Gönderen Konu: Türkiye'de irtica tehlikesi var mı?  (Okunma sayısı 3262 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
Türkiye'de irtica tehlikesi var mı?
« : 12 Eylül 2007 »

Türkiye'de irtica tehlikesi var mı?

Türkiye'de yatırım yapan ve daha fazla yapabilecek yabancı bir grubun karar mekanizmalarında yer alan bir dostum, sık sık sorduğu bir soruyu karar aşamasında oldukları yeni bir yatırım öncesi, birkaç gün önce yine sordu.

Soruyu aynen aynen aktarıyorum:

Sevgili Yiğit, Türkiye'nin gelecek 10 yılı hakkında ne düşünüyorsun, sana göre Türkiye�de irtica tehlikesi var mı?. Türkiye'nin yatırım riski değerlendirilirken; özellikle orta ve uzun vadede irtica kavramının, denge konumunda görünen siyasi tabloyu, karışıklığa itme riski dikkate alınmalı mı?

Sevgili dostlar, bu soruyu siz de kendinize sorulmuş gibi düşünün ve birkaç saniye bekledikten sonra aklınıza gelen ilk cevabı lütfen yazın...

Ben de öyle yaptım ve yazdığım ilk cümle şuydu: Türkiye'de irtica tehlikesi olabilir veya en azından böyle algılanabilir ama Türk Silahlı Kuvvetleri her zaman rejimin bekçisidir...

Bu cümleyi yazdım, defalarca okudum ve sonunda bana gelen soruya cevap yazmamaya karar verdim...

Neden mi?

Nedenlerini birlikte tartışalım ve ben de izin verirseniz, size birkaç soru sorayım:

Böyle bir içeriğe karşı samimi verilecek bir cevapta:

*TSK haricinde, hangi kurum veya sivil toplum örgütlenmesinden bahsedebilirdim?

*Türkiye'de rejimi hâlâ silahla koruduğumuzu, bilincimizin; bilinçaltımızdan gelen vatandaş değil, ümmetin parçası olma veya vatandaş yerine padişahın kulu olma dürtülerimizi hâlâ yenemediğini nasıl itiraf edebilirdim?

*Siz yatırım yapın, gerekirse biz silahla koruruz gerçeğini nasıl dillendirebilirdim?

Sevgili dostlar, bu sorular uzayıp giderken, ilk etapta cesurca bir tespit yapmakta ve sorgulamamızı bu dinamik üzerine kurmakta yarar var: Bugün Türkiye Cumhuriyeti'ni bilinç ve güçanlamında koruyabilecek, örgütlenmiş tek kurum TSK. Bunu yazdığım için bana kızanlar, asker sempatizanı olarak nitelendirenler olabilir. Hiç kızmayın, kızmak yerine 2007 yılında "Cumhuriyeti neden hâlâ silahla koruma ihtiyacı duyuyoruz �" sorusuna cevap arayın. "Neden hâlâ bu ülkede karşı akımlar ve bunlara müdahalede askerden medet umanlar var�" dinamiğini araştırın...

Peki Türkiye!de gerçekten irtica tehlikesi var mı?. Dürüst olmak gerekirse irtica, Cumhuriyet için hâlâ en etkili tehlike ve büyüklüğü örgütlenme yapısından değil, bilinçaltımızda yatan dinamiklerden kaynaklanıyor...

Nedenine gelince...

Türkiye Cumhuriyeti'nde, geçen 80 yılda yaşanan değişime rağmen hâlâ irtica tehlikesinden bahsediliyor. Bunun sebeplerini sorgularken, Türk devrimini yeniden tarif etmekte yarar var. Türk devrimi iki ana etaptan oluşuyor. Birinci etap, fiziki işgale karşı verilen silahlı mücadele. İkinci etap, emperyalist güçlere ve kendi bilinçaltımıza karşı verilen fikir mücadelesi...

Peki biz hangisinde başarısız olduk?. İkinci etapta maalesef tam anlamıyla başarılı olamadık. IMF ve Dünya Bankası, uluslararası spekülatörlerin eşliğinde ekonomiyi çalkalayarak, siyasi tabloyu değiştirebiliyorsa, dış siyasetimize "iç kırılganlığımızın gölgesi" düşüyorsa, Türk vatandaşlarının bir bölümü hâlâ "TC vatandaşı olmak" yerine "halifenin veya padişahın kulları" olmaya özeniyorsa söylenecek tek şey, yeniden düşünmemiz gereken cidi bir durum olduğudur...

Sonuç: İrticayı sadece bir kurumda veya örgütte aramak yetmez. İrtica, bir türlü dönüştüremediğimiz bireysel ve özellikle kolektif bilinçaltımızda gizli... Vatandaşlarımızın bilinçaltını temizlediğimiz gün, bana gelen o soruya cevap verebilir ve gönül rahatlığıyla Türkiye'de rejimin bekçisi vatandaşlık bilincidir diyebilirim...

Yiğit Bulut'un Vatan gazetesindeki bugünkü yazısı: http://www9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=12.09.2007&Newsid=136418&Categoryid=4&wid=150

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı gurturk

• Türkçü-Turancı
Ynt: Türkiye'de irtica tehlikesi var mı?
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2007 »
Cumhuriyet kurulduğu günden itibaren irtica  tehlikesi var olmuş ve olcaktırda.Önemli olan 10 Kasım 1938 'e kadar olan  anti irticai duruşu sergileyebilmekve kazanımlara sahip çıkmakla olur.TSK lerden öncede bu duruşu halkın sergilemesi gerekir ama son seçimlerden sonra destek alanlarla destekçileri görünce !

Çevrimdışı satuk buğra han

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #2 : 15 Eylül 2007 »
var hemde kimsenin tahmin edemeyeceği kadar çok sevgili andalarım.
YA HEPSİN YA HİÇ YA TÜRKSÜN YA PİÇ!!!

Çevrimdışı ÇEPNİ FİRUZ

• Türkçü-Turancı
  • TÜRK IRKÇISI
« Yanıtla #3 : 15 Eylül 2007 »
Devletin bütün kademelerine sızmış olan irticacı ve irticai düşünceler.Büyük bir tehlike arz etmektedir.Asil Türk kanı taşıyan TSK olduğu surece seslerini pek çıkaramayacak fakat kendilerini güçlü buldukları zaman uykularından uyanıp gerçek yüzlerini gösterecekleri kanısındayım. TANRI TÜRKÜ KORUSUN

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 24 Eylül 2007 »
Seriatci kani bozugu basvekil Arapmi ermenimi ne oldugunu anlayamadigim adami reisicumhur yaptiktan sonra irtica varmi yokmu diye tartismanin bir anlami yok Inanclarini sömürerek milletin yariya yakinini diger laik kesime düsman etmisler Milleti inanan inanmayan diye ikiye bölmüsler Biz hala tartisiyoruz Bu adamlar her firsatta Varligimizi borclu oldugumuz ulu Türk büyük Atatürke saldiriyorsalar irtica var ve bu serefsizlerin kökünü kurutmazsak var olmaya devam edecektir Türk Tanrisi Türk irkini korusun
ÜZE TENGRI TEMÜR CIDA OKLAR BIRLE BIR BULUT

BASBUGUMUZ TANRIKUTTUR TANRIKUTTUR

TANRIKUT.