Gönderen Konu: Hilal ve Yıldız Gökte Biraraya Geliyor  (Okunma sayısı 3254 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tolgatan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Hilal ve Yıldız Gökte Biraraya Geliyor
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a çıkmasının 88'inci yıldönümünde, olağanüstü bir gökyüzü olayı yaşayacağız. 19 Mayıs'ta Ay ile yıldız bir araya gelerek Türk Bayrağı şekli alacak. 500 yılda bir meydana gelen bu muhteşem olay, Türkiye'nin her yerinden izlenebilecek. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Tanyeri, "Ay ve yıldız birçok kez bayrağımızın şeklini almıştır. Ancak bu rastlantının 19 Mayıs gününe denk gelmesi 500 milyonda bir ihtimal. Saat 15.00 sıralarında başlayacak olan bu gökyüzü olayı, gün ilerledikçe daha belirgin olarak gözlemlenecek. Venüs ve ay birlikte batı yönüne doğru ilerleyecek. Güneş saat 19.20 sıralarında battıktan sonra ise (ay- yıldız) görünümü doğal olarak çok daha belirgin bir hale gelecek" dedi.

500 MİLYONDA BİR İHTİMAL

Bu olayın 28 Temmuz 1389 yılında Kosova Meydan Muharebesi sonunda Jüpiter gezegeninin ayın hilali önüne gelmesi ve bu görüntünün şehit bir askerin kanına yansıyarak Türk bayrağının yaratılmasına ilham kaynağı olduğunu belirten Prof. Dr. Yücel Tanyeri, "Bu görüntünün bir efsane değil, gerçek olduğu bilgisayar astronomi programlarıyla da kanıtlanmıştır” diye konuştu. Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Kalkan ise, "Böyle bir doğa olayının bu şekilde ortaya çıkmasını anlamlı olarak değerlendiriyoruz. 500 milyonda bir olma ihtimalinin 19 Mayıs'ta gerçekleşecek olması ükemiz ve şehrimiz adına çok önemli bir olaydır" dedi.

Türk'ün Türkten Başka dostu yoktur