Gönderen Konu: Türklesmis Mogol Kavimleri?  (Okunma sayısı 30863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilteris7

• Ziyaretçi
Ynt: Türklesmis Mogol Kavimleri?
« Yanıtla #10 : 05 Mart 2008 »
Gene Atsiz Atamiz Cuvas Türklerinden icin "Mogol-Türk boylarindan" meydana gelmis olan bir Türk boyu oldugundan bahsetmektedir.

Daha sonraki araştırmalarda Çuvaşlar'ın İdil Bulgar Türkler'inden soyundan geldikleri kanıtlanmıştır. Atsız Ata bu yazıyı yazdığında 1931 yılı idi. O dönemdeki yaygın iddia(Özellikle Türkoloji alanında) Çuvaşların Türk Moğol karışımı olduğu yönünde idi. Ancak bu tez bugün çürütülmüştür, hiçbir geçerliliği yoktur. Çuvaş'larda şu an dünyada  Eski Bulgar Türkçesi ile konuşan tek topluluktur.

TTK

Çevrimdışı Altay-Turan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • Last Seljuk
« Yanıtla #11 : 06 Mart 2008 »
Anda benimde bir sorum olacak bizde Çorumun iskilip ilçesindeniz.Bizim için Kara tatarlar denir.Gerçektende akrabalarımızın hemen hmen tümü çekik gözlüdür.Acaba Kara tatarlar soy olarak moğolmudur ?

Göz çekikligi bir sey göstermez, Fenerbahçeli Sirp Kezman'in gözleri benimkilerden biraz daha fazla çekik'tir.

Göz etrafinin sekli ve elmacik kemiklerinin çikikligi göz önüne alinmasi gerekir. Bizim, Anadolu Türkmen'lerinin, elmacik kemikleri ne Avrupa'lilarinkiler kadar içe batiktir ne de Mogol'larinkiler kadar asiri-çikik'tir; ikisinin arasinda'dir; güzel insan'lar üretir:
-Türk'lerin burunlari düzdür, fakat Mogol'larinkiler kadar küçük ve surata yapisik degildir;
-Türk'lerin iki gözü arasindaki mesafe +/- bir göz'dür, Mogollar'in daha fazla'dir;
-Türk'lerin surati düzdür fakat elmacik kemik'leri yinede burun hizasinin gerisinde'dir ve güzel'dir; Mogol'larinki neredeyse burunla ayni hizadadir;
-Az miktardaki karisim hariç (ermeni, rum, Mogol, ...), Türk'ler asla kap kara saçli ve gözlü olmaz'lar (yesil, mavi göz; sarisin saç görülür), tipik Mogol her daim kap kara saçli ve gözlü'dür;
.
.

Mogol'larla karisma, her ne kadar'da Orta Asya'yi Türk'lestirdi ise de (Kürt tipli Farsi'ler tamamen yok edildi), Türk'lere Surat güzellik'lerinden çok sey kaybettirdi. Orta Asya'daki Sarisin tipli Türk'ler ortadan kalktilar (karisim halinde, Mogol -sari- gen kuvvetli'dir, tipki zenci'lerle karisma'da oldugu gibi).

Bugün, Türkiye Türk'lerine en yakin tipli Türk'ler Uygur'lardir; karismislardir ve karisiyorlar, evet, fakat Cengiz Han'a hemen boyun egip katliam ve tecavüz'den kurtulmuslardir; Uygur'lar arasinda, her ailede bir sarisin oldugu söylenir (Aryani Tohar'larla karisip, yerlesmilerdi bugünkü Uyguristan'a, bunuda göz önüne almak gerek).

