' demişti.
Şu sözler de O'nundur: 'Ben her şeyden önce Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum, böyle öleceğim. Türk Birliği'nin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk Birliği'ne inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk Birliği'yle açacaktır. Dünya, sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek
o zaman görülecek.'

Çevrimdışı TeomanHUN

• Türkçü-Turancı
  • **
Atam yüzde yüz Turancıydı.Kitaplar yazar bunları,ama saklanır pek açıklanmaz o kaynaklar.Atama laf uzatanın dilini keserim !

tegin

• Ziyaretçi
 ATATÜRK' TE DERİN BİR MİLLİYETÇİLİK VARDI ELBETTE.YAPTIKLARI ŞEYLERE KALKIŞMA GÜCÜNÜ DE BU DUYGULARINDAN ALDIĞI ŞÜPHESİZ.DEVRİMLERİNİN ALTINDA YATAN NEDENLERİN BAŞINDA DA IRK OLARAK LAYIK OLDUĞUMUZ YERE GELME ARZUSUDUR VE BUNUN YOLUNUN DA LAİK, POZİTİF BİLİMLERE, AKLA DAYALI BİR REJİMDEN GEÇTİĞİNİ GÖRMÜŞTÜR.