Son İletiler

Sayfa: 1 ... 8 9 [10]
91
GÜNCEL / Ynt: COVİD-19 AŞISI
« Son İleti Gönderen: [Hun Türk] 15 Ocak 2021, 16:52:47 »
Kâr-Zarar durumu işte, risk kullanıcıya ait. Burda otoritenin de ne dediğine bakmak da gerek az çok. 

Şu açıdan da bakılabilinir, bu bir doğal seleksiyondur ya da takdir-i ilahinin, zayıf olan elenir, güçlü olan kalır hesabı. Her yüzyılda bir şekilde salgın geçirmiş dünya.

Örneğin;Yeni doğan bebeklere aşı yaptırmayan ebeveynlerden dolayı son yıllarda unutulmuş hastalıklar çoğaldı. Ciddi ölümler olmakta bu yüzden.
Aşı yaptırmayanlar riske giriyor ama o bebek/çocuk ilk gördüğü bağışık olmadığı mikropta problemler çıkıyor.

Yani önünü kestirmen güç. Bebeğini aşı yaptırmayan ebeveyn bunun bu şekilde sonuçlanacağını bilmiyor ya da bilmek istemiyor.

Bu örnek kaba/acı bir örnek olabilir ama rizikonun sonucunu ortaya çıkartır.

Aşının Sinovac ya da Pfizer'in yapmış olması bence bunun çok iyi ya da kötü anlamına gelmez. Hele ki Pfizer&Biontech canlı aşı denemesi yapıyor ki bu bence diğerine nazaran daha riskli.

Cansız aşı en fazla bir etkisi olmaz diyebiliriz, canlı aşının tam olarak ne gibi bir hasar bırakma olasığını bilemiyoruz. Adamlar varolan kanser çalışmasının düzeneğini aldılar krona aşısına çevirdiler. Arkasında dev Pfizer olması sadece paranın bir problem olmadığını gösteriyor.

Bunlar dev ilaç firmaları. Gerekirse ilacını bulur piyasaya sürmez aşı ile devam eder hayatına. Sonuçta virüsü öldürmek yerine aşısı her daim piyasada olması daha kârlı bir durum. Bknz. Moderna CEO'sun temennesine >> ***
Alıntı
ABD’li ilaç şirketi Moderna'nın CEO’su Stephane Bancel, yen tip corona virüse karşı geliştirdikleri mRNA aşısının hastalığa karşı birkaç yıla kadar koruma sağlayabileceğini söyledi

Pfizer'de farklı düşünmüyordur. Kapitelist düzen her yerde. Bunun nesine inanalım. Adamın beklentisi zaten aşının uzun vadede bir işe yaramaması üzerine. Yararsa istemediği bir şeyi tutacak çünkü. ;D

Domuz Gribi 2009 yılını hatırlayın. Milyonu geçkin aşı satın aldırıldı.  Bu aşı elde kaldı. Afrika'ya hibe edildi. Kim kazandı yine Pfizer gibi devler. Oysa ki H1N1 olarka bilinen grip türlerinden biri olduğu ortaya çıktı. Oseltamivir etken maddeli grip ilaçları ile aşı maşı ortadan kalktı.

Burda da ciddi bir bilgi kirliliği söz konusu. Çin aşısını savunmuyorum ama Pfizer'ı da sütten çıkma akkaşık gibi gösteriyorlar, ona da dikkat etmek gerek.

92
GÜNCEL / Ynt: COVİD-19 AŞISI
« Son İleti Gönderen: turania_25 15 Ocak 2021, 16:29:22 »
Peki 2-3 yıl sonra yan etkileri ve telafisiz zararları ortaya çıkarsa ne yapacak insanlar?

Burada muhalefetten ziyade, ''Çin Aşısı'' olması güvensizlik doğuruyor. Pfizer için aynı güvensizliği göremiyoruz ama...

Yani ortada ''müthiş bir güvensizlik'' yatmakta.
93
GÜNCEL / Ynt: COVİD-19 AŞISI
« Son İleti Gönderen: [Hun Türk] 15 Ocak 2021, 16:18:36 »
Evet andam aşı olacağım inşallah.

Şuan ki durumda hiç bir aşı güvenli değil. Bilimsel bilgi basamakları gibi. 3-5 yıl geçmesi lazım ki güvenli olsun. Bunlar bilgiye ulaşmak için üç-beş adım atladılar hepsi mecburen.

Ancak kâr-zarar ilişkisine bakmak gerek. Yakalanırsan affı yok. Tombala durumu. Bahtına ne çıkarsa. Geçen tanıdık bir profesörle karşılaştım x bir yerde. Çalıştığı hastanede, 35 yaşında hiç bir rahatsızlığı olmayan birinin nefes almak için neler çektiğini görsen diyordu -ki o dr büyüğümüzle ile ben Şubat 2020 'de dalga geçiyorduk , ne yani altı üstü gribin farklı türü işte, SARS virusu gibi bir iki ay da gider diyorduk.

Diyelim -aşı olmayacaksın- ki sana bir  şey olmadı. Bağışıklık sistemin olması gerektiği gibi çalıştı ne az ne fazla yani. Virüsü alıp çevrendekilere de zararın olabilir.
Hülasa büyük bir riziko. Virüsün hiç bir şey olmasa da dahi durduk yere tansiyon/kalp rahatsızlığı izi bırakması olası.

