Gönderen Konu: F-35 jsf yazılımları bizden gizleniyor  (Okunma sayısı 2516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tolgatan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
F-35 Yazılımları Bizden Gizleniyor

Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar, ABD'nin F-35 müşterek taarruz uçağı projesi yazılım sistemlerini Türkiye'den gizlediğini açıkladı. 

Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar, ABD'nin F-35 müşterek taarruz uçağı projesi yazılım sistemlerini, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ortak ülkelerden gizlediğini söyledi..

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Amerika Birleşik Devletleri'nin Joint Strike Fighter (JSF) adı verilen F-35 müşterek taarruz uçağı projesine katılan ülkelerden yazılım sistemlerini gizlediğini açıkladı. SABAH'ın, geleceğin savaş uçağı olarak nitelendirilen JSF projesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Bayar, ABD'nin, JSF'nin yazılımını çok fazla açmadığını belirterek, "İşin açıkçası yalnızca biz değil İngiltere, Hollanda, Avustralya gibi projede yer alan diğer ülkeler de yazılıma giremiyorlar" dedi.

Daha önce F-16 uçaklarının yazılımı hakkında belirli ölçüde bilgilendirildiklerini kaydeden Bayar, "F-16'ları ABD'lilerin desteğiyle kendimiz yapıyorduk. F-35 projesinde de zaman içinde öyle bir noktaya varacağız" diye konuştu. Gelişmiş ülkelerin savunma sanayindeki etkinliğinin haksız rekabet ortamı yarattığını belirten Müsteşar Bayar şunları söyledi: "ABD'nin bu kısıtlayıcı politikaları karşısında siz de kendi politikanızı geliştirmek zorundasınız. Çünkü Amerika'nın politikasını değiştirme gibi bir şansınız yok. Eğer alternatif kaynaklarınız varsa onları devreye sokmaya çalışmalısınız. Bugüne kadar F-16'ları ürettik ama tasarlamadık. Üretmekle tasarlamak farklı şeylerdir." Bayar, "On yıllık vadede yüzde 50 yerli üretim hedefine yaklaşıyoruz. Bu hedefi belirlediğimizde yerli üretim yüzde 25 civarında idi. Şimdi yüzde 35-40 seviyesine ulaştık" dedi. 
Türk'ün Türkten Başka dostu yoktur

Çevrimdışı Kongur

• GÖKBÖRÜ ANKARA
  • Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: F-35 jsf yazılımları bizden gizleniyor
« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2007 »
şikayet etmeye hakkımız yok,biz daha güçlü olsaydık da onlara uçağı biz satsaydık..!
AV BİTTİ,ŞİMDİ AVCI BENİM,HERKES İÇİN AVCI BENİM..!

Çevrimdışı gokturkhan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2007 »
Bu konuda daha öncede iletilerimiz  oldu,bize verilen uçakların tam randımanlı bir hava gücü olmadığını ve yazılımların bundada en önemli etken olduğunu biliyoruz.Bazı uçaklarımızı modernize için israil e veriyoruz  ki buda sakınca teşkil ediyor. PARS anda haklı ama bilmem biliyormu  Ata  Türk  ün eskişehirde  açtığı uçak fabrikası  marşhal yardımlarıyla birlikte abd  nin direktifleriyle  kapatıldı.

Çevrimdışı Kongur

• GÖKBÖRÜ ANKARA
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2007 »
sözümü yineliyorum;GÜÇLÜ OLSAYDIK DA KAPATTIRMASAYDIK...

Çevrimdışı gokturkhan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2007 »
PARS anda  ,askeri güçmü yoksa, politik güçmü.

Çevrimdışı Kongur

• GÖKBÖRÜ ANKARA
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2007 »
Topyekün...

Çevrimdışı saru_saltuk

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2007 »
“ Bütün tayyarelerimizin ve motorlarının memleketimizde yapılması ve hava harp sanayiinin de bu esasa göre inkişaf ettirilmesi icap eder. ”   
                         BAŞBUĞ  ATATÜRK
en büyük iftiharım Türk yaratıldığımdır!

Çevrimdışı ULUTÜRK

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #7 : 11 Aralık 2007 »
Evet f-35 lerin radara karşı görünmezlik fonksiyonları var ama ABD yazılımlarını gizliyor uçağın yapımında 9 ülke ortak çalışıyor Türkiyede buna dahil ancak uçakların görünmezlik fonksiyonları ABD nin elindekilerden daha düşük olarak üretiliyor bütün ortaklar itiraz ediyor ama sorun çözülamedi