Gönderen Konu: Babek Fars kökenli mi?  (Okunma sayısı 3500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Atsızcı Türk

• Türkçü-Turancı
Babek Fars kökenli mi?
« : 01 Nisan 2013 »
Dün Türklerin en yoğun yaşadığı Kırcaali şehrinde Alevilerin gelenekleri ve Nevruz Bayramına ilişkin yapılan tanıtımda Zvinitsa Toplum Merkezi Sekreteri tarihçi Muharrem Aliosman'dan Babek'in Fars olduğunu öğreniyoruz. Ben ise düne kadar onun hep Azerbaycan Türkü olduğunu düşünüyordum.

Alevȋler de soylarının 700-751 yılları arası yaşamış Şiȋ misyoner Ebu Müslim El-Horasanî aracılığıyla İslȃm dinini ilk kabul eden Horasan Türklerine dayandığını iddia eder. Tarihȋ belgeler bu topluluğun 9. yüzyıldan beri var olduğunu gösterir, bu mezhebi de Fars kökenli Babek'in öğretisiyle ilişkilendirir.

Haberin tamamı: http://ajanskircaali.blogspot.com/2013/03/aleviler-krcaali-muzesinde-nevruz-ve.html

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
Ynt: Babek Fars kökenli mi?
« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2013 »
Babek farsimi bilmem fakat Iran'daki fars milliyetcilerinin Babek'i fars olarak göstermeye calistiklari ve milli kahraman olarak gördükleri bir gercektir. Babek'e karsi savasan o dönem Abbasi sultanlari Memnun ve Mutaasim'in anne tarafindan Türk olduklari bir gercektir fakat bu Halifeler Türklük adina ne yapmis hicbirsey yani Babek fars olsa bile Güney Azerbaycan da 23 sene Arap istilasini durdurmustur. Ben Babek'in farsi olduguna inanmiyorum onu farsi göstermelerinin nedeni Babek'in farslillarla ayni dini yani mecuziligi paylasmasi olabilir.