Türk kavimleri arasinda, kafataslari farklilik gösterir; öyleki, bugün, Afganistan'da, çesitli Türk etnik grup'lar birbirlerini surat sekillerinden tanirlarmis (Türk'ler! Kirgiz, Kazak, Türkmen, Özbek). Ve, sekli en fazla Türk'lere benzeyen kafatasi'da Uygur'larin (Dogu Türk'leri diye bati'lilar aslinda yalnizca Uygurlari kast ederler); öyleki, Anadolu Türk'lerinin kafataslari muazzam sekilde yuvarlak'tir, ve analiz eden antropolog'lar (bir Fransiz Antropolog'unun arastirmasini bizzat kendim okumustum, Türk Irk'lari üzerine) O'nun en güzel kafatasi oldugunu söylemektedir'ler.

Yani, ANDALARIM, TÜRK BIR UST GRUP'TUR, ve bu grubu olusturan unsur'lar, az da olsa, birbirlerinden fark'lilik gösterirler.

Kara Tatar'lara gelince; Tatar kelimesinin geçtigi heryerde, Türk-Mogol karisimi oldugu bilinmelidir (genetik karisma olmustur veya olmamistir, fakat kültürel olarak, TÜRK MEDENIYETININ üstün'lügü göz önüne alinirsa, daima Türk'lesilmistir).

Anda, Ilteris7 Agabey'imizin söyledigi gibi, eger Bozok'larla karisti iseler, Türk'lesmislerdir ve herhalükarda, Türk unsur(gen), Mogol unsur'dan fazla olmasi gerekir.

Bilinmesi gereken sudur, Mogol unsur, Avrupa'lilari, hatta kara-tenli güney Asya'lilarida etkilemistir.
Alman'lar, Italyan'lar, Fransiz'lar arasinda, Mogol surata, arasira'da olsa rastlanir. Rus'larin ne kadar etkilendigini anlatmaya dahi gerek yok.

Anadolu Türk'lerinin sinirli karisimi, Aryani kavim'lerle olmustur (rum, slav ve maymuni kürt-ermeni) . Uygur ve Türkmen'lerin sinirli karismasi Mogol'larla olmustur. Özbek'lerinkide Mogol'dur, biraz daha agir'dir. Kirgiz ve Kazak'larinki çok, çok agir'dir... Onun için birbirimizden farkli görünüyoruz, dikkatli bakan birbirimize benzedigimizi görür.

TTK
Swords shine, Wolves guide,
Our horses were our brothers.
We destroyed together legions of Rome
We invaded Anatolia, we called it home

Our Culture is nature,
Our Religion is Sky.

Çevrimdışı İsimsiz

• Türkçü-Turancı
  • **
  • %100 Türk...
« Yanıtla #12 : 06 Mart 2008 »

-Az miktardaki karisim hariç (ermeni, rum, Mogol, ...), Türk'ler asla kap kara saçli ve gözlü olmaz'lar (yesil, mavi göz; sarisin saç görülür), tipik Mogol her daim kap kara saçli ve gözlü'dür;

Andam, bu sözünüze katılmıyorum. Benim dedem siyah saçlı ve gözlü imiş, ayrıca buğday tenliymiş (buğday tenden kastettiğim koyu buğday değil daha çok beyaza yakın), fakat tamamen Türk tipindedir, düz burunlu, badem gözlü, düz saçlı, kısa boylu ve tamamen brakisefaldir, soyunda hiç bir melezlik yoktur ve kökeni Karamanoğulları Yörüklerine dayanmaktadır. Bulgaristan'ın Kırcaali ilçesinden gelmiştir. Onun da saçları ve gözleri karadır, fakat tamamen Türk'tür.
Türkiye Türklerindir...

ilteris9

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 08 Mart 2008 »
Türkler eskiden tamâmen çekik gözlü idiler, sonradan batıya gittikçe çekiklik biraz azaldı. "Türkler eskiden ultra hiper mega süper beyaz ötesiydiler, sonradan Moğollarla karışarak çekikleştiler" demek ezikliğin ve Batı yalakalığının en önde giden örneklerindendir.

