Gönderen Konu: Göktürkçe Dövme-GökTürk Alfabesiyle Yazı Yazmak  (Okunma sayısı 263829 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilteris6

• Ziyaretçi
Ynt: YENİ GÖKTÜRK ABECESİ
« Yanıtla #50 : 28 Ocak 2008 »
ataman1 ; Sizi daha önce otağdaki bir başlığa ardarda ileti göndermemeniz konusunda uyarmıştım.Ancak aynı hatayı yine tekrarladınız.Gereksiz iletilerinizi sildim.uyarıyı son kez dikkate almanızı bildiriyorum.Esen kalın.

Çevrimdışı Bozo-K

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Orhunca Türk Yazılışı Hakkında Bir Soru ?
« Yanıtla #51 : 31 Ocak 2008 »
 ilteriş9, soydaşım bu tablolar oldukça düzenli tablolar bende bu şekilde yok.Bu tabloları [email protected] adresine atarsan sevinirim.    Esenlikler...
Kök Tengri Türk'ü Korusun ve Yüceltsin...
                                                     Bozo burada...
                                                                  Kömen Tegin!

Çevrimdışı Yüzbaşı Sançar

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #52 : 31 Ocak 2008 »
Kandaşlar aşağıdaki resimde Orhunca Türk yazmaktadır bildiğim kadarı ile..

Fakat bu Orhunca alfabede yukardaki resimdeki en soldaki harf "X" harfi..

Bilgitay.net adlı sitede ise Orhunca çeviriye Türk yazıp çevir dediğimizde şu aşağıdaki resim çıkıyor en soldaki harf farklı.
.

Şimdi hangisinde Türk yazıyor acaba bilen varsa ve yardımcı olursa sevinirim,teşekkürler..

Sayın kerküklü kardeşim, yukarda yazılı olan " Türük" , aşağıdaki ise "Türk"tür.Her ikiside Orhun Kitabelerinde kullanılmıştır.

Saygılarımla                         TTK
Yüzbaşı Sançar Uçmağa varalı on üç yüz yıldan çok oldu. Onun düştüğü meçhul yerde, ay ışıklı yaz gecelerinde hâlâ ıztıraplı kahkahalar ve şeref ilahileri işitilir. Bu ilahiler rüzgârın çıkardığı sestir. Onu herkes işitir. Fakat o ıztıraplı kahkahaları herkes duyamaz. Onun yankılarını uzak, yakın ellerden, ancak içinde Tanrı Dağı’nın odu yanan gönüller sezer. Bu ıztıraplı kahkahalar Yüzbaşı Sançar’ın soyu, onun düştüğü yerde zafer töreni yapıncaya kadar yıllarca, belki yüzyıllarca sürüp gidecek…

ilteris9

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : 31 Ocak 2008 »
ilteriş9, soydaşım bu tablolar oldukça düzenli tablolar bende bu şekilde yok.Bu tabloları [email protected] adresine atarsan sevinirim.    Esenlikler...

Esenlikler soydaşım,

Bu tabloları fârenizin sağ tuşuyla "Resmi Farklı Kaydet" diyerek kendi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Çevrimdışı KarpaK

• Yeni Üye
  • *
  • Türkçüyüz
« Yanıtla #54 : 01 Şubat 2008 »
Herşeyden geçtimde bu yazı hepten olmasa da bilge kişilerin yazmalarında göze çarpıyor.Biz şöyle güzel bir film çeviripte şu güzelim tamgaları acuna gösteremedik.
 Biri alfabelerini bırakıyorlarda latinceye geçiyorlarda diyor ama neye dayanarak diyor bilmiyorum her programda oyunda çincenin rusçanın olduğu bariz ortada Türkçe latin alfabesi ya ,çevirmesi daha kolay ya ne hikmetse Türkçesi bulunmuyo çoğu programın .Böyle düşünmeyin yanlış bişey bu adam ne diye alfabesini bıraksın .Artık dil tercümesi çok kolaylaştı.Hem büyük düşünen ona ben uyacağıma o bana uysun demeli .
Ben orkuncayı diriltmeyi en çok isteyenlerdenim orkunca hakkında çok şey bilirim isterseniz bir takım kururuz.Şimdiki Türkçeye uydururuz. Neden olmasın ! Tek eksiğimiz var. Oda Orkuncayı latinceye benzer şekilde oluşturmaya çalışanlar var.Elbette Orkunca çevrilecektir çağdaşlaşacaktır.Ancak böyle harfe harf şeklinde olursa çok yanlış olur.Latinceye benzer derken kastım harflerin hep ünsüzle yazılmaması ve bazı durumlarda ünsüzlerle eklerin yazılmadığı halde ı i gibi ses değerleri vermesi.Orkuncayı belki o zamanlar anlıyorlardı ama artık çok sözcük çok farklı birbirine benzer kelime var iyi oluşturulursa kesinlikle orkun alfabesi latin alfabesinden daha kullanışlıdır.
At üstünde büyüdük
Nice yağı öldürdük
Kılıç ok süngümüzle
Biz her daim yürüdük
                 Yörük KarpaK

Çevrimdışı GencKurT

• Türkçü-Turancı
  • **
  • ÖTükeNin GenÇ Kurdu
    • Türk Otağı
« Yanıtla #55 : 02 Şubat 2008 »
Orhun harfleriyle  Mert nasıl yazılır ?
Bence Böyle

Yoksa ben yanılıyormuyum ?

Yanılıyorsunuz;çünkü Göktürk abacası soldan-sağa değil,sağdan-sola yazılır.

Esenlikler.

bu doğrumu peki ?

Türk Irkı Sağolsun

ilteris9

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : 02 Şubat 2008 »
E tamgası ters olacak, T tamgası için de Kalın T kullanmışsınız. M ve R tamgaları ile tamgaların dizilişi doğru.

Çevrimdışı GencKurT

• Türkçü-Turancı
  • **
  • ÖTükeNin GenÇ Kurdu
    • Türk Otağı
« Yanıtla #57 : 02 Şubat 2008 »
E o zaman böyle olmuştur artık :)

Bu benim için önemli

Çünkü adımın kökeni farsçadan geliyormuş ( ailem Türkçe sanıp koymuş bu ayrı mesele:) ) adım bile Orkun harfleri yazılmıyorsa .....

Bazı forumlarda Türkçe olmayan isimlerin ORkun hafleri ile yazılmayacağı söyleniyordu . bende düşündüm diğer ülkelere yazılı bişey yollarken onların isimlerini nasıl yazıyorlar diye :)

herneyse umarım doğru yazmışımdır.
Türk Irkı Sağolsun

ilteris9

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : 03 Şubat 2008 »
Tamam, şimdi olmuş ;)

Türkçe olmayan adlar, Türk yazısına göre biçimlendirilerek yazılırlar. Örneğin, Türk yazısında olmayan sesler için Türkçe'den sesler alınır. Mert sözcüğündeki her harfin ses değeri Türkçe'de olduğu için bir sorun yaratmamaktadır.

Çevrimdışı feyman

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #59 : 25 Şubat 2008 »
bu konuda resmimi sormak isterim .sanırım son harf ,yani yukarıdan okunuyor en alttaki K harfi ,bazen ÜK olarak ta yazılsada bu yazım şeklide doğrudur değilmi:)
TÜRK IRKI ASİL IRK,TÜRK KANI ASİL KANDIR!!