GENEL KONULAR OTAĞI > Duyurular

TURAN YAZGAN HOCAMIZ TANRIDAĞI'NDA

<< < (4/4)

TÜRK-KAN:


22 Kasım 2012 tarihinde kaybettiğimiz ATSIZ BEĞ’in TALEBESİ ve de TÜRK DÜNYASI ARAŞTIRMALAR VAKFI’nın kurucusu olan Merhum TURAN YAZGAN HOCAMIZI rahmet ile anıyoruz.

Açtığı okullar ve gösterdiği faaliyetler ile Türk Dünyasının pek çok yerinden kandaşımızın eğitimine katkıda bulunarak TÜRK MİLLETİ’ne büyük hizmetlerde bulunan Saygıdeğer Büyüğümüzün kutlu hatırasını yaşatmak ve yad etmek; vazifemizdir.

Kıymetli Hocamız TURAN YAZGAN’ın ruhu şad, mekanı cennet olsun.

GÖKBÖRÜ TÜRKÇÜLER DERNEĞİ

TURAN YAZGAN

1938 yılında Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğdu. 1948’de Eğirdir Zafer İlkokulu’nu, 1951’de İstanbul Vefa Lisesi orta kısmını, 1955’de parasız yatılı olarak Kastamonu Lisesi Fen Bölümü’nü pekiyi dereceyle bitirdi. 1959’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra askerlik görevini yaptı. İmar ve İskân Bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığı’nda “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla beş yıl görev yaptı. 1963 yılında İtalya’ya, Güney İtalya Bölge Planlaması konusunda staj yapmak üzere gitti.

1966 yılında İktisat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1967’de “Şehirleşme Açısından Türkiye’de İşgücünün Demografik ve Sosyo-Ekonomik Bünyesi” adlı tezle ve pekiyi derece ile doktorasını yaptı. 1971’de “Gelir Dağılımı Açısından Sosyal Güvenlik” konulu tezi vererek doçent oldu. 1977 ve 1978’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi Planının Genel Koordinatörlüğü görevini yüklendi. Bölgede yapılan araştırmaları müteakip ortaya çıkan yedi ciltlik Güneydoğu Anadolu Gelişme Planını, Başbakanlık Tarım ve Toprak Reformu Müsteşarlığına sundu. 1979’da İktisat Fakültesi profesörlüğüne yükseltildi. Üniversite Senato üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği ve Anabilim Dalı Başkanlığı vazifelerinde bulundu. 2000 yılında Üniversiteden emekliye ayrıldı. 1980 yılında kurduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın genel başkanlığını yürüttü. Türkiye’de ve Türk Dünyasındaki hizmetleri nedeniyle 200’den fazla plaketle ödüllendirildi. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışındaki pek çok üniversiteden verilmiş fahri doktora unvanları bulunmaktadır. Evli ve 3 oğlu, 2 torunu vardır. 22 Kasım 2012 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Üçoklu Börü Kam:
Milletler, fedakâr fertlerin çokluğu nisbetinde yükselir.

Uluğ Bilge ATSIZ

Varlığını Türk varlığına armağan eden ve bu uğurda bir ömür tüketen, Türk Milletinin büyük ve özverili evladı, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı'nın kurucusu, çağımızın Bilge Tonyukuk'u, Korkut Ata'sı, Prof. Dr. Turan YAZGAN Beğ'i, Uçmağa varışının 9. Yılında, saygı, sevgi ve özlemle anarım.

Kutlu ruhu şad, durağı; Uçmak olsun!

TÜRK IRKI SAĞOLSUN!

Davası ve aziz hatırası, Türklüğün sinesinde, sonsuza dek yaşayacaktır!

MİNNETTARIZ...

Kök Teñğri Türk'e Kut ve Utku Versin!
 

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git