Gönderen Konu: Çiğ Börek  (Okunma sayısı 5947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tungatonyukuk

• Ziyaretçi
Çiğ Börek
« : 22 Temmuz 2011 »

10 kahve fincanı un
 2 yemek kaşığı yoğurt
 1 adet yumurta
 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 1 yemek kaşığı sirke
 2 su bardağı sıvıyağ
 tuz

içi için :
 1/2 kg. yağsız dana kıyma
 1 adet soğan
 tuz
 karabiber

Soğanı rendeledikten sonra tuz ve karabiberle iyice karıştırın. Dana kıymasını da karışıma ilave edip bir miktar daha karıştırmaya devam edin. Daha sonra içine 1 kahve fincanı su ilave edin.

Unun ortasını açın zeytinyağı, yoğurt, yumurta, sirke ve tuzu koyduktan sonra hamuru yoğurun. Bu hamurdan yapacağınız bezeler ceviz büyüklüğünde olsun. yaptığınız bezeleri 20 dakika dinlendirin.

Dinlendirdiğiniz bezeleri unlanmış hamur tahtası üzerinde 18-20 cm. çapında açın. Açtığınız yuvarlak hamurun bir tarafına kıymalı harçtan ilave edip diğer tarafı ile kapatın. Kenarını ruletle çıkartın. Kızdırdığınız sıvıyağda her iki tarafını da kızartın. Sıcak olarak servis yapın.

Çevrimdışı NTürk

• Türkçü-Turancı
Ynt: Çiğ Börek
« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2011 »
Bu yemeğin aslı "Çiğ börek" değil, "Çi Börek" tir. Kırım Tatarlarcasında "Çi" sözcüğünü güzel,lezzetli anlamında kullanılır.Esen olsun Kırım El'e...
HARAY HARAY MEN TÜRKEM!!!

Çevrimdışı TARDU KAĞAN

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 25 Temmuz 2011 »
Ben bunu fırından aldığım ekmek hamuruyla yapıyorum bazen.Hamuru yuvarlayıp,açtıktan sonra, içine sert yağlı beyaz peynir,maydonoz,kırmızı ve pul biber koyup kızartıyorum.Bunu mutlaka deneyeceğim.

Çevrimdışı KanTürk1

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #3 : 25 Temmuz 2011 »
Denemek gerekiyor.
Ne Mutlu Türküm Diyene !

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2012 »
Bu yemeğin aslı "Çiğ börek" değil, "Çi Börek" tir. Kırım Tatarlarcasında "Çi" sözcüğünü güzel,lezzetli anlamında kullanılır.Esen olsun Kırım El'e...

Şi börek / Şı börek iddiaları da var...

Tam doğrusunu bilen var mı?

("Çiğ" olmadığı kesindir!)
Türkiye'ye ihanet edenler cezalandırılmalıdır!