Gönderen Konu: ÖLÜMÜNÜN 48.YILINDA KARA PAŞA  (Okunma sayısı 5490 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atsizcerisi

• Türkçü-Turancı
ÖLÜMÜNÜN 48.YILINDA KARA PAŞA
« : 29 Ocak 2006 »

1882?de İstanbul?da doğan Şark cephesi komutanı Kazım Karabekir Paşa, Osmanlı devletinin çöküş dönemini bütün ayrıntıları ile yaşadı. Kurtuluş savaşında Doğu cephesi Komutanlığı yaptı. Çok iyi bir komutan olduğu kadar çok iyi bir yazar da olan Karabekir Paşanın yakın Türk tarihine ışık tutan 20 den fazla belge niteliğinde eseri yayınlandı. 26 Şubat 1948 yılında TBMM başkanı olarak vefat etti.

Şark Cephesi komutanı Kazım Karabekir Paşamız, Erzurum?un Erzurumlunun bir evladı gibi sevilir, sayılır, saygı gösterilirdi. Milli Mücadele yıllarında, Erzurum Kongresinin toplanmasında büyük emeği geçmiştir.

MAVİ GÖMLEKLİLER

Kazım Karabekir Paşayı tümüyle anlatmak ancak bir kaç ciltlik kitap işidir. Ben Ölümünün 58 inci yıldönümünde rahmetliyi, rahmetle mihnetle anarken, sadece bir yanını; ?Yetim Babalığını? anlatıp, arkasından duamı okuyacağım.

Karabekir Paşa; İstiklâl Savaşı öncesi ve sonrasında Erzurum ve havalisinde ailesi savaşlarda şehit düşmüş yetim çocukları bir bir toplayarak onlara bir yuva bir okul kurmuş, eğitimi öğretimi ve bakımları ile yakından ilgilenmiştir.

Tarihe; ?Mavi Gömlekliler? olarak?ta geçen bu yetim çocuklar, Ülke ekonomisine kat kıta bulunmak için özel olarak kurulan ?İŞ OCAKLARI? da kıymetli birer usta olarak yetiştirilmek üzere çok büyük emekler verilmiştir. Milli ve Manevi duygularla da azami derece de yetiştirilen bu vatan evlatlarının daha sonra iş ocaklarının devamı olarak kurulan Ağır Bakım Fabrikalarında Devlete büyük hizmetler vermişlerdir., Ben Hala son zamanlara kadar o yuvadan yetişmiş muhterem insanlar tanırdım.

Kazım Karabekir Paşanın ?Bizim Kimsesiz çocuklar? dediği bu vatan evlatlarını ?İstiklâl harbimizin esasları? isimli kitabından, kendi ağzından nakledelim:

(*)?Kars?ı aldığımız zaman birkaç büyükçe Türk çocuğu, Amerikan müesseselerinden kaçan yüze yakın Türk çocuğunun bulunduğunu haber verdi. Amerikan heyet-i çocukları bize iade etti.?

?Bizim kimsesiz çocuklardan oluşan ve başlarında Türk bayrağı dalgalanan bir fotoğrafı , bütün milletlerin izci teşkilatlarını tetkik için topladığım eserlerinden, Scuting isminde 1920 senesi 8 Nisanında Amerika'da yayımlanan bir yayının 83 sahi- fesinde gördüm. Bu eser Amerika Boyskavt izcilik teşkilatının 10 yıl raporu idi. Bizim Türk Bayraklı çocuklarımızın resimleri altında şunlar yazıyor idi.

?Ermeni İzciler Erzurum?u ziyaret eden Amerika heyeti reisi Harbord?a bakıyorlar.? Harbord bana da çektiği bu resimlerden bir seri göndermişti. Türk izcileri kelimesi yerine bir sahtekârın belki de bir mürettip idi yaptığı ahlaksızlığı kendilerine bildirdim.?

ERZURUM?UN ÖLÜSÜ?DE

TÜRK, DİRİSİDE

Amerikalılar İstiklâl savaşı sonrası Sözde Ermeni soykırımını yerinde incelemek üzere Erzurum?a bir heyet gönderiyorlar. Heyetin başkanı Harbord ile Belediye reisi Zahir bey arasında geçen bir konuşmayı gene Rahmetli Kazım Karabekir Paşamızın ağzından nakledelim;

(*)?Amerikan heyetini akşam Kars kapısından uğurladık. Büyük memnuniyetle ayrıldılar. Gördüğüm ruhi hal şu idi ki; Amerikalılar, ?Türk ? Ermeni? davasına hiçbir surette karışmayacaklardır. Bu gün en çetin bir muharebe günü kadar yoruldum. Fakat kazandığımız zaferi pek büyük gördüm. Şehre döndüğümüzde Belediye reisi Zakir efendi dedi ki: ?Harbord, bana bir şey sordu, bende bir şey söyledim ne dersin?

?-Harbord: Erzurum?da Ermeni?ler Türk?lerden fazla imiş, şimdi hiç ermeni kalmamış!? demiş.

Belediye reisi :

?Aha mezarlıklar burada: ERZURUM?UN ÖLÜSÜ?DE TÜRK, DİRİSİ DE! ? demiş, Tahsil görmemiş Zakir efendinin bu cevabını çok sevdim.?

Ölümünün 58 nci yıldönümü değil, Doğumunun 124?ncü yıldönümünü kutlamamız gerekmektedir.

Çünkü Şark Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşalar hiç ölmedi ki..

(*) Kazım Karabekir Paşanın ?Yakılan Kitabı- ?İSTİKÂL

HARBİMİZİN ESASLARI? isimli kitabından alınmıştır.

28.01.2006 ? Erzurum - Haber Doğu Gazetesi

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2006 »
bende kendimi cok bilir sanırdım, Atsızcerisi'nin her 2 yazısında bir yeni birsey daha ögreniyorum.

vay be.......
TTK

Çevrimdışı atsizcerisi

• Türkçü-Turancı
yok kardeşim teveccühün
« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2006 »
yok kardeşim teveccühün. sen böyle yaparsan ben şımarırım .
önemli olan davamız ne kadar çok anlatırsak okadar kişiyi kış ukusunda uyadırırız.haydi kandaşım uyandıralım uyuyanları
ATSIZIN ÇERİSİ