Çevrimdışı Ahiskali

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #14 : 08 Mart 2008 »
Türkler eskiden tamâmen çekik gözlü idiler, sonradan batıya gittikçe çekiklik biraz azaldı. "Türkler eskiden ultra hiper mega süper beyaz ötesiydiler, sonradan Moğollarla karışarak çekikleştiler" demek ezikliğin ve Batı yalakalığının en önde giden örneklerindendir.

Tamamda nasil oluyorda CekikGözleri tamamen kayip ettik ozaman?
Ben bunu pek anlamadim usta.

Çevrimdışı ALp TeKiN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #15 : 08 Mart 2008 »
Anda coğrafi konum ve değişen koşullar insanların kalıtımlarındada bazı değişikliklere yol açar.Fakat tam anlamıyla kayedilmiş denilemez
Gönülleri birleşenler ölse de bir gün
Gök kubbede kalacaktır seslerinden ün.

Gönülleri birleşenler! Selam sizlere!
Uzaklarda dertleşenler! Selam sizlere!

Çevrimdışı Ahiskali

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #16 : 08 Mart 2008 »
Anda coğrafi konum ve değişen koşullar insanların kalıtımlarındada bazı değişikliklere yol açar.Fakat tam anlamıyla kayedilmiş denilemez

Ben mesela sarisin tipim,Kipcak Kökenliyim ve bizlerde cekik göz cok nadirdir.
Benim Yigenim su an alti aylik ve onun cekik gözü var.Sarisin bir Cocuk ve cekik Gözlü.

Çevrimdışı ALp TeKiN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #17 : 08 Mart 2008 »
Anda tahminim karadeniz bölgesinde yaşıyorsunuz.Bende karatatar kökenliyim ailemde hemen hemen herkes çekik gözlü fakat benim gözlerim o kadar çekik değil.Zaten bildiğim kadarı ile kıpçaklar uzun boylu sarışın ve renkli gözlü olurlar.Atsız Atanın Türklüğünden kimse şüphe bile edemez fakat dikkat ettiysen Atsız atamızında gözleri o kadar fazla çekik değildir.

Çevrimdışı Ahiskali

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #18 : 08 Mart 2008 »
Anda tahminim karadeniz bölgesinde yaşıyorsunuz.Bende karatatar kökenliyim ailemde hemen hemen herkes çekik gözlü fakat benim gözlerim o kadar çekik değil.Zaten bildiğim kadarı ile kıpçaklar uzun boylu sarışın ve renkli gözlü olurlar.Atsız Atanın Türklüğünden kimse şüphe bile edemez fakat dikkat ettiysen Atsız atamızında gözleri o kadar fazla çekik değildir.

Hayir Anda benim Memleketim Ardahan (Posof) Gürcistan sinirinda,Ahiska yakinlarinda.
Soyum Ahiska Kökenli Kipcaklar ve dedigin gibi bizde bircok uzun Boylu Sarisin ve mavi/yesil gözlüler vardir,bende öyleyim.
Enistem ve yeni dogan yigenim cekik gözlüdür,bizlerde pek cekik gözlü yoktur.
Atsiz Ataya gelince,oda bizim gibi sarisindir ama o Cepni Türküdür Kipcak degildir.
Ulu Önder Atatürkde sarisindir ama Yörük Türküdür.

Ama nasil olururda iklim degisiklik yüzünden cekik gözler yüz yillar sonra kayip olur,bunu pek anlamadim.
Tatar Türklerinde hic veya cok az kayip olmus.

Çevrimdışı ALp TeKiN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #19 : 08 Mart 2008 »
Evet anda dediğin gibi Tatarlarda pek kayıp olmamıştır.Coğrafyanın değişimi ile iklimde değişir.İklim kimi kalıtımsal özellikler üstünde etkilidir.örneğin orta asyada sert karasal iklim görülür o iklim özelliklerine göre daha dayanıklıdr.Mesela ekvatorda ise sıcaklığa bağlı olarak insalar siyahidir.Bizde orta asyadan göçerken iklim ılımanlaşmıştır zamanla o iklimin getirdiği özellikler kaybolmuştur.