Aşı olarak da kesinlikle cansız aşı birinci öncelik olmalı bence. Canlı aşı deyince aklıma Resident Evil [Ölümcül Deney] serisi geliyor  :lol: :lol:

Özellikle sosyal medya da sırf AKP'ye muhalefet edecem diye her türlü aşıya ciddi kara propagada yapan hesaplar mevcut. Çoğu Fettullahçı ve Solcu/Kominist trol hesaplar. Türk düşmanlıklarını bizim sade vatandaş üstünden devam ediyorlar hayatlarına. Dandik bir yazıyı/görseli/izleği ciddi jenerik ve görsel efekt çalışması ile sunuyorlar. Saf vatandaşda gidiyor altına binlerce yorum bırakıyor.

Ortada kötü ya da iyi hiç bir bilimsel veri yok aşı için. Sadece faz çalışması adına binlerce/yüzlerce kişilik ufak örneklem gruplar mevcut.

Şu aşamada bu örneklemlere bakarak aşı olmakta fayda var. Kâr - zarar durumu.

TTK
94
GÜNCEL / COVİD-19 AŞISI
« Son İleti Gönderen: turania_25 15 Ocak 2021, 15:22:49 »
Covid-19 aşısı vurulacak mısınız?
95
Sanırım yaşın küçük,

Alıntı
Kısacası bizler Türk Milletinin yani Türk Irkının üstünlüğünü benimsiyoruz.
Burada yazılı olan kurallar size uygun değilse lütfen üye olmamayı tercih ediniz.

demiş.. kurallar...
96
GÜNCEL / Ynt: Öz Türkçe Sözlük
« Son İleti Gönderen: Turkhann 13 Ocak 2021, 04:34:42 »
Ne yazık ki ben öyle bir şey bilmiyorum belki vardır. Ancak olabildiğince Öz-Türkçe söz dağarcığını artırmak istersen Tdk' nın Derleme - Tarama sözlüğünden yararlanabilirsin. Benim bilgisayarımda çok söz var mesela. Onlari da dilersen e postanı söyle, yollayayım.
97
Yalniz şunu belirteyim . Kürtlerin birçoğunun aslında Türk olduğunu belirtmiş onu bilemem.
98
Şimdi  adaşlar Türkeş yanlış olan ne söylemiş anlamadim. Irkçılık yanlış bir şey ve milliyetcilik ile de ilgisi yoktur. Topraklarımızda yaşayan bir topluluğu kötü ithamlarda bulunursak araya nefret tohumları ekilir ve bu devletin bekası için tehlikeli olur .  Özerklik belki de bağımsızlık isterler. Kardeşçe yaşamak dışında bir umar yoktur.
99
SORU-CEVAP / Ynt: Fenotip meselesi
« Son İleti Gönderen: Turkhann 12 Ocak 2021, 12:48:21 »
Adaşım bunu kendine bun etmene gerek yok. Benim anam Ukraynalı babam Türk. Ben Ukraynalıları severim bu neminden ama benim için Türklüğün yeri bir başkadır. Genotip, fenotip hepsi boş şeyler. Öy (zaman) geçtikçe değişim kaçınılmazdır. Önemli olan özünü yitirmemek.
100
SORU-CEVAP / Ynt: Fenotip meselesi
« Son İleti Gönderen: Turkhann 12 Ocak 2021, 12:45:20 »
Bu sorum birçoğunuza saçma gelebilir ancak bu benim için çok büyük bir takıntı ve kafamda netleştirene kadar duru düşünemeyeceğim


Adaşım bunu kendine bun etmene gerek yok. Benim anam Ukraynalı babam adanalı.  Ne mutlu Türküm diyene.

Annem Egeli yörüklere dayanıyor. Afyon-Kütahya'da yaşamış insanlar. Sarı ya da kahve saçlı, beyaz tenli insanlar. Babam ise Domaniç'li ve soy da Domaniç'e dayanıyor ulaşabildiklerimiz. Sorduğumda dedemlerin Manav olduğunu söylüyor.

Ancak bir sorun var. Kardeşim beyaz tenli iken ben esmerim. Ailemde hiçbir şekilde, koskoca soyda Doğulu bulunmuyor. Hatta en yabancı annem yani hep Egeliler. Bir Kürt akrabam da yok.

Peki benim fenotipim neden esmer? Egeli fenotipine uyuyor muyum? Şimdi ben Türk müyüm gerçekten dedikleri gibi dış görünüşüm hep kafamda soru işaretleri oluşturuyor kanla ilgili mevzu söz konusu oldu mu.

Dedem senelerdir ülkü ocaklarında bulunan ve eski dönemlerde Türkçü de olmuş biri. Diğer dedemi sağken görme şansım olmadı ama babam hep ondan Atatürkçüydü diye bahseder durur. Evlatlıksındır diyen olursa böyle bir olasılık sıfır. Sebebi evde doğmuş olmam, ebemin bizzat anneannem olması ve doğum fotoğraflarımın dahi her zaman göz önünde bulunması.

Bir cevap verirseniz çok mutlu olacağım.

İyi geceler herkese.
Sayfa: 1 ... 8 9 [10]